Potraviny a rozličný tovar v obci

8. sep 2024

Ahojte.. viete mi niekto po lopate napísať kto sa rozhodol podnikať...v obci nie sú potraviny ani žiaden obchod.. keďže od mája si neviem nájsť prácu, napadlo mi otvoriť si obchod..viete mi povedať čo všetko k tomu potrebujem? Pozemok mám aj svoj, ale v obci je aj miesto,kde bol obchod plus sklad, len to nie je moje, čiže ak by majiteľ súhlasil, tak by som vzala do prenájmu... podľa ceny teda.. Ďakujem za rady

rorino
8. sep 2024

Neporadim,len mi napadla taká súvislosť,keď v blízkej obci zavreli obchod a po roku sa iný podnikateľ ujal myšlienky otvoriť si nový.No,otvoril,ale už sa tam nevrátilo toľko ľudí ako chodilo do predchádzajúceho.Rok je veľmi dlhá doba a ľudia si našli iné spôsoby ako sa dostať k tovaru.A nie som si istá,ale už ho asi aj zavrel.Kazdopadne,ak si na pevno rozhodnutá ísť do toho,tak držím palce,nech sa ti darí.

anjelicek26
8. sep 2024

Prosim zabudni na take hlupe napady. Tieto obchody vsetky do jedneho maju existencne problemy, lebo drviva - drviva - vacsina ludi veci objednava alebo na vacsi nakup vybehne do tesca ci kauflandu, v obci kupi len par zabudnutych veci a rano rozky a s toho ako predajca nevyzijes. Prebrat stary obchod je fajn, ale investicie do chladiacich a mraziacich boxov, kasy a vsetkeho inventaru su obrovske plus vsetok tovar... mas 100-150000e len tak volnych na takuto investiciu? Prosim proste hladaj robotu, kludne v nejakom takom obchode, nech najprv pochopis, kde tie problemy realne su, chut otvorit si nieco take vlastne ta uplne prejde...

zuzanapjat
8. sep 2024

hygienicke minimum, ak tam budu i potraviny a napoje, hasičsky pristroj, označene dvere značkou exit - potom sa vola hasič na to určeny ktory kontroluje hasiaci pristroj raz ročne a da štempel a reklamacny poriadok. podla mna to vyznam ma, pretoze velakrat sa ludom stane ze im vypadne len niečo - saponat, lepidlo pre deti do skoly, ale nakupia uz rovno aj ine veci. urcite sa ludia kvoli jednej veci co im doma vypadne neponahlaju autom do hypermarketu... a dovoz potravin nechodi do kazdej dediny. ak tam mate cintorin a pohreby, tak aj vence, ikebany na dušičky a take tie sezonne veci.

katarinaba
8. sep 2024

Ja by som sa najskor zamyslela nad tym, preco tie potraviny pred rokom zavreli. Kolko ludi zije v obci, kolko starych, mladych. Vela malych potravinarov v BA prepustilo svoje prevadzky velkym predajcom prave kvoli nizkym obratom. Preco sa tych potravin uz taky predajca u vas nechytil? Za mna stratova investicia. Ak mas svoj vlastny priestor a budes predavat tovar, ktory nepodlieha skaze, nepotrebujes chladit a mrazit, to skor - zeleziarstvo, zahradkarske potreby, tak budis. Ale tam zas pozor na chemikalie napriklad - oznacenia poplatky. A nezabudnut na odpadove hospodarstvo - papier, plast, sklo, kovy ci elektronicky odpad.

rorino
8. sep 2024

@katarinaba Zavreli ich preto,lebo predavačka šla na PN a nedali náhradu,radšej sieť obchod zavrela.A v tých nových potravinách,čo otvorili po roku,ževraj mali z každého rožku trošku.No ževraj aj chýbali základné potraviny To už ťažko povedať,kde bola pravda.Ale tie nové potraviny mal podnikateľ,ktorý mal aj iné aktivity popri Tom,čiže nežil len z obchodu,ale neoplatilo sa mu to.🤷To už autorka musí vedieť,či má financie na zariadenie a aj ušetrené na pár mesiacov dopredu,kým sa jej to rozbehne

autor
8. sep 2024

@katarinaba v prvom rade bol v nájme to čo som písala... predtým tam mala obchod jeho rodina..viem že mu končila živnosť a našiel si partnerku v meste...svoj dom dal do podnájmu a odsťahoval sa do mesta k partnerke... toľko viem..

