Potrebuje dieťa pas do Prahy?

sirema
17. aug 2017

Ahojte, chceli by sme ist s dcerkou do Prahy, ale vymysleli sme si to dost neskoro, takze na spravenie pasu pre nu uz moc nezostava cas - je nutne ho mat? Myslim v tom zmysle, ci si ho budu odomna pytat vo vlaku alebo v hoteli, kde sa ubytujeme. Dakujem za kazdu radu a informaciu.

mondolina
17. aug 2017

Áno je povinné aby dieťa malo pas, jedná sa predsa o zahranicie, či si ho budú pýtať alebo nie to nikto dopredu nevie.

sissy27
17. aug 2017

@sirema ježiškunakrížku ano, je to nutné...už dobrých 5 rokov je nutné, aby každý, aj novorodenec, mal vlastný cestovný doklad ak ide mimo SR... nemusia si ho pýtať len vo vlaku alebo v hoteli, môže si ho policajt vypýtať len tak náhodou na ulici napríklad... a inak ano, vo vlaku do prahy si od nás pýtali doklady totožnosti...

sirema
autor
17. aug 2017

@sissy27 dikes za info, ja viem, ze je to povinne, len napr. kamaratka s detmi jazdi do Ciech za bratom pravidelne a pas nema ani jedno z jej deti, takze asi nie kazdy to uplne dodrziava tak ako by bolo treba, ale oki, ideme vlakom, takze problem by bol uz tam, keby sme pas nemali - toto som potrebovala vediet 🙂

hettinka
17. aug 2017

@sirema samozrejme, že treba mať pas
a kamarátka ... nuž, tak dlho sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije
od nás už pýtali pasy detí dvakrát, a to chodíme len do pohraničia

sendy1977
17. aug 2017

@sirema kedy odchádzate? dá sa urobiť aj pas do 2 pracovných dni. Je to o niečo drahšie. 🙂

mata1001
17. aug 2017

2prac dni -24€ pre dieta do 6r.
A pas mas hotovy.urcite by som neriskovala ist za hranice bez pasu.

gabriellka
17. aug 2017

Vies co by sa stalo keby si policajti vypytali pas a nemas ho? Zoberu ti dieta a daju ho do domova kym nepreskumaju ci si ho nahodou neuniesla. To ti stoji za taky risk?

sirema
autor
17. aug 2017

@gabriellka jasne, ze nestoji 🙂 uz sme to poriesili inak teda, uistili ste ma, ze pas je potrebny, tak uz to viem a urcite to nebudeme riskovat 🙂

deti95060810
17. aug 2017

my chodíme už niekoľko rokov do Čiech s najmladšou dcérou. vlakom, autom....ako príde. ani raz sa nám nestalo žeby chcel niekto pas...

sirema
autor
17. aug 2017

@deti95060810 ano tak mi aj kamaratka hovorila, ma dve male dcerky a este ani raz nemali problem...ale nebudem to teda riskovat radsej

11paris77
17. aug 2017

A ako to je ak mam dieta zverene do starostlivosti.otec je zapisany v rod.liste a chcem dat urobit pas.postaci ze pri podavani o pas pre dieta budem tam iba ja ako matka a rod.list dietata...

natalka13
17. aug 2017

@deti95060810 vo vlaku niekedy kontroluju pasy, niekedy sa opytaju odkial sme, minuly tyzden sme museli otvorit okienko aby si prezreli syna colnici, ale na chorvatskych hraniciach.
V Prahe v hotely chcu pas, na sukromnom ubytku si ho fotia aj nase OP.

mariankas
17. aug 2017

Neviem, či kamarátka žije v pohraničí, alebo aspoň jej brat, že by v prípade potreby využili známosti, inak hrozí to, čo spomínala @gabriellka . My žijeme v pohraničí, keď stoja policajti na ceste a kontrolujú auta, deťom automaticky kontrolujú pas. Nám sa to stalo už viackrát. Úmyselne bez pasu som s deťmi nešla nikdy, hoci už sa mi stalo, že som zobrala inú kabelku, než bežne a zabudla som najmladšiemu preložiť pas, našťastie nás práve vtedy nekontrolovali a radšej si nechcem predstaviť, čo by bolo pri kontrole.
V hoteli budú chcieť doklady všetkých ubytovaných.

katrinka8
17. aug 2017

@gabriellka - no tak to nefunguje. Ak nemáš pas pre dieťa, zadržia Ťa, zisťujú totožnosť (Teba aj detí), a následne Ťa pošlú na najbližší zastupiteľský úrad (veľvyslanectvo alebo konzulát), ktorý je obvykle v hlavnom meste danej krajiny, a tam musíš vybaviť náhradný cestovný doklad. Žiadne deti nikomu neodoberajú a nedávajú do DD, netreba zase zavádzať a strašiť. Je to celé značne nepríjemné, a ak sa Ti to stane napríklad v pohraničí, kde ideš na otočku na nákup, tak sa to cestou do Prahy na veľvyslanectvo (v prípade ČR) aj riadne predraží. Ak natrafíš na policajta alebo colníka, ktorý je príjemný, prižmúri oči a pošle Ťa domov, si šťastný človek. Ak natrafíš na "blbca", tak máš proste smolu.
@sirema - čiže pas v každom prípade. Nie preto, že na hranici, vo vlaku môžu kontrolovať, ale preto, že absolútne hocičo hocikde sa môže stať, nehoda, zločin, zdravotné problémy, úraz.., proste hocičo, kedy budeš musieť preukazovať nepredvídateľné totožnosť dieťaťa.

l3yla
18. aug 2017

Určite áno, od nás pýtali.

zuzkaleng
22. júl 2022

dobry deň Deti musia mať pas do Prahy cestujeme tam stale s deťmi ale s pásom