Prečo sa nosí čierne oblečenie, keď niekto zomrie?

8. sep 2022

Prečo sa nosí čierne oblečenie, keď niekto zomrie, aký to má význam ? Mŕtvemu to už môže byť jedno a aj tak mu to nepomôže ...je tento "zvyk" aj v iných kultúrach, nabozenstvach, národoch ?

ivka225
8. sep 2022

Je to tradicia. V inych kulturach je to inak, napriklad v mnohych azijskych je smutocnou farbou biela.

jaskolka
8. sep 2022

Pretože u nás je smútočna farba čierna. Je to tradícia.

bloger
8. sep 2022

Tak čierna väčšinou vyjadruje smútok. Je to taký prejav.

autor
8. sep 2022

@ivka225 ale aj rok po smrti ?

pribinak
8. sep 2022

To je na každom ako dlho sa rozhodne nosiť ciernu farbu

viestta
8. sep 2022

Závisí od zvyklosti rodiny a tlaku okolia. V nasej rodine sa smútok nosí len do pohrebu ale to neznamená,, že nesmú tíme. Proste to nepovažujeme za potrebné.

jaskolka
8. sep 2022

Aj to pochádza z tradície. Smútočné oblečenie nosila najbližšia rodina do roka po úmrtí blízkeho.
Tetaz už sa to nezvykne dodržiavať, aj keď často na dedine to ešte funguje. Je to už na rozhodnuti tej konkrétnej osoby.
Dokonca niektorí ľudia povedia, že sú neprajú, aby ich blízki nosili smútok. Mama, keď už vedela, že zomiera, vyslovene nám zakazovala po jej smrti nosiť smútok.

bucko555
8. sep 2022

Nám zomrel svokor v januári a nikto sme nenosili čierne len tak do pohrebu a hotovo .....smútime vo vnútri načo chodiť po čierno .....som bola rada že mám dačo čierne na pohreb neznášam tu farbu

aniele
8. sep 2022

Tradícia. Kedysi sa dokonca nosenie smútku fázovalo. Plný smútok - dlhý závoj (po kolená?, rok), polosmútok - kratší (už si nepamätám, koľko). Lorca (Španielsko) dokonca napísal tragédiu Dom Bernardy Alby, kde matka po smrti manžela prikáže dcéram, ktoré sú už na vydaj, držať osemročný! smútok. Dokonca zadebnila dom.
Ono, chlapi boli, ako si pamätám, vo výhode. Tým často stačila čierna stužka na kabáte. Ale už sa naozaj upúšťa od čiernej po pohrebe, ako vidím okolo. Ja som sa riadila svojimi pocitmi - či to v sebe považujem za potrebné.

autor
8. sep 2022

@bucko555 presne ani ja neznášam čiernu, mám z nej depku

autor
8. sep 2022

No na dedine sa to ešte poväčšine dodržiava, aj rok sa nosí, proste stareny to riešia ako všetko ostatné, napr. keď niekto nosí čierne v zime, tak kukaju že má hnedý sal, alebo,že niekomu zomrela sestra napr. nosila čierne dva tyzdne alebo vôbec a podobne sprostosti...

bucko555
8. sep 2022

Mňa mrle žerú že v práci mám čierne nohavice alebo čiernu suknu a to mám tak dosť čiernej ....a ani svokra nenosila ani nemala doma čierne veci a bola rada že je nie to ešte kupovať nejaké čierne veci lebo sa to patrí.....smutok si držíme vo vnútri

autor
8. sep 2022

@bucko555 áno, ale väčšina ľudí pozerá na to čo si o nich myslia ostatní, aby boli tip top v ich očiach a neriadia sa sebou

lilope
8. sep 2022

@autorla Stareny? Trochu úcty k starším by ti nezaškodilo. Možno, ak sa dožiješ, aj ty raz budeš pre niekoho starena, určite budeš šťastná keď ťa ako starú ženu budú častovať takýmto oslovením. Slušnosť mladším voči starším zmizla do stratena, avšak mladí zabúdajú, že ich čaká to isté. Smútné.

lenkakravcova
8. sep 2022

Na pohreby sa nosí aj čierna aj biela. Už som videla aj osobu, ktorá rok nosila bielu, takže môžeš to urobiť aj tak a babkam skúsiť vysvetliť, že ty považuješ za smutocnu a zároveň slávnostnú túto farbu.

viestta
8. sep 2022

Tak sa riad podľa seba a nerieš co hovoria "stareny" po dedine, nič ta do toho nie je.

autor
8. sep 2022

@lenkakravcova ja im nemusím nič vysvetľovať, takých ľudí čo sa starajú do druhých sa snažím oblúkom obchadzat

elaela23
8. sep 2022

Preco stareny? Je to na kazdom ako chce prejavovat smutok.mne otec zomrel par rokov vzad a este nemam 40.nosila som ciernu asi pol roka a potom som pridala tmavomodru.a teda ako starena sa necitim a byvam v meste. Nemyslim,ze je to iba pre dedincanov.kazdy podla seba.mne pride zvlastne pytat sa,preco sa nosi cierna.
Dokonca ak to je mlade dievca,tak jej kamaratky mavaju biele saty na pohrebe.

autor
8. sep 2022

@elaela23 nevedela som ako ich nazvať, tak som použila tento výraz, presnejšie by bolo klebetnice ... Tak keď ma niekto 20 a pod. tak sa mu zdá aj 50 ročný starý... Dokým si všetko nezažije na vlastnej koži az potom pochopi a zivot ho naučí

zuzanka.zuzu
8. sep 2022

jooooj pôvodne som chcela vecne reagovať ale ty si číslo.... a ty že neriešiš ostatných? práveže TY riešiš 😎 sa snažíš vyhlasovať ako si nad vecou, ale podľa toho čo píšeš, si úplná chuderka zožierajúca sa ostatnými 😉

autor
8. sep 2022

@zuzanka.zuzu tak pre teba som chuderka a čo teraz ? :P

elaela23
8. sep 2022

Pytala si sa ci aj inde.kukni cez google rozne krajiny a potom ti pride cierna ako banalita.

viestta
8. sep 2022

A ty sa co staráš o com Kelisky na rynku klebetia?

autor
8. sep 2022

@viestta Tak ja sa môžem starať do čoho sa mi zachce. 🤗👍

viestta
8. sep 2022

Aj ony sa starajú do čoho sa im zachce. Mate to 1:1

bubinko1506
8. sep 2022

Cierna je pre mna prejavom smutku. V marci mi nahle zomrela mama, ciernu nosim doteraz a zatial sa ani necitim na to, aby som si obliekla inu farbu (a nie, nie som starena z dediny). Co si kto o mne mysli, je mi jedno.

autor
8. sep 2022

@bubinko1506 Ja som tiež nosila čiernu, keď zomrela mama. Mala som 19.

deti95060810
8. sep 2022

keď mi zomrela mama nosila som rok čierne veci...manž. to už išlo na nervy tak si zo mňa robil posmech. ale ja som to tak vážne cítila a nemala som s tým problém...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
8. sep 2022

@evamarek77 rozumiem, veď každý nech si nosi čo sa mu páči 🤗 ja ciernu farbu neznasam, ešte 1az 2 dni prežijem, alebo jednu vec čiernu ok ale nosiť to rok je deprimujúce