Predaj bytu bez realitky

adusa1987
19. nov 2020

Ahojte ste tu niekto kto predaval byt bez realitky ako ste postupovali? Nechceme predavat cez realitku mame aj hypoteku nanho neviete poradit aky je postup.dakujem

patka06
19. nov 2020

ak nemáte žiadne skúsenosti, je naozaj lepšie využiť realitku, keď predávate nestojí vás to nič ..a navyše ušetríte čas, stres ..a v konečnom dôsledku aj peniaze
Ak naozaj chcete do toho ísť ..tak v skratke: nájsť kupujúceho /cez známych, inzerciu/ pripraviť kvalitnú kúpnu zmluvu, kde je ošetrené aj splatenie hypotéky a vymazanie záložného práva banky, po vyplatení kupujúcim ...pripraviť a odovzdať vklad na kataster

adusa1987
autor
19. nov 2020

@patka06 a nepytaju nahodou nejaku proviziu z predaja bytu ? Aj niekolko tisic?

lusinda1989
19. nov 2020

@adusa1987 províziu platí kupujúci. 😉 ty povieš realitke za akú sumu si predstavuješ byt predať a oni si ktorú nahodia províziu .

patka06
19. nov 2020

@lusinda1989 áno presne tak, cena samozrejme musí byť reálna primeraná nie nadsadená

patka06
19. nov 2020

@adusa1987 nie províziu platí kupujúci ..tak ako píše vyššie
Navyše väčšina realitiek platí aj náklady spojené s predajom

nela6
19. nov 2020

@adusa1987 nemusis pouzit realitku, pouzi pravnika na vypracovanie zmluvy tak, aby sa osetrilo vsetko, naco znizovat cenu bytu o proviziu, radsej o to vyssia suma. pre teba...

gabi000
19. nov 2020

@adusa1987 dajte byt na bazoš a choďte za právníkom nech Vám vysvetlí celý postup a napíše zmluvu ak budete mať vážného záujemcu 🙂

adusa1987
autor
19. nov 2020

No ja neviem mi ked sme byt kupocali proviziu platil z predaja bytu predavajuci realitke kamoska led predavali pozemok to iste 3 tisic ...tak co u nas v meste au ine realitky 😂

nela6
19. nov 2020

@patka06 naklady s predajom... tie kolky u notara? realitka sa neoplati nikdy, staci jej právnika na vypracovanie zmluvy, ja som platila 150e, a netahala. som sa s realitkou a ich sumou nadsadenou o proviziu 🤷‍♂️

adusa1987
autor
19. nov 2020

@nela6 ved preto nechcem realitku

nela6
19. nov 2020

@adusa1987 preto realitku ani neoslovuj 🙂

patka06
19. nov 2020

@nela6 kolky, osvedčenia podpisov, vypracovanie zmluvy, inzercia ...no ale každý nech sa rozhodne ako mu to vyhovuje

adusa1987
autor
19. nov 2020

@nela6 ani nebudem ale nevedela som ze pravnika treba na zmluvu viem ze sa maju overovat podpisy boze tolko roboty a papierovaciek s predajom

patka06
19. nov 2020

@adusa1987 asi sú fakt u vás iné realitky ...u nás platí províziu kupujúci ..aj keď teoreticky o tom nevie

vikusjk
19. nov 2020

@adusa1987 oficialne plati proviziu predavajuci, lebo realitka si nema s kym inym spravit zmluvu, ved sa nevie vopred, kto bude kupujuci. Ale ved nadhodis cenu, pripocitas ju k tomu a mas to.
Ale ak chces silou mocou bez realitky, da sa to, ale vela studuj a aspon zmluvu daj pozriet pravnikovi. Ja som bez realitky kupila aj predala chalupu, ale uz som mala skusenost s kupou bytu, ktory sme kupovali par rokov predtym a slo to cez realitku, cize aj nejake info zo zmluv, postup atd, sme mali. Chalupa bola tiez zatazena hypotekou, velmi dobra je pomoc financneho maklera, ak nejakeho mate, ja mam dlhorocnu spolahlivu kamosku, ktora mi riesi vsetky tieto financne veci (poistky, hypoteky atd) a ona ma navigovala, ze co ako ma byt v zmluve, aby to banka akceptovala. Ak chces, mozem ti poslat potom vzory zmluv aj na byt, len ich budem musiet pripravit s tym, ze tam vymazem nase udaje, chapes.

basska_b
19. nov 2020

@adusa1987 Áno, províziu zaplatí predávajúci realitke, ALE, cena bytu bude o to väčšia. Kupujúci nevie, aká je výška provízie. Za mňa radšej žiadna realitka ako zlá realitka. Ale, ak ste to ešte nikdy nerobili, dávajte si veľký pozor, niekto vás môže škaredo oklamať! Ide o veľa peňazí. Realitka tomu dodáva serióznosť, odfiltruje neserióznych ľudí (aspoň sa o to snaží), vysvetlí vám všetky právne náležitosti predaja a všetky riziká. Ja by som do toho bez realitky asi nešla.

