Posledné pomazanie a následná smrť

18. máj 2024

Mate skusenost, ze zomierajuci clovek par hodin po poslednom pomazani zomrel? Pocula som uz par pripadov, ze clovek zomieral par dni. Zavolali knaza a do rana clovek zomrel. Je to podla vas nahoda, alebo nieco medzi nebom a zemou?

peti_2005
18. máj 2024

Podľa mňa niečo medzi nebom a zemou. Zomiera telo, ale duša človeka je nesmrteľná a ide do neba na miesto kde niet bolesti, trápenia ani stonu. Ale je to iba moje vysvetlenie.

suge
18. máj 2024

Tá sviatosť sa volá pomazanie chorých, nie posledné pomazanie a udeľuje sa aj inokedy počas života, nielen pred zrejmou a očakávanou smrťou. Ale áno, je možné, že človek krátko po pomazaní chorých zomrie.

misana84
18. máj 2024

Ja som videla ako zomierali moja teta… natahovala ruku hore a volala na mamu… potom zaspala a ráno už sa nezobudila.

taynee
18. máj 2024

Môj ocino minulý rok, farár sa ním prišiel okolo 16.30 a o 20.30 zomrel.

morusha
18. máj 2024

Tak duša je tým pádom už pripravená na stretnutie s Bohom a odchádza v pokoji zmierená.

lucia147852
18. máj 2024

Zvyčajne je to preto, že kňaza volajú ľudia k človeku, ktorý je na tom naozaj zle. Vtedy je to viatikum. Pomazanie chorých mám aj ja a ajhľa žijem 😁

kp7333
18. máj 2024

Je to skor psychologicke, urcita forma ulavy, clovek caka na posledne pomazanie, potom uz mu nic nebrani odist. Podobne ako ked zomierajuci pacient nedokaze zomriet v nemocnici, tak ho pustia domov, a tam zomrie pokojne v kruhu najblizsich. Alebo ked zomierajuci caka na navstevu pribuznych v nemocnici a zomrie v ich pritomnosti, pripadne kratko po ich odchode s vedomim, ze sa rozlucili.

jankalukasova
18. máj 2024

Starká zomrela pár hodín po pomazaní ale nemyslím si, že by to nejak súviselo. Jej stav bol ťažký a nezvratný. Sestrička na oddelení sa mi veľmi milo prihovorila, že ak by som chcela aby k nej prišiel kňaz, stačí povedať a oni všetko zariadia. Ja síce nie som veriaca a starká nechodila do kostola ani nikdy nejak vieru neriešila ale viac krát sa vyjadrila, že verí v Ježiška (nie v zmysle že nosí darčeky 🤭). Nakoniec som tam volala aby toho kňaza zavolali, že podľa mňa by bola rada. Volala som o 8:00 ráno. O 10:00 tam kňaz bol. Starká zomrela 14:48. Ale ako hovorím. Boli sme upozornení, že jej stav je taký aký bol a jednoducho sa čakalo, kým srdiečko dotlčie. Jej čas počítali na hodiny a tak aj bolo.

janulik2008
18. máj 2024

hm poznám prípad že dokonca doktori hovorili príbuzným či nechcú zavolať kňaza.

stanulienkat
18. máj 2024

Je to nahoda. Pomazanie sa robi vacsinou u ludi, u ktorych sa vo velmi blizkom case ocakava umrtie.

erka33
18. máj 2024

Poznám môj nevlastný otec bol pomazány a za pár hodín neviem či za hodinu zomrel .... Už len na to čakal

fido69
18. máj 2024

Človek na smrteľnej posteli pokiaľ nie je v delíriu alebo pod narkotikami, tak vníma okolie. Keď vidí/počuje farára tak vie, že sa zmieril s Bohom a osudom. Už nemusí ďalej bojovať a odchádza v pokoji.

