Nechcem očkovať psa

26. júl 2020

mame asi rocneho psika ktoreho sme si doniesli od majitelov. Ked bol stena prve ockovanie mal. Nas veterinar vravi,ze ho uz ockovat netreba no vsetci ma oznacuju za tyranku a svinu a ja nechapem preco? Ved aj Vy matky si neockujete decka ked viete,ze im to moze ublizit. Mali sme viacero psov. Zaockovali sme iba proti besnote a uz sme ho viac neockovali a pes sa dozil uctihodneho veku. Je to ozaj taky problem?

ancovicka21a
26. júl 2020

ja davam ockovat len proti besnote,to je povinne,inak nie..a jeden psik uz ma 13 rokov a druha ma 8 a nic im neni a ani nebolo..ak je to klasicky domaci pes,ze s nim nepojdes na dovcu do zahranicia,kde su ockovania potrebne,tak ani neries..a nikomu nehovor,ze ho neockujes a budes mat pokoj 🙂

mondolina
26. júl 2020

Problém bude keď niekoho Tvoj nezaočkovaný pes pohryzie.

0silvia0
26. júl 2020

kto vsetci vedia, ci ty ockujes svojho psa? My ockujeme kazdorocne, ale nikoho to doteraz nezaujimalo, ani jeden jediny cloviecik sa nespytal, ci mame psa zaockovaneho...

kittyna5
26. júl 2020

Zo zákona je povinné iba proti besnote, to má aj náš. Ostatné každoročné netreba, naša veterinárka povedala, že načo zbytočne ho bude očkovať a trápiť ho. Stačí besnota raz za 3 roky, či ako to vychádza

vikusjk
26. júl 2020

nerozumiem, kto kazdy ta osocuje? Ty chodis s cedulkou na cele, ze nemam zaockovaneho psa?

0silvia0
26. júl 2020

@kittyna5 besnota len raz za 3 roky? Som myslela, ze kazdy rok, musim to pozriet...
Aha, pozrela som, je viac druhov vakcin, su aj kazdorocne aj take ako pises, kazde 3 roky....

autor
26. júl 2020

Nas veterinar povedal ze staci iba raz a nemusime ho uz ockovat ze je to zbytocne ak nebyvame v hore alebo blizkosti hory. O to nie ale kamaratka robi v utulku a stale mi robi prednasky ze ako tomu zvieratu ublizujem

kittyna5
26. júl 2020

@0silvia0 áno volakedy viem že bola taká, že každý rok sme chodili a teraz už len raz za 3 roky. Možno to je aj nejak od veku psa, náš už je starý, tak asi nemusí mať tú každý rok čo je

0silvia0
26. júl 2020

@kittyna5 je to od druhu vakciny, my chodime kazdy rok, ale dostava okrem ockovania besnoty aj ockovanie proti dalsim chorobam...

evkamotka
26. júl 2020

Tak jej povec ze si ho dala a mas pokoj

lucmirka124
26. júl 2020

Ockovanie proti besnote su povinne... zvysok uz ako uznas za vhodne. Ak ti nedajboze psik dakoho kusne. A ty nebudes mat v ockovacom preukaze znamku z ockovacej latky. To bude omnoho vacsi problem ako prednasky tvojej kamaratky. Veterinar taketo nieco odporucat?? No poznam takych umelcov ktori veterinu vystudovali asi za obalky do vacku profesorom. Ockovat proti besnote Je povinne dlhe roky.

syslik81
26. júl 2020

zalezi akeho mas psa ... ja mojho neockujem odkedy somnou u necestuje .. predtym kvoly pasu musela byt ..ale je uz stara a je to zbytocnost .. viem ze nikoho nepohryzie je malinka a mierumilovna ..ale keby mam psa vatsieho pojaseneho pubertou alebo utocneho tak by ockovany bol- uz len z ovodu zeby niekoho kusol a mala by som problemy ...

panelacikova
26. júl 2020

@kittyna5
@0silvia0 besnota raz za rok. je to istota. mám to zo zdroja (veterinár, infektológ) z čias, keď bola pohryzená dcéra. pes mal zanedbané očkovanie proti besnote, dátum bol 2 roky starý a majiteľka na vlastné náklady bola povinná ho dať sledovať 2 týždne, či bude OK. čiže info mám ako od veterinára, tak aj z infekčného - ľudského oddelenia

