Podľa akých kritérií vybrať nájomcu?

6. máj 2023

Dobrý deň, chystám za dať svoj jednoizbový byt na prenájom. Nemám s tým zatiaľ skúsenosť. Podľa akých kritérií si vyberáte nájomcu? Nerada by som aby byt zdevastoval, lebo aj to sa stáva ako tak čítam.
Ďakujem za odpovede.

sweet20
6. máj 2023

1-2 ludia pracujuci, mladi, bez deti a bez zvierat.. podla mna

colsami
6. máj 2023

- pripravit si riadnu najomnu zmluvu
- v zmluve je dobre spomenut nabytok/spotrebice a ich stav
- dohodnut moznost kontrolovania bytu
- trvat na aj 2 mesacnom depozite (vyhnes sa takym, co mozu byt problemovy s platenim)
- rozmysli ci akceptujes domace zvierata (ja nie, a to som veterinar a chovatel, ale viem co zial 95% nezodpovednych majitelov a ich zvierata dorabaju s bytmi...)
- ak jednoizbak, podmienka 1 max 2 ludi (no a odporucam pracujucich)

slniecko5
6. máj 2023

Študenti, mladí pracujúci, bez zvierat a fajčenia.

1maminkaaa
6. máj 2023

Žiadne maloleté deti, žiadny seniori, krátkodobý prenájom, zmluvu radšej predlžovať každého polroka.

sun_shine_2020
6. máj 2023

Zvaz aj najdenie najomnikov cez realitku.

zuzanockamt
6. máj 2023

Zamestnaný, bez detí a zvierat, vek najlepšie 30+, sám/sama alebo maximálne dvojica. A pôsobiaci slušne, na úrovni, nefajčiar.

tosomja
6. máj 2023

Hlavne sa treba zamerať na zmluvu.

juliet86
6. máj 2023

pozri si ich facebook. pripadne najprv hladaj podnajomnikov medzi znamymi na facebooku

domiklik
6. máj 2023

Medzi rečou sa ho spýtaj, kde pracuje, pozri si sociálne siete, možno máte spoločných známych, získaj referencie... Zisti, či nemá dlhý v poisťovniach.... Osobne mam problém len so zvieratami a veľmi mladými ľuďmi... Základom je dobra zmluva

basska_b
6. máj 2023

Pozriet facebook, pogooglit s.r.o.čky, register dlznikov a exekucny register, zistit, preco si hlada podnajom, cim sa zivi, co vystudoval. Aj komunikacia vela napovie - clovek nemastny-neslany, bez nazoru, nema ziadny plan, nic... alebo naopak clovek, co tlaci na pilu, chce rychlo rychlo byvat... to je podozrive... vacsinou pri osobnom stretnuti uz vidite, co z neho vyzaruje...

nikolka1986
6. máj 2023

Nikdy nám neprekážali deti a asi ani zvieratá by nebol problém. Nakoľko sme prenajímali veľký 3-izbový byt, tak bol vhodný pre viac ľudí a neviem si predstaviť kde tí ľudia majú ísť, keď každý chce len mladých a bezdetných a čo tu čítam, že nie seniorov? :D No dúfajte, že nebudete hľadať podnájom keď budete staršie.

nikolka1986
6. máj 2023

@basska_b No už len vzdelanie by som hľadala, absolutne mi to je jedno. 😀

basska_b
6. máj 2023

@nikolka1986 Senior praveze mi pride seriozny... aj ked no, rozni su. Veru, je to pripad od pripadu. My sme dali sancu rodine a su velmi zlati a prijemni. Asi nam to deti trochu znicia, ale komunikuje sa s nimi normalne a su velmi slusni

basska_b
6. máj 2023

@nikolka1986 No, tak my mame s vysokoskolsky vzdelanymi lepsie skusenosti - viac zarabaju a planuju sa aj pohnut potom do vlastneho. Ale ano, nebazirujem na tom...

nikolka1986
6. máj 2023

@basska_b Aj my a v pohode boli. Jediní človek mi prekážal, tomu by som nedala nikdy byt do prenájmu a to bol pár. Prišiel, sadol si ako cisár na opierku koženej sedačky a tváril sa ako polobôžik 😀 Ono vzdelanie.... aj remeslom sa u mužov dá dobre zarobiť...

autor
6. máj 2023

Vzhľadom k jednoizbaku to bude pre 1, max 2 osoby. To mi je jasne, ale ja mam taky slabý odhad na ľudí. Aj keď pôsobí slušne a potom budú problémy. Toho sa bojím.

