Poradíte hry a aktivity na učenie angliny malých detí?

bonaquaba
22. sep 2011

Ahojte mamicky,
chcem otvorit diskusiu o vyucbe angliny pre male deti, nechcem tu rozviest diskusiu, ci je dobre ucit male deti cudzi jazyk alebo nie, take nieco tu uz je, ale chcem, aby mamicky, ktore maju skusenosti s vyucbou malych deti anglinu, tak aby pridali nejake vhodne metody, aktivity, hry, ktore sa daju aplikovat pri vyucbe angliny.

kvojtanikova
22. sep 2011

@bonaquaba ahojky, ja som ucila deti v skolke, v triede mojho syna, pouzivali sme take rpacovne zosity Cookie and Friends - su tam samolepky, plno uloh aj pre deticky ktore este nevedia citat, je ktomu aj interaktivne CD na pocitac na slovicka, pexeso so zvukom, priradovacky, puzzle, a pesnicky na spievanie, pri ktorych sa ucia nove slovicka. Popri tom som este kombinovala ine pesnicky stiahnute z internetu, na ucenie pozdravov, pocitania do 20 a tak podobne. Urcite ti tu mnohe baby napisu, ze taketo "kvazi" ucenie je naprd, realne by to dietatu nebolo na nic, ale ja tvrdim, ze aspon to dieta na tu "ozajstnu" vyucbu anglictiny pripravi, nebude mat z toho strach, bude sa na hodiny s ucitelkou tesit. Lekcie boli kratke, tak 30 minut maximalne, z toho aspon 10 minut bolo pohybovo-rytmicke - pesnicky s doprovodnym tancom. Take male deti (3r) sa dlhsie sustredit nedokazu.

bonaquaba
autor
22. sep 2011

@kvojtanikova dik a tvoj syn ako na teba reagoval, ked si ho ty ucila tie zosity si deti kupovali, ci ti to dali v skolke, bo ja idem ucit a ovbec neviem z coho, len chcem im nieco najst tak hladam daco na nete a ako hovoris tie deti sa vela toho nenaucia, ale budu mat aspon zabavua maminy jednu hodku do tyzdna spokojne ze ich deticky su niekde na kruzku 🙂 a porad mi ako mam zacat prvu hodinu to zoznamenie, bo som uplne mimo, vdaka moc

kvojtanikova
22. sep 2011

@bonaquaba moj syn bol v pohode, pacilo sa mu to, aj ostatnym detom (nie vsetkym), proste bolo vidno, koho to bavi a koho nie. Ja som ich nenutila, ak nechceli, mohli si ist potichu kreslit. Tie zosity som kupila v Panta Rhei knihkupectve, stalo to tusim 4,50 aj s CD - najprv som par hodin robila bez toho, a potom som rodicom deti navrhla, ze by sme mohli mat aj "knihy" a rodicia to zaplatili. Prva hodina bola zoznamovacia - dobre je, ked si urobis hned na zaciatku taky nejaky "ritual", s ktorym budes zacinat kazdu hodinu. Ja som si na obrovsky vykres nakreslila a vystrihla domcek, na ktorom sa dali otvarat dvere a okna, a hned prvu pesnicku ktoru som deti naucila bola taka nejaka v zmysle ze "ideme sa ucit anglictinu". Prva lekcia boli farby - 4 farby, mala som nastrihane papieriky roznych farieb a oni mali hladat tu farbu ktoru im poviem...
Toho bolo na internete kopu, ked budem amt zajtra viac casu, mrknem sa na to a potom ti hodim link.

kvojtanikova
22. sep 2011

http://www.supersimplesongs.com/ toto som pouzivala na zaciatku - tam si pozri vlavo v sekcii Teaching tip videos , tam je ukazane ako sa na tie pesnicky tancuje, toto deti hrozne bavilo.

