Pes kňučí a chodí po dome

andy1789
28. máj 2021

Ahojte, viem, že je neskoro a asi sa nenájde nikto, kto by mi odpovedal, ale skúsim. Píšem sem, lebo nastali ďalšie problémy s našim psom :( áno s tým maltezákom s epilepsiou. tí čo nečítali moje otázky predtým, uvediem vas do deja. od nedele naš maltezák nechce moc chodiť, spočiatku nechcel vôbec piť, jesť ani cikať. zistili sme že pravdepodobne bude mať niečo s chrbticou. za posledné 2 dni sa jeho stav celkom zlepšil, začal chodiť síce semtam spadne ale chodí, pije, papá aj sa vyciká. určite to je aj zásluhou toho, že v stredu a v štvrtok mu bola pichaná injekcia proti bolesti. avšak teraz dnes už inekciu nedostal a ide to dosť dole kopcom. Už včera v noci zo štvrtka na piatok som sa v noci zobudila okolo 3ej na to, že cupital po dome, prišla som k nemu a priviedla som ho naspäť k pelechu, potom som si už nevšimla, že by sa jeho pobehovanie v tú noc opakovalo. No a teraz sme sli o 22:00 do postele, vsetko fajn, zaspala som a teraz pred cca 20 minútami som sa zobudila na to, že zase pobehuje, pribehol k mojej posteli a začal kývať chvostom, ale začal kňučať ;( priviedla som ho k pelechu kde si teda lahol a odišla som naspäť do postele. ja spím v jednej miestnosti a on v druhej s mojim tatom. keby je deň, tak sa ho snažím utíšiť, hľadkať a hneď s ním bežím k veterinárovi, ale teraz takto uprostred noci nič nezmôžem. no teda, priviedla som ho naspäť k jeho postielke a išla som si aj ja naspäť lahnúť. snažila som sa opäť zaspať, keď som začula ako zase kňučí, veľmi mi ho prišlo ľúto, tak moc mu chcem pomôcť :( veterinárka nám ešte dala na domov tabletku proti bolesti, pre prípad, tak som mu ju dala. ale aj tak mám strach, nechcem aby trpel. na neurológiu s ním ideme až v utorok, bohužiaľ nepodarilo sa nám vybaviť skorší termín. ale prosím, neviete prečo za posledné dva dni je cez deň na tom úplne dobre a v noci začne takto skučať a behať po dome?

melvinko
28. máj 2021

@andy1789 a neda sa mu cikat? Nevolá ťa von, keď pobehuje? Naš keď mal problém s chrbticou tak sa moc nehybal bud lezal alebo ked sme ho napr. zobrali vonku tak trochu prešiel a hned si sadol.

melvinko
28. máj 2021

A niekdy po tych vsetkych injekciach a tabletkách ho aj prehnalo. Tak sme museli bezat vonku. Lebo u nas to znamená, ked pobehuje a knuci, ze chce ist von.

karin210
28. máj 2021

@andy1789 my mame tiež maltézaka zober ho so sebou do postele,oni keď sú chorí a starnú nechcú byt sami. Ak naposledy nás spadol zo schodov a behal v moci po byte zobrala som ho k sebe a bol pokoj. Alebo mu aspoň pelech premiestni k tebe. Držím palce nech Vám ešte dlho robí radosť ☘️

andy1789
autor
28. máj 2021

@melvinko naozaj neviem, pravdou je, že cikať bol už dosť dávno, lebo áno moc sa mu von chodiť nechce, keď má to s tou chrbticou. Ale včera pobehoval v noci po byte tiež okolo 4:00, síce nekňučal, ale keď o hodinu na to môj tato vstal a chcel ho zobrať do záhrady tak sa mu moc cikať nechcelo

melvinko
28. máj 2021

@andy1789 vsak vyskusaj. Zober ho na ruky, odnes na záhradu a uvidis. A ak nie tak si ho skus zobrat ku sebe. My mame 13 ročného jacka a uz sme s nim presli vselicim. Tak 🤞

