Nezamestnané mamičky po skončení rodičovskej dovolenky

zobaka
5. jan 2013

Ahojte, o par dni mi konci RD, nemam pracu, muz ma na vyplatnej paske nieco okolo minima, uz teraz sme sa ledva pretlkali, mame hypoteku na 30 rokov, vysoky najom, ked pridem o rodicovsku sa bojim, ze skoncime na ulici, hladam si pracu, neviem si najst, mam narok na nejaky prispevok? urady asi hypoteka nezaujima, ze, staci, ak ma jeden minimum a nedostane ziadny prispevok, je to pravda? som z toho uz uplne na dne, od jesene som este nebola zdrava, mesiac zapal hltana, potom neznamy virus, horucky, zapal dutin, opat som chora, do toho trpim strasnymi uzkostami, neviem spavat, asi uz aj z toho stresu, co s nami bude, velmi sa bojim, co bude dalej. Je tu niekto s takym problemom, nezamestnana mamicka, ktorej konci RD a neslavnou financnou situaciou? niekto kto to prekonal, mal dobry napad? dakujem

vadimka
5. jan 2013

@zobaka

a ked ste si brali hypoteku, nepocitali ste s tym co budete robit ked ti skonci materska???????? 😝
nechcem ta este viac zdeptavat, ale tomuto nerozumiem....nad tymto sa trebalo zamyslat min. pred rokom a nie teraz.....mohla si ist hned na druhu matersku napr...aj ked ani to nie je riesenie....

riesenie- nech mm zacne rozmyslat..neviem odkial ste, ale treba zarobit jemu hlavne...mozno v ba mozno za hranicami....a kde si robila ty predtym???????

zobaka
autor
5. jan 2013

nemali sme kde byvat, najmy su skoro rovnako vysoke ako hypoteka, nemohli sme ostat na ulici, ja som robila sekretarku, ale dostala som vypoved v skusobnej dobe, este som sa dohodla zozamestnavatelom, lebo som otehu v skusobnej dobe, nech ma necha evidovanu do konca rodicovskej, aby som mala matersku, pracu si hladam, sme z vychodu, za hranice ist nechce, vravi, nech si najdem pracu ja, dufam, ze bude, lebo fakt neviem, asi zatial skocim za psych. po lieky, lebo mam pocit, ze to uz nezvladam

zobaka
autor
5. jan 2013

so zamestnavatelom

zobaka
autor
5. jan 2013

druha materska nie je riesenie, ma zdravotne problemy, nemozem opat otehu

mima4
5. jan 2013

@zobaka

Nezufam, chapem, ze sa citis zle, ale stres ti nepomoze. Hladaj si pracu. Pozri na net, na profesiu... co si vystudovala? Kolko rokov mas praxe? ake je tvoje povolanie? Vzdelavala si sa pocas rodicovskej?
Hladaj, hladaj, hladaj, nevzdavaj sa! Si z okresu Kosic, takze sleduj vsetky ponuky, vypracuj si zivotopis, snaz sa verit, ze to zvladnes a ja verim, ze to zvladnes.

Nechcem sa ta dotknut, ale aby ste mali s manzelom druhe dieta je podla mojho nazoru velmi nezodpovedne. Zijete pod hranicou biedy, nie je dobre do takej biedy priviest dalsie dieta 😔

vadimka
5. jan 2013

@zobaka

nuz, tak potom si len hladat pracu, co ine ti poradit...
my sme prve 3 roky byvali u rodicov a teraz uz 7 rok sme vo vyhodnom podnajme...energie plus 70eur...po znamosti....moj muz ma ovela viac ako minimum, ale aj tak pokial nebude mat este viac hypoteku ani neberieme v uvahu...prave preto, aby nedopadnut ako vy....radsej si tie peniaze navyse odkladame ako platit banke raz tolko....ved to je hotove uzernictvo....za 30rokov si ten byt platite 2x......prave preto hzpoteky nie su pre ludi s nizkym prijmom...
ano, mas pravdu najmy su drahe, ale nie vsekty, daju sa najst aj za rozumnu cenu....od starsich ludi....

zobaka
autor
5. jan 2013

mima - samozrejme ak kvoli tomu by som dalsie dieta nemohla mat, kto by nam dal na plienky, mliko atd. nie, to by som neurobila, musime sa postavit na vlastne nohy najskor, ziadosti posielam kazdy den, mam obchodnu akademiu, prax velku nemam necele 4 roky

vadimka - my mame hypo 270 eur a najom 240...muz co donesie zaplatime seky a sme v mizerii, z rodicaku som hradila stravu a poistku muzovi, telefon, ja ani telefon nemam...tu v meste su za 450-500 eur nájmy, najomne byty ako kedysi boli od mesta u nas neexistuju, co je skoda, lebo ludom to komplikuje zivot

zobaka
autor
5. jan 2013

mesacne samozrejme...

