Neuveriteľný strach z autoškoly

miskoamartinka
22. mar 2015

Ahojte. Po dlhych rokoch skoro v 40 som sa konecne na pokyn manzela dala ba autoskolu. Js mam ale stale strach. Test som na tretej hodine spravila na 51 bodov co je super ale dnes mi manzel ukazal ako nastartovat a pohnut sa a ja proste necitim ci motor zaberie. Vravi mi spojku pustaj pomaly a ja pridam rychlost . proste katastrofa. Ako ste zacinali soferovat? Ja mam pocit ze som najvacsie drevo na svete. Ako sa to da prekonat?

mikema
22. mar 2015

@miskoamartinka ja jazdim uz 12 rokov a to aj na dlhe cesty do zahranicia. A kedze zijem vo Viedni, vies si predstavit aka divocina to je v takom velkom meste 😀 strach prekonas, ked budes jazdit. Ja som musela ist autom do lrace a po 3 dnoch som uz bola pokojna i ked som na zaciatku mala respekt pred tou viedenskou premavkou. Este sa len ucis, tak je jasne, zenie hned vsetko ide. Ja som bola talent a hned som sa pohla a aj soferovala dobre, ale poznam aj ludi, co boli antitalenty a teraz jazdia ako diabli. Proste trenovat trenovat a vkuse sa ukludnuj, ze to bude fajn. A vyuzi kazdu moznost na jazdenie. Chodievaj s muzom niekam na parkovisko trenovat, teda ak je prazdne... 😀 neboj, clovek sa do toho fakt dostane.

marcelatje
22. mar 2015

@miskoamartinka nenechaj sa vystresovať, daj všetkému čas a keď na teba nejaký debil trúbi kašli naňho. Nadobudni istotu, nevyhýbaj sa žiadnym situáciám, všetko zvládneš iba cvikom 😉 ja som mala 3 dni vodičák a išla do som tretieho najväčšieho mesta v Belgicku. Tam mi povedali "tu je auto, nájdeš v ňom mapu mesta..." dovtedy som nejazdila ani len v Bratislave takže z tých ciest som bola mierne povedané v šoku 😕 😅 😀 no to povestné "hodenie do vody" má niečo do seba, teraz jazdím jak pán a parkujem lepšie ako hociktorý chlap 😉
Moja mama si vodičák urobila minulý rok, mala 55 a teraz pekne jazdí, nevie si vynachváliť a nechápe prečo sa nedala presvedčiť už skôr 🙂
Neboj sa toho, auto robí len to čo mu "kážeš" ty a inak ako cvičením do toho neprídeš. Ak máš pocit že ti bežné jazdy v autoškole nestačia priplať si pár kondičných navyše. Držím palce 🙂

tenerifka
22. mar 2015

@miskoamartinka Vodicak som si spravila ako 23-rocna, ale dlho som nejazdila,najprv som to nepotrebovala, ale zacalo mi lepit, ked bolo po case jasne, ze bez auta to nepojde. Bala som sa najma toho, ze niekde zastanem na kruhaci a skape mi motor, prip.sa nebuem moct rozbehnut. Vyriesila som to svojsky-kupila som si auto s automatickou prevodovkou a islo to od zaciatku uplne bez problemov, nijaky strach ani nervy, lebo to proste aebo ides alebo stojis. V mojej rodine maju uz automaty prakticky vsetci, aj manzel ked bude menit auto tak kupi automat. Mas vacsiu istotu, mozes sa viacej venovat situacii naokolo a nemusis riesit prehadzovanie. Vodicak asi musis dokoncit na manuali,pojde to, hlavne sa naucit techniku....

