Poznáte dôchodcu, ktorý prispieva iným?

martina1985ba
5. dec 2022

Ako tak čítam, každú chvíľku ktosi ošmekne dôchodcu o niekoľko tisíc až desaťtisíc eur...a ja tak uvažujem, že tí zlodeji to nerobia preto, že dôchodci sú slabí a blbí ale že je to skupina ľudí čo tu má najviac peňazí... ako môže nejaká babka vyhodiť von oknom (doslova, lebo jej tak telefonicky povedali) 28 000€? Prečo keď idem nakupovať do potravín, tak vidím dôchodcov ako majú plné košíky potravín?

Ja osobne nepoznám chudobného dôchodcu. Poznám viac dôchodcov, čo sa samozrejme donemoty sťažujú ako málo majú, ale teda vypapkaní sú riadne.

Poznáte dôchodcu, ktorí prispieva trebárs útulku, chorým deťom, bezdomovcom alebo nejakým iným ľuďom?

saskia_98
5. dec 2022

@martina1985ba moja babka ako dôchodca ma 520€ v tom už je započitany aj vdovsky po dedovi.. čo je v dnesnej dobe 500€ ? Nic. Ja zas čo poznam dôchodcov, tak žiju na hranici chudoby.. 🤔

irusa
5. dec 2022

moja mama má za 35 odpracovaných rokov 360e dôchodok..otec 420.... otec sem tam ide na nejakú zákazku, ak by ich nečakane prekvapil nejaký nečakaný výdavok...vychovali štyri detí a otec je aj onkologický pacient...takže finančné rezervy žiaľ nemajú..a nie neprispievajú, lebo nemajú z čoho

bluka2
5. dec 2022

Aha, myslíš, že zlodeji sú ako Jánošík a preto sa zamerali na dôchodcov, hej?
Jasné, že je to preto, že sú ľahká korisť. Hlava už nie vždy pracuje tak ako kedysi, každému z nás to v tom veku pôjde už dolu vodou bohužiaľ

lucka_ke
5. dec 2022

moja teta mala 275 Eur dôchodok a mama má okolo 500 Eur, to sa ti zdá veľa? vypapkaná nie je ani jedna a áno, moja mama veru prispieva aj na charitu

petamich
5. dec 2022

no nemam pocit, ze moji svokrovci by si vyskakovali a svokra vie tak hospodarit, ze sa od nej veru mam co ucit a keby neboli dvaja, tak neviem neviem

kazdopadne svokra cely zivot setrila a pripravovala sa na dochodok, tak teraz, ked si chcu trochu dopriat vytahuje zelezne rezervy

natalala
5. dec 2022

@martina1985ba ja to beriem tak, ze dochodky sice nie su vysoke, ale ti ludia mali cely zivot na to, aby si nieco nasetrili na stare kolena. Niekto na starobu myslel a ma nasetrene a niekto zial nie a teraz place 🤷🏼‍♀️ Treba mysliet na starobu uz v mladosti a nespoliehat sa na to, ze ved stat sa postara.

irusa
5. dec 2022

@natalala možno v terajšej dobe...tak pred 30-35 rokmi skús ušetriť z výplaty 1000 - 3000 sk..tomu sa hovorí inflácia.....v dnešnej dobe 1000 e tisíc bude o 20 rokov ako 100e

mamamasama
5. dec 2022

Vieš, ktorí dôchodcovia sa majú lepšie? Takí, ktorým dokážu pomáhať deti. Ak im deti nakúpia lieky, stravu, zaplatia energie, tak si môžu dovoliť našetriť, alebo nakúpiť vnúčatkám plný košík. Avšak, vieme kde žijeme a takých dôchodcov je mizivé percento. Väčsinou ich deti nemajú peniaze na to, aby sa mohli starať aj o svojich rodičov a preto žije väčsina dôchodcov z pár eur. :(

viestta
5. dec 2022

@martina1985ba pozri sa, moja mama ma dost dobry dochodok, aj uspory a moze si dovolit viac. Svokra ma dochodok takmer minimalny, uspory ma tiez. Ale jedna aj druha maju uspory este z cias ked boli ekonomicky aktivne.
A ano, obidve prispievaju aj na "charitu". A obidve "prispievaju" aj nam. Ale aj my im "prispievame"

0silvia0
5. dec 2022

@natalala tak vieš, ono sa od pracujúceho človeka očakáva, aby sa postaral o seba na dôchodok, aby našetril svojim deťom na štart do života, aby ich samozrejme zabezpečil počas vysokoškolského štúdia. To jeden pracujúci človek aby celý produktívny vek len šetril. Nie každý má k tomu aj primerané finančné možnosti. A aj ten človek popri práci chce žiť a fungovať, nielen šetriť.

