Nepoučiteľní ožrani - vodiči

9. jún 2023

Včera ma šokovala správa, že od veľkej tragédie v Bratislave počet ľudí s alkoholom za volantom vôbec neklesol. Chytili za pár mesiacov vyše 5 tisíc vodičov. A koľkých nechytili. Určite oveľa oveľa viac. Ale k veci. Každý jeden čo si vypil sediaci za volantom, má niekde buď ženu, muža, mamu, sestru, brata, otca, kamošov či kamošky. Podľa mňa ak niekto nechá vedome ísť jazdiť takéhoto človeka a nijako sa tomu nesnažil zabrániť, je aj on zodpovedný… apelujte na svojich blízkych a nedovoľte im ohrozovať nevinné životy.

gir
9. jún 2023

A čoho by sa báli, za život piatich ľudí 15rokov. Po uplynutí polovice trestu požiada o prepustenie a môže sa smiať. Jedna banda a rodičia sa môžu zblázniť nad hrobom dieťaťa. Bol v tom úmysel. Auto v rukách ožrana je zbraň.

petronelag
9. jún 2023

@gir Veru ja im vždy hovorím, že niekedy mám na ceste, čo robiť aj keď som celkom triezva, opitá by som tam určite nešla.

martinmmartin
9. jún 2023

@gir No v tom jeho veku, na prahu jesene zivota. ale cas uz trosku rychlejsie plynue pride o ca 7 rokov ktore ma poslednu sancu aby za nieco stali. Potom ten zivot uz nemusi stat za vela v starobe.

nikol789
9. jún 2023

Akurat som sa otom včera s muzom bavila.
Jeho syn tam bol tiež, triezvy tiež nebol, preto mu nezabránil, rovnaký ako jeho otec. Tiež je zato zodpovedný....
Po 7-8rokov ho prepustia z basy
Ľudia čo spravili oveľa menšie zlo, dostali oveľa viac rokov... celé zle

jamimo
9. jún 2023

a keby len vodiči! Ty sa čuduješ? Mňa desí celkovo pozitívny vzťah spoločnosti k alkoholu 👉 Len tak pre ilustráciu: Zapíja sa narodenie dieťaťa, potácajúci manžel v pôrodnici vylúdi úsmev na tvári, veď má syna, treba zapiť! Krstiny bez alkoholu, také nikto nepozná, veď sa pije na zdravie dieťaťa! Detské oslavy, samozrejme ako ináč, pripíja sa detským šampanským, veď však iba akože, to pijú zafarbenú vodu, a aké sú zlaté, keď si štrngnú! V "lepšom prípade" nech si dieťa lízne, veď je to len vajcový likér... Výlety v prírode, opekačka, grilovačka, zabíjačka, kapustnica, alkohol súčasťou akcie, veď to by ani nebolo ono, či? Zapíja sa maturita, prvá rozchod, sklamanie. Veď žiaľ treba spláchnuť! Ak si chlap, tak si daj s nami, ináč si bábovka! Jeden do pravej nohy, druhý do ľavej, posledný kapurkový... Ak si nedáš, tak ma urazíš, veď som pálil, aká je výborná. Ideme na dovolenku, lyžovačku, kto berie "domáce"? V rodinných seriáloch Oteckovia a Mama na prenájom (môj osobný sociálno-média prieskum) v 9 častiach z 10 je súčasťou rodinného žitia alkohol....FB, IG, sem tam MK, fotka s vyloženými nohami, pohár v ruke, popis: Konečne oddych, zaslúžim si, hurá víkend, prosečko ❤️aperolik a podobne. Pozitívne emócie, spojené so "slasťou" ktorú su predsa zaslúžim, no nie? A takto nevinne to začína a končí na Prednej hore. Sme národ alkoholikov, ešte ma nikto nepresvedčil o opaku. Alkohol je metla ľudstva, škoda že s ňou nezametá a netancuje dotyčný sólo!

autor
9. jún 2023

@jamimo veľká pravda, súhlasím. Len piť a piť. Ešte aj reklamu na to dovolia. Aspoň že to fajčenie veľmi obmedzili, nedalo sa dýchať keď človek niekam chcel ísť

levandulova111
9. jún 2023

@jamimo svatá pravda 🙏
Pijú dvakrát do roka. Keď majú narodeniny a keď nemajú..
Zapíja sa každá príležitosť, narodeniny, meniny, zloženie skúšok, maturita, výučný list, prijatie do zamestnania, nový vodičák, obriezka, krstiny, veľká noc, Vianoce, Katarínske zábavy, Štefanske zábavy, narodenie dieťaťa, úmrtie príbuzného/blízkeho, rozchody, rozlúčka so slobodou, svadby, Vianoce, jarmoky.... Nech si každý doplní ostatné... A keď náhodou sa nič nedeje, kvôli čomu by sa dalo piť? Tak pijú, aby sa dačo udialo, alebo od nudy... 🤦 neznášam alkohol, nie len že zabíja, ale aj rozbíja - kamarátstva, vzťahy, rodiny.... Smutné

viestta
9. jún 2023

@martinmmartin este ho budeme lutovat, ze z basy vyjde starec nad hrobom?