simkarobkova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zobaka
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liz_lemon
5. jan 2013

@zobaka mas 30 rokov, a len 4 roky praxe? co si robila cele tie roky? ved skolu si skoncila v 18-19. rokoch a aj ked si bola na MD a RD, tak ti chybaju min. 4 roky
inak 240 je strasne vela za najom, neviem teda kolko izbovy mate byt, ale je to dost
skus ist do tesca a podobnych, aspon do pokladne

martinkatinka
5. jan 2013

Tento problém zrejme rieši vačšina mamičiek....koniec materskej a bez roboty.... ja idem dat malého skor do školky, už v septembri, bude mať iba 2 roky a 5 mesiacov, ale už si budem hľadať robotu, lebo behom mesiaca sa ti to nepodarí....V prvom rade si vybav, aby za teba aspoň štát platil odvody, aby si nemala podlžnosti v tejto oblasti....ja sa budem chodiť pýtať na prácu osobne, pretože poslať niekam mail, može skončiť v koši.... a využijem aj známych, popýtam sa všade...ak si dobrá v ručných prácach, skús niečo s týmto vymyslieť....
Čo sa týka hypotéky, možno by sa dal vybaviť odklad alebo aspoň zníženie splátok, aby ste to obdobie prečkali...
Ja si už teraz tak troška privyrábam, cez internet vyplnujem dotazníky, nie je to veľa, ale napríklad pred vianocami som mala aspoň pár eur na darčeky pre malého, za pol roka 20 eur.... možno pre niekoho málo, ale kúpila som aspoň knižky..
Ak máte v meste materské centrum, zájdi tam po rady...

zobaka
autor
5. jan 2013

liz_lemon tak byvame v blbom bloku, ktorý je zadlzený zateplovanim, ja som bola doma s malym 6 rokov, casto sme boli v nemocnici, ma znizenu imunitu

zobaka
autor
5. jan 2013

martinka - ano, idem sa prihlasit na urad prace, to musim, do zdravotnej su teraz vysoke mesacne odvody, snazim sa privyrabat aspon bazarikom, aj cca 50 eur mesacne je lepsie ako nic, pojdem sa opýtat na odklad splatok, resp. nejake znizenie, neviem, ci sa to bude dat, ale dakujem za tip

zobaka
autor
5. jan 2013

vezmem hocico, aj upratovanie...do pokladne nemozem, mam pp - odpadavam v OC, to by som neprezila

fabant
5. jan 2013

podla mna ak naozaj nemas problem skusit hocico....tak len napr ked som dala vyhladavat upratovanie kosice, vybehlo mi http://www.profesia.sk/praca/sawbac-slovensko/O... .....vela trpezlivosti a pokoja hlavne 😉

zobaka
autor
5. jan 2013

vsetko, co budem vladat, aj ked samozrejme nie som hlupucka, v kancli sa naucim vsetko, co by kto potreboval, upratovacku by som vzala, lebo kazde euro naviac je dobre, aj ked nemam s upratovanim skusenost, ale tak povysavat by nemal byt problem pre nikoho

dakujem, musim pozitivne mysliet, co ine 😅

zobaka
autor
5. jan 2013

teda s upratovanim v nejakych spolocnostiach...

vadimka
5. jan 2013

@zobaka
inak trochu zatlac na muza, lebo nie je uplne normalne, aby mu stacila min.mzda..je hlava rodiny..akoze rozumiem aj ty musis do prace, ale zas nech sa nespolieha len na to...zeny zarabaju menej....a to upratovanie tiez nie je moc....skus sukromne....skor...

