Neviete vy alebo vaše dieťa plávať?

26. jún 2024

Ahojte, je tu niekto kto nevie v dospelosti plávať? Prípadne jeho dieťa? Vadí vám to v bežnom živote? Napr teraz sú aj tábory s kúpaním, zo školy sa ide na výlet s kúpaním apod. Moje dieťa nevie plávať, ma jemnú dyspraxiu - poruchu motoriky, čiže sa to asi ani nenaučí. Ma 14 rokov. Ja som sa ledva naučila pred 40tkou, aj to len kde dociahnem na zem nohami, nikdy na to nebavilo, čiže plávať nechodíme, iba raz ročne do aquaparku, ale tam je voda mala, čiže to sa dá aj bez plavania... Zaujíma ma, či má svtym niekto problém a či nie sme nedajbože len my takí,že nevieme plávať...

evcagabi
26. jún 2024

Moj chlap a nemam pocit, ze by ho to obmedzovalo 😅

louise
26. jún 2024

Ja som sa naučila plávať až ako 14ročná, na gymnáziu sme mali bazén a na telesnej ma naučila učiteľka. Moji rodičia nikdy plávať nevedeli. Ako dieťaťu mi to veľmi chýbalo.

autor
26. jún 2024

@evcagabi no vieš napr môj brat chodili na strednej v rámci tv plávať. Tak až tam sa naučil. Napr kolegyni a dcéra šli na strednej povinne na týždeň na nejaký plavecký. Tak rozmýšľam,ako ďalej dcéra bude fungovať. V bežnom živote to netreba, len keď sú také akcie, he to trošku také ponizujuce...

autor
26. jún 2024

@louise to bola milá,že ťa to naučila. Ja dom chodila do iného mesta,aby ma nik známy nestretol ako traposim. Šla som kvôli dcére,ale ona nakoniec proste na to nemá a ja som ledva preplávala bazen. Nemám k tomu cztah

petulda333
26. jún 2024

Mam 36 a neviem. Ako mala som sa topila,dodnes si to pamatam a ked som vo vode ktora mi siaha po pas a vyssie,tak ma chyta panika. Syn plavat vie,muz tiez a dcera sa uci

soldi
26. jún 2024

moj partner tiez neplava. ja som naopak dobra plavkyna. tiez ho to nebavi a nema k tomu vztah. nemusi kazdy vediet plavat, aj ked je to dobra zrucnost pre pripad, ze by necakane prisla velka potopa 😀

diewcatqoo
26. jún 2024

Ja neviem vobec a zijem. Neplanujem sa to ani naucit, vobec mi to v zivote nechyba. Ked som bola dieta takmer som sa utopila, vytahovali ma na breh a davali mi prvu pomoc. Odvtedy sa ani nepokusam plavat. Ani nechodim na kupaliska, v mori alebo v jazere si tiez len namocim nohy a tym to hasne.
Ani moje dieta nevie plavat zatial - ma 7 rokov. Plave len s kolesom a za asistencie dospeleho. Ak bude chciet, pojde na plavecky, ak nie, tak nemyslim, ze ho nejako v zivote obmedzi to, ze nebude vediet plavat.

louise
26. jún 2024

Bola to super príležitosť, ale ani tak nebola milá ako že musela. Všetci sme museli mať 1 hodinu plávania v rámci telesnej týždenne. Bolo to pre mňa ako puberťáčku trošku trápne pred spolužiakmi, ale čo sa dalo robiť. A dostala som 3 za to, že som na polroka odmietla skočiť šípku z mostíka. Nemám pocit, že by mame niekedy plávanie chýbalo a ani mne ako dcére nevadilo, že nevie plávať. Obe naše deti vedeli plávať už v 3 rokoch a užívajú si to. Ja plávam veľmi rada, ale mám strach z hĺbky - neviem, či by som ho mala aj keby som sa naučila plávať skôr. Dcéra má na ZŠ týždenný plavecký mimo mesta, ale nie je povinný. Účasť nikto veľmi nerieši, keďže baby už majú skoro všetky menzes a vtedy ísť nechcú. Takže aj školským akciám sa dá, podľa mňa vyhnúť, len to môže byť dieťaťu ľúto.

