Prečo má toľko veľa ľudí predsudkov voči psychicky chorým ľuďom?

kim2028
25. jan 2022

Zdravím, mám ťažkú psychickú diagnózu a stretávam sa dennodenne len s predsudkami. Je smutné, že musím v dnešnej modernej dobe to riešiť. Prečo má toľko veľa ľudí predsudkov voči chorým ľuďom na psychiku? Chápem, že niektorí nevedia, čo to obnáša aj sa boja. Pričom som relatívne normálny chlap, aj keď mám so schizofréniou. Pričom ľudia, čo ma spoznajú tak väčšinou zmenia názor ku lepšiemu. Tie predsudky unavujú ma. Každému vysvetľovať, že nepravda, aj keď chápem, že moja diagnóza nie je chrípka. Je to schizofrénia, ktorú ľudia nepoznajú vôbec, že o čom to je...

karelova
25. jan 2022

Pretože je táto téma stále tabuizovana, pre väčšinu ľudí neznáma a ľudia sa neznámeho boja a radšej od toho bocia.

loginexistuje
25. jan 2022

maju zle skusenosti v rodine s psych chorymi napr

zojazoja
25. jan 2022

A možno skôr práve preto, že ludia poznajú tuto chorobu a nechcú ist do vztahu s clovekom s touto chorobou.. Nie je to lahke, je to veľmi velmi ťažké. Nie každý pár to zvladne

laurita285
25. jan 2022

Ja mám otca schizofrenika a keby mi niekto povedal že trpí na túto chorobu tak ho poľutujem, ospravedlním sa a idem kade ľahšie.

karelova
25. jan 2022

@zojazoja myslím, ze málokto v realite pozná tuto chorobu, max má nejaké skreslené predstavy z filmov 🙂

zojazoja
25. jan 2022

@karelova by si sa cudovala...ja mam oosbne skúsenosti a viem aj o inych ludi osobne co maju takéto skúsenosti.. To ze o tom nie je moc diskusii, neznamena, ze realne to nepoznaju ludia

zuzitko74
25. jan 2022

Ľudia sú vo svojej podstate takí istí ako v minulosti. ,,Moderná doba" je len tenká šupka na našom vnútornom pračlovekovi. Takže je nezmysel očakávať od ľudí nejaké ,,moderné myslenie". Väčšina ľudí v takýchto veciach reaguje intuitívne až pudovo. Nič s tým nenarobíš.

kim2028
autor
25. jan 2022

@zuzitko74 Je to škoda, lebo moderné lieky posunuli vecí podstatne ku lepšiemu. Pred 50 rokmi bolo to možno iné, ale dnes je to všetko v poho. Aj keď uznávam, že nesprávam sa ako klasicky schizofrenik, ktorý robí 1000 tých istých dokola opakujúcich chýb. Za svoje zhoršenia zdravotného stavu som nemohol nikdy.... Ja som pokrokový a nie 100 rokov za opicami.. :D

kim2028
autor
25. jan 2022

@loginexistuje To nie je o tom skôr je to o tom, že ľudia nevedia, čo čakať. Hlavne je problém ten, že moju chorobu sprevádzajú mýty, ktoré sú nepravdivé... Som z toho unavený, že čo si vymyslí kadejaký blázon na mňa...

kim2028
autor
25. jan 2022

@zojazoja Práveže o tejto chorobe ľudia nevedia skoro nič. Niekedy sa chytám za hlavu, že čo si dokáže kadekto vymyslieť na mňa. Vraj napr. agresívny a neviem, čo? Počúvam len samé bludy.

loginexistuje
25. jan 2022

@kim2028 vidis popieras ze ini ludia mozu mat negativne skusenosti s psych chorymi vo svojich rodinach a ver mi ze maju
svojej dcere by som vyrazne neodporucala vztah s psych chorym clovekom (napr ci sa bude vediet financne postarat o rodinu aky vplyv ma jeho spravanie voci nej a detom atd ) je to proste vycerpavajuce

maribell
25. jan 2022

@kim2028 práveže aj @zojazoja dobre hovorí... V dnešnej dobe je toho podľa mna pomerne dosť. Sama mám osobnú skúsenosť a poznám aj iných, ktorí takúto skúsenosť majú ... Takže je to podľa mna 50/50 .. niektorí síce majú len skreslené info z filmov, a teda vymýšľajú si veci, ktoré ťa vytláčajú...ale niektorí majú skutočne aj osobné skúsenosti.

kim2028
autor
25. jan 2022

@maribell Pochybujem o tom. Väčšina ľudí nevie skutočne, že o čom to je. Napr. psychiatri hovoria, že dotyčný môže žiť v rámci možností zaujímavý život. Hovorili mi to už asi piati, čo som mal doteraz. Majú pravdu, ale týchto ľudí nepočúva nikto. Skôr počúvajú ľudí, čo nevedia, čo to obnáša a potom to takto dopadne... V dnešnej dobe je s touto diagnózou už skoro všetko možné...

hefo
25. jan 2022

Tak ono je to logické, predsudky uľahčujú človeku pohyb vo svete, lebo šetria energiu inak potrebnú na rozpoznávanie, či je niekto taký alebo onaký.