bonaquaba
autor
23. sep 2011

@kvojtanikova a to si tam pustala na pocitaci, ved to deti skor pozerali na pc ako na teba potom,

kvojtanikova
23. sep 2011

@bonaquaba nie, ja som nic nepustala na PC, ja som sa naucila tu choreografiu sama a postupne som ju naucila aj deti. Napriklad na pesnicku "Make a circle" som im vyrobila take palicky so stuzkou (ako maju gymnastky) a sme s tym krutili podla toho ako sa spievalo - Make a circle big big big (velky kruh) small small small (maly kruh), up up up (kruh nad hlavou).... tiez to tam dakde je v nejakom japonskom videu. CDrom pouzivali iba doma pod dohladom rodicov ako dodatocne opakovanie, alebo obcas im to pustila ucitelka v skolke v ramci poobednych aktivit a sa deti pri PC striedali - 5 minut jeden, 5 minut druhy atd. Kazda hodina zacinala tou istou pesnickou s tym domcekom, vzdy ine dieta mi klopalo na dvere a pozeralo do okien a pozdravilo ma "Hello, my name is ..... What's your name?" A tak sa to postupne naucili vsetky deti.

kvojtanikova
23. sep 2011

@bonaquaba na farby som pouzivala rozne metody - najprv len take jednoduche, mali vyberat z kopky papierikov ten s danou farbou. Potom mali hladat na sebe take farby - vzdy som pochvalila a povedala napr. "Yes, your trousers are blue", Yes, my t-shirt is yellow..." , potom hladali po triede vsetko co je v danej farbe a ktore dieta bolo prve, dostalo samolepku (treba to urobit tak, aby zakazdym nejake ine dieta daco dostalo).

akzuzs
25. sep 2011

Ahoj aj moj malý sa učí po anglicky či je to dobré alebo nie je mi to jedno. Ked mal dva roky a vedel plynulo hovoriť a skloňovať a od 1 a pol roka abecedu a čísla a farby a tak a ja som mu povedal ako sa povie po anglicky mama a otec od vtedy sa na veľa veci pýta a my ho od vtedy ako tak učíme a to tak že mu poviem po anglicky slovo a za tým po slovensky a on mi odpovie aby som rozumela afunguje to. Napr. podaj mi green ceruzku on podá, alebo mu poviem dávaj na sestru pozor Big Brother a on odpovie yes mom. Ale nakoľko moje znalosti z anglického jazyka sú zlé tak sme ho dali na vyučovanie anglického jazyka ale doma ho stále na to orientujeme. Čím prv tým lepšie

bonaquaba
autor
27. sep 2011

@akzuzs no je to urcite dobre cim skor zacat s anglinou, ja mojim detom tiez take nieco som vravela, ze toto je to,ale velmi rychlo ma to omrzelo, cloveku sa jednoducho nechce a na tu anglinu co chodi tak ake knihy tam beru a kolko tak platite za kurz

bonaquaba
autor
27. sep 2011

@kvojtanikova no super napady, s tymi farbami inspirovala si ma dakujem, a ja som este nieco ine vymyslela, ze ked pridem do triedy tak sadneme si do kruhu a ja poviem po anglicky moje meno a budem pri tom tlieskat a potomkazde deita nech povie My name is, aj ked neviem ci to zvladnut tie deti, ale ja to budem spolu s nimi vraviet, no neviem ako to dopadne, ale dufam,ze to bude ok

akzuzs
28. sep 2011

@bonaquaba no my chodíme na dve angličtiny . Na jedno chodí do pastoračného centra v našom meste tam učí kámoškaz Lotišska angličtinu hravou formou pre deti od narodenia po 5 rokov ale nemá veľký záujem lebo mami v našom meste sú stále toho názoru že ´také deti sú ešte malé to nieje pre neho a tak čo je chyba. Za to platí euro a trvá to zhruba pol hodiny a ž hodinu a ona s nimi spieva, hrá sa po anglicky maju tam aj takú maňušku s ktoru po anglicky s nimi hovorí a stále opakuje aby si to zapametali. Vieš také trojročé deti je problé ustriehnuť aby sa sústredili viac ako 10 minút v kuse tak ich stále zapája do neakej tvorivej anglicko hovoriacej hry. Knižy tam neberú len tá treba text pesničky domov ja sa ju naučím a potom si spolu spievame a ked príde na hodinu už to počul tak sa zapája. No a na druhú anglinu bude chodiť v škôlke ale šte namli kurz myslím že až ten budúci mesiac im to spustia. Ale poviem Ti že je jediný zo svojeje triedy kto tam bude chodiť (on je v triede s detmi svojho veku 3 roky) a ked sa učitelka pýtala iných mamičiek či nechcú dať deti na ten kurz tak že zasa nie lebo sú malé 😕 tak bude tam chodiť na ten kur s detmi z vyššich tried takod 4 do 5 až 6 rokov no tak som zvedavá. Je to všetko len pre začiatočníkov ale to mi nevadí nech si v sebe vypestuje to že anlicky hovoriť je pprirodzené a nie niečo čo sa núti a musí lebo to v škole je potrebné. Ja som spokojná že to sa už učí len keby som ja vedela po anglicky viac by som ho naučila ked som s ním často ale ja toho neviem veľa len pár viet a o niečo viac slovíčok ale ked sa ma opýta ako sa povie to či ono po anglicky a ja to neviem kuknem na nete a poviem mu to. Napríklad včera mu pani učiteľka povedala I love you a on chodil potom odomňa ku tatikovi a stále do okola nám to hovoril a bozkával nás a obímal a hovoril Ilove you a my sme mu pridali k tomu kiss a to ešte viec len I love you a kiss a stále do okola a takto sa on učí