Ja si dušu predstavujem ako nehmotné elektromagnetické vlnenie, ktoré sa jednoducho v poslednej chvíli vyžiari. Kam ide a aké informácie nesie netuším. 😉

nikoleta999
18. máj 2024

@misana84 Inac aj moj starky, ked zomieral, stale krical, ze mama, mama a ze on ju vidi stat v izbe a ze vola ho …Desive, ale podla mna nieco na tom bude …

janulik2008
18. máj 2024

@nikoleta999 suseda tak posledny den presla od domu az k branicke. Nic neobvykle, no ona uz dlhsie tak nevladala prejst. A posledny den tak presla akoby posledny krat sa sla prejst ❤️ a hovorila ze ide za ujo., ze ona ide za nim.
Inak ich dceru nemusim velmi ale tetu som mala rada ❤️

maxalla
18. máj 2024

V dusu neverim, ale verim v silu psychiky. Ak sa nieco take stane, tak by som to najskor pripisovala tomu, ze dotycny veriaci sa snazil vydrzat do posledneho pomazania a ked sa ho dockal, mohol v pokoji odist, zmiereny s bohom. Pre veriacich to musi byt aspon mala barlicka, nieco, na co sa mozu upnut, ked im je najhorsie a co im posledne chvilky ked nie ulahci, tak aspon odbura trochu strachu z toho, co ich caka.

kacena4
18. máj 2024

@stanulienkat nie je pravda ze sa dava vacsinou pred smrtou, kazdy rok sa vysluhuje v kostole pomazanie chorych takze to dostava omnoho viac ludi, ja som ho dostala niekolkokrat za svoj zivot zvyske sa on poziadat napr. pred operaciou ci v tazkej chore, jeho zmysel je v dodani sily zvladat utrpenie v ziovote a hlbsie sa spojit s Kristovym utrpenim na krizi.

carolynka
18. máj 2024

Castokrat zomierajuci clovek caka kym bude ten spravny cas odist, pre niektorych je to po prijati pomazania
Aj po vianociach zomiera dost vela ludi, ako keby este chceli sebe a blizkym dopriat posledne vianoce a odidu az po nich. (To.som si vsimla z okolia, nemyslim to ako nejake vseobecne pravidlo).

zero1
19. máj 2024

keby kňaz mohol niečo zmeniť, tak potom Ježiš nadarmo umrel na kríži.

ckocka
19. máj 2024

Každý zomiera pár hodín po niečom, po raňajkách, po vianočnom stretnutí, po tom ako videl svoju rodinu, po tom ako márne sám volal o pomoc v prázdnom dome. Dokazuje to jedine to že každý zomrie.

pukina
19. máj 2024

@nikoleta999 pred smrtou mozog premieta utrzky zo zivota, taku nejaku rekapitulaciu spomienok, preto je mozne, ze ludia volaju svojich blizkych.

ivka225
19. máj 2024

@pukina Ako to vieš?

pukina
19. máj 2024

@ivka225 su studie, kde sa skumala mozgova aktivita zomierajucich a vykazovali cinnost prave v casti mozgu, ktora je zodpovedna za spomienky. Laicky povedane.

ivka225
19. máj 2024

@pukina ja len ze spomienky si rekapitulujem aj napriklad pri zaspavani

bloger
19. máj 2024

Môže sa stať a aj sa to stáva. Výraz posledné pomazanie je ale nesprávny. Ide o pomazanie chorých. Jej účelom je pokiaľ možno uzdravenie človeka. Myslí sa však aj na jeho večný život.

janka54321
19. máj 2024

Aj ja som dostala pomazanie chorých a už to bude päť rokov a stále som tu..a tuj tuj zdrava

beloved
19. máj 2024

@suge Par rokov dozadu sa to volalo posledne pomazanie, potom to zmenili na pomazanie chorych.
Aj nasa babinka odchadzala v nemocnici tyzden a ked jej dcery doviedli farara a dal jej toto pomazanie, do rana zomrela.