Pohreb v rodine

bonaqa2013
12. sep 2015

prosím skuste mi poradiť. Dnes v noci mi nečakane zomrela mama. Ešte pred týždňom na poli zbierala zemiaky.... mám deti vo veku 5,7,a 9 rokov. Čo s nimi. Zobrať ich na pohreb, alebo ako by ste to riešili. So starkou boli v kontakte každý deň. Ak treba obliecť deti v takomto veku? Do čierneho, tmavého? Ak máte skúsenosti poraďte.

natalym
12. sep 2015

Úprimnú sústrasť. Ja si myslím, že zobrať. Nie sú až tak malé, nech sa rozlúčia, smrť patrí k životu, žiaľ.
Nemusia byť v čiernom, ak je možnosť tak tlmenejšie farby. Modrá, sivá, biela a pod.
Veľa síl.

liebling98
12. sep 2015

@bonaqa2013 úprimnú sústrasť.
Ja som mojich synov na pohreb mojej maminky nebrala, ale boli oveľa menší, najstarší mal 5 rokov. Ak si boli blízki, určite ich vezmi rozlúčiť sa. Ale na Tvojom mieste by som poprosila nejakú kamošku, alebo nejakú príbuznú, aby na ne dozrela. Ty budeš mať iné starosti a myšlienky, vlastná skúsenosť.
Čo sa týka oblečenia, nič extra, niečo tmavšie, "slávnostnejšie".
Ešte raz úprimnú sústrasť. Prajem Ti veľa síl v najbližších dňoch, budeš ich potrebovať. Ak budeš potrebovať ss niečím poradiť, kľudne mi napíš.

ukulela
12. sep 2015

@bonaqa2013 uprimnu sustrast :(
ja by som detom vysvetlila, co sa stalo ved s,rt je sucastou zivota, povedala, c sa bude diat a opytala sa, ci tam chcu ist. bude tam vela ludi, budu plakat, ty budes plakat, moze to pre ne byt velmi stresujuce. ak tam pojdu, tak by som to urobila tak, ze by starkej zaniesli kvety k truhle, (ak ste veriaci, tak pomodlili sa), ale na obrad by som ich asi uz tam nenechala a urcite nie, ked budu truhlu ukladat do zeme. bud s niektorym z pribuznych aby sli domov, alebo aspon opodial ... su to vypate chvile. aby z toho nemali traumu. pohreb mojho otca aj starkej bol pre mna velmi zla skusenost, a to som mala rokov viac :(
a oblecenie, staci decentne, nic kriklave. .

pribinak
12. sep 2015

Úprimnú sústrasť

Určite ich zober, ved pohreb je to rozlúčka s babkou, obzvlášť ak s nou boli v tak častom kontakte. Smrť je súčasťou kolobehu života, určite sa budu vela pytat, kde je babka teraz a co s nou je.
Môžu babke k truhle dat nejake male kyticky, alebo jej nakresliť obrázok.
Co sa týka oblečenia, ja by SIM to až tak veľmi neriešila, sú zo deti, hocičo slušne, nemusia byt cele v čiernom
Drž sa

mamulka211
12. sep 2015

Smrt je sucastou zivota, aj dieta to musi vediet, ja si pamatam pohreb mojho dedka, ked som mala 7 rokov. Vtedy som sa so smrtou prvykrat stretla. Dodnes si to pamatam, na pohrebe som bola a aj ked som to velmi nechapala, viem, ze mi to otvorilo nove poznanie o zivote...vezmi ich tam, iste ano. Oblec im , chlapcom biele kosielky a nohavice a dievcatku hocico, deti by v ciernom byt nemali.Kazdemu by som dala do rucky jednu bielu ruzu a tu nech babke daju do hrobu...

janinah
12. sep 2015

úprimnú sústrasť
moje deti boli na svokrinom-babkinom pohrebe vo veku 6 a 8 rokov,babka odišla do neba a my sme ju odprevadili,súčasť života....oblečené v slušných šatách,jedna modré ,druhá červené

bonaqa2013
autor
12. sep 2015

@mamulka211 keĎ si predstavím ako tam moje deti hádžu starkej kvety do hrobu už teraz plačem. Aj za počítačom. 9 ročná dcéra plače s prestávkami celý deň....

janinah
12. sep 2015

@bonaqa2013 ak ste veriaci,tak sa to dá pekne vysvetliť,je to cesta do neba a tam je prekrásne...ak nie ste,tak tiež skús,hlavne sa o tom rozprávajte,že nik tu nebude večne

pribinak
12. sep 2015

@bonaqa2013 ale ved plakať musí, to je dobre, horšie by bolo keby nemala žiadnu reakciu, bez emócie a dusila by smútok v sebe, 9 ročná uz rozumie, ze babka odišla a uz sa nevráti
Plač je dobrý a prirodzený

