Otázka: Máte strach z koronavírusu?

redakcia
9. mar 2020

Aktuálna situácia vo svete ma nabáda k otázke, či sa obávaš koronavírusu. Ku ktorej skupine patríš? Bojíš sa alebo sa tým nezaoberáš? Berieš koronavírus jednoducho ako vírusové ochorenie, a netrápni ťa o nič viac ako chrípka alebo máš obavy?

Podobné otázky kladieme 3x do týždňa na našom Facebook messengeri a aj ty môžeš prispieť svojim názorom a ovplyvniť tak výsledky každej ankety. Stačí kliknúť na https://i.modrykonik.sk/39SiaNb a odpovedať na prvú otázku.

Ako dopadlo hlasovanie na Facebobooku?
47% žien má strach z nového ochorenia. 53% sa touto problematikou nezaoberá.

amelia000
9. mar 2020

Nie, nebojim sa a nezaoberam sa tym. Je to premna chripka ako kazda ina.

leuchtturm
9. mar 2020

Nie nebojim sa. Obavy mam len z moznej karanteny.

weisovameggy4444
9. mar 2020

@redakcia neriešim už mi to ide krkom

queen_mary
9. mar 2020

Nebojim sa, ale pristupujem k tomu zodpovedne, aby som neohrozila napriklad mojich starsich pribuznych. Cize sa nevystavujem zbytocnemu riziku (velke davy, bratislavske nakupne centra a pod.) a samozrejme dodrzujem zasady hygieny, tak ako aj doteraz.

lauritka
9. mar 2020

Nie.

katina02
9. mar 2020

Na mňa sa hlavne mamka hneva, že to beriem na ľahkú váhu, no čo sa má teraz človek akože strachom nejak zožierať alebo čo? Je to chrípka, pokiaľ sa to dostalo na slovensko, tak sa liečba posunula omnoho vpred

atreyu
9. mar 2020

nie

angelinja
9. mar 2020

@katina02 aha zaujimave akoze vies nieco viac ako my?aka liecba sa osunula vpred?simyslis ze na slovensku mame kolk dýchacích pristrojov na jiskach atd..?sa kukni ako to uz nezvladaju v talianksu a si precitaj clanok od lekara ktory vysetroval 4 rocnehos yna a jeho drbly rodic nevedel ani odpovedat...ludia su tupci a treba im dat doslova zakazat a prikazat ziadne ze odporucame..lebo tupela si to nevedia zvazit nemaju vyhodnocavcie schopnosti ani nic , uz nepochybujem o tom ze slovaci su nadjrblejsi narod

angelinja
9. mar 2020

aleb
@katina02 alebo si myslis ze kolk otu mame lekarov??? sak len v nitre napríklad zavreli nejake novorod. jisku ci co lebo sestry ochoreli...kolko ich tam moze byt asi 10 sestier aj s topánkami uz otvorte oci..ale vies co najlepsie je byt takymto nevedomym clovekom ze svet bombicka

katrin21
9. mar 2020

https://www.modrykonik.sk/blog/katrin21/message...

prave som pisala toto a nechapem tento blby narod, ze toto spravi a zataji skutocnosti.

A k otazke. Nie, corony sa az tak nebojim, ale bojim sa narastu pripadov a kolabsu systemu ! lebo ak sa nedodrzi karantena, ktora nie je len 14 dni, ale viackrat sa uy stalo ,, že aj viac, tak nas nebude mat kto a cim resuscitovat.
Je v zaujme nas vsetkých, aby sme nerobii paniku, ale aby sme dosledne dodrzali to že aspon mesiac nebudeme chodit nikam, deti , mladez budu doma, to ZNAMENA DOMA ! nie v bare, nie na ihrisku, nie na diskoteke, nie v kine ! necestovat busmi, nechodit casto do obchodu, len raz za par dni 1 clovek z rodiny. To su rady z TAlianska, kde uz to prerasta cez hlavu a kde uz lekari na toto dorazne upozornuju. Lebo inak sa to nezastavi..
Oni su na tom o to horsie, že vela TAlianov je starych a malo maju porodnost, ciže ich to postihnuje vyssim % umrtnosti vzhladom na vek.
Netreba zasoby na mesiac, staci na par dni mat chleba, sunku a ovocie a zeleninu !
Vitaminy, nie muku 🙂

korunka1
9. mar 2020

Nie, viac sa bojím ľudskej hlúposti

veronikavaneska
9. mar 2020

Ach presne taky co to beru ako chripku a kaslu na to ved to nic neni...to len rozsiruju a nam ostatnym znizuju sance byt v poriadku. Vdaka takym ludom sa to rozsirilo do sveta a zomrelo ovela viac ako mohlo nakazilo sa ovela viac... Kazdeho takeho by som chytila a fackala kym to nepochopi ze kaslem na neho ale nech neohrozuje dalsich a teda aj mna a moju rodinu... Ste hnusny sebci a vela ludi kvoli vam bude trpet....zmamyslite sa

brendaa
9. mar 2020

@redakcia strach nemam, skor si neviem realne predstavit domacu katantenu. 🙄😶🤷‍♀️🤦‍♀️.
Nezodpovednost, neohladuplnost, panika.... toho sa obavam....