svokrinjazykmonika
26. jún 2024

Ja som sa naučila ako dospelá ale pre istotu iba tam kde dosiahnem

autor
26. jún 2024

@petulda333
@soldi
@diewcatqoo babulky veď to ani nás neobmedzuje, ja sa tiež bojim vody. Len neviem ako to budeme maskovať,keď by boli školské akcie. Viete aké sú deti a aj niektorí učitelia. Pred tromi rokmi bola v tábore, musela mať rukavniky, teraz je to už trápne s rukavnikmj
Fakt v dospelosti je to jedno, len tieto akcie spolocenske... Ináč mňa to tiež vôbec do vody neláka, dcéru už vôbec nie, ona sa aj veľmi boji...

lenka2710
26. jún 2024

Ja tiež neviem ani muž, ani deti, zatiaľ! Ja som sa na plaveckom vo 4 ročníku skoro utopila, keď mám ísť niekde sa kúpať, tak resp sedím len vo vírivke alebo na kraji detského bazéna 😅 my sme s mužom skôr na hory, turistika, bicykel! Ale nemám pocit, žeby ma to, že neviem plávať nejako obmedzovalo 🤷‍♀️

diewcatqoo
26. jún 2024

No nasi budu mat tiez v tretom rocniku plavecky vycvik a vo vyssich rocnikoch budu mat aj plavanie v ramci telesnej vychovy. Ak tam moje dieta nebude chciet ist, tak ho ospravedlnim a nepojde.

autor
26. jún 2024

@louise áno takým školským akciám sa dá odvolať na menzes. Len keď je to v rámci tv, tsk každý týždeň mať menzes sa nedá 🤣🙈

autor
26. jún 2024

@diewcatqoo na základnej? Moja bola,ale nič sa tam nenaucila. A ako by si to riešila potom to neplavanie v rámci tv?

diewcatqoo
26. jún 2024

Ano, na zakladnej. Vypytala by som si ospravedlnenie od lekara. Viem, co je to mat traumu z vody a ak dieta nebude chciet, tak ho do vody v ziadnom pripade nutit nebudem a radsej si zozeniem od kohokolvek "peciatku".

autor
26. jún 2024

@diewcatqoo aha, ďakujem, snáď sa nájdu chápavi lekári, napr ja dom sa učila na 1-2, ale šport, výtvarná, spev bola moja nočná mora.

louise
26. jún 2024

To nie veru. Naša telocvikárka bola rázna žena, písala si menzes všetkých dievčat to špéci zápisníka. Ak to nevadí dieťaťu, tak by som to nejako extra neriešila a skôr sa porozprávala a dohodla na riešení s učiteľkou. Niektoré deti nechodia v našej triede na výlety kvôli tomu, že im stále býva zle v autobuse. Niektoré deti neboli ani na lyžiarskom - niekto nemá vzťah k plávaniu, iný k zimným športom. Hlavne ak je zdravotné opodstatnenie a rozumný pedagóg, nájde sa kompromis. 🙂

laurita285
26. jún 2024

Ja napríklad plávať viem od decka ale vodu ako takú neznášam, utrpenie je pre mňa si čo i len hlavu umyť :D :D

autor
26. jún 2024

@louise ďakujem za milé slová, zatiaľ nrndnd taký problém, dnes dňa do aquaparku zo školy, ale tam je voda 1,2 čiže to by malo byť ok,ale rozmýšľam len tsk do budúcna,či má niekto taký istý problém...

autor
26. jún 2024

@laurita285 a plávať rada?