luccija
8. sep 2024

Koľko ma obec obyvateľov?hlavne nezabudni, že tam budes celý deň, plus sobota.Potrebujes regále, kasu, účtovníčku, mraziace to ti vedia dat aj reklamné za to, že predávas ich produkty...my sme mali obchod 10 r ešte neboli tak rozšírené hypermarkety, donášky Tesco atd ..bolo to fajn, ale celá rodina sme sa striedali plus predavacka
Hygiena milión povinnosti umyvadlo, kachličky do určitej výšky, sklad rozdelený ..ale, ak by si prevzala ten priestor tak by mal byť vyhovujuci

autor
8. sep 2024

@luccija cca 1100

autor
8. sep 2024

@rorino vďaka

autor
8. sep 2024

@anjelicek26 skúšam všade aj supermarkety

autor
8. sep 2024
autor
8. sep 2024

@saraxyz nie, ale ďakujem pozriem 😘

janinamojka
8. sep 2024

Mala som...je to risk..tak pol na pol..ale niekedy to môže vyjsť a môže to uzivit..
Ale z jednej takej predajne na dedinke veľký zisk necakaj..byrokracia ťažká!

luccija
8. sep 2024

To je veľmi malá dedinka nešla by som do toho

vevebono
8. sep 2024

Ja milujem tento dedinský obchod. Lebo mi vie zohnať naozaj čokoľvek. Ale chodíme tam naozaj sporadicky. Väčšinou pečivo, alebo naozaj len nutne niečo chýba a nechce sa mi ísť do mesta.
Musíš si zvážiť odkiaľ budeš mať tovar, na to si musíš hodiť rabat a z toho musíš vedieť zaplatiť nájom, energie a niečo ti musí ostať. Jednoduché to určite nebude

meringe70
8. sep 2024

Žena v dedine, odkial je môj partner ma taký malý obchodík. Dedina niečo malo nad 700 obyvateľov, ona si pri svojom dome otvorila obchod, kde ma potraviny, ale aj nejakú kozmetiku (tuším farby na vlasy, sampony ale aj ženské veci ako silonky a podobne…). Ma ho otvorený dlhé roky (tak 15 možno aj viac), vraj jej to vynáša, obchod maličký (odhadom tak 50m2), každé rano čerstvé pečivo, mäso, no pracuje tam len ona a je tam “piatok či sviatok”. Zatvorené ma tuším len na Nový rok. Treba však podotknúť, že značnú klientelu jej tvoria miestni starí chlapi, ktorí si tam chodia vypiť (a doniesť žene nákup, ak náhodou nezabudnú či nestratia po ceste) - ma pred obchodom taký altanok s posedením. Toto je podľa mňa tak 50:50, či to vyjde alebo nie. Nech sa rozhodneš akokoľvek, držím palce 🙂

taktotedanie
8. sep 2024

Nahodou v obci kde byvaju stari rodicia bol obchod- bieda nikto tam skoro nechodil ziadny tovar no otras, obchod zrusili a potom si tam otvorila obchod ina pani a dost jej to ide, ma tovar, ak nieco nieje a nema a niekto si to ziada na druhy den to privezie, ponuka moznost vytvorenia darcekovych kosov, kazdy piatok dovaza cerstve kolace od cukrarky- s moznostou objednania na oslavy
Ked som tam bola len som cumela, perfektne zasobeny obchod kupis vsetko co potrebujes od mrazeneho masa ( chladene chodi 1x do tyzdna) , ovocia, zeleniny, v lete kvety a priesady, hlina na sadenie, babiky, vodove farby, plastelina, zosity do skoly, po pecivo, sladke a slane, mliecne vyrobky a masove vyrobky, 1x do tyzdna udene ryby, susene paradajky, ajvar atd ) ist tam nakupovat v case najvacsej spicky no cakala som kym sa dostanem na rad na platenie 20min
Najprv robila sama teraz tam ma dve predavacky a otvorila si dalsie dva obchody v dalsich dedinach kde nemali potraviny