martinmmartin
9. jún 2023

@viestta nie lutovat nie ale odsedi si velmi velke percento aktivneho zivota co mu zostava a to trest je

h2
9. jún 2023

@martinmmartin To je čo za komentár? Prečo by mal jeho život za niečo stáť? Zabil 5 mladých ľudí! Čo ich životy?!

kulumulu123
9. jún 2023

@martinmmartin rodicom tych uabitych ludi na zochovoj nestiji zivot za vela ani teraz a nieto este v starobe, alebo sa mylim?? 🤷‍♀️😭

gir
9. jún 2023

@martinmmartin no chudák, neužije si života. A piati ľudia na prahu aktívneho života si ho jeho vinou neužijú. A najslabší stupeň stráženia... bonus.

babulkomale
9. jún 2023

@jamimo boze toto ako keby som ja pisala.
Zhrozena som, baby na materskej a pretekaju sa ktora si vecer skor naleje, s malymi detmi doma ked treba rychlo reagovat, človek nikdy nevie co sa zomelie...fakt narod ozranov.

nykkushka
9. jún 2023

Minule na Fb v jednej skupine dala matka fotku, ako jej dieťa rozmazalo jogurt po sebe a zemi a ona si kvôli tomu na ukludnenie dala poldeci (to bola druhá fotka, poldecak s tekutinou). Ja som normálne nechápala, koľko matiek ju v tom podporovalo - tiež by si dali, aby ich neporazilo 🤦🏼‍♀️. A pár žien, čo napísalo, že je to už trošku moc aby niekto takto pil cez deň bolo označených za trápne uzkoprse dokonale matky 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️. Nakoniec matka napísala, že tam bola čistá voda, že len chcela byť vtipná 🤦🏼‍♀️
Mňa tiež neskutočne desí na akom piedestále je v našej spoločnosti alkohol (neviem ako je to v iných krajinách). A ak je niekto s iným názorom, je urážany, divný, trápny a nevie sa zabaviť.
Desí ma, že hocikedy mňa, moju rodinu, priateľov môže zmrzačit/zabiť nejaký zmrd, ktorý sadne nadrbany za volant....

autor
9. jún 2023

@babulkomale že si tá žena nalieva pravidelne doma, to je celé zle. Ale že taká žena pustí svojho ožratého alebo aj hoci po pár drinkoch/1 drinku chlapa šoférovať, to nepochopím nikdy. Keby sa niekto z môjho okolia vydal na cestu autom po alkohole, buď ododvzdá kľúče, alebo zavolám policajtov. Ja v tomto neznám brata. Našťasie sa to ešte nestalo.

basska_b
9. jún 2023

@jamimo Dobre pises... a ked nepijes, si isto tehotna a nutia ti to doslova... tiez si myslim, ze velmi pozitivne sa to ospevuje uz starocia. Ved boli hnutia abstinentov, ked videli ludia dobrej vole, co to s ludmi robi... najma slabsej povahy

jamimo
9. jún 2023

@babulkomale tieto ženy sa nazývajú v adiktológii dvojdecové alkoholičky. Samozrejme, že by sa s tebou hádali, že nie... ale áno. Ak je konzumácia alkoholu spojená s relaxom, zásluhou a aktivuje sa v mozgu centrum odmeňovania=vzniká závislosť 🤔 Človek by mal vedieť "vypnúť", relaxovať, odmeniť sa, bez pomocných barličiek ako je napr. alkohol. Bohužiaľ, málokto vie žiť (oddychovať) sám so sebou. Návykové látky pomáhajú uniknúť, z reality, z vlastného ja... Bohužiaľ.

