Pes z útulku

87modrykonik
1. okt 2023

Ahojte žienky,
Mam v docaske psíka, jedného už máme 8 rokov, vychádza s nim bez problémov. Najprv som ju chodila venčiť cez týždeň do útulku, teraz je 3.tyzden v dočaske u nás. Muž to zvláda tak kadejak, niekedy dobre , inokedy nemá nervy a v podstate on nie je ani psickar, ja áno. Problém je , že prvýkrát nás prekvapila min. víkend, keď sme boli von, jeden pán išiel okolo a chcel ju pohladkat po hlave , tak vrcala a xhxela ho cvaknut. Ôk, cudzí nema co len tak chytať.. minule po príchode domov ma vítala, zboku k nej prišla dcéra a začala ju hladkať, začala na ňu vrcat. Dnes keď som išla do kúpeľne, z konferencneho stolíka začala jest - mala tam mala.jedlo , pri mne si toto nedovolí.. a keď jej mala xhxela zobrať tanier , uhryzla ju. Nie do krvi, ale má modriny..dobre , toto by sme vedeli oducit, aj keď sa mi to vôbec nepáči. Ale ma viac takých kadejakých "strachov", stretli sme známych pred potravinami, z ničoho nič chcela utiecť, vyzliecť sa z útulku a tak.. dnes si kopali deti von loptu , úplne ju to vyviedlo z miery, štekala , vrcala.
Keby som bola sama , nebolo by o čom. Milujem ju, deti ju milujú, hrajú sa.
Ale bojím sa, lebo neviem, kedy ju co rozrusi a ako zareaguje. Ze k nej pribehne dieta a ona kusne. Alebo aj moje deti. Teraz ju nastvalo jedlo, neviem ,.co.este ma.v " hlavicke "..nemám istotu. Niekedy prídu k deťom kamosi..budem trpnut. Neuvažovala som, že si ju nenechám. Ale dnes už neviem. Ci.toto zvládnem a xi chcem riskovať. Co by ste robili vy, ako mami?

lucikc20
1. okt 2023

Uvažovali ste o nejakom výcviku ?

colsami
1. okt 2023

Ano psik z utulku s neistou minulostou moze byt velmi narocna praca do buducna, ktora bude vyzadovat vela casu, mozno aj financii a trenerov. V prvom rade ale cas a opatrnost a predvidavost.

Ty musis vediet, ci mas kapacity a chut do toho ist.
Je uplne v poriadku ak sa na to necitis. Je to vyzva aj pre jednotlivca.
A ak sa rozhodnes to skusit a bojovat, drzim palce. Stale je to len docaska. Mozno zistia ze niektore veci len tak nezmenis a najlepsie pre psika bude ked si najde domov inde, a zaroven to bude najbezpecnejsie pre Tvoju rodinu.

lija22
1. okt 2023

velmi tazke rozhodnutie srdcom, ci rozumom. Daj tomu este cas

pribinak
1. okt 2023

Hryzie….je rozdiel ak je to veľký pes a potencionálne nebezpečný pre deti, alebo je to maly pes a to uhryznutie nie je až take nebezpečne

Ja som zanietený psickar, ale bezpečnosť by mala byt na 1. mieste
Možno by som to ešte skúsila nejakých pár dni, ale ak by sa to nezlepsovalo, asi by sme sa museli rozlúčiť

Pes z utulku má zvyčajne to co za sebou a oducat niektoré zlozvyky je veľmi náročné a niekedy aj napriek snahe je to bez úspechu

diabidovska
1. okt 2023

@87modrykonik urcite v prvom rade o tychto skusenostiach informovat utulok z ktoreho sucka je. inak su to “veci” ktore sa daju eliminovat na pozadovanu mieru - vyhladat cvicitela, ktory sa specializuje na taketo spravanie. Je to pes z utulku bohvie co prezila a ona ma dovod, preco takto skratovo agresivne jedna. Pre jej dobro, sa ale musime hlavne vy ako rodina porozpravat a dohodnut jednotne ci sa dotoho pustite. Mame v rodine aktualne 5 psov z coho 4 su zachranani a iba jedna kupena s PP a mam 6 rocne dieta .. predtym som dlhe roky docaskovala a mala som cca 120 psov v docaske, viem ake narocne to je, ale zaroven viem, ze sa to da .. aktualne mame v rodine cane corso s PP (5,5 roka), mix bulla (12 rokov), mix NO (12 rokov) uplny mix (9rokov) a 7 mesacne stena krizenca maltezaka. Ak ste z Kosic viem odporucit ludi na prevychovu.

