Nezobrali ho do škôlky, čo mám robiť?

19. nov 2019

Ahojte. Vedeli by ste mi nejako poradiť. Bývam v meste a môj malý bude mať 3 roky koncom februára. Tento rok som si dávala prihlášky do škôlok, ktoré sú v mojom okolí, ale ani do jednej ho nezobrali , pretože sú plné. Kazali mi opýtať sa koncom novembra, ale tomu šancu nedávam. Mam jednu susedku, ktorá má tiež dcérku rovesnícku s mojim malým, ale ona sa nebojí, pretože má známych v jednej škôlke a isto ju niekde na tlačia. Ale ok Problém je taky, ze ja musím nastúpiť do práce, mam trvalý pracovný pomer, zmluvu na neurčito, robievam len rannne, ideálna praca pri dieťati a nemôžem nenastúpit aby ma vyhodili. Súkromné škôlky sú moc drahé 😭a navyše začínajú až okolo pol siedmej až siedmej... Neviem si predstaviť zaplatiť súkromnú škôlku so stravou do 300 e. Bože 😵 môj muž pracuje ranné a poobede osmičky. Moji rodicia bývajú v inom meste 40 km ďalej a tiež sú pracujúci ľudia ešte s trvalým pracovným pomerom a na zmeny.Svokra opatruje svoju 84 ročnú mamu tiež v inom meste cca 35 km od nás. 😒 Keď mi ho nevezmu, môžem sa odvolať na mestskom úrade, vypočujú si ma? Alebo si mam ísť do práce pre nejaké potvrdenie, že musím nastúpiť do práce? Neviem, aké kroky môžem este urobiť... Ďakujem pekne za reakcie vopred.

evkamotka
19. nov 2019

Nie. Vec sa ma tak ze bud prides o pracu, alebo das dieta do sukromnej aj ked je draha alebo zostanes na predlzenej rodicovskej (ak zamestnavatel dovoli). Ak nie si ochotna dat za súkromnú alebo ti v praci nechcu drzat miesto, o robotu prides. Je to na prd ale mesto a pod s tym nic nema :/. Inac u nas sukromna 450e, (plat som mala 500),z akeho si lacneho kraja..

zooeynka
19. nov 2019

Sukromna skolka. Bohuzial. Mesto ti nijak nepomoze.

siska53
19. nov 2019

My sme pred 4rokmi to tiez tak museli riesit.. tiez nas vysla cca 300€, ale.. mi vyhovovalo,ze mam.pracu par minut pesi od domu i od skolky. Niekolko mesiacov mi z vyplaty ledva ostala vyska bývalého rodičaku.. nejak sme to vydržali a od septembra uz bola v statnej.
Ale musim.povedat, ze hrozilo, ze vobec nenastupim, lebo rok predtym nam na poslednu chvíľu vzali starsieho do skolky.. 2roky predtym nie, tak ostal s nami doma.. 2 sukromne by sme uz nezatiahli, ani keby som robila v byvalej robote.. to rovno ostat doma.. lebo cely plat by siel.len na 2sukromne skolky a ja by som chodila domov po 17.. a vynervovana..

Takze..je to na tebe, mozno mas este dovolenku, ktoru by si si pred nastupom mohla vycerpat? Nejaky ten mesiac by si usetrila..
Nemate moznost home officu? Ze by si chodila do prace len doobeda v case, ked muz pojde na poobednu a inak len z domu?

Ale urad ti nemusi velmi pomoct.. ja som vyvolavala, vypytovala sa na urade i po skolkach.. jedine este toto by aom skusila.. mozno zaberie..

Dalsie riesenie- najst si opatrovatelku, ale ziadna ti nebude robit za taky lacný peniaz, skor budú pytat este viac..

siska53
19. nov 2019

Mozno by dakych 200€ postacovali mamine na materskej s 1 dietatom, co by si trufla strazit este jedno cudzie..

evkamotka
19. nov 2019

@siska53 odkial si? Pre predstavu ze skolka za tri stovky

lenka2710
19. nov 2019

ahoj, neviem odkiaľ si,ale u nás v škôlke uprednostnuju deti pracujucich matiek, a potom tie ostatne! Respektive keď vypisujes prihlášku,je tam kolonka zamestanie jeden a druhy rodič, pokiaľ tam ma žena zamestnávateľa je vysoká pravdepodobnosť ze nastúpi naspäť, keď tam ma žena ze je nezamestnaná prípadne na MD, tak tie berú,pokiaľ majú miesta
Neviem, ako to chodí inde, mne to.takto jedna pani vysvetlila

