Predané auto chcú vrátiť späť, lebo ,,nefunguje".

anka712
24. máj 2019

Dobrý večer, chcem sa spýtať či náhodou nemáte nejakú skúsenosť takú ako ja a vedeli by ste mi poradiť, napríklad či sa tu nenájde aj nejaka právnička ktorá by vedela poradiť. Predala som auto kupujúcemu boli napísané vady na zmluvu o ktoré vedel, po dvoch dňoch mi zavolal že chce odstúpiť od zmluvy pretože auto nejde že chce vrátiť peniaze. Ja som mu nič nezamlčala čiže na tom aute za dva dni mohol aj on niečo urobiť a ja mu mám dať peniaze a byť s pokazeným autom a dokonca som už odhlásila na neho v ten deň keď ho kúpil a odhlásila som aj poistku. Viete mi niekto poradiť čo s tým teraz? Keby má dá aj na súd či s tým pochodí alebo nie? Ide o 14ročne auto. Vopred ďakujem

eliska13
24. máj 2019

@anka712 sused mal podobný problém išli spolu do autoservisu dali prezrieť auto a zistilo sa, že tá nová porucha nemala nič spoločné s tými s ktorými ich predaval.Ale oni sa dohodli, že opravu dajú na polku a auto si nechá.neviem ako je to s odstúpením od zmluvy

anka712
autor
24. máj 2019

Aha, no toto nebolo že by chcel vrátiť peniaze na opravu ale hneď auto

fkata
24. máj 2019

@anka712 Záleží od vady, resp. čo je v zmluve a ako je stavaná zmluva.

anka712
autor
24. máj 2019

@fkata no zmluva je stanovená že bol so všetkým oboznámený a že nekupuje nové auto a podobne základne informácie, jemu sa pokazilo niečo čo nám nie a to mohli spraviť aj oni v servise to už neviem. Čiže preto sa pytam či vôbec má nejaké šance alebo to bude zdĺhavé🤷‍♀️

fkata
24. máj 2019

@anka712 Každý súdny spor je zdĺhavý.
Pokiaľ sa rozhodne pre súd, musí uniesť dôkazné bremeno - teda dokázať, že sa jednalo o zamlčanú vadu.
Samozrejme záleží od vady.

anka712
autor
24. máj 2019

No áno len vada zamlčaná nebola a on tvrdí že mu auto prestalo ísť. Tak ja neviem ako to teda dopadne či to prejde cez súd

bluka2
24. máj 2019

Ja neporadim, ale bola som na tej druhej strane. Kúpila som auto a po ceste domov sa rovno pokazilo - motor. V servise sa na to pozreli a že očividne bol motor už predtým otvorený... Takže pán by asi mal zájsť do servisu a dat ti presne vedieť, čo je problém. V servise aj môžu napísať posudok. Takže tipujem, ak je posudok niečo, čo v zmluve nebolo uvedené, že by možno aj uspel? Divné, že nespomína, čo je presne problém

anka712
autor
24. máj 2019

Ale v servise môže mať kamarátov a napíšu mu tam čo bude chcieť, takže to je hlúposť si myslím.

fkata
24. máj 2019

@anka712 Znalec vyhotovuje posudok pre účely súdu.
Tu on musí dokázať, že to bola skrytá vada a nie opotrebovanie.
Takto je to iba tipos bingo, mnoho závisí od zmluvy, ako sú v nej uvedené možnosti odstúpenia od zmluvy, od vady na aute ...

soldi
24. máj 2019

@anka712 aj na pouzivane veci plati zaruka pol roka. kamaratke takto odislo auto mesiac po kupe. predajca zaplatil celu opravu.
posudok servisu bude nutny, ale pochybujem, ze ho kupujuci za dva dni pokazil. ja by som take auto tiez nechcela

nada89
24. máj 2019

@anka712 my máme na kúpu áut svoje zmluvy, stanovené tak, že pokiaľ sa vada na zakúpenom vozidle preukáže do 14 dní, náklady na opravu hradí v plnom rozsahu predávajúci..