kvojtanikova
28. sep 2011

@akzuzs krasne, to je velmi dobre ze ho takto motivujes, a hladas mu aj nove slovicka, ved ked sa za tyzden nauci len 5 novych slovicok, zachvilu bude toho vediet celkom vela. A ako som aj ja pisala, naozaj to tie deti pripravi na to, ze v skole anglictina bude povinna, ale oni ju uz nebudu brat ako "natlak, daco povinne" ale ako hru. Ja som inak vystudovana ucitelka matematika - anglicky jazyk, takze myslim si ze hovorim zo skusenosti. Mam sice aprobaciu pre rocniky 5-9 a stredne skoly, ale aj tam to je vidno, kto sa to uci lebo "musi" a kto preto, lebo ho to bavi, a aj ked nie je az taky nadany, stale ma z toho dobry zazitok a pocit.
@bonaquaba ano, aj tvoj napad so sedenim v kruhu je dobry, mozno by bolo dobre trebars aj vyrobit take "odznaky" z papiera a zatvaracich spendlikov, kde by si kazdemu dietatu napisala "My name is Sara/Katka/Matko..." a potom, ako sa s tym tlieskanim zoznamite, by si im to rozdala a pripla, to by bolo pre nich na domov, aby ukazali rodicom a rodicia im to mozu este raz precitat a doma si precvicit. A uz budu vediet jednu jednoduchu frazu. A potom prejdi na nejaku prvu aktivitu, ktoru si vyberies. Dobre su tie farby (cca 5 farieb , nie viac) alebo sa mozete naucit zakladne pozdravy pomocou obrazkov, ktore nakreslis alebo vytlacis z netu - budu na nich hodiny a cinnost, ktora sa vtedy robi. (rano - umyvanie zubov, slnko, na obed jedlo, ... stretnutie Hello, odchod Bye ... atd.) Len toto by asi mohlo byt pre take male deti tazke hned na prvu hodinu. Potom mozete chvilu vymalovavat a tak dalej. Nepises ake velke deti ides ucit - skolkarov, ano, ale malych, vacsich, pripravkarov? Zalezi od toho,co vedia.

bonaquaba
autor
28. sep 2011

@akzuzs no u nas je to take iste, mamicky tu velmi nemaju zaujem o anglinu pre male deti, pretoze hned povedia,z e sa tam nic nenaucia a ze je to zbytocne a ze ked budu chodit do skoly tak tam sa budu ucit , ale myslim si, ze na tie deti sa len nieco nalepi
ja moje ucim uz od malicka, ale velmi sa mi nechce,tak ja im pusatm na nete anglinu a veru mala, ked sa hra tak si zacne spievat po anglicky tie pesnicky a ja len pozeram, ako rychlo sa to na nu lepi, no najlepsie by bolo, keby bol nejaky rodeny anglican a ten ucil deti anglinu, aby chytili spravny prizvuk a hlavne, aby cela anglina bola v anglickom jazyku, a ta hodina kde chodite tak ucitelka im dava instrukcie v slovenskom jazyku, alebo na nich len po anglicky rozprava