ukulela
12. sep 2015

@bonaqa2013 plac je dobry, plac pomaha a ocistuje ... vela sa rozpravajte, vysvetli im to, ze je to prirodzene, ze babka ich lubila a bude v ich spomienkach a srdieckach. dajte fotku, zapalte sviecku, napsite babke list, vyberte pre nu kvietky ... ale moj nazor, kvety do jamy na truhlu su pre dieta prilis. najhorsie z pohrebu je spustanie truhly do zeme, to nezvladaju mnohi dospeli, a co take deti? ak dcerka pove, ze bude pri tebe, ok. ale ja by som to s detmi riesila, ako som pisala vyssie, rozlucit sa s babkou na zaciatku obradu. ale potom ich ochranit od vybicovanych emocii ... dodnes si pamatam, ako na otcovom pohrebe kvilili nad otvorenou truhlou vsetky tetky z dediny, ze aky mlady, uz im nepomoze, a tie siroty po nom :(:(:( a potom tie kondolencie, no zle :(
este raz uprimnu sustrast a vela sil, budes ich potrebovat. a najdi spravne rozhodnutie, nech si deti na babku pekne spominaju.

cecil36
13. sep 2015

uprimnu sustrast ☹ Moj nazor ja by som taketo male deti na pohreb nebrala. A to z vlastnej skusenosti ked som bola dieta. Nasi ma zobrali na pohreb mojej tety a ja som tam odpadla a museli ma kriesit. Ked zomrela moja mam, moja dcera mala 8 rokov. Na pohreb som ju nebrala hoc boli s babkou v dennom kontakte. Varovala ju moja dobra kamoska. S babkou sa potom rozlucila neskor pri hrobe,bez mnozstva placu a emocii inych ludi okolo (moja mama mala odhadom na svojom pohrebe asi 1000 ludi). Ja na vodeni deti na pohreby nevidim nic pozitivne....

mamulka211
13. sep 2015

samozrejme ide o to, ci napriklad to tvoje najmladsie dieta, 5 rocne, vydrzi cely obrad bez vystrajania a obmedzovania teba. Kedze ide o pohreb tvojej mamy, asi nebudes mat velmi cas a ani silu sa malemu venovat, preto mozno by som to najmensie nebrala, alebo si zabezpeecila, aby ho tam niekto strazil.

seahorse27
13. sep 2015

Uprimnu sustrast ☹ Deticky su este pomerne male, takze nemusia byt cele v ciernom, stacia tmavsie farby + biela. Kludne mozu mat tmave nohavice/suknicky/saticky a biele/kremove/sive topy alebo svetriky. Vyhla by som sa farbam ako cervena, oranzova, syta ruzova a neonovym farbam.

loginexistuje
13. sep 2015

Uprimnu sustrast ...
ja som na pohreb brala svoje deti v lete, zomrel mi otec. Deti som do cierneho nedavala ale neboli ani nejako kriklavo oblecene.

Ale nebrala som ich k otvorenej truhle. To nie. A do hrobu hadzali kvietky a nie hlinu ako ostatni. Zvladli to v pohode. Smrt patri k zivotu tak ako narodenie a my sme veriaci tak pre nas je smrt len prerodom do ineho zivota.

sojorez
13. sep 2015

uprimnu sustrast...

kazdy vnima ucast deti na pohrebe inak,podla toho,akym sposobom ich vychovava...moje absolvovali prvy pohreb vo veku 2,5 roka a druha bola este v brusku - bol to moj stary otec,s kt.som sa chcela rozlucit napriek tvrdeniam,ze tehotne na pohreb nemaju chodit a rovnako som vysvetlila dcere,ze sa ideme rozlucit... druhy absolvovali teraz nedavno,vek 8 a 5 a ja opat v pozehnanom stave - svokor... doniesli dedkovi kvietky (oba razy az pri uzavretej truhle) a zvladli to bez nejakych stresov...obe vedeli,ze sa ideme rozlucit s clovekom,kt.zomrel a uz ho neuvidime,ze na nas bude davat pozor z nebicka...

co sa tyka oblecenia,oba pohreby boli v letnych mesiacoch,ja som bola v ciernom,ale kocky mali slusne letne saty ...aj ja,ked si spominam,ze som bola na pohrebe ako dieta,mala som saty zo sv.prijimania,ziadne cierne alebo tmave,akurat som mala pripnutu stuzku...

dorotka202
13. sep 2015

ja si myslim,ze sa s nimi treba o tom otvorene porozpravat.su uz dost velke.my sme umrtie este nemali v rodine.ale keby bolo,tak by som im to vysvetlila tak,ze dusicka odisla do neba a odtial nas bude strazit a pozerat sa na nas.rozlucime sa na cintorine s telom,a dusa odisla do neba.kamaratke zomrel manzel.a jeden knaz jej to celkom pekne povedal.ze sa ma o nom ropravat ako by tu bol,vraviet im ze na nich dava pozor,ze im pomaha,ked to potrebuju.proste ho nechat ako sucast ich zivota.on sa na nich z neba pozera,mozu sa s nim ropravat,pocuje ich.takze ak by islo o babku,tiez by som im to tak vysvetlila.myslim ze je dolezite sa s nimi o tom rozpravat,aby to pochopili a vedeli co sa deje.vela sily a nadeje prajem.

bosoriak
13. sep 2015

Uprimnu sustrast.

