Ohlášky v kostole pred svadbou

12. jún 2020

Ahojte.
Chcem sa vás opýtať dievčatá, čo ste mali svadbu v kostole, sú povinné ohlášky?
Niekde sa ohlasuje vraj 3x.
Ďakujem 🙂

s_a
12. jún 2020

my sme mali v katolíckom a netuším čo sú ohlášky

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
12. jún 2020

teraz ako? :D

777januska777
12. jún 2020

@s_a ohlašky sú to čo sa číta na omši pri oznamoch, kde hovoria ohlasujú sa po prvý, druhý a tretí raz. A pre autorku, ohlašky sú asi povinné, keďže to je z dôvodu, že u nás to nefunguje tak, že pri obrade sa hovorí: kto má námietky atď. Avšak viem, že sa dá ohlásiť v jednu nedeľu spolu všetky 3 ohlasky, len teda nwm dôvod a za akých podmienok to musí byť. To sa opýtaj vo farnosti.

autor
12. jún 2020

@777januska777 a prečo sa to tolkokrát ohlasuje?

s_a
12. jún 2020

veď tak sa opýtajte priamo farára, ako je to u vás, nie?

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
12. jún 2020

@s_a áno, musím si zistit

@sella38 nie je to blud uplny? aka prekazka? :O a kto by to nahlasoval

s_a
12. jún 2020

@sella38 nie, nechodím na nedeľné omše a mali sme svadbu v kostole, ukameňujte ma teraz za to 🙂

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slawka2208
12. jún 2020

Ohlášky v kostole pred sobášom - Slávenie manželstva je dôležitý moment v živote tých, ktorí sa pre tento krok po zrelom uvážení rozhodli. Tiež má veľký význam pre celé spoločenstvo Cirkvi. Na manželstve je založená rodina ako základ spoločenstva Cirkvi i civilnej spoločnosti. Cirkev preto kladie dôraz na uzavretie manželstva a stanovuje právne normy, aby tento úkon presne vymedzila a ochránila. Ak sa snúbenci rozhodnú zosobášiť sa, musí byť zrejmé, že nič nestojí v ceste, aby manželstvo mohlo byť uzatvorené platne a s duchovným úžitkom.
Predmanželské skúmanie má svoj zmysel v kontexte slávenia manželstva. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby snúbencom nestála v ceste nijaká prekážka uzatvoriť manželstvo. Nie vždy sú však u snú­bencov známe všetky okolnosti života. Niektoré vyjdú najavo až pred sobášom, keď počas prípravy na prijatie sviatosti manželstva majú príležitosť porozprávať sa s kňazom v atmosfére dôvery. Iné skutočnosti môžu byť známe ich okoliu v obci, vo farnosti, v ktorej žijú. A tu sme pri koreni dôvodu, pre ktorý existujú ohlášky.
V čase pred slávením manželstva má kňaz vo farnosti trvalého alebo prechodného bydliska snúbencov oznámiť farskému spoločenstvu, že títo dvaja ľudia sa chcú zosobášiť. Dôvodom je, aby osoby, ktoré by vedeli o nejakých závažných prekážkach sláviť manželstvo, oznámili ich miestnemu farárovi. Ohlášky sú jedným zo spô­­sobov ochrany úkonu slávenia manželstva, aby priniesol žiadaný účinok – manželský zväzok. Spôsob, ktorý si kňaz na vykonanie ohlášok zvolí, môže byť rôzny. Najčastejšie sa plánovaný sobáš oznámi vo farských oznamoch pri nedeľných svätých omšiach. Niekedy kňaz zvolí formu informovať farské spoločenstvo o úmysle snúbencov uzatvoriť manželstvo na vývesnej tabuli alebo prostredníctvom farského časopisu.
V niektorých prípadoch sa ohlášky nekonajú vôbec. Za istých okolností môže kompetentná cirkevná autorita z dôvodov, ktoré uzná za dostatočné, oslobodiť farára, respektíve farárov oboch snúbencov od povinnosti vykonať ohlášky. Oslobodenie od povinnosti konať ohlášky sa udeľuje napríklad vo farnostiach veľkých miest, kde je medzi veriacimi určitá miera anonymity. Vzhľadom na dôležitosť manželstva pre spoločenstvo Cir­kvi zostáva možnosť, dokonca povinnosť oznámiť manželskú prekážku farárovi jednej zo stránok aj vtedy, keď sa ohlášky pred sobášom nekonali. Kódex kánonického práva (KKP) neprináša detailné predpisy vo veci konania ohlášok. Kánon 1066 KKP stano­vuje povinnosť pre sobášiaceho kňaza, že v prípade slávenia manželstva musí byť zrejmé, že nič nepre­káža jeho platnému a dovolenému sláveniu. Stanovenie konkrétnych noriem vo veci ohlášok všeobecný zákonodarca necháva v kompetencii jednotlivých konferencií biskupov (kánon 1067 KKP). Konferencia biskupov Slovenska doteraz nevydala špecifické normy v tejto oblasti, preto sa v rôznych farnostiach konajú ohlášky rôznym spôsobom.
Ohlášky pred slávením manželstva však majú svoj dôvod, lebo sú dôležitým prvkom, ktorý podčiar­kuje význam manželstva pre cirkevné spoločenstvo. Keď v kostole odznejú ohlášky, vhodné je využiť ich ako pozvanie na modlitbu za snúbencov, aby život v manželstve prijali ako spoločnú cestu k svätosti.

rosalie1411
12. jún 2020

Môžeš požiadať o výnimku, aby nehlasili vôbec. A môžeš si vybrať, či budú ohlasy 1-2-3krat pred svadbou. Je to zaužívané kvôli tomu, ak by niekto z veriacich vedel o nejakej prekážke, prečo nemôže byť manželstvo uzavreté pred cirkvou, aby to nahlásil farárovi a ten to bude skúmať.. Inak sa na to pozeraju ľudia na dedine a inak v meste..

autor
12. jún 2020

@s_a ja nic nevravim, nie kazdy chodi do kostola, kto mal svadbu v kostole..... ja osobne poznam VELA LUDI, co nechodia do kostola a teda, sú ovela normalnejsi ako tí, co chodia do kostola. Nehovorim o inych veciach......

