Ahojte, niekto kto s prestupom už mal skúsenosti mohol by mi odpovedat na pár otázok 🙂 Aké vysvedčenia sa zahŕňajú ak chcem prestúpiť či len zo strednej alebo aj zo základnej, je možný prestup aj na pol roka alebo len na konci roka? Ide o to, že som dlhšie chorá a bola som aj dlho v nemocnici a chodím na dosť náročnú školu. Prístup profesoriek prekročil všetky hranice a ani nemám šancu všetko dobrať čo sa oni naučili za tento polrok. Chodím na obchodnú akadémiu a ani nemám dosť známok ešte si stihnem dopísať pár predmetov no komisionálky z účtovníctva, ekonomiky a ekonomickej informatiky ma čakajú určite. Chcela by som to tak, že ak by sa dalo prestúpiť už na pol roka išla by som znovu do druhého ročníka a ak na konci roka tak znovu do tretieho ročníka.
Síce uz dávnejšie ale ja som prestupovala.. prestúpiť mozes kedykoľvek najlepšie na pol roka pripadne na konci da sa s riaditeľkou kam chces prestúpiť urcite dohodnut na doklasifikacii aby si nemusela opakovať ročník a vysvedčenia sa pozerajú z každého ukonceneho ročníka na strednej pripadne posledný ročník základná škola
Nedočítala som sa na akú inú školu by si chcela prestúpiť. Mojej kamarátky dcéra chodila na štátne gymnázium. V tom čase bola v druhom ročníku. Od druhého polroka nastúpila na strednú zdravotnú školu, ale do prvého ročníka a za prvý polrok si musela dorobiť dodatočne skúšky z daných predmetov. Uznali jej len základné ako je slovenský jazyk, matematika, jazyky, chémia, v podstate predmety, ktoré mali spoločné a tie špecifické - zdravotné si musela dorobiť náhradnými skúškami. Nevadilo jej, že znova šla do nižšieho ročníka a momentálne je v poslednom maturitnom ročníku a bola nedávno vyhlásená za najlepšiu študentku školy.
@petra_a prestúpiť sa dá aj počas roka, no ak je to počas klasifikačného obdobia, je možné, že komisionálne skúšky ťa neminú ani tam + momentálne je v zákone aj to, že nová škola musí porovnať učebné plány a dať žiakovi urobiť aj rozdielové skúšky. Je možné, že majú inak nastavené predmety, inak zoradené temy a budeš mať ešte viac dobiehania (aj pri prestupe do nižšieho ročníka!)
Postup je taký, že v prvom rade musíš ísť na danú novú školu a spýtať sa tam, oni si v prípade prijatia vyžiadajú sami dokumentáciu, známky a všetky podklady (aj záznamy o napomienkach, komisionálkach, vymeškaných hodinách ...), prijmú ťa podmienečne s tým, že ich žiačkou budeš po vykonaní rozdielových skúšok.
Ak máš v súčasnej škole učiteľom za zlé, že ťa pre vysokú absenciu nemôžu klasifikovať, tak musíš pochopiť, že toto je bežný postup na skoro každej škole. Mali by ste to mať v školskom poriadku a/alebo klasifikačnom poriadku, u nás je to nad 30%, najmä ak žiak nemá známky. Vlastne to je aj lepšie, ak si to môže v klude dorobiť (polrok do marca, koniec roka do augusta) a nie sa naháňať dopisovaním písomiek a mať potom horšie známky. Na polroku je dokonca aj jedno, akú známku budeš mať, študuješ ďalej, aj keby si mala z komisionálok päťky.
PS: OA nie je zasa až taká "náročnejšia škola" 🙂 Určite sa to dá zvládnuť, len musíš zapnúť a učiť sa aj z domu, aj v nemocnici pri zotavovaní sa. Ak je to vážne, treba riešiť veci dopredu a žiadať o individuálny plán - ale aj tam by si robila komisionálky. proste raz ked žiak v škole nesedí, musí si to nejako doštudovať a učitelia ho musia vyskúšať. A to platí na každej jednej škole...
@hettinka ja nemám za zlé, že ma pre vysokú absenciu nemôžu klasifikovať, nie som jediná, ktorá prestupuje a ak neviete ako to my máme na našej škole tak to nepíšte, je o tom aké učiteľky kto dostane a my to máme náročné dosť. Väčšina prestupujeme hlavne kvôli šikane zo strany učiteľa, spolužiačka má napríklad modrinu na tvári a toto neni škola, ktorú chcem navštevovať ;) a pokiaľ viem rozdielové skúšky sa vykonávajú iba vtedy ak by som išla na iný odbor. Spolužiačka už prestúpila a nerobila žiadne takéto skúšky.
Rozdelové sa robia iba ak ideš na iný odbor ak na ten istý robíš len doklasifikaciu ak mas malo známok..
@lluciiiii U nás sa robia aj ak žiak prestupuje na naše gymnázium z iného gymnázia ... vraj to je tak aj niekde v zákone, tvrdí naše vedenie. Každá škola má totiž teraz trošku iný vzdelávací program, aj pri tom istom odbore nemusia mať rovnaké učebné plány. Ale možno sú aj školy, kde to flákajú a neriešia. Každý dnes chce žiakov, žiak = peniaze, preto s prestupmi nerobia problémy, pokiaľ majú kapacitu, vezmú...
@petra_a nenapísala si všetko, mala som dojem, že chceš prestúpiť pre tie komisionálky, tak to vyznelo.
@hettinka tak to som este nepočula mama aj svokra robia v škole a tiež take nemajú jedine ak iný predmet je tak z toho žiak robi a ja som prestupovala tri krát a len posledný krát ked som menila aj odbor tak som robila rozdelove skúšky tak myslím ze to tak ma minimum škôl alebo gymnázia hlavne
@lluciiiii no naše vedenie to robí veľmi poctivo, niektorí nerobia rozdielovky z celého predmetu, ale napr. len z niektorých tematických celkov, ktoré nemali, porovnáva sa aj dotácia hodín a tak. V minulosti to bolo v kompetencii riaditeľov, či skúšku nariadia, teraz tam sú nejaké zmeny.
Fakt treba ísť na danú školu a zistiť si, ako to bude. ja som mala žiačku, ktorá prišla z bilingválnej OA a robila rozdielovky zo všetkého okrem cudzích jazykov, z iného gymnázia mávajú tak 2-3 predmety a v obmedzenom rozsahu. Ak sa prestupuje do nižšieho ročníka (že si chcú ročník zopakovať), tak je toho podstatne menej.
Áno..môžeš aj v druhom polroku prestúpiť. Určte ťa budú čakať skúšky.
Ahojte, je tu niekto kto pozná Gymnázium na Čordákovej v Košiciach. Úroveň a podobne. Dcéra má rôzne dis-y a chceme ju tam preložiť. Vraj tam majú špeciálneho psychológa, program pre integrované deti a pod.. Na bilingválnom sa trápi s učiteľmi, ktorí nerešpektujú "Odporúčania" z poradne.
@petra_a Skús ti tu pozrieť, je tam dosť informácií, čo potrebuješ: https://eduworld.sk/cd/martina-pupavova/3125/ak...