Poraďte s výchovou psíka

8domcatko888
26. mar 2014

Ahojte neviete mi prosim niekto poradit s vychovou psika? Stale nam robi napriek uz neviem ako nanho.dakujeeem pekne

d_anica
26. mar 2014

@8domcatko888 Bolo by dobré trochu rozviesť problém. Aký starý je pes, čo je to zač, a aké konkrétne máte problémy. Všetko sa dá riešiť. Môžem doporučiť aj pár užitočnýchých knižiek.

8domcatko888
autor
26. mar 2014

Napisem spravu

janulik2008
26. mar 2014

podľa toho o čo ide. 🙂 všetko sa dá riešiť. naša tiež bola ako z divých vajec keď bola šteniatko ťahala všetko čo videla a trz počúva a to sme ju necvičili. 🙂

mimibb
26. mar 2014

@8domcatko888 bez ohladu na vek- psa treba unavit...ja osobne kym sme mali hafana som sa riadila vzorcom cesara millana- vycvik/praca-disciplina-odmena a mozem povedat ze to super fungovalo, pes vedel co kedy cakat a nedovoloval si samozrejme lebo bol na konci svorky...

8domcatko888
autor
26. mar 2014

Ahoj tak mame fenku civavy, ma 1 rok. Problem je v tom ze je dost agresivna, aj na nas. Ma take akoby prepinaky nalady no proste chvilu sa s nami mazna necha sa hladkad a zrazu pri tom hdkani pohryzie a zautocu na nas. Hrozne hyperaktivna. Aj ked k nam niekto pride, zuri a chce pohryzt potom ju to prestane bavit je mila azachvilku zase pohryzie. Sami nevieme co mame od nej cakat.. kupili sme si este jednu civavku aby sa mala s kym aj hrat. Je to super zahraju sa malinkeho ma velmi rada zda sa nam ze sa troska polepsila ale tie ,,nalady,, stale pretrvavaju. Obcas sa aj bojim k nej ist lebo neviem ci nepohryzie..najnovsie nam zacala robit napriek. Zakazali sme jej na postel. No a ked sme otvorili dvere do spalne tak sa tam prepchala a vycikala sa na postel. Dnes som ju zase okupala, nerada sa kupe a hned ako vybehla tak sa vycikala v obyvacke na pohovku. A dost aj s tym curanim ma prolem nedokazeme ju naucit aby sa vipytala pravidelne ju vencime aj vsetko vonku sa vycura ake aj v nutri.. a aj v noci nevydrzi necurat.. uz som naozaj zufala a neviem si rady.. dakujem pekne

wyerka
26. mar 2014

@8domcatko888 nechaj ma hadat a ak sa mylim tak sa ospravedlnujem ale vasa besna civava je bezPP vsak? 😖 ale bez ohladu na to,je to bohuzial psychicka porucha (to utocenie z nicoho nic) ktora sa vecsinou odstranit neda...

danjelca
26. mar 2014

@8domcatko888 tak toto nevyriešite len tak na nete...zájdite za odboríkom, skadial ste?HTo chce komplexnú prevýchovu, čivavka Vás nerešpektuje..to cikanie je jej trest Vám ked nerobíte po vôli...kúsanie to isté...Proste ona je vo vašej smečke ALFA-to napovedá jej správanie

zita19
26. mar 2014

Ja myslim, ze v prvom rade potrebuje ustvat. Unaveny pes = stastny pes. A za druhe, treba jej jednoznacne nastavit pravidla a musi ich dodrziavat cela rodina. Zatial sa stavia do role vodcu svorky, co jej nemoze prejst. Mozno najdes pomoc aj tu: www.havko.sk. Je to psickarske forum

janulik2008
26. mar 2014

tak s týmto neporadím. sorry :(
inak ako písala @wyerka ... možno ak je bez PP môže to byť aj tým. my máme tiež bez PP psíka ale správa sa ako rasa ktorou je (teda mal by byť).
aj keď je pravdou že keď bola malá, tak ťahala tie podsedáky zo stoličiek z altánku ale zasa mala dosť hračiek a každý deň s ňou na dvore hráme naháňačky a behá po záhrade jak blázon 🙂 no trz má 2 roky a úplne je iná kľudná má jednu hračku pískaciu ktorú zbožňuje od malička.
a je rozmaznaná. priznávam sa :D zasa na druhej strane nás rešpektuje a keď trošku zvýšime hlas tak vie že sa to nesmie 🙂

8domcatko888
autor
26. mar 2014

Neviem ako presne suvisi to ze je bez PP.. sme s Malaciek.. a dakujem vam holky.skusim to forum a samozrejme s nou pojdeme odbornikovi

d_anica
26. mar 2014

@8domcatko888 to je hlúposť, že je to kvôli tomu že je bez PP. Každý pes sa dá vycvičiť.

