Páči sa mi starodávne slovenské vyjadrovanie

14. júl 2024

Baby bude to divne zniet, ale mam 35, detstvo som prezila na "hitoch" REPETE 😁 inak som ale normalna mlada zena s rodinou.. No ale odvtedy sa mi strasne paci taka ta starodavna alebo starosvetska Slovencina. Take tie frazy alebo metafory, napriklad "kytica tónov" alebo "podme stratit par slov", alebo "dam si vinka tak za golier" atd. Ja strasne rada by som vedela aj dalsie taketo nuansy, no len neviem kde na ne natrafit. Rodicov ani starych rodicov uz nemam, co by si take pamatali, ani nikoho starsieho v blizkom okoli... Stare slovenske filmy veru nemam cas pozerat, kedze mam druhe babo.. Nenapada vas nieco taketo? Velmi by som sa potesila, cokolvek tsketo starodavne si pamatate, sem s tym 😁

lindous
14. júl 2024

No neviem či toto by som nazvala zrovna starodávnymi výrazmi, skôr iba básnickými prostriedkami (ktoré nájdeš aj v súčasnej tvorbe) 😅 ale teda to ma privádza ku tomu, že možno by ťa mohlo potešiť prečítať si nejakú zbierku básni, kludne z obdobia, ktoré ti nejbližšie, nemusíš ju zhltnúť naraz, ale prečítať jednu báseň netrvá tak dlho 😊

rozculena
14. júl 2024

to nie je nič starodávne 😀

babulkomale
14. júl 2024

Jednoznačne v knihách. Prečítala som ich tisíce a vždy mi učiteľky hovorili, akú mám bohatú slovnú zásobu a pekne komunikujem a teraz to hovoria mojim deťom.
A veľmi rada používam práve také kvetnaté výrazy a najradšej som, keď nájdem spriaznenú dušu a notujeme si 🙂

vanilkovazmrzka
14. júl 2024

Nie je to starodavne a uz vobec starosvetske, a podla mna je to sice otrasne ale ked sa ti to paci tak na rtvs chodi take ze noc v archive, tak to by mohlo tuto tvoju uchylku uspokojit 🙂

ivka225
15. júl 2024

To je iba ukážka gýča v oblasti štylistiky.

missviolet
15. júl 2024

Ja som myslela, ze budes pisat o starosloviencine z 9st, nie lyricke basnicke obrazy...

jaskolka
15. júl 2024

To nie sú staroslovanske výrazy, ale metafory, personifikacie, obrazne pomenovania.

babulkomale
15. júl 2024

@vanilkovazmrzka to by clovek neveril, ze este aj v takejto milej téme dokazete niekoho zhejtovat 🤮a že vanilková zmrzka, skôr pokazená horčica

majlo1234
15. júl 2024

@babulkomale ved len diskutuje😂 kazdy ma na to svoj nazor

vanilkovazmrzka
15. júl 2024

@babulkomale nebola si sa dnes vykakat alebo z coho tie tlaky? 😅 ved som jej normalne k teme odpovedala

kika12345k
15. júl 2024

@babulkomale suhlasiiiim 🙂) umelo nasilu vytvorený hejt

babulkomale
15. júl 2024

@vanilkovazmrzka uchylka, otrasne - hm...normalne, možno pre teba.

vanilkovazmrzka
15. júl 2024

@babulkomale ja uchylku pouzivam na vsetko neobvykle co ma niekto rad. Nerob dramu z nicoho.

mamamasama
15. júl 2024

Dnes som deťom čítala Maťko a Kubko. Kniha z môjho detstva a oni tej slovenčine nerozumeli. Nádherná, ľubozvučná. Škoda, že teraz je to samé "neni som" a "je to moc". Žiadne mäkčene. 😳