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eliska13
26. júl 2020

Veď nemusíš je to tvoja vec okrem besnoty
Ale môže dostať x iných chorôb stojí Ti to za risk?asi to nebude psík, ktorý len leží doma na poduske na gauči.Ved povedz kamarátke, že si rozhodnutá a nech Ti nerobí prednášky
Ja ockujem, lebo už pár psov v okolí zahucalo na choroby

karhu
26. júl 2020

zmen veterinara

katka0905
26. júl 2020

Besnota je povinna, a nemusis to riesit, pokial tvoj pes niekoho nepohryzie (vtedy musis predlozit ockovaci preukaz), alebo ak ho nenajde niekde policia bez voditka - mne sa stal ten druhy pripad, policia nas vyzvala v nejakej zakonnej lehote psa zaockovat (tiez nebol ockovany).

marca12
26. júl 2020

Jezisi kamoska zs utulku,no tie su trafene a maju diagnozu. Ja tieto utulkacky nemozem ani pocuvat. Zo slusneho milujuceho cloveka urobia tyrana. Ja neviem,preco su tak prepnute a maju take nazory.

ancovicka21a
26. júl 2020

@marca12 no lebo sa stretavaju s utrpenim zvierat..nie su prepnute,len si myslia,ze kazdy clovek je ako ony a ked nie,tak davaju rozumy..to treba brat s rezervou 🙂 ja sama docaskujem macky,staram sa o opustene v okoli..ale nikomu nevnucujem nic..iba ked napr.suseda uz zabije treti vrh maciek,tak mi prasknu nervy a poviem jej,ci nie je jednoduchsie dat vykastrovat..

sunny8
26. júl 2020

Neockovanie neublíži psovi ale ublíži tomu koho náhodou ten pes ukusi. A nehovor že sa to nemôže stať ! Nikdy nevieš

nika82
26. júl 2020

Povinné očkovania: Proti ktorým ochoreniam musí byť pes zaočkovaný

V súčasnej dobe je v Slovenskej republike povinné očkovať psov len proti besnote, hoci Slovensko patrí medzi oblasti mimo výskyt tohto ochorenia. Besnota, rovnako ako leptospiróza, patria medzi tzv. zoonózy – ochorenia prenosné na človeka a iné zvieratá a je tu povinnosť nahlásenia príslušným úradom. U psov sa besnota prenáša vírusom Lyssa. Typickými príznakmi sú zvýšené slintanie a agresivita. Ochorenie končí vždy smrťou.

Ochorenia, proti ktorým by mal byť zaočkovaný každý pes

Psinka
Psinka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré môže spôsobiť vážne gastrointestinálne a respiračné ťažkosti (intenzívny kašeľ, hnisavý nosný a očný výtok) alebo smrteľné kŕče a ochrnutie.

Parvoviróza
Parvoviróza je spôsobená vysoko nákazlivým a vysoko rezistentným DNA vírusom CPV (psí parvovírus). Hlavne mladé umierajú na dehydratáciu alebo intoxikáciu spôsobenú ťažkým zvracaním, horúčkou (až 41,5°C) a krvavou hnačkou. Ale aj v prípade, že zviera ochorenie prežije, často umiera o niekoľko rokov neskôr na následky parvovirózy kvôli slabej imunite organizmu alebo srdcovým problémom.
Infekčný zápal pečene (hepatitída contagiosa canis)
Canide adenovírus 1, ktorý vedie k tzv. infekčnej hepatitíde u psov, sa do tela dostane väčšinou s vodou obsahujúcou moč alebo s krmivom a spočiatku spôsobuje horúčku a zápaly očí a obličiek. Ak vírus postihne pečeň, objaví sa únava, zvracanie a hnačka. Hlavne u mladých alebo oslabených psov vedie hepatitída k smrti.

Leptospiróza
Leptospiróza sa prenáša baktériami Leptospira, ktoré obvykle žijú v kontaminovanej pôde alebo vo vode. Hlavne u mladých psov a jedincov s oslabenou imunitou môže toto vysoko infekčné ochorenie spôsobiť vážne poškodenie orgánov, ktoré v mnohých prípadoch končí aj smrťou. Leptospiróza sa v posledných rokoch výrazne rozšírila. Vzhľadom k tomu, že je prenosná na človeka a je nebezpečná, je očkovanie striktne odporúčané.

Voliteľné očkovania: U týchto ochorení ma očkovanie zmysel v jednotlivých prípadoch

Parainfluenza
Psia chrípka alebo parainfluenza postihuje hlavne zvieratá v chovných staniciach. Vysoko nákazlivé vírusové ochorenie vedie k závažným respiračným problémom (obvykle nepríjemný, suchý kašeľ). Hlavne u zvierat s oslabenou imunitou môže viesť k ťažkému zápalu pľúc, ktorý môže byť v niektorých prípadoch aj smrteľný.

