Nestranné názory na otázku v poradni

1. sep 2024

Dievčatá, dá sa oživiť toto? Lebo ma skutočne zaujímajú nestranné názory.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

basska_b
2. sep 2024

Tam sa neda diskutovat, ale mozes (aj takouto formou, len neni hned zrejme, o co ide) zalozit diskusiu o tom, co si myslime o dobrovolnom vyplateni brata z darovaneho buduceho potencialneho dedicstva. Tam je pravna a eticka rovina, v pravnej rovine nie si povinna mu dat ani cent, prave sa to casto takto robi, mam pocit, ak su tam nejake dovody na strane rodicov... aj ked ten druhy surodenec potom citi krivdu a citi sa vydedeny, v etickej rovine sa da o tom naozaj diskutovat, ja neviem, ake su v danej rodine vztahy, preco sa vobec rodicia rozhodli pre takyto krok, ci dcera bude potom v tom byte zit alebo ako, kazdopadne ani rodicia nie su synovi povinni nic financne ci materialne kompenzovat. Keby moji rodicia spravili takyto krok voci bratovi, tak ma to veru dost mrzi, ale neobvinujem brata, skor ich.

hugigugin
2. sep 2024

v poradniach radia odbornici a nie je diskusia.

basska_b
2. sep 2024

Ale je tam jedna vec, co pani v poradni nenapisala: pokial dedic dostal od porucitela dar nad ramec bezneho daru v danej rodine, tak sa toto zohladni v dedicskom konani. Ak by teda v tomto uvedenom priklade bol este nejaky majetok predmetny pre buduce dedenie, tak to brat pri dedicskom konani urcite vytiahne

autor
2. sep 2024

@basska_b Ale tam nešlo o potencionálne budúce dedičštvo, ale o skutočné, z pred 15-tich rokov.

autor
2. sep 2024

@hugigugin Chápem, preto som ju založila. Ďakujem.

basska_b
2. sep 2024

Toto ale neni skutocne dedicstvo. Darovali ho závetom? Nie, za svojho zivota a darovacou zmluvou.
"Pred 15 rokmi mi rodičia darovali byt darovacou zmluvou"
Dedicstvo vznika smrtou porucitela.

autor
2. sep 2024

@basska_b Myslím, že o nič iné tam nešlo. Napísali by to.

basska_b
2. sep 2024

Teraz nerozumiem 🤔 islo tam o to, ze darovacou zmluvou dostala majetok rodicov. Nie dedicstvo. Pisala som potencialne dedicstvo, lebo keby rodicia toto neurobili, po ich smrti sa to dedi

autor
2. sep 2024

@basska_b Nad rámec bežného daru? Nerozumiem. Dotyčná to dostala darom, pred 15-timi rokmi. Tak čo chce brat??? O etickej stránke sa nebavím, ale o právnej.

basska_b
2. sep 2024

Pravna stranka je jasna. Ano, co chce brat, bo na nic narok nema. Hoci, napadla mi jedna konstelacia. Ak by sa teraz dedilo (hoci v 99% pripadov nezomru obaja rodicia naraz, ale to je detail) a su v hre nejake uspory povedzme otca (na ne sa este uplatni BSM, cize polovica manzelke), tak moze brat vytiahnut, ze pozri, ale ty si dostala kedysi darom byt, tak uspory nech su teraz moje a mamine. A ak by teda tie uspory boli znacne, napr. 80.000 eur, tak sa bavime, ze aka hodnota bytu sa zohladnuje. To ale uz riesi notar, nie my, laici. A to pani v poradni nevedela, ak je tam ozaj takatp situacia

xxxxxnnnnn
2. sep 2024

V poradni dostaneš odpoveď od odborníka. Keď nerozumieš odpovedi odborníka, resp. máš ďalšie otázky, tak polož v poradni ďalšiu otázku a odborník Ti odpovie

xxemma
2. sep 2024

Bezny dar sa rozumie napr. darceky na narodeniny/meniny, vianoce...

mamina7070
2. sep 2024

dar v neobvykle hodnote sa moze pocas dedicskeho zapocitat ale teda vyplacat z neho brata urcite nemusi