Poplatky za spoločné priestory. Z čoho vychádzajú?

denisocka
25. feb 2010

Surne potrebujem radu -
bývame v malej bytovke,kde su 6byty - štyri krajné 3.izbové a dva stredné 2.izbové

doteraz sme platili všetkci /okrem neplatiča/ rovnaku sumu do fondu opráv , resp. za spoločne priestory 350sk . len ked dlh neplatičov už nedobudol nadmorsku výšku 30tis , tak sa rozhodlo , že my - čo máme 3 izbove byty budeme platiť 500sk , lebo mame väčší byt a tie dvoj izbove budu len 350sk,lebo maju menší .

samozrejme,schvalilo sa a ja sa pýtam, aky je to systém,ked spoločne priestory mame všetci rovnnake. ved ked ja mam väčší byt,aj viac platím inkaso ... aj ma stal viac ako ten menší .... a to nevravím,že tí v strede ani nemusia v zime kuriť,bo ich vykurujeme my

schodzu mame dnes,tak potrebujem fundovanu radu,pretože ma nebavi platiť a nič sa v celej bytovke nerobí,lebo vdaka neplatičom tam stale mame len par tisic

denisocka
autor
25. feb 2010

nikto nič?nik nebýva v nejakej pidi bytovke alebo nevie poradiť,

alana1111
25. feb 2010

my sme mali minulý týždeň schôdzu a správca nás informoval,že neplatičov dal na súd.to by mali spraviť aj u vás. u nás je to spravené tak,že do fondu opráv prispievame podla m2

denisocka
autor
25. feb 2010

ano,neplatičom som minuly rok zohnala exekutora,ale aj to trva cele veky,nakolko najprv im 2x poslal oznamenie o uhradení dlhu,nato dalšie navýšene 3x aj s penálami - cez 100tisic a mali nato asi 10dni na zaplatenie,ak nie,tak idu na sud a samozrejme,vybodlinkovali sa na to,tak sme plaili poplatok za sud a ten nie a nie stanoviť termín pojednávania 😔

a nevieš kolko platite za ten m2??? ale za m2 vašho bytu?

alana1111
25. feb 2010

nám sa teraz zatepluje bytovka tak platíme 1eu za m2 podla toho ako ma kazdy byt m2.

majina.b
25. feb 2010

u nás 17,43 €/525 sk - fond udržby + 1€ za elekt. spol.priestoroch, ale neviem či je to fix na každy byt (3 veľ. bytov) , alebo od m2.

s neplatičmi je to tu tak, ak su škol. deti, tak s nimi nehnu, ale bytove družstvo, na to ohľad neberie

denisocka
autor
25. feb 2010

my platime 18€ . menšie asi 12,50€ . a nezateplujeme,nič nerobíme,bo nemame za čo . ani stavebne nemôžme zobrať,bo mame nezospovedných "platičov"

majina.b
25. feb 2010

deni,
hľadala som, tak platime od m2, plus pivnice, a ine nebyt. priestory v os. najme(garaž ....)

denisocka
autor
25. feb 2010

maji skusim , len sa tam nejak registrovať

maruschka
25. feb 2010

denisocka, my bývame v takej istej bytovke, ako ty a dokonca aj v trojizbovom byte. Platíme všetci poctivo (sme spoločenstvo vlastníkov bytov a účto robí vlastník bytu) -tento rok sme dali robiť novú strechu za 7000 tis. eur -no novú, jednoducho zateplili, renovovali..Ako to bude so zateplením bytovky-to je sen budúcnosti, pretože všetky peniaze išli na strechu..

Za vodu,vývoz, byt,fond opráv,elektrika v spoločných priestoroch- platíme 60 eur mesačne a potom raz za rok sa odpíše v byte voda a prepočíta sa to-či nám budú vracať alebo naopak my doplácať. Plynové kúrenie má každý byt samostatné, tak isto aj pivnicu, spoločné priestory a my máme ešte aj garáž na pozemku..

Ak máte neplatičov, tak to je ťažké-ak nemajú zábrany ani pred ostatnými obyvateľmi, tak to bude tvrdý oriešok. A ak nevyriešil nič ani exekútor, súd..Tak by som ich asi vysťahovala 😅 😅 😅 😅 😅 😅

majina.b
25. feb 2010

maru, ako by si ich vysťahovala, ak maju byt OV alebo prideleny od mesta..... sťahovanie je možne len prikazom sudu a sťahuje exekutor, ale musia mať zabezpečené náhradné byvanie, na ulicu nemôžu isť.

denisocka
autor
25. feb 2010

maruška,až 60€??? to sa my nedočkáme.ja som ochotna plait kolko treba,ale chcem aj aby sa niečo robilo. som tu 5rokov a jedno posrate okno čo som vybavila zalacno sa vymenilo , na dvere vchodove neostalo penazí . nema kto pomalovať , nema kto čo to opraviť, to si každy myslí,že moj chlop príde z roboty,nakradne materila nejaky a v ramci nudy pomaluje, či pokosí okolo bytovky. neplatiči nič nerobia, no akurat tu službu ked maju tak schody zmyju. a zvyšok sa vyhovara , že jeden je na cestách,druhy na marodke,treti pijak, dalši to a to. minuly rok moj muž so susedkou sami po víkendoch čuchali a natierali strechu, aj tak to nestihli a ešte boli aj na schodzi obvinený, že tak dlho jak to robili,že to na hambu. že sa malo zaplatiť niekomu zo spoločných penazí,aby ten niekto,kto býva v našej bytovke si popri ťažkej nude zarobil , a pritom by tu strechu odflakol za 2dni sam

denisocka
autor
25. feb 2010

vy byte býva žena,muž a nezamestnaná dospelá osoba. byt maju v OV . podla mna chcu nejak vyšpekulovať,že su socialny pripad a nakoniec budu dlh splacať po 5sk mesačne 🙄

zuzla2
25. feb 2010

aj u nas to ide podla m2...mame 4izbak a platime okolo 70eur...s tym,ze sa bytovka zateplovala pred necelymi 2rokmi..vcera bola schodza a tento rok sa ide robit xodba,teda menit podlaha a vymalovat...
vo vedlajsom vchode su tiez neplatici..mali ich uz minule vystahovat,ale vraj prisli,ze uz urcite dlh zaplatia..a stale nic,takze teraz ich uz vraj naozaj vystahuju..no ktovie...

