Porazí ma zo susedovho psa

18. feb 2022

Ahojte. Máte prosím niekto skúsenosť? Bývame na dedine,v menších bytovkách,v každej sú 3byty. K ním prislúchajú pozemky. Sused vo vedľajšom vchode má psa na prízemí vonku, priviazaneho k reťazi, pes celé dni keď sused nieje doma zavýja a šteka,momentálne aj teraz o 23.40. Sused je čudák a ani sa nezdravime,nemáme žiadne vzťahy,ma ešte dcéru- pubertiacku. Jemu sa veľmi prihovárať nechcem,nakoľko je starší takze pochybujem že by sa vôbec chcel púšťať do debaty alebo urobiť nejaké opatrenia,a nechcem s nikým konflikty. Mám 2.5r syna a pes často zavýja aj cez deň,takze mi maly nechce zaspať,chvalabohu ja s mužom chodíme spávať neskoro,ale je to príšerne otravne. Človek chce mat v piatok večer kľud a nejaký ignorant si psa priviaže na reťaz a s prepacenim ma môžte bozat,nech ho tam poráža,však on je v robote. Mladá asi niekde vonku. Už predtým boli problémy,že mu pes z tej reťaze utekal takmer každý deň a nejak sa dostal cez plot,stále v skupine ktorú mame na fb bolo že behá po ulici a ľudia sa boja. Viem niečo spraviť,hlásiť anonymne na obec alebo niečo take? Vopred ďakujem za odpovede

pribinak
18. feb 2022

Volať políciu, pes nesmie byt na reťazi

lenuska9999
18. feb 2022

Môžeš anonymné nahlásiť suseda na políciu, že ma psa previazaneho na retazi (je to zakázané) a , že po 22 hodine robí hluk. Inak by som sa obrátila aj na obec, pripadne kontaktovala aj ďalších susedov v okoli a opýtala sa ci im to vadí. Tak by ste sa mohli spojiť a riešiť to spolu

dollyzv
18. feb 2022

Pokiaľ som čítala vyhlášku tak na reťazi nemôžu byť šteňatá..resp. psy ktoré boli celý život na reťazi tak majitelia majú tuším rok alebo dva aby zabezpečili výbeh pre psa..

autor
18. feb 2022

@pribinak
@lenuska9999 ďakujem . S manželom sme už toto preberali,to nám napadlo ako prvé,no dočítal sa že zákaz držania psa na reťazi sa to týka iba psov narodených po 1.1.2022..katastrofa..

dollyzv
18. feb 2022

@lenuska9999 vážne?? Udať majiteľa že pes na dedine robí hluk ,alebo brese,po 22hej? 🤦🤣🤣🤣🤣 Ty si na dedine nikdy nežila všakže? 🙈🙈 Veď to by každý udával každého..to nieje ako v meste že si sused po 22hej robí hlučnu párty,alebo sa o pol noci rozhodol vŕtať diery do steny 🤦 čo by policajti akože mali urobiť? Utratiť toho psa?

mamina1419
18. feb 2022

Podľa zákona už pes nemôže byť na reťazi. Kontaktuj políciu. Musí mu spraviť volieru alebo psa dať preč. Neviem ale či je riešenie vášho preblemu keď bude celý deň zatvorený vo voliere. Evidentne sa psovi nikto nevenuje a to je problém. Dáva mu vôbec poriadne zrat ?

anjelicek26
18. feb 2022

Bez retaze utekal cez plot a kazdy sa ho bal, teraz ho vecer uviaze a tiez je zle, nie je tam tak cely den, ze? Kazdopadne voliera by to nevyriesila, sam bude smutny a stekat a zavyjat aj tak... to je tak ked rodicia kupia dietatu psa a dieta dojde do puberty a ma to na haku... stary pes skonci po staznostiach v utulku, proste to "vyhral"

autor
18. feb 2022

@dollyzv rozumiem vášmu komentáru, no takmer každá druha rodina tu ma psa a toto nerobí ani jeden. Resp nezodpovedný majiteľ. Nemám čas na psa-nekúpim,neosvojim si ho..je to síce každého vec,nech ma doma aj prasa,ale tento zavýja každý deň niekoľko hodín..keď sa ľudia sťažovali,teraz nepreháňam,3x do týždňa,že pes im utiekol aj s obojkom a retazou behá po ulici,mamičky s deťmi sa boja(nejde o najmenšieho psa),tak suseda niekto pristavil a vraj odpovedal že on doteraz nebol zvyknutý že je zatvorený niekde na pozemku,vraj mal väčší výbeh..

autor
18. feb 2022

@anjelicek26 je tam tak cely deň..maximálne čo suseda vidím raz za deň ísť s ním na prechádzku,no keď je v práci,min 8hodin je pes na reťazi

sasa1310
18. feb 2022

@pribinak akurát, že toto platí len pre psy narodené od 1. 1. 2022. Pre ostatné to bude platné až o 2 roky

sasa1310
18. feb 2022

Nerozumiem celkovo aké opatrenia chceš robiť a s kým a koho volať a ako to riešiš, keď vlastne s kompetentným to riešiť nechceš. Veď ten ani nemusí vedieť, že to niekomu vadí. Však zajtra tam zazvoň a povedz mu čo je vo veci. Či čo on je sériový vrah, že sa ho bojíš?