bonaquaba
autor
28. sep 2011

@kvojtanikova no to je dobry napad s tymi spendlikmi, ale ja kupim nejaky papier co sa lepi a tam im to napisem a nalepia si to na tricko, bo so vsetkymi aktivitami,ktore sa robia je vela roboty a uz teraz neviemk de mi hlava stoji, ked si predstavimco ma caka, este neucim zacinam buduci tyzden a budu to 3-5 rocne deti a niektore uz mali anglinu niektore este nie, takze uvidime ako to budeme robit,
a stymi pozdravmi si to neviem predstavit, ze detom nieco ukazat napisane, pretoze oni nevedia ani citat ani pisat, tak to je asi zbytocne, ale to asi skor urobit takym sposobom, ze sa zahrame na nejaky obchod abo neviem na co a ze, ked pridem tak sa pozdravim hello a ked odidem tak poviem good bye,
a este sa ta idem opytat ako si s tymi detmi komunikovala asi viac po slovensky a ptom nejake to slovicko po anglicky, ci ako a kolko aktivit si asi vystriedala za hodku, bo mne sa zda, ze za 5 minut urobim s nimi vsetko co si pripravim, no neviem

kvojtanikova
28. sep 2011

@bonaquaba no v prvom rade - necakaj od nich, ze ta budu vnimat celu hodinu, t.j. 60 minut. My sme mali cca 30 minutove "hodiny" a mala som rovnako stare deti ako ty (3-4) , a ku koncu uz "odpadavali". S pozdarvmi som nemyslela, ze "napisane", ale nakreslene, aby to z obrazka pochopili kolko je hodin. No ale mas pravdu, to je na neskor, ked uz budu zabehanejsie. Tie aktivity, no, ako som uz pisala, bolo hovorenie - ked som ich ucila slovicka a opakovali (ked ti kazdy zopakuje 2x, to je asi na 5 minut), potom pohybovo-rytmicke (pesnicka - najprv isla zakladna, tykajuca sa vyucby anglictiny - tato sa opakovala na kazdom stretnuti, potom druha, tykajuca sa temy (teda napr. farby), tu som vacsinou zopakovala 2x, s prislusnymi aktivitami. Na prvej hodine boli len tieto 2 pesnicky. Postupne, ako uz tych pesniciek poznali viacej, a mali zvladnutych viacej tem, "pesnickove kolo" obsahovalo aj 5 pesniciek, zakazdym prva klasicka, potom ta, tykajuca sa danej temy, a potom 2-3 na zopakovanie predchadzajucich tem. Podla toho, ako boli unaveni. Potom islo kreslenie - tematicke pracovne listy (pripadne neskor ta ucebnica), kde vymalovavali, spajali, strihali... - toto zaberie takych 10 minut. No a na zaver ukoncenie a vyhodnotenie pracovnych listov a zaverecna pesnicka. Spolu cca 30 minut. Rozpravala som s nimi vacsinou stylom slovensky-hned na to anglicky, napr. "teraz si zaspievame pesnicku - Let's sing a song", ;postavte sa / Stand up ... postupne ako vedeli reagovat na cisto anglicke pokyny, pouzivala som iba tie. Dufam ze som ti pomohla. Mne je aj trochu luto, ze uz v skolke neucim, no mam teraz malicke babo a neda sa to. Teraz bude syn chodit na anglictinu k inej ucitelke, najali si original platenu ucitelku, lebo uz je v pripravke. (ja som ich ucila zadarmo)

akzuzs
28. sep 2011

@boanqaba no všetko po anglicky a pre deti to nieje problém až na to že my mami sme s nimi a pre mňa to je problém 😀 Lebo ked im povie ničo po anglicky oni to neako pochopia a ja len kukám že čo to odomňa asi chce 😀