poppy22
1. okt 2023

zjavne ten psik si odzil svoje,preto tak reaguje...s mojim to tiez trvalo dlhsie /roky/,kym sa dal psychicky do poriadku,tiez ho nemohol hocikto pohladkat..zviera nie je stroj,ktory musi znasat ludi alebo deti,hlavne ak mu ludia v minulosti ublizili........moj sa tiez bal lopty a utekal pred ludmi,niekedy sa doslova triasol-lebo bol predtym tyrany !!!..toto vam nepovedali?...ak jej nedate kludne prostredie-ved tvoj muz ma nervy,deti urcite pobehuju ,saskuju-tak ju radsej posunte niekomu,kto bude mat cas a trpezlivost...lebo ona sa musi citit bezpecne a zaroven si vytvori podstatne hlbsi citovy vztah nez kupovany psik....preto aj najmensia strata dovery vo vas bude predlzovat jej zotavenie...aj ked samozrejme sa tesim,ze ste dali sancu utulkacovi a nepotrebovali ste si kupit dokonalu poslusnu zivu hracku....

macekovam
2. okt 2023

@87modrykonik potrebovala by dominantnej sivého pána. Niekoho kto bude nad ňou.. Teba ma asi pod sebou začlenení v rámci svorky🙂

elmivelmi
2. okt 2023

@87modrykonik lup si psa radsej idme od susedov ako tkeho to podozriveho,ved mas deti.Asi mysli na seti najskor .

1gramofon
2. okt 2023

Asi potrebuje kľudnejšie prostredie,možno bez deti, kriku, kopancov do lopty. Tvoj muž je nervózny, ty sa bojíš o deti, tak možno cíti tu neistotu. Chcela si urobiť dobru vec, ale niekedy to nejde, to nevadí, inde jej môže byť oveľa lepšie než s vami a to je v poriadku

deninka233
2. okt 2023

Ahoj, kľudne mi napíš správu, aj my sme mali takého psíka/fenku. Píšem mali, hoci ju stále máme, ale už taká nie je. Máme ju dokopy rok a pol, keď k nám prišla napádala aj nás (najviac deti, ale aj nás dospelých občas kusla). Skočila aj po susedovi, zaútočila mu na hrdlo, vonku napádala aj cudzích okoloidúcich - hlavne rómov a ľudí oblečených v montérkach/pracovnom oblečení. Mávala aj nočné mory, z ktorých sa nevedela zobudiť a pocikávala sa pri nich. Dlho sme mali obdobie, že už bola fajn, milovala nás (to vlastne nás milovala odhneď, len jej často prepínalo) no nikdy sme nevedeli “kedy to na ňu príde” a začne útočiť. Ja som každý deň plakávala z toho, muž sa so mnou nebavil, ochladol nám vzťah. Teraz je to jeho Lalíček Malíček a jeho psí poklad. Asi pol roka to bolo najťažšie, ďalšieho pol roka trvalo cca to “nevieme kedy zaútočí” a už viac ako pol roka je dobre. Aktuálne máme robotníkov priamo v dome, chodia cez obývačku atď atď. a ona nič, prvýkrát na nich zaštekala, lebo ich nepoznala, potom sa skamošili a odvtedy ok. Dokonca ju jeden robotník chodí cez obed aj venčiť…

elmivelmi
2. okt 2023

@deninka233 Kks pes siel po krku susedovi,tebe kvoli tomu ochladil vztah,naoadala deti a ty sa roho psa drzis ako kliesta.Ono este nicomu nieje koniec a kludne zautoci ked to nebudes cakat.Alw tak ak rada riskujes,len potom aby dakemu panovi nepretrhla krcne teony.Inak dufam ze ju mate len na voditku a nepustate navolno.

deninka233
2. okt 2023

@elmivelmi ano, mám(e) ju vonku len na vodítku a viem si ovládať svojho psa. S dotyčným susedom sú už dávno kamoši. Taktiež pomohla sterilizácia, výrazne sa skľudnila. Každý si vie takto od počítača rýpnuť bez toho, aby poznal situáciu. Samozrejme sa nedá v príspevku zhrnúť rok a pol fungovania, naše postupy a výcviky, preto som ponúkla autorke, nech mi napíše správu. Nesedeli sme rok a pol so založenými rukami a nečakali sme, že sa traumatizovaný pes (okrem iného jej zaživa odsekli chvost) zrovná sám bez pomoci.

saxana000
2. okt 2023

Jedneho utulkaca som mala 12.rokov
Lubila.som ju mala.sa u nas dobre prkne si pozila a v klude dozila ale.ziskala.som cennu skusenost.ze uz nikdy nikdy NIKDY si z utulku psa nezoberem.. oba za to nemoze ale ak jej na 100% neveris reaguje skratovo podrazdene a nepredvidatelne a ty mas doma male dieta ktore uz raz napadol za mna tu nie je o com pes by isiel z domu okamzite...