evica17
5. dec 2022

@martina1985ba no sú rôzni dôchodcovia to sa nedá paušalizovať. Ale môj dedo, 80 ročný, dostáva vdovské a aj dôchodok a našetril si sumu v niekoľko desaťtisícoch,ale teda napriek stále ako je všetko drahé , kupuje len základné veci,kúri v jednej izbe,sprchuje sa v studenej vode (tu mi to príde že celý život nemali,šetrili a tak nevie míňať a na seba si dať,tam je taká mentalita vo všetkom pri dedkovi).
Svokra je čerstvá dôchodkyňa,popri pracuje a tiež má niekoľko desticisc na účte, ale tie peniaze tam suši a tiez sa sťažuje ako je draho a ako všetci len od nej peniaze chcú (jej deti) a svokra dzube že si keď chodil do práce,kupoval obedy za lístky a nie ako ona že si kúpi potraviny a navarí doma z nich obed. A to majú oddelené jedlo, aj účty,jej to mohlo byt jedno. A tu mi to pri svoje ezas príde že je lakoma,a na peniaze, celkovo rieši aj cudzích peniaze a ked je na nejakej akcii čo sa dáva zadarmo, tak berie domov do doz,lebo však zadarmo.
A moja babka, tak ťa živí zo svojho dôchodku a vdovského tetu s deťmi,ktorí sa na nej priživujú, nič neplatia a ona si aj pôžičky nabrala kvôli nim, aby si mali napr čím zakúriť. Čiže babka sa reálne každý mesiac sťažuje že nemá peniaze,ledva využije. Ale keby toto neriešila, mala by podľa mňa tak akurát.

7miriam77
5. dec 2022

Ja si skor myslim, ze stari ludia vedia vela usetrit aj z mala. Uz neplatia hypotéky, nezivia deti, nekupuju blbosti, vacsina nema ani net, lebo by im bol nanic. A to, ze zlodeji sa sustreduju na starych ludi, je fakt choré a ubohe. Niektori su uz ako deti a v minulosti sa taketo finty asi nediali, nerozumeju tomu a uveria zial, kazdu somarinku. No su aj vynimky a prekabátiť sa nedaju.

simca06022011
5. dec 2022

tak nepoznam sice vela dochodcvo, ale tych co poznam vsteci maju uspory, aj ked placu ze nic nemaju :D Teda ti 70+, horsie je to s cerstvymi dochodcami, alebo teraz napriklad 60tnikmi, lebo ludia okolo mna rozhadzovali, nesetrilo sa v 90tich rokoch vobec (cize rozdiel je podla veku, skromna 90rocna babicka, ktora zazila zle casy, zije inak ako cerstvy dochdoca). Moja babka , teraz by mala 80, mala uspory, plne kosiky, spajzu a aj detom davala a nikdy v zivote od deti nezobrala peniaze. A to nerobila ziadnu lukrativnu pracu. Ale mam zase takych, co dovlenky, vylety, nakupy, niektori dokonca od 89teho ani nepracovali... a nemaju nic. Ini sa dali na podnikanie a ine novinky a spojili to s uzivanim si zivota a slobody, a neostal im na starobu ani vlastny byt... to vidim ako najhorsie, nizky dochodok, ziadne vlastne byvanie, vysoke naklady na najmy...
Rovnako to bude aj o 30rokov, budu dochodcovia, ktori budu mat a budu taki ktori mat nebudu.

evica17
5. dec 2022

Ale teda nepoznám dôchodcu ktory prispieva, mne prídu dôchodcu taká mentalita že šetria,lebo zažili iné časy,kedy nebolo a majú to v krvi.

ndrag
5. dec 2022

To, ci niekto prispieva inym je cisto jeho vec a inych ludi do toho absolutne nic nieje. Ci uz je to dochodca, alebo bohaty podnikatel. Ludia by sa mohli viac starat o seba, hned by sa mali lepsie.

liljana
5. dec 2022

Vacsina dochodcov nevie narabat s bankami, elektr.bankovnictvom, zazilo menovu reformu v 1953. Neveri bankam, maju peniaze doma a podvodnik ich dovercivych casto okradne. Svoj byt maju splateny, neplatia hypoteky, to neznamena, ze sa topia v peniazoch. Ti co maju o cosi viac, sa na to nadreli cely zivot. Takze vlastne nerozumiem otazke, v com je tu problem. Ide o kritiku, ci zavist 7-8krizikov na krku, krocik pred smrtou, choroby a nevladnost, pocit ze zdrava mysel a sila ich postupne opustaju?

iv007
5. dec 2022

Moja babka ma dochodok 420€, robila predavacku a popritom pestovala rozne plodiny v zahrade ktore dokazala popredat a trochu si privyrobit.Je z tej generacie co dokazali otocit kazdu korunu a rozumne hospodarit a dari sa jej to dodnes.Ma nasetrene nejake peniaze, ale to len preto ze nekupuje oblecenie,topanky,sminky a neplati hypoteku a pausaly ako my mladi..