andy1789
autor
28. máj 2021

@karin210 Asi si ho ďalšiu noc premiestnim k sebe ☺️ teraz ho už moc presúvať nechcem, kedže sa mi už zdá, že zaspal, tak ho nechcem budiť. dúfam, že tú radosť bude dlho ešte robiť, ale za poslednú dobu sme si tej radosti moc s ním neužili, od marca sa vysypalo vrece chorôb, najprv epileptické záchvaty, potom rôzne malé chorôbky a teraz toto. donedávna to bol taký veselý psík, behal, skákal, nikto by ani nebol povedal, že už má 9 rokov, všetci na ulici sa ma pýtali, či je to šteniatko, jednoducho vždy bol zdravý a neskutočne šťastný psík a zrazu zo dňa na deň záchvaty a celý zosmutnel. :( veľmi dúfam, že sa v utorok na neurológii dozvieme niečo prospešné, viem, že už to nikdy nebude ten veselý psík, ktorý tak miloval život, ale keby sme mu aspoň mohli trošku pomôcť a aspoň na chvílku nech je opäť zdravý a šťastný. ďakujem, že ste ma tu upokojili. veľmi som bola totižto vystresovaná, kedže to som ja, už som si predstavovala najhoršie scénare.

andy1789
autor
28. máj 2021

asi som sa aj potrebovala vyspovedať, kedže za posledné týždne je toho na mňa už priveľa :( každý deň sa zobúdzam a dúfam, že opäť zbadám toho zdravého šťastného psíka akým bol pred 3 mesiacmi, ale nič. každý deň si predstavujem aké to bude keď tu nebude a vždy sa pri pomyslení na to totálne zrútim, nečudo, keď sme si ho priviedli domov mala som len 5 rokov, takže si na život bez neho nepamätám, proste odjakživa som naučená žiť s ním, s tým, že ma vždy keď prídem domov pozdraví pri dverách a každý večer si pri mne spokojne pochrapkuje, neviem si predstaviť, že by som o neho prišla. jednoducho chýba mi môj starý veselý psík. asi sa musím proste vyspovedávať na koníkovi, kedže všetci z môjho okolia berú Lea len ako psa, nikto sa nevie do mňa vcítiť, nikto nechápe ako sa môžem kvôli ,,obyčajnému psovi’’ trápiť viac ako kvôli človeku. lenže pre mňa nie je len pes, pre mňa je moja rodina, najlepší kamarát, spoločník bez ktorého si neviem predstaviť jediný deň.

andy1789
autor
28. máj 2021

inak, ešte by ma celkom zaujímalo. odkedy mal prvý epileptický záchvat, čo bolo na začiatku marca, tak odvtedy chrápe, čo nikdy predtým nerobil. vlastne ani neviem či to nazývať chrápaním, je to niečo medzi chrápaním a kňučatím, proste vydáva, keď spí zvláštne zvuky a niekedy taký zvuk vydá aj keď nespí. neviete čím to je? predtým to nerobieval

karin210
28. máj 2021

@andy1789 hlavu hore teraz sa skvele dajú aj psie choroby liečiť. Operovany bol 7 rokov dozadu na močový mechúr, má 12.5 roka a strieda dni kedy lieta ako male šteňa a dni kedy celé dni prespí. Treba mu ponúknuť aj niečo “výnimočne “ papať aj to zvykne zabrat ak chodí smutný.

andy1789
autor
28. máj 2021

@karin210 on bol vždy taký jedák, aj keď je počas týchto dní dosť smutný tak v nedeľu ani v pondelok síce papať nechcel ale od utorka, keď zbadá jedlo tak sa celý tak rozžiarí, mal dosť riedku stolicu, takže veterinárka nakázala jesť ryžu s mäskom, za tým sa išiel potrhať. od utorka do dnes k nám domov každý deň chodila babka, kedže som aktuálne marod, takže k nám chodila sa o mňa postarať a náš psík ju má veľmi rád, keď tu bola tak bol taký veselý a vždy keď na konci dňa odišla tak taký smutný zostal. tak možno, že aj ona mu chýba. no snáď je táto jeho terajšia choroba liečiteľná, celkom sa desím toho čo príde ďalej :(

