Ahojte! Má niekto skúsenosti, resp. môže mi niekto poradiť, ako sa zbaviť plesní na obaloch kníh a aj na listoch.
Pripájam aj fotku.
Ďakujem za vaše pripomienky - názory - rady.
Možno, že aj iní majú - mali takýto problém.
Skúsiť postriekať savom proti plesniam. Inak neviem.
ja neviem, ale skúste sa spýtať v múzeu, prípadne v knižnici, antikvariáte. my s tým nič nerobíme. akurát ma to ale štve, pretože je z toho puch. no pri tom kvante kníh to ani nemám v pláne riešiť. to savo by som neskúšala, aby to nevytiahlo farbu. zavše to bude desne smrdieť.
Ďakujem dievčatá! Dobrá rada - fakt!!!!! Múzeum! Ďakujem!
@gabesz1 Mohla by si mi prosim dat vediet co ti poradili v tom muzeu?
Mam jednu knihu, ktoru by som rada zachranila ak sa da.
Tieto tituly vychadzali v 10 ooo nakladoch.radsej si za par halierov kúp iny kus v top stave.
Pripadne - nastrihaj si kúsky starej látky, hladka bavlna a jemne potri zriedenym savom , potom cistym kuskom látky. Nechaj dobre vyvetrat.
@andreatytler Ak mi odpíšu a napíšu ako na plesnivé knihy, tak ti dám vedieť!
Príjemný podvečer, ak ste ešte nezistili, ako sa zbaviť (alebo aspoň minimalizovať) škvrny od plesne na knihách, ponúkam radu, ktorú mám od konzervátorky z múzea, kde pracuje môj manžel (síce nie na knihy, ale na historické súkno a textil, ale podobný postup som našla aj na nete v prípade historických kníh a tlačí). V prvom rade knihu vysajte (vysávačom), aby ste ju zbavili prachu a plesňových spór. Potom ju nechajte aspoň 24 hodín niekde vymrznúť (ak vonku nemrzne, zabaľte do vrecka a dajte do mrazničky) a potom ju treba vydezinfikovať, napr. Ajatín roztokom 1% (pozor, nie tinktúrou, musí to byť roztok!). Dá sa kúpiť aj s rozprašovačom (spýtajte sa v lekárni alebo zdravotníckych potrebách). Nechajte pôsobiť ideálne cez noc (tento roztok je účinný proti plesniam, hubám atď., nefarbí ani nezapácha - netuším, čo by spravilo Savo proti plesni (ako Vám radil niekto vyššie), ale minimálne Vám odfarbí ten textilný obal...). Potom si nastrúhajte mydlo Jeleň alebo nejaké iné jadrové mydlo, rozpustite ho v troche vlažnej vody (musí vzniknúť taká hustejšia "gebuzina") - namočte do toho kúsok handričky a opatrne "umyte" škvrny od plesne na obale (radšej iba pritláčať ako drhnúť). Inou handričkou alebo pijakom vysajte zvyšky mydla a prebytočnú vlhkosť (môžete ešte "premyť" čistou vodou (opäť namočená handrička - zľahka pritláčať) a zasa odsať vlhkosť). Potom nechajte poriadne vysušiť. Aby Vám knihy v knižnici opätovne neplesneli (rada z netu), vystriekajte ju klinčekovým olejom. Na poličky tiež môžete umiestniť chlorid vápenný (sanitru), aby ste zabránili nežiadúcej vlhkosti. Proti parazitom napadajúcim papier aj proti zatuchline sa do kníh odporúča vložiť bobkový list.
@ivanaks Super... Dakujem velmi pekne.
Niet za čo. Dúfam, že to knihy prežijú, ale pleseň nie. 😉 Odvážnejší môžu na miesto Ajatin roztoku 1% použiť aj zmes vody a peroxidu vodíka (1 diel peroxidu, 4 diely vody) - tiež nastriekať, nechať pôsobiť (aspoň 10 minút - všetko v dobre vetranej miestnosti) a potom vymyť (ako sa písalo vyššie), ale šetrnejší je asi ten prvý postup.
Ďakujem veľmi pekne! Vyskúšam a referujem.😉
Dievčatká! Vyskúšala som ten recept s peroxidom a vodou - tak, to žiaľ, nezabralo! síce je to bledšie, ale ani peroxid zrejme nedokáže divy! Pripojím aj fotku, aby sa dalo porovnať!
Fakt len vymeniť za pekny kus a z tejto vyrobiť dekorácie.
Zlaty fond svetovej literatury. Tieto diela vychádzali za sociku v obrovských nákladoch, lebo nebol taky vyber ako teraz. Plné antikvariáty a burzy.
Theodor Dreiser :"Sestra Carrie".