bonaquaba
autor
28. sep 2011

@kvojtanikova no dik moc urcite si mi pomohla, aspon budem vedeit ako urobit hodinu no ja som pozerala tie materialy ohladom supersimplesong a tam zacnem tym pozdravom ze budeme tamklopat mavat a tak a potom tie tematicke ohladom farieb sikde zhanala bo ono je to vsetko na nete, ale ja tam budem mat takakurat cd prehravac, ktory si sama donesiem, takze aj napalit nieco musim ale neviem kde a ako
inac ja som mala ucit za 3 eura na hodku, ale po diskusii s mamickami sme sa dohodli za budu davat euro na hodinu a myslimm, ze to nie je tak vela, pretoze ked oni chodia cvicit a u nas cvicenie stoji 2 eura na hodku, tak raz do tyzdna mozu dat pre deti 1 euro a ked budu davat po eure na hodku tak to nie je takvela, akoby mali dat naraz 4 eura na mesiac a ked nepridu tak nezaplatia a ked pridu tak zaplatia, vies nas to tiez stoji vela usilia si to vsetko pripravit materialy nahravky, urcite to nie je len jedna hodina, ale ta priprava a vymyslanie trva niekedy aj 2 hodky,
tiez mam malu, ale mama mi ju zatial postrazi, a tych dvoch starsich budem mat pri sebe a robimto vlastne hlavne kvoli nim dvom, aby sa nieco naucili a aby sa aj spoznavali s inymi detmi, lebo Nelka mala s tym problem, ked bola mensia a tiez sebavedomie na bode mrazu a takto sa aspon trochu otuka
a tak si bola dobry dobrovolnik, ked si ich ucila zadarmo a mohli teraz teba zavolat a zaplatit ta, ale asi nemas kde nechat malu

bonaquaba
autor
28. sep 2011

@akzuzs tak to je teda super, ze s nimi len po anglicky rozprava, a hlavne aj ty sa daco naucis ja by som to tiez chcela, ale viem, ze to bude velmi tazke, ked budem chciet nieco od deti a iba po anglicky nan ich tak to bude dost matuce pre nich a pre mna tiez, bo neviem az tak dobre s demtki pracovat a co sa tyka toho pastoracneho tak tam mate aj nejake zosity alebo z coho pracujete a nejake dvd alebo cd pusta ucitelka\<

kvojtanikova
28. sep 2011

@bonaquaba mne tie supersimplesongs napalil jeden znamy na CD, normalne to pekne islo. Len to treba odniekial staihnut a ja som to tiez nevedela, ale on je IT profik, tak to mal raz-dva. Mozno aj ty dakeho kamosa mas alebo co, co vie s takymi vecami robit, skus sa popytat, ved im das priamo link kde si to videla, presny nazov a oni ti to pekne staihnu na CD. Ja som ich ucila zadarmo, lebo ako vravim, tiez som tam mala syna a tak som to proste navrhla na ZRPS ze mozem 2x tyzdenne chodit. Potom sme uz kupili aj tie ucebnice a bolo to tiez dobre, lebo tam je pracovny zosit aj to CD, pricom na nom sa robi len s mysou, takze dieta nepise po klavesnici, co je velmi dobre, lebo jednak este neve pismena a ani neposkodi klavesnicu, keby sa nahodou rodicia bali, a mozu mu oni doma urcit ako dlho moze na PC byt. Moj syn bol kazdy den 10 minut a velmi rychlo sa vsetky tie veci naucil.

anielik
28. sep 2011

baby, super tema 🙂 my sa so starsim synom ucime tiez len tak ze mu poviem slovicko alebo ked zacuje v pesnicke tak mu vysvetlim aby vyslovil spravne.
Ale nam sa velmi paci aj podhradska ... od nich sme sa vela naucili. Tiez sa nam velmi osvedcilo, hovorit napriklad farby podla auticiek Cars (MCqueen, cerveny red) nasa zabavka ked sme sli na bicykli a to sa ucil aj mensi uz pekne opakuje 🙂
a tiez AJ rozpravky napr. Boba stavitela, poznaju ich po slovensky(cesky) a maju ich aj v AJ...
baby posielam vam IP @kvojtanikova @bonaquaba
inak je zaujimave teraz sme sa prestahovali na dedinu a tam mal starsi uz 2hy rok AJ, ale kamoska z mesta od kial sme sa prestahovali maju to len pre predskolakov... :( ach jo skoda

