Pestovanie oleandrov a deti

23. apr 2020

Baby, pestujeme niekto na dvore oleandre? Citam ze su jedovate, rozzutie jedneho listu moze byt smrtelne pre cloveka. Tak isto "šťava" z listou a kôry drazdi pokozku. Mate ich niekto pri detoch? Moje deti nezuju listy ale tak ma to odradilo pre istotu.

simsalabim
23. apr 2020

Oleandre mame, deti (kym boli male) ich nikdy nenapadlo zut... Ake velke deti to su? Nestaci im povedat?

marvin1234
23. apr 2020

My sme ich vyhodili. Nestoji to za to.

simsalabim
23. apr 2020

@marvin1234 zaco to nestoji? Fakt ma to zaujima, ja mam z oleandrov velku radost. Kvitnu bohato cele mesiace, nie je s nimi ziadna starost. Vonku ich mam od marca do oktobra/novembra, v zime v pivnici, kde si ich nikto celu zimu nevsima.

miriamik77
23. apr 2020

Áno, je to tak, že ich listy sú jedovaté. Treba dávať na to poriadny pozor pri deťoch. No myslím, že detí to moc neláka žužlať listy.

0silvia0
23. apr 2020

akoze ja si neviem predstavit, ze by deti neporozumeli, ze okrasne kvety sa nezuju a nechytaju. Pises o dvore, tak predpokladam, ze tam mate atraktivnejsie plodiny pre deti ako oleandre, napriklad jahody, hrasok atd. A predpokladam, ze deti nebyvaju bez dozoru.

autor
23. apr 2020

Deti maju 1.5r a 4r

marvin1234
23. apr 2020

@simsalabim Nestoji to za to, ze si dieťa naraz zmyslí, že to požuje, prípadne mu idú zuby tak obhrýza všetko možné. Oleander naozaj je smrteľne jedovatý pre deti už pri malom množstve.

renatka100
23. apr 2020

Ved by vymrelo cele taliansko (mimo korony) tam su oleandre na kazdom kazdom kroku. My mame tiez jeden obrovsky a nikdy by deti nenapadlo ho ochutnat. Tie listy su tvrde a veru preco by to robili?

janinah
23. apr 2020

Upozornim na inu vec.taky dobre miereny švih listom po oku po rohovke je celkom bolestiva a nebezpecna vec s dlhou liecbou ocnymi kvapkami...takze oleandre ano.ale s opatrnostou.napr.nepostavit ich niekde do cesty kade bežne chodite a nevyhnete sa im

janka2705
2. apr 2021

Ahojte neviete mi poradit ci mi oleander uschol alebo ho treba nejsko viac ostrihat? A zniva vyrasi 🙄

simsalabim
2. apr 2021

@janka2705 suchy podla mna este nie je, nevyzera tak ba fotke, iba taky smutny po zime. Ja by som ho pohnojila a poliala, ak ma skarede listy, tie by som odstranila. Podla mna sa spamata, oleander je taky nezmar podla mna. Ja som ho raz po zime vytiahla von s chuchvalcami bielej plesne na listoch aj konarikoch. Vsetko, kde bola plesen, som ostrihala a on sa hned spamatal.

renatka100
2. apr 2021

@janka2705 podla mna je vyschnuty prip zmrznuty, skoda, asi s nim uz nic neurobis. Ak uplne nevyschol mozes zrezat ku korenu a ak je zivy zacne vyhanat nove listky

simsalabim
2. apr 2021

@renatka100 myslis? Nam ked jeden v zime vyschol, tak boli tie listy zlte a evidentne suche 🤔

habibim
2. apr 2021

@janka2705 takýto som si po zime teraz pred týždňom vybrala z pivnice aj ja... Ja som ho zostrihala všetko až pod listy... Suchý nebol, vidieť bolo v konarikoch... Dodala som novu zeminu, zaliala hnojivom a čakám co bude... Raz sa mi to už stalo, tiež som tak urobila a vypucali nové listy aj konáriky

malemimi153
12. júl 2021

Ahojte. Ak sa mozem zapojit.... ja som čítala, že celý oleander je jedovatý, či kvety, stonka, aj listy...
Mne začali zlknut listy, opadaju aj tie malinké, nové.... aj zem som druhú dala, presadila, nezdá sa mi premoceny, ani vosky nema... tak neviem, čo mu je 😔