denisocka
autor
25. feb 2010

u nas by sa zateplovalo,ale nemožme brat stavebne,lebo nemame garanciu že budu všetci poctivo platiť. jedny neplatia vobec, dalšia sa robi že plati a potom zaplati , dalšia plati ako kedy a zvyšne platia,no ako kedy,ale doplatia

womenne
25. feb 2010

denisočka my sme byvali v malej bytovke a tiež boli 2 izbove a 3 izbove byty a za spoločne priestory sme platili narovnako ved to nieje o tom kto ma večši byt a kto menši.

denisocka
autor
25. feb 2010

womenne,ved ja viem, ale ako to "preukážem"dnes na schôdzi že sa mi to nepáči,ked baby platia od m2 😔

dai
25. feb 2010

denisocka,
mne sa zda ze je to normalne ze sa plati od m2 - aspon u nas je to tiez tak - mame 3-izbovy byt a platime nejakych 160 € bez energii

denisocka
autor
25. feb 2010

ale dai, byty mame odkupene. platím extra inkaso - plyn,elektriku,vodu ...to si platime sami. tu sa jedna o soločne priestry- chodba, kočikaren,bordeľareň .... 😀

maznacik007
25. feb 2010

u nas sa tiez plati na m2

maruschka
25. feb 2010

denisocka..my máme tiež byty odkúpené-osobné vlastníctvo-tých 60 eur zahŕňa všetko to, čo som napísala. 😉 😉 😉 😉Tých 60 eur ide na spoločný "bytovkársky" účet.. No máš to tam ťažké, u nás je aspoň tá výhoda, že sme slušní, rozumní ľudia a nie sme tu žiadne sociálne slabšie rodiny..Jednoducho toto bola bytovka postavená pre dedinské celebrity, ako je doktor, zdr.sestra, atď 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Takže ono sa to tak drží na úrovni, aj keď má už 35 rokov naša krásna bytovka 😀 😀 😀 😀 😀

Za m2 neplatíme-tuším..Moja sestra teda platí ako najatá. Oni platia také poplatky, že ja normálne odpadávam, keď mi to začne všetko menovať a neverím tomu, že aj keď majú byty v os.vl. tak ich niekto môže takto zdierať: tam platia od m2, kanalizáciu, vodu, spoločné priestory, čistiace prostriedky-ktoré si mimochodom zarobí do vody každý doma sám, keď ide umývať, majú predsedu a 2 podpredsedov, ktorí berú každý mesiac 100 eur každý za to nič, čo tam robia-vlastne dvaja z nich robia výpalníkov zadávateľovi a investorovi, ktorý tú bytovku postavil... ďalej smeti,je tam toho viac, ale také blbosti.... no akože, keď to všetko zráta, tak to je desná suma a tých našich 60 eur mi príde absolútne smiešnych.. 😕 😕 😕

denisocka, mne to tak príde, že lepšie sa je z takej bytovky odsťahovať, susedov nezmeníš a keď im to tak roky vyhovuje, že im strecha padá na hlavu, tak sa už nezmenia a ty sa budeš zbytočne vytáčať vždy, keď vás postretne nejaký problém. 😖 😖 😖 😖

denisocka
autor
25. feb 2010

no,mame po schodzi a k tomu bodu sme sa ani nedostali 🙄 už ma to nebavi a dalšia schodza bude hadam o pol roka,ked nebude mať kto urobiť jesenne upratovanie 😔

majina.b
25. feb 2010

deni, nechceš robiť spravcu domu??? možno je tam chyba, u sestry v panelaku jedna iniciativna pani nemohla na ich nečinnosť pozerať, zobrala to do svojich ruk

denisocka
autor
25. feb 2010

No,zachvilku cakam druhe,tak by som to neuniesla,ale raz mozno

majina.b
25. feb 2010

ide o to že zvolaš schodzu, na svoj navrh odvolať predsedu, aj sa ostatní priklonia na tvoju stranu, si predseda, v prešove sa zaregistruješ, u notara spraviš nove zmuvy, učet v banke na tvoj podpis, cca trva to asi 1 mesiac, a riadiš to už, ale treba mať šťastie aj na spolubyvajucich....

denisocka
autor
26. feb 2010

no ved to,ja tu s tým moc nepohnem,ked tu take flegmy byvaju. už včera ked sa pýtala rpedsedkyna kto orýpal omietku,tak vravím že moj šimon s kladivom /samozrejme som to vravela ifotnicky,kde by on orýpaval omietky .../

neplatička bola tiež,plakala .... vraj čo sme jej to urobili,že teraz musi zaplatiť 100tis dlh cez exekutora,ale nechcela povedať ako to ma dohodnute , či mala sud,či čo . len že to chce zaplatit naraz a že nik jej nechce dať požičku