ysseba
9. mar 2020

Ja som niekde v strede. Tzn. nebojím sa, ale mám rešpekt. Na jednej strane určite nepobežím do obchodu vykúpiť regále s múkou, ale tiež na druhej strane nepôjdem teraz cestovať. A ani do kina teraz nepôjdem. Ale ak by som sa bála, čo mi to pomôže?? Do práce chodiť musím, musím chodiť MHD, proste musím, tak čo sa budem stresovať a rozmýšľať o tom ako tam na mňa číha koronavírus 🙈

sapetka
9. mar 2020

Nemam strach z virusu ako tak, ale skor z nezodpovednych ludi ktori zatajuju cestovanie a vedome ohrozuju nas ostatnych. Mam strach z ludskej hluposti, bezohladnosti a arogantnosti. Lebo toto nas postupne zabija vetkych

kittyna5
9. mar 2020

Áno bojím sa. Ako aj moja rodina. Boja sa hlavne o mňa, keďže som tehotná. Všade naokolo sú ľudia, ktorí sa tvária že im sa to stať nemôže a sú nezodpovední. A neviem ako môže niekto tvrdiť že je to chrípka. Veď z názvu vyplýva, že to je pôvodom ako sars a sars chrípka nie je....

anonym0001
9. mar 2020

Nie, ani nerobim ziadne opatrenia. Ak to aj chytim, tak to vylezim ako kazdu inu virozu.

mogaa
9. mar 2020

Ja sa bojím....ono nie je to len zlá chrípka...treba si pozrieť údaje z Talianska za 2mesiace cca 550ľudí je na JIS-kách čiže ťažké stavy (asi na plúcnej ventilácii), cca 250mŕtvych, cca 600 vyliečených na ďaľších cca 5000 ktorý majú zatiaľ dobrý priebeh(ale zhoršiť sa môžu kedykolvek).....a stále to narastá...u nás pán čo bol ako prvý je vážnom stave a stredný vek....veľa ľudí sa práve spolieha na to že väčšina má ľahší priebeh a mladý nezomierajú.....ale zomierajú aj mladí, štatisticky majú určite väčšie šance na vyliečenie ale už zomrelo kopa nakazených lekárov okolo 30roku - čiže pomerne mladí a určite mali všetku dostupnú lekársku starostlivosť včetne liečby....

soldi
9. mar 2020

Pred korona virusom mam respekt rovnako ako pred kazdou inou, hocijako banalnou chorobou.
My sa v chripkovom obdobi kazdorocne izolujeme od ludi, takze to nepokladam za nic nenormalne.

Avsak, z coho mam realne obavy je dlhodoba karantena velkeho poctu ludi (vid taliansko 15 milionov ludi v karantene). A z toho nasledne vyplyvajuci nedostatok sluzieb, tovaru, a v konecnom dosledku aj potravin.

elisaeli
9. mar 2020

Ano, mam strach. V rodine mame starsich ludi, chorych, aj malinke deti. Nemame v SR tolko vybavenia, aby mohli byt komplikovane stavy riesene respiratormi. Mam strach z nezodpovednosti ludi, ktori nadalej cestuju a z ludi, ktori boli v rizikovych oblastiach a nie su v karantene. Hnevam sa na nezdopovednych ludi, ktori svoj pobyt zatajuju a vyberu sa s priznakmi normalne k lekarovi. A ano, mam tiez velke obavy z toho, aky dopad to bude mat na ekonomiku.

brita7777
9. mar 2020

Iba ked citam spravy, co sa deje, inak nie. A tiez ma vie vytocit, ak ludia chytaju rozky, chleba rukami akoby sa nechumelilo. Alebo si nezakryju usta ked kaslu a ked si chory, zostan doma.