lenkakravcova
2. okt 2023

@87modrykonik Ak je psík väčší než 40cm alebo inak potenciálne nebezpečný, tak by som si ho nechávala. Aj vo VB bol nedávno taký prípad. Skončilo to dieťaťom s prehryznutou tepnou na krku. U takých spojov nikdy nevieš, kedy im prepne. Ja som opatrná aj u psíka, ktorý bol normálne chované šteniatko, nie to ešte u psa, ktorý netušia akú mal minulosť. 😑 Ja by som ho vrátila do útulku (ak je to možné, ak nie volila utratenie). Pri dieťati v rodine nie je o čom. Deti - ich bezpečnosť (a tiež manžel - jeho názor) sú pre mňa oveľa dôležitejšie než pes.

87modrykonik
autor
2. okt 2023

Aby som uviedla veci na pravú mieru.. ona je inak zlata , krásna, múdra.. s deťmi sa hrá, ja sa s ňou tulim vkuse. Deti ju hladkaju. Avšak niekedy si ňou nie som istá , ako zareaguje..aj teraz ma prekvapila , že tak kusla, normálne amok..nie do krvi, ale aj tak. Ako trhá mi to srdce, lebo ju milujem. Aj deri ju milujú. Už máme taký akýsi vzťah. Ale nemám istotu, muž mi s jej výchovou nepomôže, rád ju ma.. ja som v práci do 17:00 cca. Mam dilemu a naozaj mi je ťažko z toho. @saxana000,
@lenkakravcova , @poppy22

elmivelmi
3. okt 2023

@87modrykonik no tak ju daj precvicit.Nwrozumiem preco riskujes ,tvoje seti su menej ako pes?Poznam ccicitelku ktora berie psy na prevychovu na 2 mesiace.Ale podla mna ten pes us sa neda precvicit,bili mu ublizene a reaguje skratovo.Este k tomu vlciaky ,vyzera ako vlciak su take ahresivne.Som mala uja ,kt mal vlciaka od stenata a ten pes bol falosny napadol ine psy,mensie zabil a mna raz bez zjavnej priciny,len som sedela skoro pohryzolMy mame doma psa tiez starsieho od 1,5 len 3 m alw ten pes nie je z utulku ,nema zlu skusenost a nikomu by neublizil,takeho psa sa nebojim.

lidia73
3. okt 2023

vies ono tie 3 tyzdne su aj tak proste kratka doba na to, aby si uplne zvykla. nevies, kolko rokov bola v tom utulku a a ni aky zivto mala pred tym, moznos sa proste niektorych veci este boji, takze je len na tebe, ci jej date sancu si poriadne zvyknut a adaptovat sa na vasu rodinu alebo nie

heln
3. okt 2023

@87modrykonik ahoj, v prvom rade sa poradte v utulku.
len pre inspiraciu, bezi teraz relacia "najvernejsi", pozrite si starsie casti, verim ze to maju niekde v archive, asi dva tyzdne dozadu bola cast, kedy psik stekal a skakal uplne do kazdeho, ta rodina bola uz na nervy, dali im niekolko rad, za mesiac to bol uz uplne iny pes. mozno si z toho zoberiete nejake rady a pomoze vam to.

yoxinka
3. okt 2023

Kamoši majú útulkáča, zjavne brutálne traumatizovaný pes. Labku má zle zrastenú, takže, keď mal zlomenú, nikto sa o to nestaral. Majú dve deti. Zo začiatku vrčala, štekala na chlapa v tmavom oblečení. Kamoš nemohol doma chodiť v tmavom, lebo zúrila. Vôbec sa s ňou nedá ísť do mesta, tam je úplne zúrivá. Kamoš s ňou trávil celé dni, brával ju na dlhé prechádzky, okrem práce sa jej venoval na 100%. Bolo to veľmi ťažké, ale prijala ho za alfu a zakceptovala a pochopila, že jej nechce ubližovať. Tak sa upokojila. Cudzích stále moc nemusí, ale zvládne, deťom neubližuje nijako a kamoš stačí, že na ňu pozrie a je v pozore. Ale teda, trvalo to a stále má veci, ktoré s ňou nemôžu robiť (to mesto trebárs). Majú ju všetci radi a kamoška mi hovorila, že si myslia, že mala otrasný život, tak že jej aspoň teraz chcú dopriať pokoj a domov. Len oni sú obaja takí, že toho psa chcú a chápu jeho trable.