Môj brat inak tiež trpí schizofréniou a agresívny bol (kým nedostal súdom nariadenú liečbu na základe pokusu o trestný čin). Teraz keď berie lieky, tak sa s ním dá fungovať, ale ideálne to predsa len nie je. A myslím si, že si nikdy nebude môcť nájsť ženu...

annamarin
25. jan 2022

Mozno skus hladat tiez spomedzi schizofreniciek alebo podobných pripadov. Budu mat pre teba viac pochopenia jak niekto kto si tym nepresiel. Ale určite su aj zeny ktorým by to nevadilo a mali by strpenia. Poznam aj horsie pripady a ženy pri nich stoja. Mozno keby nepovies dopredu, ze trpis schizofreniou a najprv sa spoznas so zenou, tak by tak rýchlo neusla.

maribell
25. jan 2022

@kim2028 tak asi máš šťastie a stretávaš poväčšine ľuďi, ktorí nevedia o čom to v skutočnosti je. A vlastne buď rád, lebo na tom môžeš stavať, môžeš ich teda presvedčiť o tom ako to podľa teba v skutočnosti je... pretože ten kto má skúsenosti tak ten ozaj zoberie radšej nohy na plecia. Ja mám tiež skúsenosti, a žiadne také že susedky netere sesternica..ale reálne skúsenosti..a tiež by som brala nohy na plecia. Žiaľ, je to tak, že ja osobne by som o taký zaujímavý život už nestála.

21oktober
25. jan 2022

@kim2028 manžel má v rodine ( vzdialenej ) schizofreničku , je liečená ale aj tak je to s ňou mimoriadne náročné. Ešte pred prepuknutím sa vydala aj má jedno dieťa ale manžel to s ňou nedal a to sa veľmi snažil , takže je rozvedená a dieťa má v starostlivosti manžel. Častokrát je hospitalizovaná čo sa s ňou nedá vydržať.

kim2028
autor
25. jan 2022

@maribell Neviem no skôr disciplína vo všetkom. Aj keď nie je to vždy všetko jednoduché, ale držím sa. Až na tzv. negatívne príznaky, problémy s koncentráciou a pamäťou nemám žiaden väčší problém. Psychózu som mal len dvakrát. Prvýkrát som nebol ani v nemocnici. Mám 2 pobyty v nemocnici, ale raz bolo to len kvôli novej liečbe a novším liekom. Bol som OK... Fungujem takto už cca. 10 rokov...

loginexistuje
25. jan 2022

@kim2028 a preco ti potom dali plny invalidny dochodok ? ten sa na lahke stavy (a ani stredne) nedava

vibamaja
25. jan 2022

Má niekto aj pozitívnu skúsenosť so schizofréniou? Poznáte niekoho, kto má stabilizovaný stav a normálne žije/pracuje... našiel si partnerku, má deti? Alebo to nieje možné? Ešte som naozaj nič pozitívne o tom nečítala a zaujímajú ma hlavne vyhliadky do budúcnosti u ľudí, ktorým túto diagnózu zistili vo veľmi mladom veku.

zojazoja
25. jan 2022

@loginexistuje presne..

abbey1
25. jan 2022

@loginexistuje Ale dáva, aj na seknute kríže vybaviš. Známa ma plný invalidný, má dobre nastavenú liečbu a bez problémov funguje. Má deti, prácu.

loginexistuje
25. jan 2022

@abbey1 nerozpravaj hluposti ze sa na seknute krize dava plny invalidny zjavne o tom nic nevies najprv si nastuduj prilohu 4 k zakonu a potom pis a co ti zaňa povie to je jedna vec a aka je realita je vec ina

abbey1
25. jan 2022

@loginexistuje Aká Zaňa? Nemusíš byť agresívna.
Množstvo ľudí má plný invalidný dôchodok na psychiatrické diagnózy a pri dobrom nastavení liečby a dobrej terapii, tí ľudia výborne fungujú.

