Nedeľná omša pre veriace ženy

25. jún 2023

Chcem sa opytat veriacich ludi, zien, ze nestiham chodit na nedelnu omsu, ani detsku, dieta ma styri roky, ale hlavne ja nestiham, ani v sobotu vecer a ani v nedelu. Zatial je to tak, dufam, ze sa to zmeni v buducnosti. Su na to nejake ospravedlnenia?

denkabemommy
25. jún 2023

Viera v Boha nemá nič spoločné s kostolom.

nelca0510
25. jún 2023

Myslím,že nie. Aspoň tak to bolo na nauke vysvetlené. Môžeš ísť aj s dieťaťom,alebo ty pôjdeš na jednu,manžel na druhú a prestriedate si dieťa.

domkakvet
25. jún 2023

Otazne je preco nestihas

janinah
25. jún 2023

Nie sú,sama vieš,ze sa to dá v pohode.Len si to treba zariadiť a neuprednostňovat kadečo iné.

jaskolka
25. jún 2023

A prečo nestíhaš?

tortelinka
25. jún 2023

A dôvod prečo nestíhaš?

dskjhfdlkdjhl
25. jún 2023

Je trochu ine, ked ma clovek doma novorodenca, ale 4-rocne dieta je uz uplne ina kava, neviem si predstavit, co asi tak robis, ze nestihas. Samozrejme, otazka su priority.

dota6
25. jún 2023

Som z veriacej rodiny (sama nepraktizujem) ale akože čo? Ospravedlnenky? Komu? Kňazovi?
Veď hádam sebe vieš sama dať odpoveď ako to je. Toto sa mi na kostolníkoch nepáči :( aj sa tu hneď pustili do teba o prioritách :D a keby sme žili v stredoveku tak ťa vynesú na hranicu. Nevedia podrobnosti a už ťa súdia. Nevedia či nebývaš na lazoch, nevedia či máš kde nechať dieťa, či nemáš brigádu, chodíš do práce, nestráš sa o iného člena rodiny. Okamžite ťa odsúdia. Fuu... presne pre toto, som stratila vieru a také správanie mi otvorilo oči.

h2
25. jún 2023

Chodiť do kostola nie je povinné, nepotrebuješ žiadne ospravedlnenky. Ospravedlň si to jedine sama pred sebou a prestaň sa tým trápiť.

divokykonik
25. jún 2023

My máme takmer dvojročného syna a chodievame už niekoľko mesiacov aj s ním do kostola. Ale do kostola nemusíš chodiť, je to len tvoja vôľa. 🙂

lukbe
25. jún 2023

Hm,je to zvláštne,že nestíhaš. Možno si s dieťaťom sama,možno v kostole nevydrží, možno si celý ten čas,od soboty večera do nedele večera v práci. Netušíme. Asi by to bolo ospravedlniteľné len v tomto prípade. Ty musíš vedieť. Ak si to môžeš zariadiť inak,"ospravedlnenky" neplatia.

autor
25. jún 2023

@nelca0510 nemam manzela, som sama, byvame daleko, nemam auto

autor
25. jún 2023

@janinah neda sa to u mna v pohode, to by som sa nepytala, vazne, som aj trochu chora take pohybove a beriem od psychiatra lieky dlhodobo, je mi to luto, lebo viem, ze to je tazky hriech ale nejde to zatial

h2
25. jún 2023

Ťažký hriech je niekoho zabiť, alebo ublížiť inému človeku. To je choré, toto zmýšľanie, že neísť do kostola povinne si tam tú hodinu odsedieť je ťažký hriech.

terezka1947
25. jún 2023

Ospravedlnenie na to nie je,pokiaľ bývaš neďaleko kostola. Predpokladám,že nebyvas niekde na samote. Vtedy by to vážny dôvod bol.
Čiže iba ty vieš,prečo nestíhaš a ako ďaleko je ten kostol.
A preto iba ty vieš,či to vážny dôvod je alebo nie je.
Ak sa to z vážneho dôvodu nedá,nechodíš ani do práce,do obchodu,tak jasné,že nezvládnes ani kostol....

autor
25. jún 2023

@domkakvet
@jaskolka
@tortelinka
na otazku preco nestiham neviem odpovedat uplne, nestiham proste, nevladzem a nestiham, je to zlozite, musela by som ist peso dost daleko, a naspat tiez, trvalo by mi to tri hodiny skoro, mam to s vela vecami

sella38
25. jún 2023

neriesila by som, hlavne nie v takom pripade ako opisujes. Nalad si v TV Lux, tam mas omsu kazdy den, ak ju potrebujes k zivotu. Spravny zivot podla spravnych hodnot a aj viera v Boha nie je zalozena na pocte nedelnych omsi (ci sa to veriacim paci alebo nie). Bola som vychovavana tak, ze pokial som nemala horucky, musela!! byt nedelna omsa. Takze velakrat aj s bolestami hrdla, silnou nadchou... dospelo to vo mne do stadia, ze som mala neskor, ked uz som zila sama, extremne vycitky svedomia, ak som nesla... a potom som z toho vyrastla a zije sa mi aktualne krasne aj bez nedelnych omsi....

kacena4
25. jún 2023

ak mas na to padne dovody zucastni sa omse doma v telke. ak nemas moznost, zdravotne komplikacie (dieta je výhovorka) mas moznost ist aj cez tyzden po praci v ramci vychadzky... drzim palceky

ruxandra
25. jún 2023

Kks, ako sa tu na teba zeny zlietli ako supy 😯 veriace zeny 🤦‍♀️
Mna inak ale zaujima, opdovedzte mi niekto, kludne aj do spravy, aby sme tu zbytocne nemenili temu, ale co sa jej akoze stane, ked nepojde do kostola a nikto jej to neospravedlni?

