Osy a včely na terase. Ako sa ich zbavíme?

sophie148
17. apr 2019

Baby.. už som pravdupovediac zúfalá, leto ani nezačalo a my už máme plný dvor a terasu včiel. Sme prvý rok v novom dome. Máme dvojročnú dcéru ktorá by bola stále vonku ale nedá sa, poobede keď je za domom krásne slnečno hneď sú všade osy a vcely. Presadili sme odtiaľ všetky stromčeky, kvety proste trávnik bez všetkého. Nieje nič čo by ich lákalo. Nenosime von žiadne jedlo žiadne nápoje. Ešte ani prádlo tam nesusim. Hniezdo tak isto nikde. Skúšala som citróny, klinčeky, postreky cibulove cesnakove saponatove umelé hniezda.. aj chemické spreje. Všetko zaberie tak na pár hodín a sú späť. Má alebo mala niektorá podobný probeém ? Ako ho riešiť.. ? Manžel už namna krivo pozerá lebo len čo ideme von už sa ohanam a stresujem. Fakt je to otravné..

marylinmary
17. apr 2019

@sophie148 no skus nejake forum kde su vcelari alebo zahradkari, neviem nemam skusenost so vcelami tu ti asi nikto neporadi...:(

veronikaszabova
17. apr 2019

@sophie148 ako by si o nas pisala, ked sme sa prestahovali. Boli vsade!
Jedneho dna som sa fakt nahnevala, a sla som pozriet, odkial vyliezaju. A oni mali ul v diere po mysi!! Skoro ma otocilo. Vzala som hadicu a pustila som tam vodu. Odvtedy mame 2 roky pokoj

sophie148
autor
17. apr 2019

@veronikaszabova v zemi ? Včely ?

veronikaszabova
17. apr 2019

@sophie148 tiez som tomu nechcela verit.
Na dvore sme mali diery od krtkov, ale sused vravel, ze toto je od mysi.
Keby som nezazila, neverim

tabitana
17. apr 2019

Ahoj riešila som to isté na sade. Milión včiel.. Tri domy ďalej býva vcelar, ci reku sa mu včely nevyrojili niekde (úle ale nemá na pozemku.. Má ich v lese) skonštatoval, že sú to včely z roja vyhodené, ze sa to stáva.. V zemi žijúce.. Našťastie sa zdekovali samé niekde... Nemusela som pouzivat nič na ich vyhubenie..

sophie148
autor
17. apr 2019

@veronikaszabova no fakt si dám záležať a prejdem komplet záhradu, totiž diery a viem že po mysiach máme vsade. Sme prakticky rovno pri takom malom lesiku, bažanty a zajace vidíme pravidelne. Muž minulé pri polievani trávnika vytopil nejakého hrabosa alebo čo to bolo za zvieratko. Myš som videla možno raz a sme tú od zimy. Čiže s nimi žiaden problém ale tak isto neprovokujeme ničím. A fakt mám pocit že len my ich máme na dvore. Podľa slov susedov nikto nemá taký problém.

veronikaszabova
17. apr 2019

@sophie148 ja som najprv pozrela vsetko ine a staaale mi to nedalo, ved su tu, musia odniekial vyliezat. A nasla som 🙂
Drzim palce. Viem aky to je pocit

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanaam
17. apr 2019

Zrejme ide o včely samotárky, ktoré bývajú v zemi, v puklinách dreva a podobných úkrytoch. Máme terasu otočenú na juh, tiež ich priťahuje, usídlili sa mi v zvonkohre a dokonca v rukáve bundy do záhrady, ktorú mávam na vešiaku na terase. No my sa im na rozdiel od vás tešíme, sú veľmi užitočné a každým rokom ich ubúda. Žijeme tak s nimi roky, nie sú vôbec agresívne, nikdy sa nikomu nič nestalo a to mám aj dieťa a psov. V lete mám terasu plnú kvetov, ktoré priťahujú včely, čmeliaky, motýle, celé leto na nej sedávame, inde ani nejeme, dcéra sa tam učí a nikoho to neruší, proste sme si zvykli. Teraz sa im chystám urobiť v záhrade tzv. hmyzí hotel. Riadime sa heslom, ži a nechaj žiť.

janulik2008
17. apr 2019

U suseda ma farar vcely a to su s prepacenim je.nute vcely 🤬 nic im nerobime a ustipnu aj tak 🤬 ... kym sused zil boli v pohode. Naposledy som malej tricko obliekla a hlavou som sa suchla o malu (santili) sme sa ... zrazu akoby mi niekto ziletkou presiel ako su uzliny za uchom kuknem a VČELA 🤬🤬🤬 radsej ze som schytala ja nie mala ale vyjdete von na zahradu a bezne 3 a viac ich po vas ide 🤬🤬🤬

ejanjelik
17. apr 2019

@veronikaszabova tlieskam tvojmu rieseniu. V dobe, ked je velky uhyn vciel taketo riesenie. Na takyto problem treba zavolat vcelara, ten ich odnesie prec a budu uzitocne.

ejanjelik
17. apr 2019

@zuzanaam ja som na vceli jed, alergicka, ale vcelu nezabijem.

zuzanaam
17. apr 2019

@ejanjelik to je nepríjemné, ja by som v takom prípade asi lieky nosila so sebou, no včela zväčša neuštipne bez príčiny, ak sú domáce včely agresívne, rieši sa to výmenou matky, o to by som požiadala včelára v prípade janulik2008

ejanjelik
17. apr 2019

@zuzanaam mama je vcelarka. Doma mame vcely. Vcela ustipne,ked citi nebezpecenstvo. Ked ma vlani ustipla isla burka a boli podrazdene. Zabudla som,ze ich mama ma pod pristreskom a isla som po kosacku, vtedy ma ustipli asi 4. Niekedy sa mi nerobi nic. Vraj zalezi aj od miesta vpichu.

janulik2008
18. apr 2019

@zuzanaam lenze toto ze my im nic nerobime ... len utocia 🤬 mam rada prirodu zvierata a aj 🐝 ale to ma hneva ze bez priciny utocia

kikina84
18. apr 2019

@sophie148 ak aa vyskytuju az prilia je mozne ze maju v okoli hniezdo,je to nebezpecne lebo sa mozu mnozit..Vyskytuju sa hlavne tam kde je sladke jedlo a napoje to ich pritahuje,ale predpokladam ze nemate vonku na terase jedlo a plech s kolacmi aby ich to lakalo,takze je viac ako iste ze je na blizku hniezdo..Moja babka takto mala,vsimli sme si ze z podkrovia stale behaju hore dole,bolo ich celkom dost,kazdu chvilu nejaka doletela a sme nechapali kde sa beru..Potom zavolala pana co likviduje tento hmyz a zistili ze mala hniedzo velke az tak,ze ked ich striekali a zacali padat na zem,zozbierali dva plne mechy velke tolko ich bolo..Hovorili ze mala stastie,lebo ak by ju v tomto mnozstve nahodou napadli keby isla na povalu,tak je po nej..Pamatam si ze aj v bytovke na 11 sme mali v spare bytovky mezderu kde ai spravili srsne hniezdo a kazdu chvilu nam vleteli do izby,nemohla som ani vetrat..Zavolali sme hasicov a prisli to vystriekat,dole bol plny chodnik srsnov pokapanych..Skus to odsledovat ,skus zistit kde maju hniezdo,alebo ci je na blizku nieco co ich pritahuje ,ak sa budes citit ohrozena,tak kompetentny zakrocia..