pink_lady
9. mar 2020

Mam respekt, ale uz aj obavu. Presne ako sa pisalo vyssie, vytacaju ma informacie a ludia ktori tomu veria, ze to je "len obycajna chripka". NO NIE, NIE JE to chripka! Chripka ma ovela ovela nizsu umrtnost /cca 0,6%, toto v Taliansku vyzera na takmer 5%!!!/ Ludia veriaci tymto tvrdeniam sa chovaju nezodpovedne, sak co, je to len chripka, netusia co to je inkubacna doba /v muzovej skole maju ziaka, ktory sa vratil z dovolenky v taliansku a ze: ved sa vratil uz pred 5 dnami a nic mu nie je!/. Ze v cine je umrtnost nizsia, fakt tomu verite, ze sa dozvieme skutocny pocet nakazenych a mrtvych z takeho statu, ktory si chrani svoju povest? preco tam nepustia ziadneho zahranicneho lekara, iba materialnu pomoc beru? Fakt by som kazdeho kto ide do postihnutych oblasti vyfackala, a tych co sa vratia tak zavrela povinne na 2 tyzdne. Ak sa nezacneme spravat zodpovedne, kazdy sam od seba, tak budeme svedkom niecoho velmi smutneho! Ak aj my mladsi mame vacsiu sancu "neumriet na to" tak su tu nasi rodicia, stari rodicia, ktorí su ohrozeni najviac.
Co sa tyka nas - nakup sme spravili vacsi, tak aby sme castejsie ako raz za tyzden nemuseli liezt do obchodu. A myslim ze respekt maju viaceri - v sobotu podvecer sme boli v NC - nutny nakup - mlademu sa rozthal peracnik - NC vyludnene, pri prechadzke mestom sme videli ze v restikach je tak po 1 stole obsadene...Ale pokial sa neurobia opatrenia - naozaj karantena pre ludi co boli v IT, (uz je mozno neskoro, v BA vidime vysledok prazdnin teraz, v TN kraji to bude tento tyzden...), nezavru hoc aj kostoly (Pan Bozko sa isto nenahneva), skoly,...tak sa to tu bude sirit aj tak. Umrtnost bude narastat ked nas nebude mat kto osetrit, ked nebude dostatok personalu, pomocok...

veronikavaneska
9. mar 2020

U nas zatvoria škôlku od zajtra , dufam coskoro aj školu. Ale deti u mam doma od piatku.

@pink_lady och inkubacna doba je 27 dni v niektorych pripadoch az...

pink_lady
9. mar 2020

@veronikavaneska ao viem ze je aj dlhsia, ale median sa uvadza 5-9 dni...ideal by bola mesacna odstavka, hoc za cenu ze sa bude ucit do polky jula

terezka1947
9. mar 2020

Bojim sa ludskej lahostajnosti a egoizmu.
A laxnemu pristupu k.chorobe,k inym....
Hrozba korony je v tom,ze ju nikto neverie vazne....

dazdovka
9. mar 2020

Ja sa hlavne obavam, ze to bude este dalej mutovat (a bude), je to zvieraci virus, ktory sa sprava agresivne, bude nam tu cele storocie kolovat v niekolkych kmenoch... A z jedneho mam velky strach, ze ked to pride sem az do nasho mesta, ak to chytime, tak sa budem snazit zo vsetkych sil, aby sme to cela rodina prezili, ale co ak to neprezijeme ja s muzom, deti budu doma same a nikto im nebude chciet pomoct, lebo budu nakazene, to je moja nocna mora... Stačí? 😀

denae
9. mar 2020

@redakcia nie, neobávam sa koronavírusu viac ako akejkoľvek inej choroby, neriešim to viac ako čokoľvek iné. Epidémie a pandémie boli vždy, sú a budú a tým, že vznikne panika to veci len urýchli, ochorie (a aj zomrie) viac ľudí pretože sa panikou sami oberajú o imunitu. A ešte nerozumiem, načo sú dobré takéto ankety a čomu to má pomôcť.

veronikavaneska
9. mar 2020

Och uz to ma aj ucitelka materskej školky a vodicka MHD 😭 teraz to len pride vo velkom...

maxxim
9. mar 2020

@redakcia nie, ja sa toho nebojím.. Zivot ide akk pred tím..akurat nevyhladam miesta kde sa zhromazduje viac ludí.. nebudem si zatazovat hlávku este touto hrozbou co cíha nevedno kde. Kazdý ma uz dost svojích problémov. Takze absolutne nemyslím na to.

haaadanka
9. mar 2020

Je dobré sa chrániť kvôli tomu, aby sme nenakazili starších a slabších, ale inak sa neobávam.. skor sa bojim, aby nesiblo ludom este viac ako teraz..