alex2018
6. máj 2023

Z mojich viac ako 15 rocnych skusenosti s prenajmom by som sa dost zamerala na zmluvu- vzdy davam na rok/dva s moznostou predlzenia. Je podla zakona o kratkodobom najme, nie podla obcianskeho- aby som sa snazila vyhnut problemom. Ludi si zvyknem pozriet profil na fb- aku maju skolu, kde pracuju...tiez sa pozeram na gramatiku ked pisu. Realitka tiez nezaruci bezproblemoveho najomcu...z mojej skusenosti len stahuju inzeraty a hladaju hocikoho. Tiez si vsimam styl ako pisu zaujem, ako pridu na obhliadku, ci nemeskaju ( ak meskaju ci sa ozvu...). Lebo vacsinou mi na garzonku napise aj 50 zaujemcov, polovica potom ani nereaguje dalej, 20 chce prist na obhliadku z coho minimalne 5 nepride a zo zvysnych sa tak polovica neozve ci ma o byt potom zaujem 🤷

nikolka1986
6. máj 2023

@alex2018 Ako ktorý debil ma takéto údaje zverejnené na FB ? Toto lustrovanie mi príde choré, veď si tam môže každý napísať kadejaké bludy 😝

anonymanonym
6. máj 2023

Ked som bola v roli, ze som hladala najom az ma vytacalo, ze vsetci len bez deti, bez zvierat, nefajciar, a xyz podmienok, idealne aby do bytu clovek chodil len prespat. Ked som sa dostala do situacie, ze som sama zacala byt prenajimat spomenula som si na to a nemala som problem vo vseobecnosti s nikym. Dala som si zalezat na zmluve, preberacom protokole, vsetko si vzdy nafotime (co je fajn pre obe strany), riadne ujasnime vsetko - staviam to na uprimnosti a otvorenosti z oboch stran... pri vybere si vsimam ako zaujemci komunikuju, ci je to na urovni, vobec akym stylom reaguju, ze maju zaujem a tak.. ako obleceni a upraveni pridu na stretnutie (nemyslim tym ci znackove a pod., ale ci su v cistom a pod.).. hlavne taky ten dojem.. ale pozriem si ich aj ci niekde nieco nedlzia alebo tak..
Aktualne mam v byte par s dvoma stredne velkymi psami a maximalna spokojnost. Fakt ukazkovi najomnici.

qetka
6. máj 2023

Ja s muzom aj kamoska s muzom sme prenajimali byty.. A vsetci sme sa po niekolkorocnych skusenostiach zhodli, ze problemovi najomnici mali vzdy otrasne zuby. 🙈 Fakt, ked to bol niekto, kto mal zuby na pohlad v zlom stave, tak po case prisli problemy. Bud s platenim, alebo kamoske aj byt dost znicili.

nikolka1986
6. máj 2023

@qetka 😀 To nie je zámena manželiek 😀

oblecenie99
6. máj 2023

Vrelo odporúčam diskusiu tym, podľa ktorých je hypotéka mánia Slovákov spojená s obsesiou niečo vlastniť a žiť v nájme je fajn 🙂

qetka
6. máj 2023

@nikolka1986 vies co, my ked sme sa o tom bavili, tak sme sa tak nasmiali 🤣 Predtym nam do smiechu nebolo. Ked raz prisla na kontrolu a v byte macka, vsetko ocurane, linka znicena.A kamoska chudera hladala potom najomnikov cez koronu, tak sa snazili dako vidiet co maju ludia pod ruskami 😀

domiklik
6. máj 2023

@nikolka1986 ved to, že keď tam ma napísané že študoval na harvarde, hneď zbystriem 😀

nikolka1986
6. máj 2023

@domiklik 😂

heidi4
6. máj 2023

@domiklik 🤣🤣🤣🤣🤣👍👍👍👍👍👍

domiklik
6. máj 2023

Inak podla mňa je ideál rodina s jedným dieťaťom, kde otec lepšie zarába, matka tiez pracuje a dieťa má aspoň 5 rokov... Ak muž chodí do zahraničia a pomaly stávajú dom, nechcú bývať so svokrovcami

alex2018
6. máj 2023

@nikolka1986 urcite. Ale uz tie bludy o niecom svedcia...takisto zdielanie roznych nazorov, stranok atd. Robi to dojem o cloveku

martinka13
6. máj 2023

Jednoznačne žena a sama. To je najlepšie. Poprípade pár, ale č ŽIADNOM prípade nie deti. 2-mesacne nájomné vopred. Plus kaucia. Chce to aj riadnu zmluvu . Píšem z vlastnej dlhoročnej skúsenosti.

babulkomale
6. máj 2023

@domiklik a pracuje u Lujza Vifóna 😃