doriiis
26. jún 2024

Poznám veľa dospelých,čo nevedia plávať,bicyklovať sa,korčuľovať sa.
Ja osobne si to neviem predstaviť,nakoľko v lete je bazén,jazera a hocijaká voda náš druhý domov

vroni
26. jún 2024

Zaujímavé, koľko z vás a vašich detí nevie plávať..... Moja mama sa naučila plávať až na dôchodku, vždy som ju považovala za exotického vtáka, že nevie plávať. Ja som sa naučila plávať na plaveckom v tretej triede, teraz robilo moje dieťa v škole povinné plavecké skúšky (bez kurzu, čo mi pripadalo náramne "zaujímavé"), neviem o nikom, kto by tými skúškami aspoň na tretí pokus neprešiel, takže asi také bežné to nebude, nevedieť plávať....

autor
26. jún 2024

@vroni tak my sme tiež tie exotické vtáky 🙈🤣

dskjhfdlkdjhl
26. jún 2024

Ja plavat viem, ale vzhladom k tomu, ze mam neprijemny zazitok s topenim, tak mam blok a idem iba do vody, kde ma nezaleje🙂 Moje deti su akvabely, takze tie si (na rozdiel odo mna) vodu vychutnavaju. A teda, mna to stve, ze sa bojim, ale neobmedzuje ma to vobec, dokazem si uzit aj dovolenku pri mori-sice inak ako moje deti, ale da sa s tym zit, su isto aj horsie fobie.

doriiis
26. jún 2024

@vroni ....moja svokra tiež nevie plávať.Ma 60 +. Táto generácia to mala tak,že ešte doma bazény nemali a na kúpaliská a k jazeram nechodili,lebo buď nemali peniaze alebo pracovali rodičia.
A keď nepláva ani rodič,nemá to moc dieťa kto naučiť.

prasiatko30
26. jún 2024

Neviem si predstavit ako by moje deti fungovali bez toho, zeby nevedeli plavat. V lete su dennodenne na bazene - doobeda-poobede a niekedy sa hodia do vody aj v noci. Vsak pri tych sialenych teplotach co teraz su cez letonto musi byt teror snazit sa fungovat bez toho zeby sa osviezili

breznica
26. jún 2024

Ja,nijako ma to neobmedzuje v živote, moja mama tiež nevie,ani starká nevedela, dokonca ani bicyklovať 😀 a prežila spokojných skoro 81 rokov 🙂
Niekto je spokojný aj bez toho,že by bol nonstop v bazéne celé leto

louise
26. jún 2024

@vroni Asi so súvisí aj s rodinou, v ktorej dieťa vyrastá. Keďže obaja rodičia plávať nevedeli, nemala som sa to kde naučiť. S rodičmi kamarátov sme sa kúpať nechodili, že by sa o to pokúsil niekto druhý. Na ZŠ sme taký kurz nemali, teraz majú plavecké kurzy už v škôlkach. Mňa celkovo rodičia k športom neviedli (ale zas venovali sa mi po umeleckej stránke) a nebyť lyžiarskeho na základke a plaveckého na strednej, tak neviem kedy sa naučím. Preto som rada, že mi to vzťah k športom nepokazilo a deti vedieme ku všetkému od malička, aby si mohli už skôr vybrať, čo ich baví a aby sme takto mohli spolu tráviť čas.

laurita285
26. jún 2024

Hej viem plávať všetky štýly ale neplávam rada, dokonca počas exotickej dovolenky chodím aj na šnorchlovacie tripy ale voda je pre mňa fujko :D nechcem sa kúpať v ošťatých bazénoch, nechcem mať vodu v očiach, ušiach, nechcem mať mokrý ksicht :D žijem s týmto už od vždy a nikdy ma to nijak neobmedzovalo v živote, nepovažujem to za "ujmu" že sa vodných atrakcií a vodných eventov nezúčastňujem

hiro
26. jún 2024

Podla mna vediet plavat - a nie ako psicek ale fakt je velmi sikovna vec. Vsak vo vode je clovek kazdu chvilku. A nie len ako plavec ale vsak si niekde na Domasi, plavis sa na nafukovacke a ked nevies plavat tak co? Mas po ruke zachranne koleso keby sfukla? Ci sa stale bat a obzerat ci som do 5m od brehu?