melvinko
28. máj 2021

@andy1789 🥰 to poznam. Musis mysliet na to, ze to bude dobré. Naš bol tiez riadna strela a to sme si hovorili ci nemozeme mat kludneho a normalneho 😉 psika ked bol mladší. A teraz uz je to taky dedko, niekedy mi pride luto ked ho takého vidim. Ale vsetko ma svoje +/- Nas sa vzdy strasne bal velkeho hluku - ohňostroj, burka ... celu noc hore, triasol sa, papulka otvorena, jazyk vonku no katastrofa. A teraz par dní dozadu ked hrmelo tak nič, celu noc prespal - uz slabo pocuje. Tak si potom hovorim, ze aspon je v klude, uz ma problémy aj so srdieckom tak sa aspon k tomu nemusí takto v noci stresovať. Urcite by mu to nepomohlo na to srdiecko. A verim, ze tu bude ešte aspon 3-4 roky (minimálne 😊)

andy1789
autor
28. máj 2021

@melvinko aj náš má pravdepodobne problémy zo srdcom, dnes sme boli ešte na kontrole u veterinárky a počúvala mu srdce a arytmicky mu bije. no nejakú vážnosť tomu veterinárka neprikladala. som rada, že váš psík sa má aspoň fajn, dúfam, že aj tomu našemu sa polepší a bude mať pokoj od chorôb. 🥰

melvinko
28. máj 2021

@andy1789 spomen to tomu neurologovi, co ti na to povie.

andy1789
autor
28. máj 2021

@melvinko určite poviem. toľko vecí sa od toho prvého záchvatu na ňom zmenilo, že to tomu neurológovi budem hovoriť hádam aj hodinu.

melvinko
28. máj 2021

@andy1789 😀 no a co. My teraz chodíme minimálne kazdeho 1/2 roka na kontrolu s tym srdieckom - to je jeho najväčší problem. A tiež, kym sa na vsetko opytame. Raz sa na doktor pri kontrole opytal, ze ako sa ma, ci mu chuti atd. ci nahodou neodpadol .... mu hovorime, ze keby odpadol, tak v tej sekunde sme u nich, ze urcite by to vedeli 😄

andy1789
autor
28. máj 2021

@melvinko tak tak, ja tiež keď na ňom niečo vidím, tak hneď letím k veterinárke. Hádam každý tretí deň som tam s ním vopchaná, už ma hádam má veterinárka aj plné zuby, ale keď vždy sa tak vylakám čo sa mu to zase deje. Pred mesiacom zo dňa na deň pribral kilo a tiež som tam už hneď letela. Proste za posledné obdobie je to moje najnavštevovanejšie miesto

melvinko
28. máj 2021

@andy1789 my sme to mali od steniatka. Nas je alergik, takze to sme kazdu chvilku boli u doktora. V Bratislave sme s nim boli na testy - kvoli tomu. Potom mu kazdy mesiac pichali injekcie na to. Ked mal 3 roky prisiel o slezinu (mal ju zvacsenu - nikto nevie preco, isli sme s nim na pohotovost, v noci o jednej ho operovali. V kolienku ma srob, teraz vo vyssom veku ho vykastrovali lebo mal problemy s prostatou. Pred tou kastraciou mu zistili ten problem so srdieckom,do toho zapal mocoveho mechura, problemy s tou chrbticou, 2x podozrenie na rakovinu atd. A stale je tu a dufam, ze este par rokov bude. Nedala by som ho ani za milión.

andy1789
autor
29. máj 2021

Ešte by som chcela vedieť, že niekedy za čas, hlavne, keď ho zdvihnem alebo položím na zem alebo niekedy len tak z ničoho nič spraví taký divný chraplavý chrčavý zvuk, neviem ho presne opísať, ale to tiež robí odkedy mal prvý záchvat dovtedy to nerobil.

andy1789
autor
29. máj 2021

@andy1789 nechcem ten zvuk opísať zle, ale je to niečo akoby ten zvuk pochádzal z nosa alebo hrdla, akoby proste mal upchatý nos

melvinko
29. máj 2021

@andy1789 moze to byť aj kvoli tomu srdiecku. Mali by mu ho skontrolovat. Nas sa vzdy na kontrole pyta ci nekasle. Robia mu sono aj rtg ale zatial ok. Vodu nema na plucach. A pri tom rtg zistil, ze sa sa mu nejako prepadava/zuzuje ta pridusnica - vraj psikovia ju maju inu ako ludia. Ak ked mu trochu tak zatlacil na krk zo spodu tak urobil ten zvuk. Povedz to tomu doktorovi.

