Pohlcuje mačka nervozitu?

9. apr 2023

Ahojte,
môj priateľ má neurologicko-psychiatrické ochorenie, prejavy má podľa obdobia- keď je v strese, napätí má to horšie ako keď má také kludnejšie. Liečil sa už naozaj vselijakou formou - lieky, terapie, operácia,… nič viac menej nezabralo. Avšak raz sme mali doma dočasne mačičku a počas tohto obdobia sa mu prejavy zmininalizovali, až tak že to bolo pre mňa čudné 😄 a keď sme jej našli rodinu, tak sa vrátili príznaky do “normálu” Mojou otázkou teda je či máte takúto skúsenosť, že sa vám zlepšila psychika, možno vašim deťom, pri nejakom inom ochorení keď ste mali doma mačku. Dočaskujeme celkom často a pri inom zvieratku to takto nemal. Aj rodina a okolie hovorí že mačky sú “čarovné” a berú na sebe stres a negatívne emócie.
Rozmýšľam už dlho žeby sme si zobrali macicku ale mame psíka a ďalšie zvieratko sme neplánovali aj kvôli sťahovaniu atď. Rovnako aj neviem či to nebolo len dočasné a po čase by sa mu opäť príznaky vrátili. Tak som sa chcela spýtať či máte nejaké podobne skúsenosti. Ďakujem 😊

8aslan147
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ckocka
9. apr 2023

Mne mačka určite psychiku zlepší pretože mám zvieratá rada, nie preto že má čarovnú moc. Tomu kto ich neznáša vedia psychiku poriadne nabúrať.
Klasická medicína nepomohla, a akú si predstavuješ záruku že mačka opať pomože a bude pomáhať trvale? Mačka sa nedodáva s príbalovým letákom.

stellarstar
9. apr 2023

Môj partner má tiež psychické ochorenie a máme doma 2 psov a aj jemu sa zlepšil stav. Samozrejme má svoje dobré a zlé dni. V poslednom čase nad tým uvažujem že si kúpim psa ( australian shepherd alebo border Coliu ) a urobím si kurz na výcvik terapeutického sprievodného psa a robila by som to popri zamestnaní... tak by som mohla ľuďom v depresií alebo starým ľuďom trochu pomôcť

syslik81
9. apr 2023

u nas skor opacne .. kazda macka je ina ale ked mi o 6 rano mnauci ze je hladna ... ked jej cely den otvaram dvere lebo milostiva sa nevie rozhodnut ked mi nosi mrtvoli tak som z nej viac ervozna ako bez nej .. aj pes vie zlepsit psychyku-uz len tym,ze s nim treba na prechadzku ... ale nie kazdy ... je to 50:50 su macky kt sa nedotknes-niesu mojkacie .. macka je proste macka a kupovat ju bez vztahu k nej len preto,ze som pocula je blbost

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
9. apr 2023

@ckocka tento nepríjemný komentár ste si mohli aj ušetriť 😊
aby som to upresnila, my k zvieratkam mame dobrý vzťah, pomáhame im ako vieme a teda aj keby nám ta mačka neprinesie nejaké zázraky tak ju určite nevyhodím na ulicu aj keby prišla s prívalovým letákom 🙂 len sa chytám každého stebla a pýtala som sa na skúsenosti nie na vaše až zbytočné názory ktoré mi nijak nepomôžu

katkami123
9. apr 2023

Myslím, ze skôr vzťah so zvieraťom, vzájomná láska, možno aj psom by pomohol a to je to, čo pomáha, dávať zvieraťu nejaké magické a nadprirodzené schopnosti je zvláštne. Aj keď chápem, ze ste schopni urobiť už čokoľvek. Psík bude zároveň nútiť na prechádzky, ktoré sú vždy prospešné.

ckocka
9. apr 2023

Zooterapia je podpora klasickej medicíny, nie náhrada. Ak tu na MK niekto dokáže predigovať stav pacienta s chronickým neurologicko-psychiatrickým ochorením, na ktoré nezaberá klasická medicína, tak ten má naozaj čarovné vlohy.

