Nezdajú sa mi pravidlá na internáte. Môžu nasilu zamykať 18 ročných?

mariobenky123
12. dec 2019

zdravým dámy
chcel by som sa vás opýtať,
či sa nejaká z vás venuje tomu
alebo vie odpoveď
a ide o to že známej syn je na internáte má 18
a ide o to že oni tam majú VRAJ pravidlo že od 16:00 do 17:00 musia byť na intráku
a majú sa venovať štúdiu, vychošky zamykajú dvere na chodbách. a dokonca kontrolujú izby či sú všetci na nich, von nepustia nikoho,
a pýtam sa- je takéto konanie legálne?
môžu ich ľudia ktorý za nich majú VRAJ za nich zodpovednosť
aj keď iba na internáte/ majú na podpísaný papier/
a či môžu dospelú osobu takto držať?
dakujem za odpoved

pribinak
12. dec 2019

Ano je to legálne. Maju za nich zodpovednost

fokuska
12. dec 2019

@mariobenky123 Je to teda internat na strednej skole. Vychpvavatelky su za deti zodpovedne. A urcite maju ubytovaci poriadok, s ktorym boli povinni oboznamit sa a zaviazali sa ho dodrziavat - je to podmienka toho aby bol ubytovany.
Takze nech si ho poriadne prestuduje a riadi sa nim.

modrykoniicek
12. dec 2019

Ja som šla v maturitnom na vysokoškolský.Mala som pomaly 20 rokov.Určite by som si nenechala dirigovať život :D

A áno je to tak na SŠ internátoch.

simsalabim
12. dec 2019

To je sila. Ako mozu mat vychovavatelky zodpovednost za dospelu osobu? 🤔 So slovenskymi internatmi inak skusenost nemam, synovec studuje v Rakusku a tam nema vobec ziadne obmedzenia (napr moze mat u seba navstevu aj cez noc a pod.) Je sice vysokoskolak, ale ma 19 co je skoro tolko, co 18....

alexandraalexandrova
12. dec 2019

Pravidla internatu platia pre vsetkych ktori tam byvaju, bez ohladu na vek. Tiez som chvilu byvala na stredoskolskom, lebo na nasom som uz nezohnala miesto. Pravidla sa vztahovali aj na mna, do piatej sme mali byt na intraku...ale tym ze sme boli uz na vyske a vyucovanie sme mali aj dlhsie, pripadne sme mali prax, ci obcas vecerny program, dalo sa vzdy dohodnut. Proste sme oznamili ze prideme neskor, udali sme dovod a nebol problem. Myslim ze je to hlavne o slusnej komunikacii oboch stran...

mariobenky123
autor
12. dec 2019

@simsalabim tiež ma napadá ako môže mať ktosi za dospelú osobu zodpovednosť, ale naštastie to platí len v tej budove, napr navštevy len rodičia+ ak niekto pride snimi, voku len do 19 a od 20:00 musí byť na izbe na ktorej musí byť zhasnuté, a dvere zo vstupom na chodbu sú zatvorene, stym že každé 2 hodiny chodia kontrolovat

mariobenky123
autor
12. dec 2019

@alexandraalexandrova je priamy videodôkaz že snimi sa normálne dohodnúť nedá, jediné čo robia je že sa ohrňajú poriadkom v ktorom je vyše 32 predpisov a do minulého roka bolo napr porušenie to že sa bezdôvodne zdržiava na internáte a to tym že nič nerobí

alexandraalexandrova
12. dec 2019

@mariobenky123 bohužiaľ oni môžu mať pravidlá aké chcú, ak tam niekto chce bývať musí sa prispôsobiť. Odporúčam hľadať iné ubytovanie, ak sa dohodnúť nedá...

mariobenky123
autor
12. dec 2019

@alexandraalexandrova ako situacia taká že za týždeň 3 odídu, 1 pride

alexandraalexandrova
12. dec 2019

@mariobenky123 nerozumiem ako to suvisi s temou...

simsalabim
12. dec 2019

@mariobenky123 fiiha, to je krute. O osmej ma ist 18 rocny clovek spat?

nika898
12. dec 2019

@mariobenky123 na SŠ internátoch mávajú takéto pravidla avšak čo ja viem z rozprávania spolužiakov že keď daný študent dovŕšil 18 rok neplatili pre neho takéto pravidla. Myslím ako večierka a podobne ale myslím že si toto určuje každý internát a škola sama.

mariobenky123
autor
12. dec 2019

@simsalabim no očividne podla toho poriadku áno

nika3136
12. dec 2019

@mariobenky123
Ahoj Mario.
Myslim si, ze znamej syn si ty, vsak? 😉
Ano, si dospelak, ale ak niekde byvas, tak respektuj pravidla, ak nie, da sa prestupit alebo ist do podnajmu.
Druha vec je ta, ze aj my sme mali vychadzky do 20tej ale myslim, ze nocny klud plati pre kazdeho rovnako /od 22hod/, ci uz byvss na intraku, alebo vo svojom vlastnom byte. Nesmies rusit. To, ze sa uz maju studenti zdrziavat na izbe a nebehat po internate je logicke.
Porovnavat SS s VS je uplna hlupost, nakolko je to uplne iny princip studia.

simsalabim
12. dec 2019

@mariobenky123 no neostava nic ine, len najst ine ubytovanie.

