Prečo sa na niečo verí a na niečo nie?

16. aug 2024

Tak som uvažovala, prečo sa na niečo verí a na niečo nie?
Napríklad boh, ježiš, atď., tomu miliarda ľudí vie uveriť (a netvrdím, že neexistuje) ale napríklad duchovia, čarodejnice, upíri, tak to nie? Nemyslím tým čarodejnice ako z filmu ani Salvatorovcov z TVD. Prečo sa dá veriť na Boha a na všetko okolo toho, ako vytvoril svet, ako všetko riadi, aký je dokonalý,.. ale netvor, ktorý sa živí ľudskou krvou alebo osoba, ktorá má určite schopnosti, to je už vymyslené?

isis234
16. aug 2024

Kto nezažije, neuverí

veklipo
16. aug 2024

Vieru “v” niečo

ivana62
16. aug 2024

Je nespravny predpoklad, ze na veci okolo Boha, Jezisa.. ludia veria a v zle veci neveria. Ved ked niekto veri v Jezisa, veri aj v existenciu demonov, carodejov.. ved Jezis vyhanal demonov ( a nielen on) a carodejnictvo je tiez spominane, ze Boh nenavidi, ked niekto toto robi.

annm81
16. aug 2024

Jednak cirkev mala asi väčšie konexie. Jednak takí škriatkovia či upíri by sa mali pohybovať v našom svete a teda by sme ich mali stretávať a akosi nestretávame. Boh je podavaný ako niečo mimo nášho sveta. Mimochodom, na duchov či prekliatie nejakej čarodejnice verí prekvapivé množstvo ľudí a vo veľkej miere sú to práve ľudia veriaci v boha - kedysi som videla nejaký odborný článok, ktorý došiel k záveru, že ľudia presvedčení, že mali nejaký nadpozemský zážitok, zažívajú tieto pocity jednoducho preto, že časť ich mozgu vyzerá inak ako u väčšiny ľudí.

viestta
16. aug 2024

Obrovske mnozstvo veri v akehokolvek boha, zaroven veri aj v Diabla a okrem toho veria co ja viem aj na urieknutie a z oci a podobne veci, ktore sa nezhoduju s vierou v Boha. To je taky paradox. A su ludia, ktori neveria v ziadnu nadpozemsku bytost alebo silu, veria len v dobro v ludoch alebo v osud, karmu, co ja viem co vsetko. Niekto vieru potrebuje, vieru v cokolvek, niekto nie.

martinmmartin
16. aug 2024

Nabozenstvo ma iba sancu ked ti nieco dava. Ides do kostola v najlepsich satoch, zaspievas si, potlapkate sa navzajom po ramene aky ste uzasny, a za hodinku sedenia ides varit obed. To ti ziadna bosorkova tema neda. Je to klub do ktoreho chces patrit a citis sa vynimocna ze do neho patris. Ak by v kostole do ludi hicali ze Boh chce vidiet 100 drepov kazdu nedelu tak hned zanikne
Cize je to nieco co ti dva pocit ze si nieco vic ako niekto kto to neveri a zaroven moc namahy a nedajboze penzi to nestoji. Ak su tieto dve podmienky splnene nabozenstvo funguje.

vanilkovazmrzka
16. aug 2024

Ja napriklad nerozumiem, ze niekto sucasne veri v boha a v to, ze fico je nas spasitel a robi vsetko pre dobro slovakov 🙂

juliacenc
16. aug 2024

Preco by sa neverilo… ved su aj ludia co si to o sebe myslia ze su carodejnici a robia rozne somarinky

ukgirls
16. aug 2024

viera ta posuva dalej.. viera v nieco po zivote ti ulahcuje myslienku na smrt .. kazdy potrebuje niecomu verit ... ten co veri na duchov ci ufo a podobne neveri v boha ten co veri v boha zas neveri nicomu inemu .. ale to je ok - kazdy mame volbu ..akurat ze cirkev odjakziva bola a bude len vdaka kope penazi kt sa do nej vrazaju a tym sa najviac propaguje. strasia sa nou ludia lebo ak nebudes verit zhnijes v pekle .. dava ludom nadej,ze ak umru stretnu rodinu .. a podobne ... ver v to - co ta robi stastnou a nezamyslaj sa nad inymi