aaliyah2
18. feb 2022

Tu je podobný prípad, kde radí právnik: https://ficek.sk/pes-u-susedov-27845

dollyzv
18. feb 2022

Ako ja samozrejme chápem aj vás,nechápem skôr tie komentáre o polícii ,kvôli tomu že ?pes? Naozaj rusi nočný kľud 🤣🤣 ja som 19rokov žila a vyrastala na dedine,a stačí že v noci po ulici prebehla jedna mačka/kuna a všetky psy mali aj pol hodinovy "dialóg" a to sa stávalo naozaj častejšie ako by si človek v noci prial..v takomto prípade žiaľ jedine sa porozprávať s majiteľom..tu polícia nič nezmôže,neporušuje žiadny zákon momentálne keďže ten pes nieje stena,resp. Že žije dlhú dobu na reťazi a majiteľ má koooopec času aby zabezpečil výbeh..

aaliyah2
18. feb 2022

@dollyzv Ale porušuje zákon. Tu je tento zákon uvedený. https://ficek.sk/pes-u-susedov-27845

sasa1310
18. feb 2022

@aaliyah2 prosím ťa prečítaj si poriadne ten občiansky zákonník a celé znenie paragrafu. možno zistíš ten rozdiel v tejto diskusii a to čo si dala link

autor
18. feb 2022

@sasa1310 totiž v dnešnej dobe neverím na dohovor v priateľskom duchu,kde mi druha strana dá za pravdu a niečo začne riešiť. Hlavne po tom čo píšem vyššie,ako im utekal a on kaslal nato.Jediným riešením prenho by bolo ho dať preč,nakoľko on je v práci a dcéra v škole. to určite kvôli jednej sťažujúcej sa mladej susede robiť nebude.
@dollyzv Toho psa nemá ani polroka. Na dedine som žila aj ja cely život.aj so psami,mačkami,sused vedľa choval prasce,sliepky,no nejak si to vedeli ukočírovať aby to nikomu nevadilo. Toto mame vyslovene pod oknami,otvorím balkónové dvere a pes chudák čumi namna..

aaliyah2
18. feb 2022

@sasa1310 "Obťažovať susedov hlukom" zahŕňa aj stekot psa, nakoľko ten ich obmedzuje v užívaní vlastníctva. Alebo sa právnik mýli??

0silvia0
18. feb 2022

@dollyzv mne napriklad stekajuce psy nevadia, ale vadi mi pes na retazi. Co ma takyto pes zo zivota? Naco je majitelovi vlastne, ked je nonstop uviazany?

sasa1310
18. feb 2022

@aaliyah2 áno mýli.

aaliyah2
18. feb 2022

@sasa1310 Ak si právnička, tak skus ozrejmiť tento zákon 🙂 Alebo ak máš podobnú skúsenosť....

autor
18. feb 2022

@0silvia0 ani mne,no tu niekde bude bohužiaľ problém ..chvíľka a niekoľko hodín vkuse je rozdiel,od 6.30 ráno keď ma rannú a teraz zasa asi nočnú,tak aj havino ma nočnú..načo mu je tiež neviem,keď očividne čas naňho nemajú..

sasa1310
18. feb 2022

@aaliyah2 veď si ho prečítaj.

0silvia0
18. feb 2022

No ved to jasne, ked steka vkuse pod oknami, ze je to obtazujuce. Ak by bol pusteny, tak by stekal niekde pri brane aspon. Nedalo by sa psovi najst v dedine novy domov, novy majitel?

aaliyah2
18. feb 2022

@sasa1310 Dom alebo byt, to je jedno. Podľa mňa sa tento zákon vzťahuje na oba. Mas právo na pokojné užívanie svojho majetku a bodka. Každopádne, ja by som sa na tento zákon odkázala.

sasa1310
18. feb 2022

Nemôžeš riešiť veci bez konkrétnej osoby, ktorá to má riešiť. Čiže bez neho. Nemôžeš sa odvolávať na kadejaké zákony, keď majiteľ ani nebol nikdy upozornený, že niekoho obťažuje.
Za ďalšie, ak ste bytový dom, tak máte určite nejakého správcu a hlavne aj domový poriadok. Ten si čítala? Treba ho prečítať ako tam máte zakomponované nažívanie v spoločných priestoroch + na priestoroch pred domom.
A potom ak dotyčný nebude mať snahu riešiť, aby neobťažoval susedov, až potom ty môžeš niečo začať riešiť. V prvom rade so svojim správcom a v ďalšom rade sama nevyriešiš nič. Musí byť viac vlastníkov, ktorí sa sťažujú. A aj riešenie je neskôr cez súd, ktoré je na dlho a na draho

petulda333
18. feb 2022

@dollyzv zijem na dedine a psi tu urcite nestekaju nonstop. Obcas nejaky zasteka ale nic extra. A ano,aj na dedine neznamena,ze pes moze stekat celu noc. Je to otravne a obtazujuce

sasa1310
18. feb 2022

@aaliyah2 a kde sa chceš odkazovať na ten zákon? U koho

dollyzv
18. feb 2022

@petulda333 vieš..je dedina a dedina ;) tak isto susedia a susedia..to že u vás nestekaju psy neznamená že na iných dedinách tiež nestekaju..to že sa dá s jedným susedom dohodnúť a nájsť riešenie s druhým sa dať nemusí..ako ja verím že to je otravné..ja bývam cca 8rokov v meste,asi by som to už nechcela zažívať 🤣🤣

ckocka
18. feb 2022

@aaliyah2 Máš samozrejme pravdu, je jedno či ide o dom, byt, chatu alebo jachtu, §127 rieši všetky vlastnícke práva. Ale s vymáhaním v tomto prípade je to dosť problematické.
Najprv by sa mali obrátiť na obec, ale to nie je možné anonymne, a ak to nezaúčinkuje tak na súd. A kto sa chce súdiť kvoli psovi?

aaliyah2
18. feb 2022

@sasa1310 Môže ho dat predsa na súd, pokiaľ si fakt nebude dat vedieť rady. V zmysle občianskeho zákonníka je každý sused povinný sa zdržať takého konania, ktoré obťažuje ostatných susedov.