mariobenky123
autor
12. dec 2019

@nika3136 nie nie som známej syn, a oni fakt podla papierov majú vychadzky tak ako som pisal, a sú videodôkazy o tom že majú naozaj večierku tak ako som pisal, a ono to je myslené ak že - študent sa nesmie zdržiavať v priestoroch internátneho zariadenia pokial nevykonáva činosti ako spánok,študium alebo osobnú hygienu, bezdôvodné zdržiavanie je zakázane, ale už to zrušili

lubmar
12. dec 2019

Ahoj, ako pise @mariobenky123 nemozes porovnavat SS internat s VS,na SS intraku su aj deti od 15 rokov, je to aj hlavne koli ich bezpecnosti, ako by k tomu prisli, aby si tam kazdy chodil ako chcel a vodil koho chce zvonku, ako tam ktorasi pisala, to si viem predstavit este tak na VS, nie tam, kde su este neplnolete osoby, to by sa nedalo ustrazit. Aj u nas na SS internate je to tak, raz tam platia dane pravidla, ktore su ovela, ovela prisnejsie ako na VS, tak ich musime respektovat ci mam 15 ci 19, uz vidim ako budu vyplakavat rodicia, ked sa studentovi nieco stane mimo intraku, ze preco ho vychovavatelia pustili, nedohliadli nanho a pod. Nikto ti nebrani odstahovat sa na VS intrak, kde budes mat volnejsie podmienky. Raz je niekde nejaky ubytovaci poriadok, tak ho treba akceptovat.

mariobenky123
autor
12. dec 2019

@lubmar ako ja neporovnávam internáty vs a ss a ano je mi to jasné. ale nejde mi do hlavy ako môže mať ktosi zodpovednosť za plnoletú osobu, a oni majú doslova v poriadku že sú zodpovedný za nich len na internáte

fokuska
12. dec 2019

@mariobenky123 Aj zamestnavatel je za teba zodpovedny kym si v praci. Nemozes pracovisko opustit len tak, musi zabezpecit aby pre teba bolo bezpecne, tiez mas interne smernice atd.

Takze je uplne normalne, ze aj na stredoskolskom internate platia pravidla a ked tam chces byvat, tak ich musis dodrziavat.

fokuska
12. dec 2019

@mariobenky123 Okrem toho ti tu tazko niekto uveri, ze nepises o sebe, ked tu mas ine diskusie, kde pises, ze si 18 rocny chlapec ;)

marca12
12. dec 2019

@mariobenky123 akoze toto jedna mater riesi? Mala by sa klanat vychovavatelkam,ze dava pozor na jej dieta. Ano je to legalne. Zila som na internatr a teda fakt sa sklanam pred touto robotou. A to za nasich cias studenti pili,ale dnes mladrz droguje. Prrd par rokmi som sa rozpravala z nasou byvalou vychovavatelkou a bola som zhrozena,co decka stvaraju. My sme si museli izby upratovat. Vecierka o 21 alebo 22 uz si nepamatm. Pekne prisla vychovavatelka a zhasla,ak sme svietili a nedovolili sme si ani pipnut.

mariobenky123
autor
12. dec 2019

@marca12 na to sa tam sťažuje dalších cca 23 ludí

mariobenky123
autor
12. dec 2019

@marca12 a oni na nich davaju len akože pozor, vedšinou su na cige a káve, a sú na to videodôkazy

nika3136
12. dec 2019

@mariobenky123
Pocuvaj, pozor na tie videodokazy, aby ste z toho nemali problemy a mozno aj vyhadzov.

mariobenky123
autor
12. dec 2019

@nika3136 tie dôkazy sú z kamier ktoré sú v jedalni, a na chodbách, tým že sa prihlasiš na ten internát tak sa zavezuješ to ž maju povolené ta nahravat ked si tam, a jeho spolužiak čo je it technik sa tam pychol

najk
12. dec 2019

Zaujimalo by ma to z pohladu bezpecnosti. Ak ich tam pozamykaju, dokazu sa studenti dostat von napriklad v pripade poziaru?

nika3136
12. dec 2019

@najk
My sme mali tiez zamknute medziposchodia a aj vratnicu, neviem ako by to riesili v pripade poziaru
@mariobenky123 ale to ze sa "pichol" legalne nie je 😁😁

najk
12. dec 2019

@nika3136 ved to, ze na bezpecnostne predpisy kazdy kasle kym sa nieco nestane. Ja by som nezniesla ostat niekde zamknuta bez moznosti volneho odchodu. Stat sa moze hocico

lubmar
12. dec 2019

Vychovavatelia su zodpovedni za vsetkych studentov, ktorych maju ubytovanych, ci mas 15 ci 19, to ako keby vypukol poziar, tak do 17 rokov veku vyvedu a ustrazia decka a tym po 18 a viac povedia vy sa postarajte sami o seba, vy uz mate 18? Oni vas tam maju zverenych vsetkych, co tam byvate, ci mate 15 ci 25, musite dodrziavat ubytovaci poriadok. Nechapem co tu riesis, tebe ide len o tu hodinu, co musite byt zavrety na izbach, ci vecierku? Internat ma raz v stanovach ze je v tej dobe to a to, tak to musia vychosky dodrziavat. Keby im prisiel riaditel na kontrolu a nedodrziavalo by sa to, je to hrube porusenie pracovnej discipliny, a mozu prist o robotu. A ja ako riaditelka by som veru specialne dbala, aby sa to zamestnancami dodrziavalo prave v dnesnej hnusnej dobe.

ukulela
12. dec 2019

@mariobenky123 na každej škole funguje rada školy a svojich zástupcov tam majú aj študenti. Treba si zistiť či sa na rade školy nedá presadiť zmena prevádzkového poriadku na internáte. Zhasnuté o ôsmej hodine večer je naozaj kravina, najmä keď sa chceš napríklad do večera učiť na písomku. Ale čo sa týka, je to naozaj tak. prihlásiť sa na ubytovanie musíš podpísať predpokladám nejaký papier že si oboznámený s prevádzkovým poriadkom zariadenia a budeš ho dodržiavať. Internát si vyberáš a tým pádom súhlasím s podmienkami aké tam majú nastavené.