Ja som deti na nedavny pohreb ich stareho otca nebrala. Moje maju 6 a 4 a neviem si predstavit, ako by to zvladali - tu kopu placucich ludi, vzlykajucu babku. Dospeli to dokazu spracovat, deti, no ako ktore. Ja som to mojim vysvetlila, v den pohrebu boli u druhej babky, mali pekny den bez nejakych placucich vystupov.

Rozhodni sa sama, ja som proti tomu, aby boli deti na pohrebe. Smrt je sucastou zivota, ale pohreb a s nim spojene (podla mna nezmyselne) ritualy veru nemusia zazivat, kym nebudu velke.

mimimami3
13. sep 2015

@bonaqa2013 uprimnu sustrast... ja by som zobrala, zvlast, ak boli so starkou tak casto... neskor by TI mohli vycitat, ze sa s nou nemali moznost rozlucit. co sa oblecenia tyka, suhlasim s dievcatami, nieco decentne, modra, siva, fialova, hneda... nemusia byt vyslovene v ciernom.
len ak ich zoberies na pohreb, bolo by dobre, ak by tam bol niekto, kto ich bude mat pocas obradu na starosti (napr. nejaka Tvoja kamaratka a pod.), pretoze ako pisali aj dievcata hore, Ty budes myslou naozaj niekde uplne inde a ked budu s kamaratkou napr., stale je moznost - ak by to nezvladali - aby ich zobrala hoci aj v polovici obradu bokom, dozadsie... ked by boli s Tebou, tak by to bolo tazsie.
urcite sa s nimi ale vopred treba o tom porozpravat, vysvetlit im, co sa tam bude diat, pripravit ich aj na to, ze tam ludia budu plakat, lebo aj ked vieme, ze starka je uz v nebi a je jej dobre, predsalen je nam za nou aj smutno...
mne osobne sa pre deti pacilo vysvetlenie smrti prirovnanim k rastlinke, ze male dietatko je ako semienko, postupne vyrastie v kvietok a vsetci sa tesia z existencie krasneho kvietku, no a ked ten splni svoju ulohu, opat sa vrati do zeme...

seahorse27
13. sep 2015

@bonaqa2013 A k tej otazke, ci ich tam zobrat alebo nie, tak som jednoznacne za to, ze ano. Treba sa s nimi samozrejme predtým porozpravat o tom, co sa stalo a co sa bude diat na pohrebe, aby boli pripravene. Smrt je sucastou zivota a pohreby detom pomozu pochopit jeho kolobeh. Uz nie su take male, aby im to sposobilo traumu a da sa im vopred aj potom vsetko krasne vysvetlit, porozpravat sa, spolocne si to odsmutit...samozrejme k otvorenej truhle by som ich nebrala, len ked by same velmi chceli. Ja som z toho mala dost traumu ako mala, ked ma mama do toho nutila, ze sa to akoze patri...velmi som sa vtedy preto na nu hnevala...Prajem vela sil.

bonaqa2013
autor
17. sep 2015

@natalym
@liebling98
@ukulela
@pribinak
@mamulka211
@janinah
@cecil36
@seahorse27
@loginexistuje
@mimimami3
@bosoriak
@dorotka202
@sojorez
Takže maminky ďakujem Vám za rady. Mamu sme už pochovali. Staršie 2 dievčatá boli na pohrebe, pri najmenšej bola švagriná s manž. Deti videli starkú v truhle - ale len krátko. Boli na celom pohrebe, viac menej na nich dávali pozor svokrovci. Záver nevideli - svokor ich odviedol dozadu. Myslím, že to zvládli OK. Oblečené boli rovnako. čierne sukničky s bielymi bodkami a biele tričká. Ešte len teraz si začínam uvedomovať že mama sa už nikdy nevráti.... A nesmierne to bolí........ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

liebling98
17. sep 2015

@bonaqa2013 je mi to veľmi ľúto. Viem, čo prežívaš, ja som maminku pochovala pred rokom. Na jednej strane viem, že sa už netrápi a nič ju už nebolí, na druhej strane mi strašne chýba. Som však rada, že mala možnosť spoznať svojich troch vnukov, aj keď matne si ju bude pamätať len najstarší, pre ostatných bude len usmievajúca sa fotografia. Už tu nie je nikto, s kým môžem spomínať na moje detstvo, koho sa opýtať, ak si presne nepamätám nejakú udalosť z detstva. Bolí to a veľmi dlho bude. Ocino mi zomrel pred vyše 20 rokmi a bolí to stále.
Cítim s Tebou, drž sa! Kvôli deťom...

natalym
18. sep 2015

@bonaqa2013 Ja už tiež nemám mamu. Až keď zomrela uvedomila som si, ako veľa pre mňa urobila, ako ma ľúbila, ako málo som sa o ňu zaujímala a ako veľmi mi chýba.
Drž sa.