Prečo fotograf neposkytuje všetky urobené zábery?

26. nov 2023

Ahojte,
chcela by som sa opytat (lebo ja neviem, asi som sprosta) preco fotografi nechcu poskytovat vsetky urobene zabery samozrejme za poplatok.
Ide o to, chcela som vianocne fotenie, 3O minut stalo 60 eur, tak som povedala ze chceme hodinu, nakolko som chcela menit outfity. Plus som chcela za taky isty doplatok 12O eur vsetky fotografie, neupravene. Samozrejme, ze to bolo zamietnute.
Vie mi niekto vysvetlit preco je to tak? Vsak tie zabery ma urobene, nemusi ich upravovat.

Dakujem

galganka
26. nov 2023

Úprava často spraví divy s fotkou, aj keď ty to nevidíš. Dá ti neupravené, surové fotky, ty ich poukazuješ také, alebo upravíš sama niekde na mobile a už k nemu nikto nepríde, lebo výsledok bude otrasný gýč a neprofesionálny. Napriklad preto? 🤷🏼‍♀️

milanemila
26. nov 2023

Vysledna fotografia je fotografove “dielo”, cize nie su velmi radi, ked sa zverejnuju neupravene fotky a logicky nebude upravovat a retusovat desiatky/mozno stovky zaberov kt vam za tu hodinu spravi.
Nasa fotografka robi zakladnu upravu na celu galeriu a vramci balicka je pocet fotiek, kt podla nasho vyberu plnohodnotne doretusuje. Ponuka moznost kupit si celu tu galeriu, ale vzdy poprosi, nech sa tie ciastocne upravene fotky nezverejnuju.

autor
26. nov 2023

@galganka tie fotky su len pre nas, nemienim ich nikde vesat ako je zvykom. A dalej, na fotkach nie je podpis kto to robil.

galganka
26. nov 2023

To je tvoje slovo, že sú pre vás. Ty ich možno ozaj neukážeš, ale spomenieš kamoške, čo si dostala a za akú cenu a už to ide... Raz má cenník a podmienky, tak to platí.

autor
26. nov 2023

@milanemila nechcela som ani len zakladnu upravu, nic... tak ako fotky urobila, tak som ich chcela. ale tu moznost dokupenia zamietla.

galganka
26. nov 2023

V cukrárni ti tiež nespravia iba korpus, do misky plnku a guľku marcipánu do ruky, že hen, torta, dorobte si, alebo zjedzte takto.

egonsk
26. nov 2023

Ak som ta spravne pochopil, chcela si normalne fotky ktore klasicky robi podla cennika, plus aj fotky zvysne, ktore robil a tie bez upravy s ochotou zaplatit za ne. No nie vsetci fotografi su ochotni ukazat, ze maju naprd nastaveny fotak a bez fotoshopu by ich fotky prekonal aj lepsi mobil ... Zial odbornost sa uz davno vytratila, teraz je vsade len biznis.
9 z 10 fotografov by si fotenim na klasicky film nezarobilo ani na slanu vodu, taka je realita.

anita6666
26. nov 2023

Kde sú tie časy,keď sa fotky neupravovali? Preboha,však tie úpravy sú trápne,viditeľne a umelé.

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
darkswan
26. nov 2023

Lebo za kazdu foto navyse si vypytaju 20 eur, teda aspon nasa fotografka

natalka25122017
26. nov 2023

aj mna to dost nastvalo minuly rok ked sme sa boli fotit tiez som nechapala preco a tiez 50€ v keli a len 6 fotiek akoze troska to bolo pre mna vela a malo fotiek a nedali sa dalsie ani zakupit chcela som jej dat usb nech vsetky fotky da tam a zamietla od vtedy som k nej nesla isla som inej ktora s tym problem nemala

supermario
26. nov 2023

Ked som ešte fotil pred pár rokmi profesionálne, tak som tiež nedával všetky fotky, najmä kvôli tomu, že sa mi raz stalo, že klientka ukázala kadekomu práve tie nevydarené a popísala ma ako šmejda. Pričom každý fotograf, či je pro v LA, či Ferko z Kysaku spraví časť fotiek vyslovene zlých - rozmazané, alebo nevhodné momentky, kde osoba prežmurkne, alebo niekde vidno časť tela, ktorú nie je vhodné vidieť (napríklad vytŕčajúca bradavaka na svadobných fotkách). Preto som po nepeknej skúsenosti vždy klientom ukázal aj nepekné fotky, ale zároveň vysvetlil situáciu prečo im tie nevhodné fotky nedám. To, čo moji klienti dostávali boli A. priamo nafotené fotky bez úpravy (okrem napríklad dých vyslovene nevhodných) a B. mnou odporúčané a mnou upravené. p.s. @darkswan 20€ za 1 foto je fakt zderstvo, teda ak človek nefotí britskú kráľovskú rodinu