petrusa87
9. sep 2024

Necitala som, je to vacsia dedina ci len taka mala s par stovkami? Su tam dalsie potraviny? Ak je to vacsia obec cez 1000 ludi skus to ak mensia nerob to, vysoke naklady, tovar s dobou spotreby a ludia si kupia len nevyhnutnosti a zbehnu do velkych hypermarketov a este budu u teba frflat ze tam nic neni a ake drahe 😄

cacianka
9. sep 2024

@taktotedanie toto je asi žena, ktorá mala skúsenosti, vedela kde a ako zoženie zásoby,mala kontakty. ale autorka je úplný amatér, obchod pozná iba z vnútra ako zákazník. Myslím to naozaj bez urážky, vrhať sa do toho bez praxe a minimálnych znalostí je na samovraždu. Nemá svoje priestory, kapitál, veru ťažko...

taktotedanie
9. sep 2024

@cacianka no veru bola amaterka, stratila pracu nevedela sa zamestnat, do rakuska opatrovst ist nechcela, tak to vymyslela takto..
Obvolala si sama dodavatelov, pytala sa koho mohla

taktotedanie
9. sep 2024

@cacianka kapital mala vlastny- uspory, zo zaciatku pomahala rodina, tiez ma potraviny nie v svojich priestoroch len v podnajme
Mala stastie a bola sikovna a mala zazemie

123andy123
9. sep 2024

Nebolo by lepšie bufet alebo krcma? Najlepšie pri zastávke.

cacianka
9. sep 2024

@taktotedanie tak klobúk dole

margotka17
9. sep 2024

Vieš ako to je, hovorí sa, že nevyskúšať nevieš. Skôr by som hľadala priestor doma, ak by mal byť podnájom drahy. Musíš rátať so všetkým, ak máš potraviny, často ti príde hygiena, odvody podplatiť, účtovníčku zaplatiť, nájom, tovar. A mimo toho všetkého chodí SOI, a ver mi, viem to z osobnej skúsenosti, že aj keď si myslíš, že nič nenájdu, dovtedy hľadajú, kým niečo predsa len nenájdu, aby ti dali aspoň 400 € pokutu. S úsmevom odídu a časom ti príde pokuta. Nestačí ti reklamačný poriadok, musíš mať k nemu aj alternatívu, cedulka nefajcit tiež nestačí, aj tu musís mať alternatívu a už máš krásnu pokutu. Musíš si dobre premyslieť, čo by si predávala, aby ti obchodík aj vynasal. Na dedine aj priemyselný tovar by bodol, farby na plot, klince, motúzy.... Ale držím ti palceky, veď ak by to išlo, bude to super, ak nie, vždy môžeš skončiť, kedy chces.

zuzanapjat
9. sep 2024

A k vám do obce nechodia dodávky s predajcami so sezónnymi vecami? Napr. pred dušičkami vence, kahance, kytice. Na jar zemina, priesady. Koncom leta zemiaky, kapusta... Lebo obce ktoré nemajú obchody sú väčšinou takto riešené... u nás máme obchodov niekoľko a aj tak chodia ľudia aj k dodávkam nakupovať. Zeleninu, priesady, vence....

hara_vara
9. sep 2024

nedá sa to tak jednoducho napísať je toho veľa a v podstate info žiadne o podnikaní 😂

majka2959
9. sep 2024

Uvediem reálny príklad: V obci asi 2500 obyvateľov sú 3 potraviny, 3 pohostinstvá, 1 reštaurácia, mäsiar, drogéria, papiernictvo, cukráreň a všetci sa uživia. Ak niečo človek potrebuje, a nemajú to, obchodníci sú ochotní a zoženú to. To je na nezaplatenie. Mladí určite nakupujú aj v meste, keď tam pracujú, ale veľa starších ľudí a mamičiek na materskej to často využije. V susednej obci asi 1000 obyvateľov v potravinách zoženiete všetko podstatné aj drogériu.