stanulienkat
16. aug 2024

Ja si myslím, že ľudia ktorí veria v Ježiša, alebo v boha, alebo akéhokoľvek iného nadpozemského uja, tak su náchylni skôr uveriť aj na démonov, na certov, na upírov, na červenú šnúrku na ruke, na ocikanú plienku cez očí, sny a podobné blbosti. Takže to, že je niekto veriaci, podľa mňa ľahšie uverí na akúkoľvek inú blbosť.
A ľudia z chudobnejšich, zaostalejších, menej rozvinutych regiónov sú skôr náchylni uveriť na rôzne božstvá a viacej si pestujú vieru, ako vo vyspelejších a bohatších, vzdelanejsich oblastiach.
A pretrváva to dodnes.

hiro
16. aug 2024

Ohladom duchov je to jasne. Kedze nie su viazani zemskou gravitaciou tak to maju blbe...

milanemila
16. aug 2024

Pre mna je to vymyslene vsetko, rozpravka ako rozpravka.

bloger
16. aug 2024

Tak lebo s Bohom má každý nejakú skúsenosť. Už len to, že sa človek ráno zobudí. To je dar a nová šanca. Nie je to žiadna samozrejmosť. Verím ale aj na duchov. Tie ostatné veci sú skôr zo série Harry Potter. Proste neexistujú.

ivana62
16. aug 2024

Viera v Boha alebo neviera v Boha ..oboje je viera. Iba jedna odpoved vsak moze byt spravna. Je to najdolezitejsia otazka, ktoru ma clovek vyriesit a tak by sa mal k tomu aj postavit.

thirstymonk
16. aug 2024

No pozor, papeženecky pohľad nikde netvrdi, že "neveriš" na zoči a urieknutie a červené šnúrky. Práve naopak - mágia funguje, lenže je proti Bohu. Diabol existuje, lenže je proti Bohu.

Upiry samozrejme, su vymyslene bytosti, tak ako ježibaba v medovnikovom domčeku. Verí niekto v existenciu medovnikoveho domčeka snaď?

thirstymonk
16. aug 2024

@stanulienkat Nemôžeš veriť v Boha a odmietať existenciu diabla. Veriť v existenciu niečoho neznamená, že k danej veci automaticky inklinuješ. Otázne je, poviem to tak detský - s kým sa chceš hrať. S kým súhlasíš, komu chceš venovať svoj čas, či Bohu, alebo diablovi. Ak niekto verí v existenciu Boha, ale neverí v existenciu diabla, je to jedine nejaká sektárska blbosť.

stanulienkat
16. aug 2024

@thirstymonk Neviem presne čo mi tým chceš povedať, ale ja som v podstate písala niečo v tom zmysle, že ak niekto verí v nadprirodzeno-v boha, určite verí aj v nadprirodzeno- v čerta a podobné nezmysly. Pre mňa je nezmysel a jedno aj druhé.

ivangeline
16. aug 2024

Kanibal. Čarodejnica. Dohoda s démonom. Prečo ako a kto neverí? ;D

marianarem
16. aug 2024

Viera v Boha nie je viera v nejaku rozpravkovu postavicku, jej podstatou je viera v to, ze nas zivot ma zmysel. To je velmi silna vec a k zivotu potrebna, bez viery v zmysel sa tazko vobec vstane z postele. Vela ludi si zmysel najde aj mimo Boha, ale mnohi vidia najhlbsi zmysel prave v nom, vo viere, ze nas svet tu nie je len tak pre nic za nic a ani my nie.
Upirov a carodejnikov takto bytostne k zivotu nepotrebujeme a necitime teda az tak potrebu ich hladat a zaoberat sa nimi, to su ozaj skor tie rozpravkove postavy. Plus v dnesnej dobe sa uz mnohym veciam viac rozumie a nie je nam uz uplne prirodzene vysvetlovat si ich carami a demonmi. Napriklad klasika, zoberie sa babatko na navstevu, kde je vela ludi, vsetci sa mu prihovaraju, hrkaju hrkalkami, chcu si ho podrzat. Babatko pride domov, je prestimulovane, nevie sa ukludnit a place. Kedysi ludia nevedeli, ze existuje nervova sustava, ktora ma tiez svoje limity a u babatiek duplom. No tak proste bolo urieknute. A tak podobne. Myslim, ze aj z tohto dovodu sa kedysi na rozne cary verilo viac a dnes uz o dost menej.