darkswan
26. nov 2023

@supermario nasa fotografka tehotenskych🤷‍♀️foto zial celkove zla kvalita a amaterske, oplakanych 200 eur…co uz, skusenost

supermario
26. nov 2023

@darkswan tsss, 200 € za koľko fotiek?

mandzula
26. nov 2023

@autor pretoze urobi tisic zaberov a z nich len niekolko je naozaj takych, ktore za nieco stoja. Suhlasim s tym, ze ti odmieta dat fotky, kde si v zlej pozicii, zmurkas, skeris sa, mas zly tien, odstavaju ti vlasy... Fotograf (ako kazdy iny, co nieco tvori) sa svojim dielom prezentuje, a preto chce, aby reprezentativne aj bolo a na postprodukciu si vyberie len fotky, ktore maju nejaky potencial.

autor
26. nov 2023

@mandzula Ale ved mne je jasne ze nie vsetky fotky vyjdu, ved ja tie fotky bez akejkolvek upravy aj tak vsetky uvidim akurat s vodotlacou, kde si budem moct vybrat z cca 150 zaberov 10, ktore vyretusuje. Aky je v tom potom rozdiel? Ked som jej chcela zaplatit este raz tolko?

joannita
26. nov 2023

Mne dala profi fotografka aj tie surove vsetky fotky, za tie som ani neplatila.

estellas
26. nov 2023

Ja keď som sa bola fotiť tak mi fotky pred úpravou iba ukázala aby som si vybrala ktoré použijeme. Povedala mi, že pokiaľ nie sú upravené tak mi ich nemôže poslať.
Kvôli tomu, že si neželá aby som niekomu ukazovala neupravené fotky.
Je to tak preto, lebo predtým posielala ľuďom fotky pre úpravou a niektorí ich zverejnili na sociálnych sieťach a ukazovali každému a jej to vadilo že ukazujú jej nedokončenú prácu.

simca06022011
26. nov 2023

Inak je to smiešne. Čiže ak budem chcieť nevyretusovane fotky tak ani fotografa neplatit? Som myslela, ze zákazník naš pan. Je to už pár rokov a dostali sme všetko čo fotograf nafotil...

zuzanka.zuzu
26. nov 2023

@simca06022011 toto sú umelci, oni pánov-zákazníkov nemajú 😀 umelci majú plný diár a potrebujú sa kreatívne prejaviť 😉

simca06022011
26. nov 2023

@zuzanka.zuzu :D ako sa ten svet mení... len naši potomkovia nebudú vedieť ako človek naozaj vyzeral :D

mandzula
27. nov 2023

@simca06022011 ved mas moznost urobit si doma x naturalnych, neretusovanych fotiek a potomkom zanechat prave tie.

mandzula
27. nov 2023

@autor ber to tak, ze ked zadas cukrarke, ze chces zakusky, neda ti nepodarky ani odrezky. Moj manzel kedysi fotil a presne toto za mu zdalo zvlastne - naco chcu ludia odpad a nepodarky, ked sa raz rozhodli pre profi fotky? Ved ked chcem natural fotky, mam ich v mobile xyz, ked chcem peknu s kvalitnou postprodukciou, oslovim fotografa.

autor
27. nov 2023

@mandzula ked si za ne zaplatim tak preco ich nedat?!

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
27. nov 2023

@jj298 ano hladam inde 🙂 to bola len otazka, preco to nechcu robit

mandzula
27. nov 2023

@autor a fotografky si sa opytala, preco ti ich nechce predat? Zdovodnenia tu mas spisane, neviem, co viac chces pocut.

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mandzula
27. nov 2023

@jj298 ked ma na zaciatku nasho vztahu manzel este ako fotograf fotil, dal mi z toho par fotiek a ja som chcela mat vsetky, povedal, ze ich fakt vsetky nepotrebujem vidiet (uz vtedy sme boli kamarati, takze ma to nijako neurazilo). Nedavno sme cistili komp a nasli sme ich tam - fakt nebolo nevyhnutne vidiet ich.🙂

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz