Orchidea - pleseň na vrchu zeminy

krinolina
2. nov 2017

Dnes som si náhodne všimla, že mám na vrchu jedej orchidey plesen, tak som si pozrela aj dalsie a bola som nemilo prekvapena :( Vsetky 4 orchidey mam napadnute plesnou na vrchu zeminy. Cca tri tyzdne dozadu, mi priatel doniesol novu orchidku, ta vyzera z nich njvitalnejsie no ked som na nu pozrela pozornym okom, aj na jej zemine sa zacina tvorit plesen a pri korienkoch listov ma cosi biele. Dve najviac zaplesnene orchidei su bez kvietkov, tretia zacina vadnut. Co s tym, postaci to len presadit, ak ano ako...Este nikdy som orchideu nepresadzala

katusikkk
2. nov 2017

@krinolina
Je treba ich velmi opatrne vybrat a zbavit co najviacej kory.Potom vsetky presadit do novej.Treba cim skor,aby to nezasiahlo korene.
Teraz v zime ju staci ponorit do vody raz za 10 dni.Voda musi byt odstata.Raz cista a potom s hnojivom.Po vybrati nechat poriadne odkvapkat.
Nech ti niekto drzi ocistenu orchideu v priesvitnom kvetinaci a ty opatrne zasypavaj.

krinolina
autor
2. nov 2017

a kolko tej zeminy tam treba dat, aby mohla dychat alebo viac, bojim sa aby som ju neudusila :( zeminu mam chystam sa to hned presadit a na tie listy co tam mam to biele na to co pomoze okrem presadenia, tu dam radsej aj bokom od ostatnych nech na ne neskoci volaco z nej

katusikkk
2. nov 2017

Zeminy normalne po vrch.To nie je zemina,ale original kôra na orchidey.
Skus hodit foto.
Ja som presadzala pred mesiacom.Na dvoch miestach rastie novy kvet.

krinolina
autor
2. nov 2017

ta co ma kvietky je najviac postihnuta plesnou, mam ju cca polroka, tie listky su na najnovsej tu mam menej ako mesiac...jednu som zacala presadzat, mala napadnute aj niektore korene tie som odstrihla pre istotu

katusikkk
2. nov 2017

Vyzera ,ze ona je uz dlhsie taka chora z vnutra.Korene ma uz scvrknute.Takze.Kvetinu presadis ako som ti pisala,ale pred tym.Urob do kvetinaca dierky nech ti korene dychaju.Normalne po bokoch prepichni s horucim klincom napr. .Nemaj ich v tom nepriesvitnom kvetinaci.Iba v tej misticke.Pozri moj.Hnile korene opatrne odstran az k zdravemu miestu a este si vsimni ci je to srdiecko v strede zdrave.Ci nie je aj to hnile.Myslim ten stred.A aspon tyzden ich nepolievaj a nechaj od seba min.1,5m.

krinolina
autor
2. nov 2017

srdiecko vyzera byt fajn, dost korenov som odcvakala bojim sa ci prezije, trosku mi pada v tom kvetinaci do strany, nepoliala som uvidim, dufam ze mi nepoumieraju vsetky :/ idem zachranovat dalsiu

katusikkk
2. nov 2017

Podopri ju tyckami co su v kvetinacoch,ale lyzicu zapichni a tak dok sa spevni.Neboj preziju.Nezabudni dierky urobit nech dycha a vonkajsi vobec nedavaj.

krinolina
autor
2. nov 2017

dierky som urobila, dala som ju na tanier bo nemam tie pod kvetinac, nechala som ju len v plastovom ..podoprela som tyckami, lepsie sa drzi teraz

krinolina
autor
2. nov 2017

este s spytam co s vyhonkami a kvietkami, kvietky uz vadnu na jednej, su take makksie a bez zivota, no vyhonok je krasny zeleny pevny

katusikkk
2. nov 2017

Kvety nechat odpadnut same.Ked odpadne posledny kvet,tak asi tyzden na to mozes odrezat ten vyhonok po prve kolienko od spodu.

krinolina
autor
2. nov 2017

okik, dakujem, idem sa im veovat, dufam ze vsetko dobre dopadne

katusikkk
2. nov 2017

Ja neuznavam vrchne kvetinace aj ked jasne,,ze je to krajsie.Korene tiez potrebuju svetlo.Tak nech sa im dari a potom posli fotku kvietku ked zakvitnu🌹

anulka1944
25. jún 2018

Ahojte je to dlhsie co ste tu nadavali prispevok ale predsa skusim ... neviete mi niektora poradit? Mamzel mi kupil orchideu a ked som si ju obzerala 😍 nasla som toto .... 😔 neviete co jej je? Listy akoby zvraskaveli .... nechcem aby mi zahynula ....