V čom bude rozdiel oproti teraz?
Môže byť, mňa by od dieťaťa nedostali ak by bolo hospitalizovaný, ale padlo mi do oka ze Ledecky je už SAS poznám ho a bil sa do pŕs za Kisku 🤨 predkladá to s dcérou držím im palce nech to schvália
Ale inak ja deti sprevádzam normálne u doktorov tak veľkú zmenu nevidím, viem ze kamoška si vyduoala raz aby mohla byť pri hospitalizovanom dietati v nemocnici
@zuzulka558 tak keď to schvália tak si už nikto nebude musieť nič vydupavat, ale rodič bude automaticky môcť zostať pri dieťati počas hospitalizácie
To je pointa
@pribinak ved píšem držím im palce nech im to schvalia
@pribinak tak ja neviem.. právo na to rodič má aj teraz..
Že o tom rodičia nevedia alebo sa nechajú personálom zastrašiť, je už vec druhá...
A tiež, keď to chceli presadiť naposledy, bola tam klauzula, že ak ošetrujúci lekár vyhodnotí situáciu tak, že je nevhodné pre rodiča s dieťaťom byť, tak nemôže.. čiže vlastne to dávalo väčšiu právomoc lekárom rodiča vyraziť, ako majú teraz..
V článku sa píše:
"Prítomnosť osoby môže byť ošetrujúcim lekárom v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas obmedzená, ak by bola nezlučiteľná s povahou poskytovaného zdravotného výkonu," dodali."
Takže vyzerá, že toto bude znova navrhnuté..
Tak aby sme nešli z dažďa pod odkvap..
@beronsche to je podľa mňa o tom, aby si rodičia nenárokovali byť prítomní pri operáciach (priamo v operačnej sále) a pod. Tiež, nedajbože pri oživovaní dieťaťa je asi lepšie, ak tam rodič nie je. Na druhej strane prítomnosť rodiča pri bežnom vyšetrení a hospitalizácii by mala byť automatická a snáď to lekári nebudu zneuživať a rodičov posielať preč (ak to prejde).
@gab1sol lenže, ak to bude formulované vágne, ako naposledy, jednoducho to umožní personálu, ktorí sa s prítomnosťou rodiča nestotožňuje , pod zámienkou zdravotného stavu, či z iného dovodu, ho od dieťaťa vykázať..
A že personál nie je na prítomnosť rodiča zvyknutý a často to vyslovene odmieta, je prostý fakt.
Na mňa raz hysterický zjapala sestrička , že mám ísť von, lebo lekárka je zo mňa nervózna (bola, dieťa plakalo, ona nevedela trafiť žilu..) a ze na mňa zavolá primára.. išlo o obyčajný odber krvi a ja som bola tak pokojná, ako nikdy, jediné, čo som robila, bolo, že som sa prihovárala dieťaťu.
Čo keby lekárka mohla danú situáciu vyhodnotiť, ako nevhodnú pre prítomnosť rodiča?
@pribinak neviem, nejako som skeptická, že súčasnom stave zdravotníctva nejaký zákon, ktorý to nepokrýva komplexne, čokoľvek vyrieši.
My reálne často nemáme podmienky na slušne sprevádzanie, pokryje sa aj toto? Vytvorenie lôžok pre rodičov a pod. ? To je jedna vec, druhá je mentálne nastavenie poddimenzovaného a frustrovaného personálu..
Áno, je určite dobre niečo podniknúť, len mám strach, aby sme to neponali "po slovensky"..
Ja som mala zatial stastie a a oboma mojimi detmi som bola hospitalizovana, nemyslim ze som bola na obtiaz, skor naopak 🙂
Tak ja neviem,ale ja slovo hospitalizacia nevidím v celom článku ani raz.
@beronsche tu by bolo fanj, aby aj rodičia vedeli, na čo majú právo. Napr. ak by ma pri odbere chceli vykázať z miestnosti a v zákone by to bolo definované, ako si uviedla citáciu, tak by som si na toho primára počkala a opýtala sa, ako je moja prítomnosť nezlučiteľná s prebiehajúcim vyšetrením… A na základe odpovede by som reagovala buď odchodom alebo ostala pri dieťati.
@tetapetra áno bol tam nejaký problém s olano a s ich návrhom. Také pieskovisko, keď nie ty tak ani ja.
Stále je tam sporné to, že lekár Ťa vlastne zákonne môže kedykoľvek poslať preč, pretože vyhodnotí situáciu ako nevhodnú. A to sa bude aplikovať v praxi tam, kde to lekárom bude vyhovovať. Keďže to bude takto v zákone, neurobí s tým rodič vôbec nič. Teraz je to aspoň ako tak, že nemajú na to právo a rodič má aspoň právo aj dieťa. Aj keď to nie je zákonom dané. S týmto dodatkom to nerieši vôbec nič.
@coccinellaseptapunktata presne tak. To isté si myslím aj ja..
nevidim zmenu oproti aktualnemu stavu
Konecne.