Prečo si v obchodoch fotia covid pass?

16. jan 2022

Pozdravujem,

Dnes som sa stretla s tým, že si pán kontrolujúci vstup do Decathlonu odfotil do mobilu môj covid pass (zadnú stranu, kde je QR kód a meno) - nosím papierovú verziu.
Nikdy predtým som sa s tým nestretla. Stalo sa to aj Vám? Prečo to robia?
Bola som prekvapená, preto sa pýtam. Zároveň, keď sa zamyslím, fotiť si do telefónu môj osobný zdravotný doklad s informáciami mi nepríde úplne okej.

dskjhfdlkdjhl
16. jan 2022

Ja teda papierovu verziu nenosim, takze som sa s takym niecim nestretla, ale mala si sa spytat. Tu sotva niekto bude vediet, preco si to dotycny odfotil, zakonny dovod k tomu asi nema.

nikdenikto
16. jan 2022

Covid pas nie je identifikovaný ako zdravotná dokumentácie a pan si ho s najväčšou pravdepodobnosťou nefotil ale scanoval QR kod

danusskaaa
16. jan 2022

QR kód sa cez foťák nahodí do mobilu a tak sa skontroluje, ci je platný - na to tam ten QR kod predsa je

mauduska
16. jan 2022

pochybujem že ho fotil. do mobilu sa dá stiahnuť čítačka QR kódu, ktorá ti po oskenovaní povie, či je preukaz platný alebo nie. Takže ho pravdepodobne len skenoval.

Ale otázka znie - ak ti vadí, že si niekto fotí tvoj covid preukaz, prečo o tom píšeš na anonymné fórum a nepovieš to osobe, čo si ho fotí? 🤔

dskjhfdlkdjhl
16. jan 2022

Jo, a zakladna otazka je, ci zakladatelka vie isto, ze si to dotycny fotil, alebo len scanoval-ja som teda v prvom prispevku odpovedala na otazku s tym, ze zakladatelka si je ista, ze to fotil-ale je mozne, ze to vlastne ani nevie.

dominikac321
16. jan 2022

len tak na zasmiatie, sla som do mobelixu po objednavku a pan pri vchode ci sa mozem identifikovat ockovanim alebo prekonanim, ukazala som mu v telefone a on len polozil pred moj telefon nejaky jeho, bez fotaku...

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gabriellka
16. jan 2022

V decatlone skenujú qr kódy.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yanni
16. jan 2022

Moooooje nervy. Nik ti nefotil zdravotnu dokumentaciu. Co si myslis, ze je akoze pod tym qr kodom ulozene? Tu ide len o jedno, ci je tvoja vakcinacia platna. Stiahnu si appku, naciteaj tam tvoje papierove certifikáty a nemusíš nikde nosit tvoj papier. Na SK neviem, ale vo svete je bezne, ze uz ten QR kod len nascannuju a hned vidia, ci je vakcinacia (uz/este) platna. A ty si to mozes aj sama overit, co je pod tym kodom ulozene. Nascannuj si svoj qr kod a uvidis, ci ti vyskoci.

autor
16. jan 2022

Pozerala som sa mu do telefónu, neskenoval, určite fotil. Oskenovať ho už ani nemohol, nakoľko bohužiaľ je ten papier tak opotrebovaný, že čítačka by ho ani nezobrala.
Pravidelne pass používam, nikdy mi papierovú formu neskenovali.

dominikac321
16. jan 2022

@beata_k bez fotaku a s tlacidlami ;)

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
16. jan 2022

@beata_k asi tak...normalne mal povedat, ze takto je to neplatne... ked clovek ma len ten papier, tak to treba nejako vo folii nosit.

zuzu586
16. jan 2022

ja papierovú verzi nepoužívam (mám to v mobile), ale je to normálne, že si to čítačkou qr kodu kontrolujú, za ideálnych oklností by to mali robiť všetcia obchodníci/hoteliéri/majitelia reštaurácii v celej sr.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
panelacikova
16. jan 2022

toto je tu dnes už druhá téma (čo ja registrujem) že niekomu vadí, že v obchodoch niečo fotia, "kopírujú" osobné údaje a neviemčoešte.... no však sedkaj pekne na zadku, e-shopov je plný net 🙄 alebo, ak nie si tá istá, čo v téme predtým, si zabezpeč, aby sa tvoj kód dal čítať...

