Nepodarené cesto

lia88p
4. feb 2023

Zdravím
Už dlhšie sa mi pri pečení cesto akoby zrazí je tuhé, gumovité a nenarastie. Vlastne zakaždým je z koláča nepodarok len párkrát sa stalo že bolo cesto príliš suché a popraskalo to som už pridala viac kypriaceho prášku ale konzistencia bola aj tak taka gumová nie vláčna a nadychaná . Postup receptu vždy dodržím a hneď dávam piecť do predohriatej rúry. Neviem či je problém s rúrou alebo niečo zle pri príprave koláča. Ale nie som spokojná ani s mäsom to je zase zakaždým úplne vysušené nech robim čokoľvek.
Za vaše rady voper ďakujem

viestta
4. feb 2023

@lia88p splasnute cesto je nedopecene. Kazda rura pecie inac, treba sa naucit zit s tou tvojou. Pomohlo by znizit teplotu a predlzit cas pecenia a kolac vyberat az ked je cesto upecene, vyskusat napriklad spilkou.
Maso zavisi ako pecies, ked chces dobre stavnate maso, treba ho piect zakryte, dlhsie, na nizsej teplote a len tesne pred koncom (asi 20 minut, pol hodinu) dvihnut teplotu a dopiect odkryte aby malo chrumkavu korku.

stefi_k
4. feb 2023

Hmm ... a ake cesto vlastne pečieš ?

bessie12
4. feb 2023

@lia88p presne tak ako pise @viestta . Dokonca aj kurca peciem na nizkej tepote (cca 150-160 stupnov ) 2-3 hodiny a potom dopekam na vyssej ( 200-220 stupnov ). Momentalne tiez peciem kolac a vzdy si po cca 20-25 minutach kolac kontrolujem sparadlom a podla potreby nechavam dopiect. Musis si to vzdy sledovat, lebo kazda rura pecie inak.

hipuska
4. feb 2023

Moja babka ma.naucila, že rúra sa môže prvý krát otvoriť keď cítiť vôňu. A trochu to aj sedí. Ak máš namysli také slahane cesta, tie už do rúry musia ísť krásne vymiešané ako oblacik, nadýchané. Záleží aj aky máš mixér. Skús pozrieť videá ako sa správne cesto pripravuje.

pribinak
4. feb 2023

Daj recept aký koláč pecies

lia88p
autor
4. feb 2023

@viestta neviem či je problem s dobou pečenia hlavne čo sa koláčov týka :/ napr dnes som piekla podľa receptu 30 min aj som tesne predtým kontrolovala spilkou nelepilo sa ale po rozrezaní bolo opäť ako puding

bessie12
4. feb 2023

@lia88p a aky kolac si piekla ??

lia88p
autor
4. feb 2023

@pribinak https://dobruchut.aktuality.sk/recept/25767/fot... dnes to bol perník, predtym keď som piekla u mamy doma tak mi perník vždy vyšiel

laila22
4. feb 2023

@lia88p pri akej teplote zvykneš piecť?

viestta
4. feb 2023

@lia88p ked bolo ako puding nebolo prepecene. Skusat treba v strede, nie na kraji. Po pravde, ja nikdy nepeciem podla receptu, ale podla toho ako vyzera. Lebo ja vsetko peciem na teplovzduch, vacsinou na 170 a cas podla toho co peciem. Na ten pernik mi 30 minut pride malo

pribinak
4. feb 2023

@lia88p ja napr nenasýpem múku len tak, ale preosievam cez sitko
Je taka viac vzdušná

saxana000
4. feb 2023

A program aky davas? Vrch spodok?ventilator?
Mne sa cesto zgrclo kym som sa naucila varit piect len ked bolo prilis tuhe a bolo v nom malo tuku.pudingove roztrasene zas bolo ked bolo prilis riedke.ide stale o rovnaly kolac?drzis sa presne postupu?niektore baby prilievaju suroviny odoka ved pol deci mlieka hore-dole ale velmi zalezi na spravnom pomere.a este je tu aj moznost ze sa rura odobera na druhy svet.vtedy zvyknu z nej taketo zazraky vychadzat...

lia88p
autor
4. feb 2023

@laila22 najprv som predohriala na 200 stupňov potom som znížila na 180 a dala piecť

laila22
4. feb 2023

@lia88p k tomu receptu na môj vkus nízka teplota a krátka doba pečenia..ja takéto koláče pečiem 190_200 40min cca

optame
4. feb 2023

@lia88p na moj vkus je tam vela kypriaceho prasku. Zvys aj teplotu 190-200st.priebezne kontroluj.
Pri perniku davam len pernikove korenie a polovicu prasku do peciva. Mne najviac sedi mastna piskota. Od kedy peciem robim len takuto. (Hrncekova)
Jedneho casu sa mi stavalo pri kysnutom ceste,ze pocas pripravy bolo cesto tuhe, ale po upeceni ok. (Bola ina muka)

saxana000
4. feb 2023

Nezabudni ze aj plech mozes mat doma iny ako u mamy hrubka sirka dlzka. a na pernik je 30 minut trochu malo podla mna..