17juraj17
19. nov 2019

Bohuzial je to obraz dnesnej doby. Skus skolku niekde na okoli. Znami takto vodia aj do okolitých dedin a je to OK. Inak velmi ma zaujalo to ze sa ti zda ze zacinaju skolky neskoro o pol siedmej. Kriste to kedy chces vodit dieta do skolky? Na piatu-pol siestu?

mogaa
19. nov 2019

prijatie či neprijatie dieťaťa je vyslovene v kompetencii riaditeľky škôlky - mesto s tým nič nemá....každá škôlka má parametre prijatia - prednostne sú prijímané deti čo dovŕšili 3roky, majú v škôlke súrodenca a potom poradovník podľa podania žiadosti....každá škôlka má určitú kapacitu - daný max.počet detí ktoré v nej môžu byť....Preto ak sa dieťa nedostane do škôlky v septembri (v seprembri veľa detí môže nastúpiť do inej škôlky čiže zoberú dieťa čo bolo pod čiarou), je malá pravdepodobnosť že sa uvolní miesto v priebehu roka. Zväčša je to ak býva dieťa choré a mamička ho vezme zo škôlky alebo sa presťahujú - vtedy riaditeľka vezme buď dieťa ktorého mamička sa práve príde informovať alebo osloví opäť mamičku čo dieťa skončilo podľa poradovníka "pod čiarou").....to či mamička pracuje -niekde sa na to prihliada, niekde nie....v podstate k septembru berú u nás zväčša aj dei čo budú mať 3roky v septembri-októbri 3roky a mamičky sú na RD......

louise
19. nov 2019

Ja som si to zazila pri oboch detoch a nepomohla som si. Dcera sa dostala do statnej skolky az ako 5rocna, syn po znamosti v 3 a pol. Nepomohlo chodit do skolok, pytat sa, pisat na miestny urad ani starostovi. A ked sa to stalo aj pri druhom, som myslela, ze to snad nie je pravda. Kolko tisicov sme vrazili do sukromnej skolky. Ale nic ine nam neostalo.

ysseba
19. nov 2019

A štátna škôlka od kedy začína? Keď píšeš, že súkromné začínajú až od 6:30-7:00. Veď to je bežné, či? 😲 Jasé, volaj do všetkých čo máte v okolí, aj vzdialenejšom okolí. Aj moja kamoška takto vyvolávala až nakoniec jej malého vzali. A to je aprílový. Veľakrát sa stane, že dieťa škôlku nezvláda alebo sa medzičasom odsťahujú a odhlásia dieťa zo škôlky, alebo dieťa stiahnú rodičia pre pre častú chorobnosť. Povedzme ak majú malé bábo, tak veľakrát prerušia dochádzku aby škôlkár nenosil choroby k novorodencovi. Takže určite to nie je stratené. Ak ti v okolitých škôlkách povedia, že nemajú miesto, tak volaj na úrad či sa neuvoľnilo niekde miesto (dôveruj, ale preveruj 😀 ) Keď nič, tak volaj aj po novom roku. Tá kamoška volala každý mesiac. Nuž a keď nič, tak asi budeš musieť riešiť tú súkromnú. A vyvolávať naďalej do štátnych. A druhá vec... Počas RD Ti vznikla dovolenka, ktorú si budeš musieť vyčerpať do konca roka 2020, plus nová dovolenka. Takže tú starú by si mohla čerpať a byť s malým ešte doma. Viem, že 300€ za škôľku "len tak" je veľa, ale lepšie ako prísť o prácu najmä keď ju máš rada 😉 Prípadne sa opýtaj susedky či by sa nespýtala riaditeľky v tej jej "protekčnej" škôlke či nevie o nejakom voľnom mieste (riaditeľky sa poznajú) Tak držím palce

mogaa
19. nov 2019

Inak ako tu už bolo spomenuté - jedine škôlka v blízkej dedine - tam zväčša majú málo detí a berú aj v priebehu roka....inak skoro každá škôlky otvára o 6:30, jedine súkromné môžu byť od 6-tej......ďalšia vec ak nastúpiš do práce - zväčša každé dieťa býva 1/2roka a ž rok stále choré - máš to poriešené? Obvykle to býva týždeň z mesiaca doma.....NIe každý zamestnávteľ toleruje OČR mesiac čo mesiac....

