Predaj na Sashe

vandapanda123
1. nov 2023

Dobrý deň, nájde sa tu niekto kto predáva výrobky na sashe ? Chcem predávať výrobky mám ale neviem ako právne na to .. Som zamestnaná, musím si otvoriť k tomu živnosť? Ak mám mesačne platiť odvody tak sa mi neoplatí predávať, alebo ak som zamestana a odvody za mňa platí zamestnávateľ tak ja už neplatím? Neviem si to nikde konkrétne vygooglit, neviem čo mám robiť 🙂 ďakujem za odpovede

aglaonema
1. nov 2023

@vandapanda123 ahoj. Ja mám nejaké svoje výrobky na sashe a teda živnosť nemám... 🙂 ale zatiaľ ani veľa predaných výrobkov ( popravde len jeden 🙈) 😀

maranco
1. nov 2023

@vandapanda123 predpokladám, že ročný príjem z podnikania predaja výrobkov budeš mať do 7 266 €. Vtedy neplatíš odvody do sociálnej poisťovne, iba do zdravotnej 14% z čistého zisku, keďže už za teba platí zdravotnú zamestnávateľ.

Príklad, tržbu budeš mať 5 000€, pred podaním DP sa rozhodneš či si počítaš skutočné náklady (odkladáš si bločky za materiál, náradie, stroje) alebo si uplatníš paušálne náklady 60%.

Tržba 5 000€
Paušálne náklady -3 000 €
Zisk 2 000€, z toho zaplatiť zdravotnú 14% = 280€. To ti stačí zaplatiť ročne, zvoľ si mesačné preddavky vo výške 0€.
Ešte ti môže vyjsť zaplatiť daň, tá je 19 % zo zisku po odpočítaní zaplatenej zdravotnej.

maranco
1. nov 2023

@aglaonema keď urobíš 30 predajov, alebo ak suma spolu presiahne 2 000€ tak Sashe pošle finančnému úradu info koľko si mala predajov a za akú sumu. Potom si to môžu skontrolovať či si príjem uviedla v DP.