bonaquaba
autor
28. sep 2011

@anielik vdaka moc za link, tak si to stiahnem a budeme ficat s detmi na to, inac ja som to preto zacala robit, lebo ako ty pises, ze mate tam anglinu pre predskolakov a ja som chcela nieco aj pre mensie deti,kvoli tomu, aby sa jednak socializovali a samozrejme aj nieco naucili, mojej malej toneskutocne pomohlo, bola velmi zakriknuta a tym, ze sme zacali s touto anglinou a samozrejme bola som tam aj ja tak sa osmelila a nie je taka utiahnuta, ale uz sama sa hra s detmi a nema problem nadvazovat kontakty,
je to aj na skodu, ze ziadne kruzky nebyvaju pre mensie deti ako skolske, myslim si, ze by mamicky uvitali, aby ich ratolesti isli niekde,ked je zima alebo prsi a nieco sa nove naucili a zoznamili s novymi detmi
a ty si ucila tiez anglinu, alebo ucis

bonaquaba
autor
28. sep 2011

@kvojtanikova uz mi anielik poslala aj ten link na to CD, tak to nejako urobim s niekym, dufam, ze to budeme vediet
PC velmi nechcem pouzivat na hodinach, leboto by deti boli prilepene len na nom, ale mozno obcas im tam aj nieco pustim, lebo je tu toho vela a hlavne tie nursery rhymes a aj deti tam tancuju, tak mojej malej sa to velmi paci a ona si to hopka uz od dvoch rokov 😀 😀

kvojtanikova
29. sep 2011

@bonaquaba no ved preto je to super ze teraz ked to budes mat napalene na CD tak potrebujes iba CD prehravac, nie PC. A tie tanceky k tomu - nuz, musis doma nacvicovat podla PC a deti potom vskolke podla teba. My sme to doma mali vesele, ked som nacvicovala, Matejko so mnou a stary sa isiel usulat od smiechu 😀 😀
@anielik supeeeer, dakujem ti velmi pekne, uz s tym panom nie som v kontakte co mi to vtedy stiahol, tak som rada ze pre buducnost to mozem mat aj ja. Ty si teda riadne zbehla v PC, ja by som to tam nikdy nenasla.

bonaquaba
autor
30. sep 2011

@kvojtanikova budem aj ja nacvicovat s detmi, tak uvidim najprv ich reakcie ako sa im bude chciet na to tancovat 🙂

iljanka
30. sep 2011

@anielik ahojko, mozem aj ja poprosit i ten link? dakujem 🙂

iljanka
30. sep 2011

Ahojte, ja idem tiez ucit aj v skolke a asi aj sukromne. Mam z toho zmiesane pocity 😒 Inak, dceru sa snazim vychovavat dvojjazycne, aj ked sme obaja z SK. Je to tazke a uplne sa to neda ak by som ju nechcela izolovat od inych deti, lebo v nasom okoli nikto po anglicky nerozprava...

bonaquaba
autor
30. sep 2011

@iljanka no tak to je super, potom si mozeme vymienat skusenosti, ako ides zacat prvu hodinu aku temu a aj aktivity bo ja absolutne som mimo aj ked si topripravujem ale neviem odkial a ako zacat a ake velke deti ides ucit, a z ake mas materialy ja asi zacnem farby len nejake musim flashcards vytlacit z netuja som tiez mojich drobcov xela dvojjazu=ycne vychovaavat, ale jednoducho sa mi nexe tak som sa n ato vykaslala

akzuzs
1. okt 2011

ahojte tak som sa včera rozhodla ked pôjde malý na angličtinu do centra budúci týždeň vezmem už aj malú lebo ona mi hovorila že ju vyučuje už aj od pol roka a malá je veľká 8 mesačná slečna tak nech už maká aj ona nebude horšia od bračeka 😀 Potom Vám napíšem ako to tam prebiehalo hrou po prázdninách možno použije nové metódy a hry tak dám pak vedieť čo našu pani učiteľku nové napadlo

bonaquaba
autor
4. okt 2011

@akzuzs tak hlavne daj vediet ako vyucuje tvoju malu 8 mesacnu, lebo to musi byt dost narocne, a mozno ani nie, ked tam si ty s nou tak ju budes koordinovat,
ja zacinam zajtra, tak teda drzte palce

bonaquaba
autor
4. okt 2011

@kvojtanikova este sa ta chcem opytat, zajtra zacinam tu anglinu a hned chcem zacat s tou piesnou Hello ale najprv chcem deti ju ucit ustne a potom chcem pustit song a ked ich ju ucim tak aj viackrat zopakovat kazdu tu frazu,, alebo podla piesne raz let s sing ...... dik moc za odpoved