Pravidla pozdravenia

mamusa34
6. feb 2021

Čaute :D toto ma trošku že serka ale tak by som rada vedela ako to je . Keď stretávam susedov väčšinou sa pozdravím prvá ,nech mám pokoj ..ale sú tam väčšinou muži .vek cca 50 a potom vyššie. No úžasný vchod ..ja mám 34 a neviem vlastne či prvá sa mám chlapom zdraviť alebo 🤷sú starší odomna ale zas ja som vydatá tiež niesom nejaká mladá žaba ..no ale akoby mi to prišlo že oni čakajú že sa budem..sem tam zabrble ten chlap že čau no ale neviem čo si o tom myslieť..na im týkať nemienim a oni mne veď môžu ale

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamusa34
autor
6. feb 2021

@viestta Príde mi to slušne niekoho pozdravit. Jaj a zase niesom tá čo a nimi sedáva na lavičkách a neviem čo . Bývame tu dlhšie no v podnájme. A také skupinky ja nemusím veru

siska53
6. feb 2021

@mamusa34 moja zasada..ak som.tam.nova, pozdravim... Skusim.to max.2x, akonahle nic, nezdravim..a u chlapov ockavam, ze pozdravia prvi oni.

deti95060810
6. feb 2021

niečo podobné mám so susedom...je starší odomňa o 10 rokov. On pozerá a asi aj čaká že ho pozdravím prvá...ja zas že môže pozdraviť prvý aj on...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
6. feb 2021

Ja neriešim či ten druhy je mladší, alebo starší, žena či muž, alebo aj dieťa. Zbadám toho druhého človeka prvá a tak pozdravím.
U nás v práci tiež zdravím prvá, aj podriadených a praktikantov. Ja neriešim že som nadriadena alebo staršia či žena. Zdravím a basta. Nás generálny riaditeľ tiež zdravi všetkých prvý, aj upratovačku

Pozdraviť je slušnosť, odzdravit povinnosť

mamusa34
autor
6. feb 2021

@siska53 moja asi blbosť že sa zdravim keď dotyčný možno ani by nemekol

pribinak
6. feb 2021

@mamusa34 prečo to vnímaš ako blbosť? Si slušná. To je celé.

mamusa34
autor
6. feb 2021

@deti95060810 haha no tiež dobre ..u nás sú mladý našom veku pár ale oni vykaju lebo držia so starými v partii no otras 😁ale tak nech

mamusa34
autor
6. feb 2021

@pribinak vnímam to tak celkovo aká som vo viacerých veciach ,niekedy až moc dobrá ,no . Ale tak nemôžem čakať stretnúť takého človeka ako som ja s myslením to je jasné .

lenja123
6. feb 2021

Teraz som zostala zarazená. Ja vždy zdravím všetkých ako prvá a to už dávno patrím k strednej generácii😄. Nikdy som sa nad tým nezamýšľala, aby som čakala, že ten druhý ma pozdraví skôr, lebo je muž, mladší, nový, podriadený alebo čo....Ako rozhodne máš pravdu, len ja to neriešim a zdravím vždy prvá.

amelie2017
6. feb 2021

Ja ako pribinak. Ale zas ak sa mi niekto par krat neodzdravi, tak potom uz kaslem na to. Ale tu v Spanielsku je skor opacny problem, pozdravis sa a pol hodinu pocuvas 🤦‍♀️

h2
6. feb 2021

Keď som vodila syna do škôlky, pravidelne som zdravila všetkých, nech idem synovi príkladom. Jeden otecko - vážený pán moderátor z telky, nebudem menovať - mi viackrát neodzdravil na môj pozdrav. Už aj syn si to všimol a poukázal na to, že ujo nepozdravil. Tak som mu vysvetlila, že ujo je nevychovaný a že ho viac zdraviť nebudeme. A ani sme ho odvtedy nepozdravili a keď ho vidím na obrazovke, myslím si svoje.

tom_i
6. feb 2021

S ktorými si.tykam čau, s ktorými vykam len dobrý 😁 viac neriešim, som cepovana generácia, ktorá dostala po hlave keď nepozdravila 😁

09041986
6. feb 2021

@mamusa34 no z pohľadu etikety - žene sa samozrejme pozdraví najprv muž bez ohľadu na vek, stav alebo spol. status (kdežto podanie ruky a tykanie iniciuje vždy najprv žena, bez ohľadu na vek) čo je všeobecne spoločensky zaužívané u nás na Slovensku je už ale vec druha, z mojich osobných skúseností, bežný chlap nemá šajnu ako sa kedy chovať (česť výnimkám) byť teda tebou, ak pár krát slušne pozdravis a neodzdravi - ako vravia baby kašlem na to, neriešim - je to hulvat 😉 a je to škoda energie...