andy1789
autor
29. máj 2021

@melvinko dobre ďakujem moc, nevedela som čo by to mohlo spôsobovať. to sme ale dopadli, chrbtica pokazená, epilepsia a ešte sj srdce nerobí čo má 😔

melvinko
29. máj 2021

@andy1789 mozno to bude z nieco ineho. Pokial ho nevysteria nevies. Neboj.

andy1789
autor
29. máj 2021

viem, že som s mojimi otázkami asi poriadne otravná, ale aj tak sa spýtam. dnes je náš pes nejaký zvláštny, zvláštny je už dlho, ale dnes proste bezdôvodne šteká, pričom sedí v obývačke a kuká sa smerom na chodbu, kde sú vchovodé dvere, akoby si myslel, že niekto prišiel domov, ale nikto neprišiel. Proste bez príčiny šteká a trošku ma to vystrašilo :/ nikdy bezdôvodne neštekával, čím to je?

andy1789
autor
29. máj 2021

tiež mi príde taký nervózny, akoby nevedel čo má robiť. čomu aj celkom rozumiem, kedže odkedy je chorý tak vyzerá jeho každý deň úplne rovnako, rada by som mu vymyslela nejaký program, prechádzky a tak ale jeho momentálny stav s chrbticou mu to bohužiaľ nedovoluje a veterinárka mu nakázala aby odpočíval. no aj tak stále nervózne chodí, proste ide do kuchyne, do obývačky, do kuchyne, do obývačky. som už aj ja z toho celkom nervózna a do toho to štekanie, už som asi paranoidná, ale tak keď stále prichádzajú nové choroby

andy1789
autor
29. máj 2021

@melvinko inak tiež mi príde nachladnutý, respektíve akoby mal nádchu. niekedy som videla, že mu trošku tieklo z nosa a teraz spí a chrapká a je to zvuk ako keď má človek nádchu, proste plný nos. len problém je v tom, že toto má už pomerne dlho, neviem či aj nie 2 mesiace :/ to som veterinárke nehovorila, kedže som si pomyslela, že ak je to nádcha tak to zmizne, ale proste už to má dosť dlho

melvinko
29. máj 2021

@andy1789 no neviem mozeto byt asi vselico. Ak nemas moznost ist teraz s nim niekde na pohotovosť tak pockaj do toho utorka alebo mozno najdes nejakú kliniku co maju otvorene aj v nedelu. Mozno je len nervózny, neviem. Tiez vníma co sa s nim deje a ak sa neciti uplne vo svojej kozi tak mozno takto reaguje. Viem ze ak ma pes bolesti tak ma blede dasna. Aspon tak nam povedali u veterinára, ze to mozes aj takto zistit. Tak skus skontrolovat ak si da pozriet papulku.

melvinko
29. máj 2021

@andy1789 alebo ho skus zobrat na chvilku vonku. Vsak ak pojde uvidis ako sa tam bude správať. Vsak ak pojde pomalicky nemalo by mu to ublížiť. Ci uz chodi po dome z izby do izby alebo sa prejde nikede vonku po rovinke je asi jedno. Len aby nejako neskakal alebo po schodoch nesiel, to by som dala pozor kvôli chrbtici. Ak nebude vladat ho odnesies domov naspäť.

andy1789
autor
29. máj 2021

@melvinko vyniesla som ho na záhradu vycikal sa a vykakal a išiel naspäť dnu. to s tými schodmi je trošku problém, pretože sa celkom často prechádza po dome a aj po schodoch chodí, keď ho chcem cez schody preniesť tak nechce a snaží sa mi utiecť, asi ho bolí, keď ho chcem zdvihnúť ;( pretože keď ho chcem zdvihnúť tak zachrapčí a vrčí. Ale na noc sme dali cez schodisko kartón aby nemohol prejsť, kedže ako som tu písala na začiatku tak sa cez noc prechádza. Skúsime vydržať do toho utorka

alguno
29. máj 2021

Nechýba mu láska? Mojkate sa s ním?

andy1789
autor
29. máj 2021

@alguno určite nechýba, mojkám sa s ním stále, niekedy mám pocit, že už ma má plné zuby, keď ho stále objímam a hladkám 😃 len logicky cez noc ho nemojkám stále, kedže som spím. Ale napríklad, keď v noci hrmí tak ho stále hladkám, cez deň ho hladkám. Takže si myslím, že lásky má dosť ;(