panelacikova
16. jan 2022

@zuzu586 presne tak....

mircalla
16. jan 2022

Mne papierovu verziu scanovali x krat. Uz to mam v mobile. Nosit tu usuchanu papierovu verziu mi uz bolo trapne. Mne vadi skor, ze niektore obchody ci prevadzky na to kaslu a nekontroluju to. A inak aky super tajny doklad to je? Vsak je tam len ci si bola ockovana pripadne ze si prekonala covid. Niektori ludia su uz paranoidni. Cu myslis, ze predavac si to fotil, aby ho zneuzil? To snad nie

martina1201
16. jan 2022

Robil len scan QR kódu aby zistil či je platný. Nefotil si ho. Robia tak v každom obchode.

ladyblcha
16. jan 2022

Podla mna si teraz ten pan vdaka tomu na teba zoberie uver a ty ho budes splacat.

janage
16. jan 2022

Ja používam aj elektronickú aj mam vytlačené. Normálne v takom malom zatváracom sáčku. Povytiahnem kde je qr kód, oskenuju a hotovo.
Uz sa mi stalo, že mobil nechcel nabehnúť, raz som ho aj doma zabudla, preto mam vytlačenú aj papierovú verziu.
Keď tá tvoja je nečitateľná už dávno si si mala ten jeden papier vytlačiť nanovo a vec vybavená

martinkatinka
16. jan 2022

@panelacikova to ja som uz pocula aj ine perly 😄

mircalla
16. jan 2022

@janage Ja tom ma tiez aj vytlacene, ak si zabudnem mobil sa hodi. Predtym som to mala len vytlacene, uz som si pripadala jak dochodkyna, co nevie pouzivat mobil a fakt mi to hladanie v taske prislo trapne, uz bol z toho salat

kammik
16. jan 2022

@mircalla alebo keď zabudneš heslo do green passu vtedy sa papierová forma tiež zíde. Sa mi to tak stalo a už som mala infarktové stavy 😀

mircalla
16. jan 2022

@kammik Mne je celkom luto tych predavacov, predpokladam, ze so vseliakymi ludmi su v kontakte, aj im vynadaju....Nezavidim

vlastnynazor
16. jan 2022

Inak z decathlonu mam taky isty pocit. A sice ze to fotia, lebo aj ja som sa cudovala, ze som pocula cvaknutie, ako ked fotim s telefonom. V inych obchodoch som pri kontrole nikdy nepocula cvaknutie.

janage
17. jan 2022

@kammik ja to naštastie mam v apke zdravotnej poisťovne a keďže sa musím preukazovať pred vstupom na pracovisko každý deň, tak heslo nie je problém. Len telefón je nutný 🙂

lopka1313
17. jan 2022

Ja mam papierovu, ale to pdf aj stiahnute v mobile. Ale som pendler, pouzivam ho denne, nemozem si dovolit nemat ho so sebou. Papierovu verziu mi parkrat nenacitalo, ona sa casom znici aj v obale, tak som ju roztrhla a dala im novy vytlacok :D vacsinou ho scanovali, obcas staci kontrolam len nahliadnut. Kedze kamoska robi v podobnom obchode, minule som ju poprosila, ci mi nenascanuje moj covid pass, aby som videla, co tam je 🙂 nic hrozne, je tam meno, datum narodenia, kolko mam ockovani... Proste veci, kt su aj na papierovom vytlacku. A sluzia len k nahliadnutiu. Pokial chodis s blbym qr kodom, tak by Ta podla mna ani pustit nemuseli. Pekne ho vytlac nanovo, alebo ak memozes mat napr kvoli pamati v mobile apku, tak si don stiahni aspon to pdf, kt si tlacis...