vikusjk
19. nov 2020

@adusa1987 jop este doplnim, vlastne kupovala som byt, kupovala som mamke dom,, ktory som potom predala sestre, kupovala som chalupu, ktoru som potom predala, kupila som dalsiu chalupu a kupovala som bratrancovi byt, tak uz si trufnem povedat, ze mam celkom skusenosti 😅 (tym "som" myslim, ze papiere isli cezo mna a moji pribuzni sa na mna v tomto dost spoliehali, ze to vybavim a bude to ok - aj bolo)

adusa1987
autor
19. nov 2020

@vikusjk mi sme kupili byt cez ralitku viem ze proviziu z neho mal 2000 od predavajucich...vsetky nalezotosti vybavoval on ako odhad banky atd nieco viem ale presny postup nie...a ano je to jasne moja mama bola tak okaslana koli jej make ktora ai nevsimla ze predavajuci zvysil na zmluve sumu o hodnych par tisic SK a nakolko to podpisala raz dva musela zhanat peniaze...a ak vam to nevadi ano poprosim si vzor zmluvy dakujem

panelacikova
19. nov 2020

@adusa1987 môžeš sa poradiť v banke, kde máš hypotéku, či nemajú oni vlastného bankového právnika, ktorý by preniesol aj hypo (ak idete prenášať na nového - kupcu) alebo teda či by vypracoval a za aký poplatok zmluvy. ak nemá banka právnika, tak si nejakého nájdi, bude to bezpečnejšie ako keby si si vypracovala zmluvy ty (ak to nerobievaš relatívne bežne) a bude to lacnejšie ako realitka. lebo neviem, o aké mesto ide, ale napríklad v Žiline berú za predaj bytu cca 3-5% z predajnej sumy províziu. áno, funguje to tak, že ty si povieš: chcem za byt 100.000. a oni hodia inzeráty so sumou 103.000 alebo 104.000 atď... ak sa im podarí predať, tebe dajú 100 000 a oni si nechajú zvyšok. väčšinou sa dohodnú vopred na provízii povedzme 4%. niekedy tlačia na predávajúceho, aby znížil cenu, lebo tlačí kupujúci. čiže áno, je pravda, že ak pôjdeš cez realitku, je možné, že predáš lacnejšie, ako keď predáš sama za pomoci právnika, ktorý vypracuje zmluvy. keby vzal aj prehnaných 500 eur, stále ťa to vyjde lacnejšie. teda - záleží od lokality a ceny bytu. na druhú stranu predaj cez realitku má výhody v tom, že ošetria naozaj všetko - zmluvy, prevody peňazí, komunikáciu s bankou (ak prenášaš alebo vyplácaš pri predaji hypo), postarajú sa o to, aby ani kupujúci ani predávajúci nebol oklamaný - okradnutý, postarajú sa o obhliadky, komunikujú so záujemcami, podávajú návrh na vklad na kataster, riešia opravy zmlúv na katastri v prípade, keby tam bola predsa len nejaká chyba.... teba toto všetko obíde. ja osobne by som riešila predaj bytu už sama, lebo ho nemám zaťažený hypotékou a viem sa už trochu hýbať aj v oblastí vinkulácií. ale keby som mala na byte hypo, šla by som cez realitku a odpadlo by mi milión vecí.

adusa1987
autor
19. nov 2020

@panelacikova pisala som jednej beru od 2 az do 4% ape vedia sa aj dohodnut mne to z cca bytu vyslo do 2400e provizia a to im nedam viac ako 2tisic...tolko dostal aj ten co nam predaval od predavajucich a asi aj mas pravdu ze odpadne mi milion veci musim sa poradit s muzom...dakujem

panelacikova
19. nov 2020

@adusa1987 treba zatlačiť cenu provízie nadol, to je jasné. ale na druhú stranu, neber hocijakú realitku, ale takú, ktorá má meno a nejakú históriu. bála by som sa nejakej neznámej rýchlokvasenej... to radšej dať tých 2000-2500 eur ako dať 500 a nastanú nejaké komplikácie 🙂 tie drahšie realitky, ako TU-reality napríklad, tie majú všetko fakt už dobre a kvalitne podchytené..

adusa1987
autor
19. nov 2020

@panelacikova mame v meste jednu dobre znamu ta je v meste najpopularnejsia tak im to dam

adusa1987
autor
19. nov 2020

@panelacikova mi mame z-group v meste

panelacikova
19. nov 2020

@adusa1987 no to mne nič nehovorí, ale ak máš dôveru, tak je to už na tebe...

adusa1987
autor
19. nov 2020

Zeny este sa spytam ako to funguje stahujeem sa do druheho mesta tam ale ideme docasne do podnajmu cize prechodne ak predam byt v tomto meste ako to je potom s mojou trvalou adresou je jasne ze na svoj terajsi byt uz nemozem co mi ostane adresa na meste ci ako by ste to riesili?

patka06
19. nov 2020

@adusa1987 otázka je čo znamená dočasne ..ak je to mesiac dva ..tak by som sa dohodla s novým majiteľom a dala do zmluvy, termín kedy sa prihlásiš na TP inde.
Ak sa jedná o dlhšie obdobie, tak nech nový majiteľ na základe listu vlastníctva zruší tvoj trvalý pobyt a ostaneš iba občanom mesta ...bez konkrétnej adresy

dilino
19. jún 2023

@adusa1987 jasne že pýtaju provoziu ved s toho žijú.Ja som dom predaval cez realitku natrafila som na realiťaka a do mesiaca mi dom predal.Lepšie je to z realitkou ale ich platí ten čo kúpuje nie ten čo predava.