Lymská borelióza
Toto bakteriálne ochorenie sa prenáša primárne uhryznutím kliešťa. Obvykle prebieha bez príznakov, ale v závislosti na rôznych baktériach Borrelia môže viesť aj k silným neurologickým kŕčom, ochrnutiu a úmrtiu psa. Psy trpiace na lymskú boreliózu sú apatické a odmietajú potravu

Babesióza
Uhryznutím kliešťa sa môže prenášať tiež ochorenie zvané babesióza (nazývané tiež maláriou psov). Agresívne infekčné ochorenie, ktoré je sprevádzané vysokou horúčkou, vedie v prípade, že nie je liečené, behom niekoľkých dní k rozpadu červených krviniek a tým k úmrtiu zvieraťa. V krajinách, kde sa vyskytujú kliešte infikované babesiózou, sa odporúča okrem prirodzených opatrení ako je dôkladné prehliadnutie psa po prechádzke v prírode, tiež očkovanie ako ďalšia ochrana.

Pliesňové infekcie
Jedná sa hlavne o ochorenie pokožky, ktoré sú u psov pomerne rozšírené. Najbežnejším patogénom u psov je dermatofytný Microsporum canis, ktorý spôsobuje tvorbu lupín a krust na koži a vypadávanie srsti na postihnutých miestach. Plieseň môže byť prenášaná z iných infikovaných zvierat aj z infikovaného prostredia (kôš, koberec alebo hrebeň). V ohrozených prostrediach, ako je chovná stanica alebo útulok, môže byť očkovanie užitočné, keďže prispieva k významnému zníženiu príznakov.

Leishmanióza
Leishmanióza je jednou z najčastejších tropických chorôb u psov. Prenáša ju hlavne muška škvrnitá a hmyz rodu Phlebotomus žijúci južne od 45 stupňa zemepisnej šírky. Krvné parazity napádajú bunky a orgány psa, a ak nie je nasadená zodpovedajúca liečba, pes počas dvanástich mesiacov umiera (obvykle na zlyhanie obličiek). Hoci novo vyvinutá očkovacia látka nemôže zabrániť infekcii, zvyšuje imunitnú odpoveď psa na nebezpečné patogény.

monika225
26. júl 2020

@0silvia0 besnota je aj na dva roky vakcina, ja tak dávam u rodičov očkovať hafana

monika225
26. júl 2020

Ja dávam každý rok kompletnú injekciu obidvom labikom ,ale chodíme na prechádzky tak pre istotu ,aspoň proti besnote by som dala ak by niekoho náhodou pohrýzol a nebol by zaočkovany tak by si mala problém

0silvia0
26. júl 2020

@kittyna5
@panelacikova
@monika225
baby ved pisem, ze som dohladala, ze je viac druhov vakcin.... my chodime tiez kazdy rok...

nika82
26. júl 2020

a napr na Royal canin pisu aj ked nie ci povinne ci nepovinne

Ročne - Psinka, Infekčná hepatitída, Psí parvovírus, Leptospiróza, Besnota

nelca84
26. júl 2020

Besnota je povinna, to by mal veterinar vediet, ostatne je dobrovolne. My davame nasmu NO kombinovanu vakcinu kazdy rok, chceme ho mat zdraveho a mame ho dnu.

moonlight1210
26. júl 2020

Ockujeme, lebo chodime na prechadzky. Tam sa mozu psiky nakazit pri troche smoly.

Ale ak ten vas nevystrci paty z domu, tak nemusite, okrem povinnych.

andrea_82
26. júl 2020

My sme msli raz steniatko slovenskeho cuvaca, ktore dostalo psinku. Keby si videla, ake to bolo trapenie, tak by si nevahala, ci investovat tych 20 € kazdy rok do ockovania. Boli sme stastni, ze neumrel. A u nas je aj kopa kliestov, nic na nich nezabera, tak radsej ockujeme, aby nieco od nich nechytila. Okolo psika je kopa inych nakladov, nevidim dovod, preco setrit prave na tomto. A ta jedna injekcia rocne tomu psikovi nesposobi ziadne velke trapenie.

miskaska
26. júl 2020

Moj pes je ockovany proti borelioze. Co by moja mamka dala za to, keby take existovalo aj pre ludi ☹

lenqua_12325
26. júl 2020

Dala som zaočkovať našu fenku, ktorá bola dovtedy zdravá. Dostala aj nepovinné Myslela som ešte vtedy, ze ju to ochráni... Po pár mesiacoch sa zistilo, že ma rakovinu.
Dala som očkovať králika a ako hovorim v čase, kedy som tomu verila. Doktor ma upozornil, že ak do ďalšieho rána zdochne, on za to nemôže.