loginexistuje
25. jan 2022

@abbey1 znama preklep a na chrbticu sa oen tak plny nedava aj ciastocny ledva daju ludom po operaciach so sroubami v chrbtici
a ano aj pri ID sa pracovat da ale na druhej strane plny ID na spychiatricke diagnozy davaju na tazke formy aˇ
ja nie som agresivna ale ty tu poses ze si ho vybavis na seknute krize tak nevymyslaj

kim2028
autor
25. jan 2022

@loginexistuje Nepopieram prvý rok s už diagnózou schizofrénia bol veľmi zlý. Pretože tá druhá psychóza bola poriadna jazda v nemocnici som bol 10 týždňov (hlasy bludy 7 týždňov), absolvoval som tú najťažšiu liečbu aká môže byť. Spal som na začiatku liečby 18 hodín denne z liekov trištvrte roka. Navyše psychiater tvrdil tiež, že nebude to už asi dobre. Aj psychologička dala mi písať testy tiež a boli pri všetkej snahe (vďaka žalostnej koncentrácii a únave) zle napísané. Tiež ma zachránili aj odpovede u lekára. Ako aj to, že som strašne pomalý (pomalé psychomotorické tempo)... Negatívne príznaky ochorenia mám nonstop nepretržite a práve tie sú rozhodujúce pri invalidite. Pri tejto diagnóze sa pozerá hlavne aj na spoluprácu a ochota sa liečiť. Tá funguje na výbornú. Aspoň tak mi to viacero psychiatrov vysvetľovalo. Síce psychické zhoršenia nie sú výrazné typické pre túto chorobu, ale mám aj pridružené diagnózy. Z liečby mám parkinsonov syndróm, ktorý znemožňuje sa mi zamestnať manuálne...

hindakus
25. jan 2022

@kim2028 kamarátka ochorela v 30 na schizofréniu. Stále som ju podporovala, počúvala, utešovala. Mala výbuchy hnevu, nevadilo mi to. Jeden deň mi napísala, že som jej nevrátila peniaze, pritom ona si požičiavala odo mňa. Keď ma ale obvinila, že som sa spriahla s jej bývalou šéfkou (nepoznám ju, v živote som ju nevidela), ktorá ju necháva sledovať a chodí jej do bytu, už som vedela, že toto je konečná. Veru, nie je to rovnaké ako nemoc tela.

zuzana212722
25. jan 2022

@kim2028 mame v rodine schizofrenicku.. Kokos to sa nedá ona je proste mimo.. Svetlé chvíle ma asi 5 minút do mesiaca aj to som veľa povedala.. Možno ty si myslíš ze si v poho ale ono to vidno na prvý pohľad že nie.. Ťažko sa v takomto prípade hľadá láska a keď tak to nedopadne dobre ani pre jedného.. A v celom svojom živote som nevidela človeka s touto diagnózou plnohodne si nazivat.. Už len práca nieje možná tak ako u zdravých ľudí.. Co je základ pre ako taký život. Partnerstvo taktiež nejaký čas ok ale potom sa to začne stupňovať a keď už ten druhy nevládze pohorši sa tebe.. Lebo to zasiahne tvoju psychiku brutálne.. Konkrétne ta osoba ktorú mame v rodine si nasla fetaka nikto to netušil až do dňa kedy to neprepuklo s nou by aj tak nikto normálny nebol to je ale na dlho ona liečbu odmieta ale aj keď mala pár rokov nedalo sa.. A po rozchode dopadla strašne stav ma zhoršený veľmi.. A už sa jej každý vyhýba.. A máme ešte jedného v rodine ale on je tiež mimo na liekoch ale neschopný života zavretý v izbe spí a keď nie tak tiež nič z neho.. No je to tak ľudia to berú tak pretože majú skúsenosti a bohužiaľ iné to nebude.. Tak sa pokus s tým žiť a neber reakcie ľudí nijak a tiež každému nehovor co netreba im vedieť.. A ži.. co ma prísť ti do života príde

alenka58
25. jan 2022

ja si myslím, že ľudia ani nemajú predsudky, skôr reálne skúsenosti, chápu to všetko ale žiť s takým človekom je fakt vyčerpávajúce a taktiež pracovať, hlavne keď vysadia lieky bez lekára čo sa stáva, ani v rodine veľa x to nie je jednoduché ustáť a to si myslím že predsudky nemajú rodičia a pod., samozrejme záleží od diagnózy, moja kolegyňa s psych. diagnózou sedela u mňa, pracovali sme a zrazu povedala že vyskočí z okna, som na 4. posch. a naozaj ma to zobralo, nie som rada keď príde, radšej za ňou idem na 1.posch- a to je liečená, kebyže mi to povie človek ktorý nemá psych.diagnózu tak sa zasmejem - nevidím v tom predsudok u seba

cosmic_origin
25. jan 2022

@kim2028 Psychické poruchy, hlavne schyzofrénia a antisociálna osobnostná porucha sú vnímané ako niečo strašidelné, čoho sa treba báť. Majú na to vplyv aj médiá. Veď koľko je filmov o psychopatických alebo schyzofrenických vrahoch, ktoré tieto psychicky poruchy vykresľujú čiero-bielo a ignorujú akúkoľvek farbu medzi tým. A taktiež je oveľa zaujímavejší nadpis článku "Psychopat zabil manželku" ako "Ako sa ľudia s antisociálnou osobnostnou poruchou vyrovnávajú so životom". Aj napriek tomu, že žijeme v dobe internetu, ľudia nie sú schopní prečítať si niečo o tom aspoň na Wikipédií.