nada89
24. máj 2019

A samozrejme znalec nie je nikto zo servisu, ráta sa len privolaný súdny znalec, aj to musí byť auto rozoberané v autorizovanom servise, inak to súd neberie na vedomie, veď čo ich po tom čo napíše garážový známy mechanik.. ja by som na kupujúcich už ani nereagovala, načo.. zákon je na strane predávajúcich..
A samozrejme pri predpoklade, keď niekto kupuje 14 ročné auto, logicky nebude mať zbytočne peniaze na súdne trovy..

anka712
autor
25. máj 2019

No my sme sa radili s právnikom a tiež to vyzerá náš prospech. A pani prosím vás vy že by ste auto take nechcela že by ho pokazil sám o tom pochybujete, auto má 14 rokov mohlo sa jemu niečo pokaziť !!! Vy si myslite že mne donesie niekto odhlásene a pokazené auto a ju mám vrátiť plnú sumu ? To ste sa vy s týmto ešte určite nestretla. Ak nemáte žiadnu skúsenosť a nerozumiete sa tomu ani mi tu nič nepíšte prosím vás. Ďalšia vec on chce auto iba vrátiť on nežiadal žiadny servis zaplatiť.

anka712
autor
25. máj 2019

@nada89 ďakujem veľmi pekne, ja si tiež myslím že to bude v náš prospech ale tak uvidíme ako to dopadne. Každopádne kto by chcel odhlasene auto bez poistky a pokazené? Myslím si že určite nikto.

korunka1
25. máj 2019

@anka712 minule sa mi znama sťažovala, že ma nervy v kybli. Predala auto, prachy dostali, prepisali. Do par dni chcel pan vratit auto a naspäť prachy. Podrobnosti neviem, ale urobili co chcel.Neviem prečo, je dosť razna. Dodatočne na nete zistila, že to ten pán robí asi ako hobby. Niekde na Porade našla o tom diskusiu. Skús si niečo vyhľadať na nete. Ináč neporadim, len toľko,že vedel čo kupuje.

anka712
autor
25. máj 2019

@korunka1 áno jasne, nám sa to už raz stalo ale mojej svokre ona ale peniaze vrátila a auto si zobrala lebo nevedela ako postupovať a nechcela to riešiť. Ale našla som toho veľa na internete samozrejme, takže ťažko povedať ale ako píšete vedel čo kupuje tak preto sa toho držíme aj my. Každopádne aj tak ďakujem pekne za radu 🙂

kiks_1
25. máj 2019

My sme takto kúpili auto spod ruky, tiež. Po 2 dňoch sa zistilo, že auto nemalo vymenený haldexový olej a ani doliaty prevodový olej.
Vrátili sme auto. Pôvodný majiteľ, peniaze vrátiť nechcel, išli sne cez súd a hradil nakoniec aj súdne trovy, ...
Spoliahať sa nato, že nemá na právnika, no neviem. Viem, že aj tu na MK je právnička, ktorá pomôže aj fakt za nízku sumu a je dobrá.
Opravu musíte hradiť Vy a nereagovať na kupujúceho je blbosť. Iba si tým prihorší na súde.

vroni
25. máj 2019

@kiks_1, lenže o tomto predajca evidentne vedel, nešlo o žiadnu skrytú závadu. V tom je rozdiel. Fyzická osoba nedáva na jazdené auto žiadnu záruku, kupujúci ho kupuje v stave, v akom je. Ak sa po ceste domov pokazí, jeho smola. Ina vec by bola, ak by predávajúci zatajil závadu, o ktorej vedel a jej následkom auto odišlo. Ako napríklad blbec, ktorý nedá vymeniť ci doplniť olej do prevodovky.

