Nič ma nebaví

9. jan 2024

Neviem mam pocit ze som vyhorená. 3 roky po VŠ, práca na tpp....krátky dlhý....z prace prídem o 7 večer strhaná, len si lahnem na gauč a čakám do ďalšieho dňa. Deti nemám, frajer je zo mňa na prášky, neviem nič ma nebaví, na nič nemám chuť,domácnosť je OK ale mam pocit ze furt nevládzem nič ma nevie nadchnut, ísť medzi ludi ma desí som suca na psychológa asi

pribinak
9. jan 2024

Nemizes zmeniť prácu?

nataly420
9. jan 2024

A čo čakáš? Veď takýto život len robota domov raz za rok na dovolenku je na vracanie… vymyslí ako z toho von.

ivangeline
9. jan 2024

Hobby. Aktivny pohyb. Rodina a priatelia. Premoct sa a robit nieco ine pomoze.

madeincssr
9. jan 2024

Vela robi aj zima a tma. Tazko sa hladaju volnocasove aktivity (hoci aj polebedenie si niekde na slnku) ktore potrebujeme mnohi na dobijanie si bateriek. Ale raz ta jar pride 😉!

mia2906
9. jan 2024

@madeincssr presne, aj ja som v zime bez energie, nič sa mi veľmi nechce..v zime ma baví len hrať hry, čítať knihy, dobrý film atď ...ale na jar, leto to začína.😁. Bicykel do práce, z práce, šport, prechádzky atď, dovolenky..

eva8
10. jan 2024

Od nedele to ide so mnou dole vodou. Len by som spala, lezala, citala. A natrafila som nahodou na toto:
Počuli ste už o Hippokratovom výroku, že „Prechádzky sú najlepším liekom pre človeka“?
Už tak málo, ako je každodenná 15 až 30 minútová prechádzka, dokáže drasticky zmeniť vašu postavu i zdravie. Platí to tak o zdraví tela, ako aj mysle.

1. Vytvára pozitívne zmeny na mozgu
Ako ukázala jedna štúdia, aeróbne cvičenie nízkej intenzity ako je napríklad chôdza, predchádza vzniku demencie, znižuje riziko Alzheimerovej choroby a zlepšuje celkové duševné zdravie.
A to už nehovoríme o odbúraní stresu a udržiavaní zvýšenej hladiny endorfínov v krvi (hormónov šťastia).

2. Zlepšuje zrak
Hoci sa na prvý pohľad zdá, že zrak je poslednou vecou spojenou s vašimi nohami, v skutočnosti chôdza vašim očiam výrazne pomáha.
Napríklad pomáha chrániť pred vznikom glaukómov a taktiež znižuje vnútroočný tlak, ktorý býva príčinou zeleného zákalu.

3. Predchádza ochoreniam srdca
Podľa Americkej kardiologickej asociácienie je chôdza o nič menej efektívna pri predchádzaní srdcovocievnych ochorení (ako sú infarkt alebo mŕtvica) než beh.
Problémom so srdcom predchádza tak, že znižuje krvný tlak i hladinu cholesterolu a tiež zlepšuje cirkuláciu krvi.

4. Zvyšuje kapacitu pľúc
Chôdza je aeróbne cvičenie, ktoré zvyšuje okysličenie krvi, trénuje pľúca a odvádza z tela odpadové látky metabolizmu a iné toxíny.
Hlbšie a kvalitnejšie dýchanie taktiež odstraňuje príznaky niektorých ochorení dýchacej sústavy ako sú astma či dýchavičnosť.

5. Pozitívne vplýva na pankreas
Možno sa to zdá ťažko uveriť, no prechádzky sú na prevenciu cukrovky omnoho účinnejšie než behanie.

Krvný tlak
Jeden výskum ukázal, že počas 6 mesačného testovacieho obdobia sa v skupine chodcov zlepšila tolerancia glukózy (absorpcia glukózy bunkami) takmer 6 násobne viac než v skupine bežcov1.

6. Zlepšuje trávenie
Každodenná 30 minútová prechádzka výrazne znižuje riziko rakoviny hrubého čreva do budúcnosti.
Okrem toho uvoľňuje zápchu, zlepšuje prechod potravy črevami a tým napomáha dobrému tráveniu.

7. Rysuje a tónuje svaly
Vytónovanie svalov a chudnutie sa dajú dosiahnuť aj pomocou obyčajnej chôdze.
Vykonanie 10000 krokov sa vyrovná intenzívnemu cvičeniu v telocvični, hlavne ak do toho začleníte intervaly chôdze do a z kopca.
Navyše, výhoda chôdze je v tom, že si nevyžaduje žiaden čas na zotavenie.Inými slovami, nehrozí pri nej svalovica a vynechanie zajtrajšieho cvičenia kvôli nadmerným bolestiam.

8. Spevňuje kosti a kĺby
Prechádzky vám prinesú viac kĺbovej pružnosti, zabránia strate kostnej hmoty a dokonca znížia riziko zlomenín.
Nadácia pre artritíduodporúča pravidelnú,stredne intenzívnu 30 minútovú chôdzu každý deň. Takto si znížite bolesti kĺbov, ich stuhnutie i zápaly.

9. Uľavuje od bolestí chrbta
Prechádzky sa môžu stať doslova záchrancami života pre ľudí, ktorí mávajú silné bolesti chrbta pri viac intenzívnych cvičeniach.
Keďže chôdza má nízku intenzitu, nebude vyvolávať také bolesti a nepohodlie v chrbtici ako napríklad beh.
Navyše, chôdza prispieva k lepšej cirkulácii krvi v rámci stavcových štruktúr a tiež zlepšuje držanie tela a pružnosť stavcov, ktoré sú pre zdravú chrbticu veľmi dôležité.

10. Upokojuje myseľ
Je dokázané, že chôdza zlepšuje prejavy depresie, smútku a vyčerpania u pacientov, ktorí trpia týmito duševnými problémami.
No a ak si dáte prechádzku spolu s priateľom alebo partnerom, jej efekt pri zlepšovaní nálady bude o to silnejší 🙂

nelka93
15. jan 2024

Mala som to dosť podobne, zmenila som prácu a odvtedy je to iné. Domov chodím pokojná, neprenasam svoju nervozitu na priateľa, a opäť sa teším na ďalšie dni. Ak ta práca nebavi a máš možnosť ju zmeniť, že nežijem v hlasovej doline, tak nad tým pouvazuj