mizoko
16. aug 2024

@ivana62 váš Boh je nenavistny? Fuha,a ja že je to láska sama.

mizoko
16. aug 2024

@marianarem boha bytostne k životu potrebuješ ty ale prečo to zovseobecnujes že všetci ho bytostne potrebujú? Ja teda nie. A to že viera v boha nie je viera v rozprávkové bytosti 😏 nooooo,ja ti neviem,mne to príde rovnaké

marianarem
16. aug 2024

@mizoko Nie nie, nehovorim, ze potrebuje kazdy Boha, ale pocit, ze jeho zivot ma nejaky zmysel. A ze mnohi ten zmysel nachadzaju prave prostrednictvom viery.

mizoko
16. aug 2024

@marianarem život každého má zmysel v niečom inom,vierou v boha by som to nepodmienovala. Ale ak v tom niekto vidí zmysel aspoň to má v zivote jednoduchšie. To nemyslím v zlom.

marianarem
16. aug 2024

@mizoko Jasne, ved to presne hovorim v tom mojom prispevku, ze mnohi zmysel najdu aj mimo Boha, nijako to nepodmienujem. Ale najdenie zmyslu vo viere je tiez velmi caste a vzdy bolo a preto aj viera byva taka silna. Lebo jej pravou podstatou je viera v zmysel a nie v deduska, ktory plni zelania. To som chcela povedat tym prispevkom.
Inac by som ale nepovedala, ze veriaci clovek to ma v zivote nejake extra jednoduchsie. Tazke obdobia su proste tazke pre kazdeho. Viera pomaha hlavne asi v tom, ze clovek aj.ked je na kolenach, tak ma aspon nejaku motivaciu nevzdat to a ist dalej, hoci aj po tych kolenach. Ale ze by to nejako zazracne riesilo problemy a zabezpecovalo trvale stastie, tak to urcite nie.

mizoko
16. aug 2024

@marianarem myslela som to tak že aj keď ostane sám vlastne sám neostane,aspoň teda v tom to má jednoduchšie.

marianarem
16. aug 2024

@mizoko To ano, to je pravda. Moj svokor napriklad velmi pil a vzdy sme si s muzom mysleli, ze keby bol naozaj veriaci, tak by mozno mal sancu na vyliecenie. Lebo takto on nevidel v zivote bez alkoholu ziadny zmysel. Prenho ten zmysel nebol ani syn, ani vnuk, priatelka aj ano, ale taka, s ktorou by sa ani raz nepohadal, takze tam tiez nic...Naplnalo.ho to pitie.Ale zase viera sa neda nijako cloveku podat ako liek ani ho presvedcit, aby veril, to by som ani v zivote nerobila. On bol taky typ, ze skor sa bal, ze Boh existuje 🙂 Mozno mal pocit ze si zasluzi nejaky trest, neviem.

katka700
16. aug 2024

Z toho čo si vymenovala je najspolahlivejsie dokázaná existencia upírov, ale častejšie útočia na dobytok na pastvinach než na ľudí.

ivana62
17. aug 2024

@mizoko A to som kde napisala?

mizoko
17. aug 2024

@ivana62 napísala si ohľadom carodejnictva: Boh NENAVIDI keď niekto toto robí. A ja že on je láska a ľudí presviedča svojou láskou a aha,on zastrašuje nenávisťou. Zaujímavé. Tým že niekoho nenávidis ho asi ťažko primajes k tomu aby uznal že más pravdu. Či sa mýlim?

ivana62
17. aug 2024

@mizoko Je zvlastne, ak niekto hodnoti niekoho, v koho existenciu ani neveri..a navyse bez vedomosti, len podla toho, co si tak mysli