dhlinkova
25. máj 2019

@vroni Nie je to celkom tak. Predávajúci zodpovedá za skryté vady. Skrytá vada sa na súde považuje ako vada, ktorú kupujúci nevedel odhaliť pri kúpe vozidla. Riešila som už niečo takéto pre známeho a predávajúci prehral spor.
Kým nie je konkr. definovaná vada a čo bolo zmluve, ako písala aj
@fkata tak sa nedá radiť.
A to, že je to 14 ročné auto tu úlohu nehrá, nie je auto ako auto.
Nekomunikovať s kupujúcim nepomôže.

vroni
25. máj 2019

@dhlinkova, toto je veľmi prudko závislé od toho, čo je presne v zmluve a ktorá strana má akého právnika. Pri 14 ročnom aute je skrytá vada hodne nepravdepodobna. Nie nemožná, ale nepravdepodobna. A ešte menej o to, že sa zrazu zjavila po dvoch dňoch. Ale nekomunikovat je blbý nápad, to je fakt.

sandral
25. máj 2019

Každopádne riešiť situáciu musíte.
A to, že 14 ročné auto je zákonite šrot a kupujúci bez peňazí na súd je omyl.
Kamoška má 15 ročnú Octaviu, úplne top ako nová a popritom patria medzi ľudí, ktorí sa až príliš dobre na tom finančne.
Mne to skôr príde, že ste nedúfali, v odhalení chyby po 2 dňoch.
Min. opravu uhradiť musíte, auto nemusí za nejakú chybu vrátiť. Pokiaľ je tou chybou auto znehodnotené, tak ste povinný vrátiť peniaze.
Nikdy nespomínate konkrétne nič.

lujziana44
25. máj 2019

@anka712 buď sa slušne dohodnite, ale ak všetko bolo v zmluve si v práve, je to tam, podpísal sa pod to a vybavené.

mamcotka
25. máj 2019

Myslím si že ide o podvod. Každopádne nič mu nevracajte a keď to dá na súd čo nedá tak potom riešte čo je v zmluve..a s právnikom . Vela ľudí to takto skúša.

danielahamar
25. máj 2019

Auto mohol pokaziť aj on, tým, že nenatankoval to co mal, ale ak bola skrite závada, asi to bude na vašich pleciach, išla by som do servisu a dala prezrieť, či to bolo spôsobené rokmi, ale zlou manipuláciou.

anka712
autor
25. máj 2019

Ja neviem teda či to niektoré nečítate presne čo som tu napísala. Nič mu zatajené nebolo, ak nemáte skúsenosti tak vás poprosím ani nekomentoval. Radili sme sa s právnikom a vraj je to mechanická závada ktorá nieje voľným okom viditeľná čiže taktiež povedal že nie sme autopožičovňa. My predsa nemôžeme zato že sa mu niečo take stalo, aj nám sa pokazilo auto platili sme 400€ za opravu a nikto to s nami ani neriešil.

jessicai
27. máj 2019

Je to tazka situacia. Hadam sa nechcel len povozit a vratit... ked je teraz nepojazdne. Asi by som sa s nim dohodla na stretnuti a ked by sme boli spolu oslovili by sme spolu niekoho na ulici, ci nevie kde je v meste dobry servis a tam by sme spolu isli na prehliadku auta. Vylucila by sa dopredu naplanovana dohoda so servisom. Zistilo by sa v servise co autu je a ako sa to mohlo stat. Potom sa by ste sa dohodli na platbe za servis.

lenka123321
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
300
19. jan 2020

Zdravim prosím vás poraďte mi.kupil som vozidlo bez kúp.predajnej zmluvy.natolko že tvrdil majiteľ že tam netreba nič spraviť,atď....bolo tam veľa veci mene.tak som auto zobral.len že po ceste domov na diaľnici som zastal.musel som volať otahovku a rovno do servisu,atam mi NATO povedali že viskocila ojnica ,je diera v bloku motora ...a prevodovka v keli.oprava vise 2500€.majitel mi ani nedviha ...prosím poraďte mi😟

korunka1
19. jan 2020

@300 máš obciansky preukaz?

fkata
19. jan 2020

@300 Už je prepísané?