777januska777
12. jún 2020

Prekážka napríklad, ak niekto je už niekde ženatý alebo ak má partner nejaký problém, chorobu, vzťah a iné a ten druhý o tom nevie. Ak niekto z ľudí vie o niečom čo môže znemožniť platný sobáš, tak to musí ísť ohlásiť.

s_a
12. jún 2020

@autor veď vám ten komentár ani nepatril ;) ale musím sa ospravedlniť, my sme mali svadbu v evanjelickom kostole, nie katolíckom.. ak máte v katolíckom, tak musíte mať aj tie naúčenstvá a neverím, že by vám to farár nepovedal, či sa musí urobiť dáka ohláška alebo nie

autor
12. jún 2020

@slawka2208 ĎAKUJEM 🙂 super si to rozpisala

slawka2208
12. jún 2020

to nám len farár poslal do mailu v prílohe ked nam písal kedy budú ohlášky.

terezka1947
12. jún 2020

Mozes mat 3x,3nedele pred svadbou alebo v posl.nedelu pred svadbou vsetky tri naraz.
V katolickom kostole.

nafka0483
12. jún 2020

My sme nic take nemali. Mali sobas vo velkom meste, v kostole v centre mesta, kde idu sobase ako na beziacom pase a ludia co omse navstevuju snubencov vobec nepoznaju. Kedze s atam sobasi vela parov z inych farnosti aj z uplne inych miest.
A tiez si neviem predstavit ako by to fungovalo ked sa to robi na 3x - to by citali na kazdej jednej omsi mozno 30 parov. Takze u nas to bolo oslobodene.

rosalie1411
12. jún 2020

@nafka0483 ono sa to vyhlasuje vo farnosti, z ktorej snúbenci pochádzajú a tam je predpoklad, že ich ľudia poznajú 😊 - to je napríklad v prípade, že sa sobáša v Dome sv. Martina, ale reálne žijú napr. V nejakej dedinke pri BA alebo inde.. Ale chápem, ak niekto pochádza z farnosti Ružinov v BA, že je asi nezmysel robiť ohlasy, keďže je tam veľa ludi.. 😊

jaskolka
12. jún 2020

Ohlasky sa robia, to je zvyk, aspoň v tej farnosti, kde bude sobáš, alebo tam, odkiaľ je aspoň jeden zo snúbencov.

malebiele
12. jún 2020

Ahoj, u nas sa farar pytal za prve ci chceme aby boli ohlasky a za druhe kolko krat - raz, dvakrat, trikrat..nie je to povinne a nemusi to byt vzdy len 3x

nellye9
12. jún 2020

Aj ja si to tak pamatam, pytal sa ci chceme ohlasky... Chceli sme a potom sa pýtal, či ohlasovať tri týždne alebo v jeden týždeň vsetky tri.... Dali sme si tu druhu možnosť takze v jednu nedeľu prečítal kto s kým a povedal ohlasujú sa po 1,2 aj tretí krát.

autor
12. jún 2020

dakujem vam baby ste super 🙂

adkoalauri
12. jún 2020

sú povinné

deti95060810
12. jún 2020

ohlášky sú ešte stále. Ohlasuje sa tri krát. Každý kto niečo vie čo by bránilo dvom snúbencom k prijatiu sobáša je povinný to ohlásiť na farskom úrade. Dôvody by to mali byť vážne , nie typu Hana mi zobrala v škole pastelky....

4stanka4
12. jún 2020

@sella38 napr u nás bývajú ohlášky len na veľkej omši v nedeľu a my keď sme chodili ráno o 7 tak by sme nevedeli takže nie sú pri každej omši.
My sme mali myslím že iba 1x 😉 spýtaj sa farára-niekto má 3x niekto iba raz

elizabeth175421
12. jún 2020

Napr u nás na dedine, kým tu bol iný farár, tak vždy prečítal meno a povedal: ohlasujú sa prvý/druhý/tretíkrát a dodal, že kto by vedel o cirkevnoprávnej prekážke, nech to nahlási na fare.. Ja som mala svadbu v roku 2018, už je tu iný kňaz a on sa nás pýtal, či vôbec chceme ohlášky alebo nie. Mali sme a len 1x, nemali sme tuším na výber počet a boli len u nás na dedine, muž je z mesta a farár bol rád, že nechceme aj tam, lebo že je a tým robota, to vybavovať :/ ja si osobne myslím, že v záujme cirkevného sobáša by mali byť ohlášky samozrejmosťou, ale mám dojem, že veľa závisí aj od kňaza.. Poznám ľudí, ktorí ich nemali vôbec, dokonca ani sobáš ohlásený nebol, aby náhodou ľudia nevedeli, kto ho má

nenne9
13. jún 2020

@sella38 ja som ohlasky počula raz v živote a to ked sme boli na vikend niekde na strednom Slovensku. u nás v meste nikdy v živote

misa11111
13. jún 2020

No jasne mali sme ohlášky, ešte nás dali aj do farského časopisu niečo také 😆