jamimo
9. jún 2023

júj, moja svokra silná fajčiarka by ti hneď povedala, koľko ona prispieva do rozpočtu daňami z tabakových výrobkov, že ona má dávno predplatenú liečbu rakoviny pľúc. 👉😵 Tak som si dala tú robotu a našla info. Z 1 € tabakového výrobku= 0,10centov. Keď som jej to povedala, stratila svoje plané argumenty. Čo dodať? 🙄

jamimo
9. jún 2023

@basska_b pozor, ani tehotenstvo nie je prekážka. Argumenty typu: veď si tehotná len prvé týždne, veď to je malé ako makové zrnko, veď pohár vína ešte nikomu neublížil, veď to je len také slabé pitie- babský cucák, to nie je "tvrdé", a to predsa nemôže uškodiť, veď to zrieď na strik, však ten likérik ani nezacítiš... Osobne ma veľmi mrzí, že preventívne aktivity ohľadom FAS (fetal alkoholový syndrom) sú veľmi biedne. Verejnosti málo známe. U môjho gynekológa až jeden letáčik na nástenke 😒 Pritom tie deti sa narodia nevinne, a poškodené natrvalo!!! Nezvratný stav...v roku 2015/ narodených 250 detí ročne. Predpokladám, že ich je stále viac. Tie deti mohli byť zdravé. Najsmutnejšie na tom je, že musia žiť s celoživotnými následkami "len preto" lebo matka nedokázala odolať 🍷🍸🍹🍺🥂🥃
https://lekar.sk/clanok/fetalny-alkoholovy-syndrom

elisebah91
9. jún 2023

@jamimo je to veľká pravda...ja som vyrastala v takom prostredí, že všetko sa zapojilo, teda dospelí, nie len životné udalosti ale aj po práci, v lete sa stale hrávalo, dačo a drevom atď...stále po akcii treba posedieť, vypiť(však len jeden, dva), alebo len tak ...teraz som rada, že mi otvoril oči môj muz ktory je ,, alergicky,, na alkohol(otec alkoholik) a až som nechapala ako to moja strana nedokázala prijať-akceprovala to ťažšie než som cakala, že na krstinach sa nestiahli tri fľašky max dva poháriky a hotovo. Už si zvykli že u nás máme radler nealko Max fľašu vína na akcii.
Je to take povedomie, že alkohol to nič veď len pivko...ale keď sa s tým začne človek babrať a povie rázne NIE to sú debaty okolo...

jamimo
9. jún 2023

@elisebah91 áno, poznám, z rodiny nenaliali a počúvame už pomaly 15 rokov obohratú historku o tom, ako išli z návštevy "nasucho" ako od Suchánkov. U nás sa tiež nenalieva, obed, káva, koláč... Priznávam, že svokrovi sme kúpili na 70. narodeniny 2 koňaky 20r.+50 ročný=70. Zbiera koňaky a dá si dúšok. Ak si môj chlap dá 2-3 malé pivá za večer v lete (výnimočne, skôr kávu, minerálku, Vineu) skonštatuje, že si pripadá ako alkáč. Ku kulinárskemu gastro zážitku si dá max. pohár vína. Proste nemáme vypestovaný zvyk a vzťah žit v obľube s alkoholom.

hefo
9. jún 2023

@gir To je nepochopenie základných poznatkov kriminológie. Oni sa neboja nie preto, že by si mysleli, že 15 rokov je málo (predstav si naozaj dôkladne, koľko je to 10 rokov - ak berieme, že ho pustia skôr). Nebáli by sa o moc viac ani vtedy, ak by Dědeček visel na povraze - lebo nikto si nepripustí, že by mu veľmi hrozilo chytenie, a už vôbec nie, že by havarovali (v starých časoch verejných popráv v dave sledujúcich veselo "pracovali" vreckári, aj keď im tiež teoreticky hrozilo všeličo).

Čo pomáha, je systematickosť a vysoká pravdepodobnosť chytenia, ale to tu nemáme. A ešte spoločenské odsúdenie nemiestneho pitia, čo tiež nie je zďaleka samozrejmosťou, všetci sa pohoršujú najmä na tom jednom nešťastníkovi, ktorý si zhodou okolností "vytiahol najkratšiu zápalku" a vybúral sa takto nešťastne...

babulkomale
9. jún 2023

@jamimo ano viem. A ano, hadali by sa, ved alkoholik nikdy nema problem...
Nemame spolocnu rec. Ja to nepotrebujem, takze do takych partii nezapadam. Mam kamosky co nepotrebuju pit a mame super vztahy bez alkoholickej zataze.

gir
10. jún 2023

@hefo nemusím poznať zásady kriminologie,to je o človeku. Normálne zmýšľajúci človek si nesadne ožratý za volant a dúfa, že nikoho nezabije. Beriem to z pohľadu rodiča. Trest smrti tiež nič nerieši, poslala by som ho pracovať do uránových baní doživotne a jeho majetok rozdelia rodinám detí.