autor
9. apr 2023

@ckocka ten prvý komentár mi prišiel taký zbytočne uštipačný ale už rozumiem čo tým chcete povedať, dakujem teda aj za takýto pohľad

dzulli1980
9. apr 2023

Každá mačka má inú povahu ... nie každá sa dá pomojkať, poľúbiť ... my máme dvoch kocúrov, obaja sú strašní mojkáči, takže sme mali pri ich záchrane šťastnú ruku ... u nás doma sa celkovo energia zlepšila, ako ich máme, výmeny názorov s mužom minimálne, dcéra je tiež kľudnejšia atď. ... takže za mňa áno ... koľkokrát sa stalo, že som prišla z roboty nahnevaná, rozladená, zvalila som sa na gauč, pribehol buď jeden alebo druhý, sadol mi na hrudník, začal priasť ... áno ukľudňuje ma to (ten jeden má 9 kg, takže občas mám problém to udýchať, keď na mne leží 😀 ) ... a vidím na mužovi, že aj na neho dobre vplýva ich prítomnosť ... takže odporúčam 🙂

jamimo
9. apr 2023

samozrejme, animoterapia má veľmi pozitívny a terapeutický vplyv na človeka pri rôznych typoch ochorení. Napr. Mačky= felinoterapia, psy= canisterapia
https://www.dostojnyzivot.sk/detsky-domov-marga...
https://www.canisterapiateam.sk/

ckocka
9. apr 2023

Ospravedlňujem sa, mne zas tá prvá otázka prišla ako nepochopitelná zmes esoteriky a racionality. Som rada že sa už chápeme lepšie.

mikadooo
9. apr 2023

Ak nemáš problém si tu mačku nechať doživotne, bez ohľadu na to, ako to dopadne, tak ja by som do toho išla. Možno by som skúsila útulok, či tam nemajú nejakú "prítulnú" micu, tam ich poznajú dlhšie, takže budú vedieť vybrať takú "najlepšiu". Keď pôjdete do mláďatka, tak môže / nemusí 🤷. Držím palce. Ja by som to skúsila, keby som sa už slamky chytala. A hlavne, keď by som bola nastavená, že aj v prípade, že to nezaberie, môže u nás micka ostať. (Reálnu skúsenosť nemám, ale tak mi to príde, že stratiť nemáš nejak extra čo a je tu nejaká možnosť, že to pomôže).

autor
9. apr 2023

Všetkým vám ďakujem za vaše názory a skúsenosti 😊 absolútne chápem ze mačka je živá bytosť a bola by u nas rovnako milovaná ako náš pes. Nejdem robiť zbrklé rozhodnutie, nechám si to uležať v hlave ale ďakujem 😊

domka222
9. apr 2023

Tak ja som z našej ešte viac na nervy🤣 chodí za mnou a hryzie ma,ničí všetko, čo sa kožke podobá.

julka188
9. apr 2023

Moja prateta verila, ze takto pomahaju stvorfarebne macky. Myslim to vazne, bez ironie. Ci je to pravda, ja odskusane nemam, lebo ja sa, maciek bojim.

zuzinka888
9. apr 2023

Starostlivost o kazde zvieratko odburava stres, aj macky aj psy- ved robia terapie. Tiez kone, delfiny.... ide o to ze clovek sa sustredi na hladkanie, cesanie, vnima dychanie zvierata, vypne hlavu zabudne na problemy....

elmivelmi
10. apr 2023

nepohlcuje,skor ludi ukludnuje ,je ro nieco sko terapia.

som_realistka
10. apr 2023

Moja kolegyňa - asi 10 rokov dozadu- chovala macky- ragdoll,, a jej sestra s týmto plemenom roibia terapie pre deti. Skus pohľadať.

som_realistka
10. apr 2023

@domka222 treba jej dat skrabadlo, a hrať sa s ňou aspoň 15 min denne. Nás 8rocny kocúr keď chce aby sme ho hľadkali tak je schopný ľahnúť na klavesnicu. Ale hladkať ho môžeme iba na hlave krku a začiatku chrbta😀

domka222
10. apr 2023

@som_realistka má blbostí kopu. Od mačiatka má tieto zlozvyky

bylinka25
10. apr 2023

Od viacerých psychológov som počula, že jedno pohladenie mačky, či psa je ako jedna dávka Diazepamu, to bez srandy, takže, autorka, áno.

danica2711
10. apr 2023

a pes nepomáha? Ja som vyrastala pri psoch, aj teraz máme už tretieho psa. Vždy, keď som bola smutná/nahnevaná/v nepohode, išla som za psom a hladkala ho, niekedy aj pol hodiny a vždy pomohlo

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
h2
11. apr 2023

Mám 4 mačky (2 mačky a 2 kocúrov) a sú úžasní. Mačka určite upokojuje, aspoň teda mňa, neviem, ako to majú ľudia, čo mačky nemusia, ale tí ich asi nemajú. 🙂
@dzulli1980 Tvoji kocúri sú legendami modrého koníka, strašne rada ich sledujem, sú úžasní. 😻