wyerka
26. mar 2014

@8domcatko888
@d_anica suvis s bezPP je zhruba taky ze krizenim v pribuzenstve a bez kontroly povahy sa zial vyskytuju vazne poruchy povahy, povaha ktora je podla standardu nepripustna (agresia, bezdovodna zurivost, nedovera, prilisna plachost ... Atd) nie kazdy pes sa da vycvicit - pes s psychickou vadou sa moze upravit ale nemusi, to potvrdi kazdy skuseny kynolog

d_anica
26. mar 2014

@wyerka ja vravím, že je hlúposť automaticky odsúdiť psa bez PP a použiť to ako výhovorku, že sa neoplatí ho cvičiť. Každý pes by mal dostať výcvik a zvládať aspoň základnú poslušnosť. S tým čo píšete o pofidérnom krížení psov bez PP od pofidérnych chovateľov súhlasím. Žiadnemu plemenu ešte neprospelo, keď sa stalo módnym.

mimla
26. mar 2014

To je skrátka magor pes. My sme mali takého, ale jazvečíka. Tiež mu takto prepínalo. Akurát nikdy nehryzol. Niekedy to bolo ako z hororu. Istý poľovník, fanúšik jazečíkov, sa raz vyjadril (po tom, čo chcel analyzovať, čo tomu psovi vlastne je, lebo ja už som bola zúfalá), že to je pes "na odstrel", rozumej nevhodný na chov, nevycvičiteľný a asociál. Jednoducho ho treba minimálne vykastrovať, aby sa nemnožil ďalej, ako už bolo spomenuté vybiť energiu a podľa možnosti držať na vodítku s náhubkom. Tieto besy sú dedičné. existujú aj rasy nevhodné k deťom a čivava (aj jazvečík) sem spadajú. Teraz píšem všeobecne, Samozrejme, že existujú jedinci aj medzi čivavami, aj medzi jazvečíkmi, ktorí sú ohromní kamoši s deťmi, ale je to skôr výnimka. Aby pes uhryzol pána je neprípustné. Ani jeden jediný krát sa to nesmie stať. V prospech tejto čivavy ale hovorí jej vek, ešte by som nad ňou nelámala palicu, stále má šancu sa niečo naučiť, ale hrýzť pes nesmie. Ani keď je taká malá. Možno robíte niečo, čím jej naznačujete, že je alfa, napríklad spí s vami v posteli, sedí na gauči, či inom vyvýšenom mieste, dávate jej zo svojho jedla, nevedomky ju odmeňujete za nesprávne správanie. Sú psi, ktorí sú kamoši, aj keby spali s vami desať rokov v posteli, ale táto čivava potrebuje súrne zhodiť hrebienok.

mimibb
27. mar 2014

@8domcatko888 skus si popozerat tieto videa - mne osobne naozaj velmi pomohli + sa da zohnat od neho aj literatura...

https://www.youtube.com/watch?v=2TPYs5aXRI0

, naozaj vsetko zavisi od vas majitelov, od vasho postoja atd... tes pes nieje magor len je mozno frustrovany atd... citi z vas neistotu, nedoveru lebo uz mozno podvedome ocakavate, ze zautoci ......
Viem, ze takyto odbornik na "psie duse" je v cz - pan Rudolf Desensky, urcite rad poradi, viem , ze aj moja kamaratka mala problem so psikom, bol kastrovany a napadal vsetkych navokol a tiez kontaktovala tohto pana.

natuska87
27. mar 2014

@d_anica Jasne, ze to s tym nesuvisi.Psikovi sa treba od mala zodpovedne venovat,cvicit ho, socializovat.treba mu stanovit jasne pravidla a nekompromisne sa ich drzat.V zaciatkoch je to dost narocne na cas a na nervy, ale ten psik to cloveku potom niekolkonasobne vrati....aj medzi papierovymi psikmi sa najdu :rebeli:Ale rozhodne sa treba bavit s odbornikom....

wyerka
27. mar 2014

@d_anica kde som napisala ze sa psy nemaju cvicit? Ja som napisala ze to cim trpi ich pes je porucha, nebola rec o vycviku 😉 ja sama mam male spolocenske plemeno psa a ma za sebou pokrocily vycvik s profi kynologom co som absolvovala s nou... Poslucha bezproblemov, chodi navolno 🙂 ja som praveze za vycvik kazdeho psa, lebo su nazory ze maly gaucak posluchat nemusi a pod..

ammellia
27. mar 2014

V prvom rade, nebojte sa civavy. Ta vas do sprav na jojke nedostane.
Podla mna je u vas vo vas v strese, davate jej nejasne signály a ona sa s tym nevie vyrovnať.
Idealne by bolo poradit sa so skusenym človekom, ktorý by ju nazivo videl.

tuppe
7. nov 2016

Obnovujem temu - je tu niekto, kto je skúsený kynológ ? Alebo aspon má nejaké tie skúsenosti s výchovou psíka ? 🙂

rebecca1805
6. aug 2018

@8domcatko888 prosím ta môžeš do ip moja mail.adresa rebecca1805@gmail.com tiež mám veľké problémy s civavou