adka31
22. mar 2015

@miskoamartinka ved to je normalne, ze to zo zaciatku necitis, ze to nejde, ze to skapina a pod. Budes mat trenazer a potom predsa jazdy s instruktorom. Tam sa to naucis. Viem presne o com pises, ja mam vodicak este len 3 roky a to mam 40. Ten cit dostanes do nohy, ak ti mozem poradit jazdi v topankach s tenkou podrazkou, najlepsie v balerinkach aby si ten pedal citila. Jazdila som tak dost dlho a casom som presla aj na cizmy. Neboj sa, len si ver ! 😀

miskoamartinka
autor
22. mar 2015

Dakujem dievcata za povzbudenie. Trenazer nebude v tej skole ho nrmaju tam sa jazdi na ostro. Mna zaskocilo ze sedim za volantom a neviem co skor robit kam pozriet. A mam pocit ze vsetci to zvladli hned a ja ako truba

cerez
22. mar 2015

Nie si drevo! Ja som si robila okolo 20 a pri štartovaní mi auto zdochlo x krát. Dostaneš to do nôh a aj do uší. Tu ti poradili topánky s tenkou podrážkou. Som toho istého názoru. Skôr ako som si sadla do auta, prezula som si topánky do cvičiek. Balerínky vtedy nepredávali. 😀

sisaka
22. mar 2015

@tenerifka najlepšie riešenie! Ja som manuál neznasala a odkedy bývam vo veľkom meste ani si neviem predstaviť nemať automat, nie je potrebné v zápchach v kuse preraďovať, nie je problém pohnúť sa v kopci, neznášam, ked ide niekto na manuáli predo mnou a pohne sa dozadu, žiadne zdochynanie v nevhodnej chvíli.... na manuál by som už neprešla

0silvia0
22. mar 2015

@sisaka my zaostalí, čo jazdíme stále na manuáli, ani nevieme aké šťastie nás raz čaká, keď sa dopracujeme k automatu 😀 😀 😀 čo budem robiť s tou voľnou pravou rukou? 😎 😎 😎 😀 😀 😀

margieamatusko
22. mar 2015

Chce to jazdit, jazdit a jazdit. Nic ine. Je to jednoducho zrucnost. Neviem akej povahy je manzel, moj bol strasny nervak v aute (hoci je inac celkom pohodak), mozno bude fajn, ak to budes skusat aj s niekym inym. Lebo ked po tebe bude revat, tak sa vystresujes este viacej.

mikema
22. mar 2015

@miskoamartinka nie kazdy ma rovnaky talent. Je to ako s hrou na klavir. Niekto sa nauci piesen hned a niekto si to odmaka, ale vysledok je rovnaky. Nenechaj sa stresovaz, ak potrebujes dlhsie ako ini. A ked ti zkape motor, tak nastartujes znova. Kde je problem? Proste trenuj do odpadnutia a i ked je v aute primoc gombikov, casom ziskas rutinu, ani nebudes vediet ako 😉

sisaka
22. mar 2015

@0silvia0 fantazii sa medze nekladú ....😉

jachin
22. mar 2015

@miskoamartinka skús prečítať tu aspon časť diskusie:
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/strach-zo-soferovania-ako-ho-porazit/
ja mám vodičák, bohužiaľ nejazdím, bojím sa
čítam diskusiu stále, odhodlávam sa každým dnom, ale sadnem do auta a začnú sa mi triasť ruky, proste strach jak vyšitý...radšej vystúpim, lebo inak mám pocit že skolabujem 😝
raz to musím prekonať, čakáme druhé bábo a už teraz s je to ťažké bez auta 😝