potvorka88
6. feb 2021

My mame v panelaku extra hulvata. Minule som isla domov a cakala na vytah. Prisiel pan tak sme sa normalne pozdravili. V zapati dosiel dalsi. Ten prvy mu vravi ahoj a ja ze dobry den. On odzdravil iba tomu panovi a hned sa pustili do rozhovoru. Ked vystupoval z vytahu pekne som pozdravila, ale on zase iba tomu prvemu panovi ze ahoj. Uplny ignor. Zarazilo ma to, ale neriesila som to. Brala som to ako nahodu. No ked sa zopakovalo nase stretnutie a na pozdrav vobec neodzravil a dokonca sa pchal prvy do vytahu pritom isiel na prve, tak som si povedala ze to nahoda nebola a je to hulvat. Pritom chlap do 60 cize som si myslela ze stara skola ale omyl. Odvtedy ho nezdravim a nemam zle svedomie a to som tiez bola cepovana za pozdravy a slusne spravanie.

tosomja
6. feb 2021

Zdravim bez ohladu, ci som prva, ci posledna. Je to slusnost. Necakam odozvu, kto chce byt slusny, otvori usta.
A tykanie bez toho, aby som im to navrhla, ignorujem.

elenka74
6. feb 2021

Mne sa veľmi nepáči, keď sa nepozdravia deti alebo mládež, maximálne čumia ako teľce.

john3535
6. feb 2021

@09041986 nieje pravda že muž vždy prvý zdravý žene,vo všeobecnom a bežnom živote platí, že mladší zdraví staršiemu, podriadený nadriadenému,bez ohľadu na pohlavie. Ak niekde vstupujem, vchádzam alebo pristupujem k niekomu zdravim ako prvý.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
angela85
6. feb 2021

A není to tak že kto príde do miestnosti tak ten zdravi.

john3535
6. feb 2021

@viestta muž nieje spoločenský menej významná osoba ako žena ( bavíme sa o etike v bežnom živote,nie nóbl spoločnosti,alebo na kráľovskom dvore) preto plati ako som uviedol ze mladší zdraví staršieho a to bez rozdielu pohlavia. Slušnosť je jedná vec a zdvorilosť druhá. Slušnosť je pozdraviť, zdvorilosť je odzdraviť.... Netreba vtom robiť žiadnu vedú, skrátka pozdravím a nečakám....kto je muž, či žena pretože vek je niekedy ťažké odhadnúť. Hulvát je ten kto neodzdraví.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
6. feb 2021

Kým nie je chlap očividne o pol storočia starší, nezdravim. Keď mi niekto tyka, tykam naspäť. Množstvu riaditeľov vesmíru to dopne a pekne zdvorilo si zase vykame.

john3535
6. feb 2021

@viestta ak je podľa teba(Vas) každý nie chlap,ale správne muž hulvát(ak už sa bavíme o slušnosti a zdvorilosti ),tak potom každá žena ( nepoužil som slovo baba),ktorá čaká na pozdrav ako prvá je ješitná a nie dáma. Čaká sa jedine na autobus.V každodenných situáciách bežného života sa riadime vekom.

h2
6. feb 2021

@john3535 Nechcem sa Ťa nijako dotknúť a už vôbec nie vyvolať dojem, že by muži neboli významní členovia spoločnosti, ale čiste z hľadiska etikety je muž spoločensky menej významná osoba, než žena. Tak isto, ako starší človek je spoločensky významnejší, ako mladší a nemá to nič spoločné s tým, kto je ako reálne významný pre spoločnosť. Ak by sme sa totiž striktne držali toho, že mladší zdraví staršieho bez rozdielu pohlavia, ako si písal, mohli by nastať situácie, kedy by sa pri približne rovnako starých ľuďoch opačného pohlavia žena mohla cítiť dotknutá, že ju prvý zdraví chlap a tým jej dáva najavo, že je stará.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
john3535
6. feb 2021

@h2 problém je vtom ze etiketa ktorá sa bežne propaguje, je poprekrúcaná a je zmesou nóbl,dvoranskej, kráľovskej a inej etikety... V bežnej etikete každodenného života sa riadime vekom,to je taká všeobecná pomôcka. V bežnom spoločenskom živote nerobíme spoločenský rozdiel či je to muž,alebo žena. Slušnosť nieje jednosmerka v zmysle muž- žena,ako sa to dosť prezentuje a je to mýtus...a možno pozostatok z čias hradov a zámkov a samozrejme propaguje sa to v romatických rozprávkach pre ženy. Ak sa pri približne rovnako starých ľuďoch opačného pohlavia bude cítiť žena dotknutá,(že je stará)ak ju muž prvý pozdraví ako uvádzaš,tak to už nič nemá spoločné s etiketou,ale s povahou-ego.
@viestta otvoriť dvere,pomocť ... atď je jedná vec a plati v istých veciach aj opačne (keď vidím muža,čo má plné ruky,tak mu tie dvere snáď podržím a nezabuchnem pred nosom,že? len preto že ja som žena ( ja to nemusím)a on je muž (tak nech si poradí)...) Učíš syna správne,ale nieje to len jednodsmerka a to by mal tak isto vedieť. Presne ako píšeš zafixuje si to a nebude robiť rozdiel,lenže to isté platí aj keby si mala dcéru.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
h2
6. feb 2021

@viestta 😂 "... slečne s veľkou škatuľou..."