autor
25. jún 2023

@ruxandra je desat Bozich prikazani a tam mje povinnost ist na omšu v nedelu, jalebo v sobotu vecer, ale mne to nevychadza zatial teda

zuzanka.zuzu
25. jún 2023

a to sa podpisuje dochádzka či o čo tu ide? 😀

terezka1947
25. jún 2023

@ruxandra vôbec nie je problém v "chodení do kostola",či "nechodeni do kostola".
Ak je človek skutocne veriaci,túži byť aspoň jeden deň do týždňa na svätej omši,prijímaní,skrátka to vnútorné sám potrebuje. Čiže veriaci človek ani neuvažuje o Tom,či musí ísť minimálne v nedeľu do kostola.
Otázkou potom je,aký mám vzťah s Bohom,ak som veriaci a nepotrebujem prijímanie?
Toto si musí zodpovedať každý sám.
A byť za to aj sám zodpovedný.
Nikto nechce po nikom,aby bol v nedeľu v kostole chorý,došiel tam z posl.sil,či nechal niekde choré dieťa,či rodiča,len aby si urobil "čiarku".
Nevidím dôvod tu vysvetľovať neveriacim,prečo je pre veriaceho prijímanie a omša dôležitá.
Nemyslím to v zlom,ale nedá sa to vysvetliť,to človek musí cítiť sám. Byť veriaci neznamená "chodiť do kostola". To je o niečom inom.
Potom,keď sa veriaci človek opýta.....a musím?
Tak je veriaci,či je akože veriaci,či...neviem.
Neznamená,že je lepší,či horší človek.
Ide tu o ten vnútorný vzťah s Bohom....a ten sa oklamať nedá. Buď ho máme alebo ho nemáme.

lilke
25. jún 2023

@zuzanka.zuzu tá "dochádzka sa podpisuje" priamo u boha. Jej to neprikazuje človek, ale ona sama si uvedomuje, prečo omša. Ty ako neveriaca nepochopíš 😉

jaskolka
25. jún 2023

Ak nemáš nijakú možnosť chodiť, tak jednoducho nechoď. To nie je povinné.
Očividne ale ty z toho máš výčitky, čiže je to pre to že chodzr chceš, ale z objektívnych dôvodov nemôžeš, alebo proste máš pocit"ze treba chodiť?"
Neviem síce, kde bývaš, že máš 3 hodiny cesty do kostola - jedine ze dakde na samote na lazoch, ale ak skutočne ta to trápi,tak si pozri omšu v televízii napríklad.

alex49
25. jún 2023

V slovenskom rozhlase vysielajú každú sobotu omšu, zapni si ju a modlí sa pri varení. Vieru máš mať v srdci a nie v kostole.

neznamaznama
25. jún 2023

Som veriaca, chodím aj do kostola, ale..... Nikde nie je napísané, že musíš ísť do kostola. V prikazaniach sa píše, že máš svätiť sviatočný deň. Nie, že musíš ísť do kostola. Ak to je u teba ako píšeš a je to fakt komplikované, máš dve možnosti. Občas si zavolať taxík a ísť ním (chápem, ide to do peňazí, tak choď raz za dva týždne, za mesiac, ako ti to vyjde), alebo si urob iný program. Pusti si omšu v telke či rádiu (priznám sa, že toto u mňa nefunguje), prečítaj si so synom niečo z biblie, pozrite si náboženský film, choďte na výlet k nejakému krížu a tam sa pomodli. Ak ti veľmi chýba návšteva kostola, hľadaj riešenie, možno nie každý týždeň, ale aspoň občas. Ak ti ide o to, či to budeš mať hriech, možno sa do mňa pustia, ale osobne, možno aj hej, ale stále je to menší hriech, ako u tých, čo chodia do kostola každý víkend a potom ...... Veď vieme.

majlo1234
25. jún 2023

Pozri, je to vraj hriech. Ale vraj je pan boh vsade a veaj je milosrdny, tak sa tym netrap

lilke
25. jún 2023

Autorka, nikto z nás nepozná tvoju reálnu situáciu, zdravotné dôvody,... Sú objektívne dôvody, pre ktoré je ospravedlnená účasť, napr. choroba teba či dieťaťa,... V takých prípadoch sa odporúča ísť aspoň cez týždeň, kvôli posile... Pokus sa čas si rozplanovat (a áno, pamätám si ešte, kolkokrat deti nám zmenili plány) poprosiť niekoho známeho o odvoz, spojiť omšu s nedeľným výletom,... Buď úprimná voči svojmu svedomiu, to neoklames. Ak snaha bola,a čosi to skrížilo, je to iná situácia ako nedá sa a ani sa nepokusam...

janulik2008
25. jún 2023

Som veriaca, ale do kostola nechodím. Ale boli časy, keď som tam bola každú nedeľu, sviatok a dokonca aj na detské omše som chodievala a rada. Keď bolo prvé sväté prijímanie tak som pomáhala ale odkedy pracujem, nemám silu 😁 je to však v desatoro "Pamätaj že máš svätiť sviatočné dni" 🙂

januska12323
25. jún 2023

Omšu vysielajú v rádiu, televízii aj na internete. Ak máš potrebu sa zúčastniť stačí si ju naladiť. Nikde nie je písané, že je nutné byť fyzicky v kostole.