petra2019
19. nov 2019

Ahoj, ak by si potrebovala pomoc a bola z okolia TT/GA, ozvi sa mi. Síce nemám známosti v škôlke, ale mám vystudovanú predskolsku pedagogiku a momentálne som na MD. Tak by som ti mohla pomôcť aspoň ako oper. 😊

martina1201
19. nov 2019

Ahoj, síce ti nepomôžem, ale pripájam sa k mamičkám vyššie, nájsť si maminu na materskej, ktorej nebude vadiť, že sa bude starať aj o staršie dieťa a bude to zvládať, jej pomôžu nejaké korunky za stráženie a ty budeš môcť ísť do práce. A aby ťa to vyšlo lacnejšie, tak keď bude muž na poobednej, tak budete opatrovateľku len na pár hodín v tom týždni. Alebo nájdi staršiu pani na stráženie, ktorá má dobrý vzťah k deťom a vie to s nimi. Možno by pomohlo aj opýtať sa kamarátok, či by o niekom nevedeli. A od septembra ti ho už vezmú.

renirv
19. nov 2019

Nie, to sa proste teraz deje vsade. Ak proste potrebujes surne nastupit do tej prace, ze nemozes zostat na predlzenej rodicovskej na dalsi rok napriklad tak ti zostava jedine ta sukromna skolka. Viem, ze sa na to davali aj nejake prispevky, skus sa na to spytat na urade prace

mogaa
19. nov 2019

@renirv asi myslíš príspevok na škôlku - to je tiež len do 3rokov dieťaťa....ak mamička nastúpi do práce a dieťa ešte nemá 3roky, buď poberá do 3rokov rodičovský príspevok alebo príspevok na škôlku(pri súkromných škôlkach tam je to myslím do cca 280eur)ale vtedy už nedostáva rodičovský......ale v oboch prípadoch je to len do 3rokov dieťaťa

kristina2412
19. nov 2019

Ako píšu baby,zial nemáš asi inú možnosť ako súkromnú škôlku. Neviem aká je u vás situácia ,ale ak ti ho vezmú od septembra ,tak do súkromnej škôlky bude chodiť cca 4 mesiace, cez leto sa prestriedate, to sa celkom dá. Systém je taký že deti narodené od cca novembra -decembra do juna- sú v nevýhode,keďže väčšina škôlok nevezme dieťa pod tri roky a cez rok to býva beznádejne.

zuzka0605
19. nov 2019

zabudni, mesto s tym nic nema..takych pripadov je vela ako ty.. daj nacas do sukromnej

marci77
19. nov 2019

bud sukromna skolka, my tiez sme museli dat, a z vasho cisteho zdaneneho prijmu este si platit 400eur za skolku a este sa aj stresovat a nahanat v praci.....no cele zle v tejto republike, statne skolky najskor beru 5rocnych, potom takych, co tam uz maju surodenca, potom socialne pripady ....a trojrocnych maju tak mozno 1 triedu ....
mozno ako baby radia, bud zamestnavatela poziadat o predlzeny rodicovsky, alebo vybavit cez lekarku predlzeny rodicovsky prispevok alebo hladat mamicky, co je doma s vlastnym dietatom a bola by ochotna strazit za 200eur na mesiac napr.

adika51
19. nov 2019

dobre by bolo vedieť odkiaľ si, možno by ti poradili ženy z mesta kde bývaš. U nás (Košice) sa riaditeľky dusovali, keď som dávala prihlášku, že od januára brat nebudú, našťastie zobrali mi ho do dvoch (3r bude mať v decembri) a teraz majú zrazu volne miesta a beru aj počas roka. Malého som dala nakoniec do súkromnej a na celý deň aj so stravou 160e, co je oproti ostatným súkromným najmenej. Alebo ak ti zamestnávateľ dovolí ostať na neplatenej rodičovskej, s tým, že sa nahlásis ako osoba starajúca sa o dieťa do 6r, ale nedostaneš nič.

lakana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
siska53
19. nov 2019

@evkamotka z BA,. ta bola najlacnejsia a bola blizko. Ta druha stala 450, ale to uz bolo uplne nad moje moznosti.

evkao
19. nov 2019

@evkamotka v ZA sa tiez sukromne skolky hybu okolo 300,-€, tie drahsie 400,-€

evalin88
19. nov 2019

@evkamotka u nas 350+ 70 strava, tiwlez nam to hrozí o rok a pol malý je polovica marca :(