bessie12
4. feb 2023

@lia88p nebolo to prepecene. Nabuduce musis nechat trochu dlhsie. A hlavne kontrolovat cely cas.

lia88p
autor
4. feb 2023

@saxana000 davam vrchný a spodný ohrev, a postupujem vždy podľa receptu a mojim zvykom je vždy cesto kontrolovat ku koncu pečenia ale jednoducho už na povrchu cez sklo vidím že to není ono

lia88p
autor
4. feb 2023

@bessie12 nabudúce skúsim nechať dlhšie možno vyjde

bessie12
4. feb 2023

@lia88p jj tak urob. Napr. ja teraz peciem kolac ako som vyssie spominala a v recepte sa pise 25-35 minut, ale necham ho dlhsie, lebo ani po 30 minutach nie je v strede upeceny. Kontrolovat chodim kazdych 5 minut pred dopecenim. Peciem bananovo jablkovy kolac. A peciem na programe horny a dolny ohrev s ventilatorom.

veselo_neveselo
4. feb 2023

Je mozne, ze truba "malo pecie". Mas moznost preverit teplotu? Ak mas teplomer, tak ked ho pichnes do kolaca, musi mat aspon 90 stupnov. (Ostatni, opravte ma ak sa pletiem).
Je mozne, ze tvoja truba nefunguje tak dobre, a 180 nieje 180, ale 160, a to potom to pecenie trva o dost dlhsie. Alr toto neviem, ako by sa dalo (jednoducho a lacno) overit. :-/
Este moze byt, ze mas vela prasku do peciva - merias ho poriadne?
Pripadne, ze kolac vytahujes prilis skoro.
Sprav este jeden, a daj pozor na vsetky tieto veci, pripadne aj skontroluj teplomerom, a uvidis, ze sa podari.

lia88p
autor
4. feb 2023

@veselo_neveselo naozaj už neviem musím odskúšať všetko aby som prišla na to kde je problém lebo vravím nikdy nevyšiel tak ako mal buď som nechala dlhšie a bol suchý a opíšem to tak že sa v ňom vytvorili sice bubliny ale nebolo to take šťavnaťé dokonca niekde vytvorila taka bublina že sa po narezaní lámal v strede ťažko sa to opisuje ale častejšie mám ten prípad že je cesto gumené

jankalukasova
4. feb 2023

@lia88p ja som mala toto isté a nakoniec sa zistilo, že spodná špirála dávala výrazne nižšiu teplotu ako mala. Rúra za asi 600€, mala tri roky, zašibalo riadiacej jednotke... všetky koláče boli nedopečené a myslela som si, že som totálny pekársky nedouk ale keď som piekla kura cez tri hodiny a nerozpadávalo sa, povedala som dosť. Kúpila som novú rúru a odvtedy máme opäť koláče od výmyslu sveta.

lia88p
autor
4. feb 2023

@jankalukasova no tak podľa mňa rúra robí veľa pretože poznám ľudí, ktorí cesto robia od oka nebabrajú sa s tým ani s postupom a vždy vyjde perfektný koláč. A hlavne ta moja je už stará no :/

jankalukasova
4. feb 2023

@lia88p ak máš starú rúru, tak si kúp novú. Kľudne už može mať slabé tie špirálky a tým pádom nepečie.
Moja nebola stará ale proste sa pokazila, spodná špirála púšťala o 50°C menej ako mala. Nepiekla som nič normálne. Hneď prvý deň ako som mala novú rúru som upiekla talianske panettone a bolo fantastické. Týždeň pred tým skončilo v koši.

oli18
4. feb 2023

@lia88p odskusaj si spiraly, ci sa niektora nevypalila. Da sa kupit nahradna, nemusis menit ruru.
Ja by som nemala odvahu piect kolac na 200°C. Radsej menej stupnov a dlhsie.

jaskolka
5. feb 2023

Podľa mňa je problém v rúre. Nemusí už jednoducho "dobre piecť".

jimmyl
24. nov 2023

@lia88p
Dobrý večer, nasla som túto komunikáciu ohľadom rúry, mám taký istý problém. Ako ste to potom vyriešili?🙂 Lucia

lia88p
autor
4. jan 2024

@jimmyl Dobrý deň, nakoniec sa zistilo že máme pokazenú rúru, kúpili sme novú a pri tej sa to nestáva 🙂

sense
4. jan 2024

Ja vždy pečiem o 10 stupňov vyššie ako recepty uvádzajú a zvyčajne aj dlhsie