sante81
5. dec 2022

@martina1985ba väčšinou sú to peniaze na pohreb. Máš im čo závidieť.

viestta
5. dec 2022

@simca06022011 ano, to mas pravdu. Teraz prichadzaju dochodcovia, ktori po revolucii chceli "obabrat system" a platili minimalne odvody ak vobec nejake. A zrazu system vybabral s nimi, lebo dochodok im vypocitali podla odvodov. Ak vobec vypocitali. Lebo poznam pana, ktory roky rokuce robil na cierno, makal ako fretka, to sa mu upriet neda a dochodok mu ledva vysiel minimalny. A takych bude stale viac a viac.

liljana
5. dec 2022

@viestta Smiali sa, ako "vybabrali" so systemom, na dochodku im je do placu, ako vybabrali so sebou.

simca06022011
5. dec 2022

@liljana
@viestta no ono je to presne tak, este keby aspon sporili, lebo tiez napr. moja mama, robi od 95 uctovnicku a teda, plati si minimalne odvody, lenze na dochodok si realne odkalda peniaze, investovanie ma nastavavene uz nekonecne dlho... uvidime co z toho bude :DD ale aspon ma yvanie a pod, ale niektori su ako šiši, fakt.. ako firmu maaam, ruka hore, 4 auta, 3 frajerky, 2 luxusne dovolenky za leto, ved kto bude muklovat, neplatit nic, do toho exekucie, a vsetko mozne a potom ostanu s holym zadkom. Este len bude veselo....

martul
5. dec 2022

@martina1985ba máš dosť skreslený názor a to som ešte dosť slušná.
1. Vidíš stále toho istého dôchodcu, lebo to je dosť podstatné!
2. Ty vies ako celý život žili?! Moji svokrovci napr nechodili na dovolenky, nebaví ich to, tzn. ušetrené odložili, a teraz majú k dispozícii.
3. Oni už nepotrebujú oblečenie, tak to majú +čo môžu použiť na stravu.
4. Moji rodičia tiež idú do obchodu, ale veľakrát so sestrinou platobnou kartou, kednod im to nevyjde, mama je onko pacient kvantum peňazí ide do liekov
5. Možno boli na tyzdennom alebo mesačnom nákupe, lebo majú po dôchodku.
Ešte stále si presvedčená o Tom ako dobre sa majú?!

Ja tiež vidím dôchodcov ale majú v kosikoch len jedlo, akciové.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
5. dec 2022

@liljana
@simca06022011 presne.
Tu na koni som tesne pred kovidom pisala, jednej casnicke, ktora takto vybabrala so systemom a vyskakovala si z tringeltov, ze raz ju to dobehne, tak mi nadala do zavistlivych krav. Ked dosiel kovid ona dostala par smiesnych eur pandemickej OCR tak plakala, ze co ma robit, ked sa o nich stat nepostaral a co ona ma teraz robit. Rozdiel tych diskusii bol fakt len par tyzdnov, mozno dva mesiace.

3009
5. dec 2022

@martina1985ba mnoho po 89 začalo podnikať a boli frajeri, min. odvody a boli z nich akože boháči a teraz majú min. dôchodky a nariekajú. Mali si odkladať, čo neodvádzali štátu. Dôchodcovia už si nekupujú handry, kozmetiku, hypotéku nesplácajú a míňajú len na stravu. Určite kto mal rozum si odkladal na dôchodok a nemíňal celú výplatu .

liljana
5. dec 2022

Kazdy dochodca by bral spat mat zase 20tku na krku a prazdne vrecka ... Niektori doslovne, ked si najdu 20rocnu a ta ich potom osklbe. :D

acrobaleno
5. dec 2022

Áno, poznám osobne dôchodcu, čo nemá veľký dôchodok, žije skromne, ale napriek tomu každý mesiac prispeje na útulok pre psíkov.
@autor a nenapadlo ťa, že tí dôchodcovia nie sú bohatí, ale že si celý život odkladali peniaze? To, že sa nechajú obalamutiť je jedna vec, ale to, že väčšina dôchodcov žije od ruky do huby je vec druhá.

viestta
5. dec 2022

@acrobaleno presne obalamutia ich o celozivotne uspory, nie o uspory z dochodku. Druha vec je, kde su ich deti? Nevedia svojich rodicov poucit a nasmerovat aby nenaleteli?

lenka2710
5. dec 2022

@martina1985 moja mama ma 340 € už aj po otcovi, takže ja si to neviem ani predstaviť

domak2
5. dec 2022

Tak 50 rokov mam makať a ešte mi aj niekto bude vyčítať ze si nasporim??? By som ta francúzskou palicou nahanala😅 možno majú nasporene na dom dôchodcov, pohreb, alebo aby deti niečo podedili, aby nemuseli od iných pytat...a ešte aj to vie niekoho skriet. No toto už je moc. 😑
A dobre sa odrbavaju preto, že nepoznajú moderné figle a lahko ich zastrašiť .