lucianakoniku
22. mar 2015

@miskoamartinka vobec nie si drevo, to chce len cvik a vela praxe. hlavne sa nevzdavaj, urcite to dokazes. ano, na zaciatok je toho vela, clovek nevie, co si ma vsimat skor.
neviem ako sa k tebe pri soferovani sprava manzel, ci je kludas, alebo skor stresuje a rozculuje sa.
ak to druhe, radsej popros o pomoc pri uceni nejaku kamosku alebo niekoho z rodiny, kto bude mat pri tebe trpezlivost a nebude ta zbytocne stresovat.
mna popri autoskole ucili striedavo mama a otec, s mamou to bolo super, bola pokojna v akejkolvek situacii, otec uplne naopak, raz ked mi skapal motor na krizovatke a namiesto jednotky som zaradila dvojku, nahucal na mna tak ze som potom odmietla soferovat uplne a za volant som si sadla asi po 6 rokoch.
po siestich rokoch som zacala soferovat lebo mi nic ine neostavalo, zo zaciatku som sa bala ale vydrzala som a bolo to to najlepsie co som mohla urobit. odporucam nacvicit si zo zaciatku jednu trasu na ktorej ziskas cvik a sebavedomie, potom sa ti lahsie zacne jazdit aj po dalsich trasach a nakoniec budes jazdit aj v neznamom prostredi ani nebudes vediet ako.

0silvia0
22. mar 2015

Tiež som mala istý čas strach zo šoférovania, neverila som si... ale bola som na materskej, manžela som mala na týždňovkách, auto odstavené na dvore. Povedala som si, že jednoducho začať musím, pretože ak budem chcieť ísť niekam s deťmi, strach treba prekonať a čím viac sa budem báť, tým viac sa mi bude ťažšie začínať. Dala som si záväzok, že každý deň vyleziem z dvora – bolo treba vycúvať a urobím aspoň okruh okolo dediny. Cúvanie mi niekedy trvalo, meter cúvnuť, dopredu vyrovnať, zas cúvnuť, tŕpla som, keď som vyliezala z brány. Ale robila som to každý deň, potom som sa učila rozbiehať do kopca, jasné, že mi to pokaždé skapalo, ale vyhliadla som si čas, kedy bola dedina takmer prázdna (doobeda), tak som každý deň skúšala. A každým dňom mi sebavedomie rástlo, zručnosti sa zdokonaľovali a strach opadal. Potom som trénovala cúvať z garáže (z garáže nemáme rovný výjazd, ale treba esovito vymanévrovať auto), poviem ti, spotená som bola až na chrbte, ale zaťala som sa a povedala som si, že sa to jednoducho naučím. Istý čas som šoférovala denne, teraz už tak často nie. Stále mám pred šoférovaním rešpekt a netrúfam si na dlhé neznáme trasy, ale nie každý je rodený šofér, ale pár naučených trás určite zvládneš a časom sa ti to možno zapáči a raz budeš dávať rady na MK ty 🙂

danielahamar
22. mar 2015

tiež som mala vždy strach, hovorila som, že nikdy nebudem šoférovať, ale od svojich 19 som nonstop za volantom 😅 takže je to už pár rôčkov a neviem si predstaviť život bez auta, kedže bývame aj na dedine a bez auta by som bola isto stratená

sunshineka
22. mar 2015

@miskoamartinka ak mas blok pred manzelom,tak v ziadnom pripade nech ta on nezauca.jazdi len v autoskole a po skuskach jazdi sama alebo s clovekom,ktoreho sa "nebojis" . do soferovania sa dostanes len jazdenim a postupne budes jazdit s citom.pamatam sa ako som spravila autoskolu,tam som jazdila vyborne a sadla som do auta s otcom a zrazu som nevedela nic.ten na mna hulakal za kazdu blbost a dostala som odpor k jazdeniu.jazdit som zacala az v praci a potom s priatelom a vsetok odpor som prekonala.dokonca uz aj otca dokazem odviezt na aute a ten ani nepipne 😀

miskoamartinka
autor
22. mar 2015

V podstate manzel chce dobre ale vybral teren ohraniceny domom plotom a pred nami garaz za nami garaz a vlavo zakruta so stupanim do kopca... No a ja som clovek co si pripusta viac ako treba a preto.som v strese ze to neslo na prvy krat. Dakujem dievcata vidim ze asi kazda na zaciatku ma strach len ho prekonat snad sa zadari