Polárna žiara - kam a kedy vyraziť?

tiezjedna
7. aug 2023

Otázka je jasná, tak prosím o konkrétne skúsenosti, pretože toto je pre mňa neprebádaná oblasť. Jasno mám v tom, že ju rozhodne chcem vidieť. Otázka je kam a kedy, internet ponúka viacero možností. Island, Fínsko, Nórsko... Ktoré ste boli, hrňte to na mňa🙏😍

mamamasama
7. aug 2023

Videla som na Islande 🤩🤩🤩

avakona
7. aug 2023

@tiezjedna ja som videla vo Fínsku - Rovaniemi bol október a stačilo len vyst za mesto

tiezjedna
autor
7. aug 2023

@mamamasama a kedy si tam bola? V ktorom období? Kde presne? Dočítala som sa, že fajn čas je prelom októbra a novembra, to by sa mi aj časovo hodilo. Premýšľam hlavne nad Islandom a Fínskom...

tiezjedna
autor
7. aug 2023

@avakona super, Rovanjemi mám v hľadáčiku👍

veronikapetra
7. aug 2023

Norsko, Lofoty, okrem leta 👌

mamamasama
7. aug 2023

@tiezjedna musím poprezerat fotky 🤣 som letuška, takze v cestách mam trocha chaos 😅

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tiezjedna
autor
7. aug 2023

@veronikapetra hm, tak teraz som tam, kde na začiatku 😀 Ale díky! Fajn vedieť, že vlastne kamkoľvek sa vyberiem, tak je šanca... Uvažujem na týždeň prelom 10/11

tiezjedna
autor
7. aug 2023

@mamamasama To by si bola skvelá! Vďaka!😍

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamamasama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tiezjedna
autor
7. aug 2023

@mamamasama na Anchorage fakt letieť nechcem 😂🙈 Ani kvôli tej nádhere!

mamamasama
7. aug 2023

@tiezjedna ...,ale Island odporúčam. Teda až na tú sírovú vodu z kohútika 🤣

tiezjedna
autor
7. aug 2023

@mamamasama To bol stopover v rámci práce? Bola si v priamo v KEF alebo ste sa presúvali niekam?

maranco
7. aug 2023

@tiezjedna koncom budúceho roka má byť maximum aktuálneho slnečného cyklu takže aj táto zima bude dobrá na pozorovanie
treba mať k dispozícii auto aby sa bolo možné presúvať ak bude opar, alebo zamračené na iné miesto kde je jasná obloha a sledovať predpovede
a samozrejme byť ďalej od vysvietených miest, tu je mapka svetelného znečistenia https://www.lightpollutionmap.info

kikushaa
7. aug 2023

Ja som videla v norsku ked som zila, najlepsie na polarnu ziaru su zimne mesiace ked je jasno. Sledovala som tuto stranku https://www.gi.alaska.edu/monitors/aurora-forecast

laurita285
7. aug 2023

Však všade za polárnym kruhom 😀

katarinaforever
7. aug 2023

@avakona presne aj mi Fínsko Roveniami Laplan safari

smajliica
7. aug 2023

Najväčšia aktivita býva začiatkom jesene (september, október) pokiaľ viem ale vtedy býva aj zle počasie a veľa oblakov takže je prd vidieť. V zime býva menšia aktivita ale menej oblakov. Momentálne sme blízko k maximu cyklu takže aj neskôr na jeseň a v zime by mala byť dostatočná aktivita a väčšia šanca na dobré počasie.
Lokalita čím viac na severe tým lepšia šanca 🙂 je jedno či Švédsko, Nórsko, Fínsko.

smajliica
7. aug 2023

Marec kúsok od Štokholmu. Vrámci marca hu tu bolo vidieť ešte zo 5 krát aj podstatne lepšie ako toto 🙂

lalilla
7. aug 2023

Pripnem sa, je to moj sen

heidi4
7. aug 2023

@lalilla 🎈 aj ja, aj moj 😍

heidi4
7. aug 2023

Baby, a Kanada nic? O nej som tiez pocula, ci citala+videla foto aurory. 🙂
Diki za info a sorry za votretie sa. :D

tiezjedna
autor
8. aug 2023

@heidi4
@heidi4
@lalilla
teší ma, že v tom nie som sama 🙂) Ja som to dala manželovi k narodeninám, tak to musím dotiahnúť 😀

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zara0201
8. aug 2023

Známy v Laponsku bol (Finsko), videli krásnu. Pred vianocami.

heidi4
8. aug 2023

@mb2021 Dakujem. 🙂 Budem mudrejsia pri planovani. 🙂

tiezjedna
autor
9. aug 2023

Dámy, ďakujem vám všetkým za príspevky! Ja som našla v Laponsku ideálne miesto, Inari. Je tam prekrásny rezort pri jazere, kde sa dá prenajať zrub. Vidím to dosť jasne😍

katarinaforever
9. aug 2023

@tiezjedna prosím tá posuniem info a kontakt budúci rok by som prekvapila manžela 🙂

mimca77
9. aug 2023

Ja som ju videla v Laponsku (Levi). Nesla by som ale primarne s cielom vidiet ju, je to loteria, ked je vysoka aktivita tak zaroven byva aj velka oblacnost, aby ste nakoniec neboli sklamani. Vyberte si miesto, ktore sa vam paci tak ci tak, spravte si vylet, a ak sa vam aurora ukaze, tak to bude krasny bonus, ale neupinala by som sa na to. My sme tam isli z inych dovodov, ale napriek tomu som dufala, a sledovala som aktivitu cez appku My Aurora 😀 a predposledny vecer sa konecne vyjasnilo a okolo deviatej vecer sa ukazala, trvalo to asi do jednej rano, cista magia 😍