zulusa
5. jan 2013

Ahoj, podla inych prispevkov vidim, ze neutesenu financnu situaciu riesis dlhodobo. A tu na modrom konikovi ju nikto za vs nevyriesi. Sadni si s manzelom, spiste si svoje prijmy a vydavky. Najprv porozmyslajte, ako mozete ovplyvnit vydavkovu cast: presrusit platenie poistiek, nekupovat cigarety, alkohol, sladkosti, chodit pokial sa da peso, atd. A dolezitejsia cast je, zamysliet sa nad prijmovou strankou: z kratkodobeho hladiska porozmyslat, ci mate v domacnosti veci, ktore by sa dali predat - nepotrebujete ich, porozmyslat, najst si brigadu, hned, ci Ty, ci manzel popri praci. Necakat ani den, treba pozbierat vsetky svoje sily a najst si nieco, zobrat akukolvek pracu. Zadlzovat sa v tejto situacii je cesta do pekla. Z dlhodobeho hladiska by bolo dobre zamysliet sa nad zmenou manzelovej prace. Drz sa, nevzdavaj to a bojuj. Drzim palce

zobaka
autor
5. jan 2013

zulus - ani jeden z nas nefajci, ani nepije alkohol, chodime pesi, do prace musi MHD to by isiel pesi pol dna 😅 auto nemame, dakujem, verim, ze sa nieco najde, aj ked sme siahli na dno

zobaka
autor
5. jan 2013

vadimka - minimalku ma na papieri, nieco k nej dostane, ale to presne vykryje len seky, vela to nie je, najma na tuto dobu, ja ked sa zamestnam, viem, ze po 6 rokoch RD ma caka minimalka, ak teda voec, zatial kazda ziadost o prijatie do zamestnania bola odignorovana, ale aspon bude strecha nad hlavou, ked sa dam psychicky a zdravotne dokopy, tak by som ho chcela presvedcit aspon na Prahu...no uvidime, ja osm rozmyslala aj nad zahranicim, ze by som isla sama, ale neviem si predstavit byt bez rodiny, muza a syna, to by ten zivot bol este krutejsi ako je

mirip
28. feb 2013

Ahojte chcem sa spýtaťohľadne nezametnanecké ho po ukončení rodičovskej dovolenky.
od konca augusta 2007 do konca augusta 2010 som bola nepretržite zamestnaná,no od marca 2009 som bola doma na rizikovom a potom už aj ostala na Materskej a Rodičovskej dvolenke a keď mi malo dieťa 7mesiacov otehotnela som znova a aj napriek tomu že som mala zmluvu do konca augista 2010 kde som zastupovala a druhé dieťa sa mi narodilo v marci 2011 mala som nárok na riadnu plnú materskú lebo sa na mna vzťahovala tzv.ochranná lehota a ttiež fakt že v čase výpovede som už bola tehotná s druhým tak som dostávala plnú materskú dovolenku.
no chcem sa spýtať, druhé dieťa mi bude mať 3roky až v marci 2014, ja robím v školstve a hľadám si prácu niekde bližšie aby som stíhala nosiť deti do MŠ a prísť do práce načas, ak nič nezoženiem ostala by som doma a do marca 2014 teda brala normálny rodičovský príspevok...no chcem sa spýtať aby som nezohnala ani nejakú zastupovanie tak pochybujem že od marca na 3 mesiace školského roku by som zohnala prácu a zrejme budem nezamestnaná až do septembra kedy začne nový školský rok.... mala by som v takomto prípade nárok na nezamestnanecké???

ďakujem za odpoveď

zobaka
autor
28. feb 2013

pokial ti trva rodicovska tak zrejme nie, (ale na 100% neviem)

no ked ti skonci, tak rozhodujuce je obdobie 3 rokov, ak si v tom obdobi bola poistena v nezamestnanosti, tak narok budes mat, toto poistenie sa vztahuje aj na obdobie RD, nielen pracujuce obdobie, ale je tam podmienka, ze pocas RD ti musi trvat riadny pracovny pomer

mirip
28. feb 2013

@zobaka no ved práve mne pracovný pomer trval do augusta 2010 keby som vbtedy nebola tehotná s druhým dieťaťom a nebola doma aj s prvným tak som nezamestnaná...takže tam nerozhoduje že som pred MD a RD bola dva roky riadne zamestnaná?

mirip
28. feb 2013

@zobaka ja som myslela že po skončení rodičovsnkej dovolenky by som ostala pol roka doma kedže do práce v školstve berú od septembra a tam by som mala dieru od 8. marca do 1. septembra

zobaka
autor
28. feb 2013

teraz ti trva pracovny pomer, alebo nie pocas RD

mirip
28. feb 2013

@zobaka nie už netrvá, skončil v auguste 2010

tin007
28. feb 2013

@mirip nie, nemala by si narok, pretoze tvoj PP bol ukonceny a predpokladam, ze si sama neplatis poistenie

zobaka
autor
1. mar 2013

asi tak, keby si si po skonceni pp platila dobrovolne positenie v nezamestnanosti, tak by ti vyslo, ale takto nemas splnenu podmienku 😖