Nebezpečné plemená

pectore
1. okt 2012

Pitbull teriér a bandog sú v novele označené ako nežiaduce psy. Znamená to, že by malo byť zakázané ich držanie, rozmnožovanie aj vstup na naše územie. Velmi mi to pripomina nieco ako psí rasiszmus. Nesuhlasim s tym aby sa vyberali len niektore plemena ...a pritom daleko vacsi problem vzhladom na statistiky sposobuje obycajny nemecky ovciak ktory ich dohryzol najviac..no proti tomu sa nic nerobi...a proti bandog ktory na SR nepohryzol jedineho cloveka ... ma byt zakazany (aspon to nieje evidovane)? Nezalezi ci je pes bojove plemeno (slachtene aj za zamerom psich zapasov )... je skor problem ze si takych psov kupuju ludia co ich maju na okrasu a nedokazu ich vychovat... a tu je jedno ci je to velky alebo maly pes..... Na sidlisku je to dieta verzus pes....ja musim zo sebou vsade nosit slzak..pretoze ty genstrici co tych psov vlastnia maju menej rozumu nez ty psy... rovnako aj majitelia normalnych plemien sa tvaria ze ich psik je svetovy a nikoho by neuhryzol.....V panelovych bytoch je najvacsi teroror obyvatelov prave psamy...zavyjanie, stekot , vykaly po travnikoch....... je nemyslitelne aby niekto nechal psa 8 hodin v byte a on celu dobu zavyjal a rusil strasich ludi ci matky na materskych...je to vrchol netolerancie.... politici by mali mysliet aj na toto a vlastnictvo psov v bytoch zamedzit alebo to spravit tak ako v nemecku kde musi mat majitel suhlas celej bytovky....mozno by vsak stacilo v nepritomnosti majitela vyuzivat ultrazvukovy nestekaci obojok.....som proti uplnemu zakazu niektorych plemien ale zas zastavam nazor ze takeho psa si nemoze zaobstarat hocikto...je nutne aby clovek s tym zvieratom absolvoval aspon zakladny vycvik a zviera zvladol...proste aby mal papier na to ze ho zvlada.... takisto by som dala za povinost aby taketo zviera bolo automaticky klasifikovane ako nebezpecne a bolo na verejnosti vodene na vozke alebo malo aspon nahubok...(toto pravidlo by som ale nedala podla plemena ale podla vahy psa...)to uz nieje nejaky jorksirik ktoreho kopnes a odleti...tomuto zvieratu ked preskoci tak ta zabije... bohuzial pes je mentalne priemerne na urovni dvojrocneho dietata to su fakty...a to je sakra dovod na to aby sa stym nieco zacalo robit a nemohol mat take silne zviera hoc jaky blbecek...toto by nemal byt zakon proti zodpovednym majitelom..tento zakon by mal byt proti tym co maju " pitbula- alebo hocjakeho psa" na ozdobu aby vypadali drsne alebo neviem jak ze maju psa....a tych je uz vacsina....preto sa zacinaju ozyvat hlasy ohladom zmeny legislativy.... mne osobne skratka nestaci slovo cloveka ze psika dobre vychova... je to zlozity proces...tak ako pri vychove dietata....je mnozstvo ludi co to zvladnu a vychovaju socializovane a skvele zviera vhodne aj ku detom... .....a naopak je vela ludi co to nezvladnu.... takych ale nemozme prehliadat pretoze ich bude vacsina....pre tych co vicvik zvladnu a je to aj ich konickom bude minimum absolvovat par hodin a zajst si na skusky a dostat za to papier....ty co to nezvladnu aspon nebudu vlastnit velke a neposlusne zviera nebezpecne pre okolie..... musia byt vymyslene paky prave koli takymto machrikom..... pes sa oznacuje ako najlepsi priatel cloveka ale ja som stala zoci voci svorke 6 divich tulavych psov ktory boli velky asi ako vlciaci...a poviem ze v takej situaci si uz dvakrat rozmyslis svoj nazor na psov....a doslo mii aky milacik to v skutocnosti je...... takze psickovia super...ale iba ked su pod kontrolov...to je moj nazor..co si vy maslite o zakaze niektorych plemien... podla mna je to krok spat....ale legislativa by sa mala sprisnit.

irriss
1. okt 2012

@pectore
Konikovska certice...u nas prsi..u vas take,ze??? 😀 😀 😀 😝 😉

sympa1
1. okt 2012

to si mala adresovat tym, ktori o tom rozhodli a rozhoduju...

carodejnica
1. okt 2012

@pectore
Tiež sa mi to nepáči, tento článok je výstižný a stotožňujem sa s ním http://matejhospodar.blog.sme.sk/c/309066/Chov-...

Ale chcem sa zastať nemeckých ovčiakov, tie štatistiky o tom, ktoré plemeno pohrýzlo najviac ľudí, sú podľa mňa zavádzajúce, na Slovensku je pomaly v každom dvore vlčiak a bandogov je možno sto, takže je logické že zo štatistiky vyjde vlčiak ako najnebezpečnejšie plemeno. Pritom sú to skvelé, vyrovnané a inteligentné psy, mala som 13 rokov tú česť stráviť s jednou vlčiačkou kopu času. 😉 Proste za všetkým hľadaj človeka.

ivett1
1. okt 2012

@pectore super téma... už to tu bolo veľa krát spomínané ... a všetci to vedia, že za správanie psa je zodpovedný majiteľ ... (ovšem niekedy mám dojem, že to síce vedia všetci, okrem niektorých majiteľov 😝 ...) ... takže o čom sa budeme baviť? 😅 ... a čo sa týka legislatívy...áno, u nás sa robí systémom "hurá...a de se na věc" ... ale, to vo všeobecnosti ...netýka sa to len tejto problematiky 😉 ... a spomínam si ako môj otec, pred pár rokmi, keď prišiel kamarát môjho brácha a mal na vodítku "psíka" (americký pitbulterér), zahlásil, že, či má na toho psa zbrojný pas... všetci sme sa rehotali... a veru, možno by to v dnešnej dobe nebol zlý nápad...
čo sa týka štatistiky útokov psov, tak hoci "nemecký, belgický alebo aký ovčiak, vlčiak a pod. " možno vedú rebríček, tak z hľadiska počtu tých útokov, by stálo za to, zistiť koľko z nich bolo pre človeka život ohrozujúcich v porovnaní s útokmi ich "kolegov", ktoré označujú ako "bojovné psy"... možno z takéhoto porovnávania čerpali aj legislatívci, keď navrhovali novelu zákona? alebo je to zákon? ....(nezachytila som v správach) ... ale asi najlepšie by nám na toto vedeli odpovedať kynológovia, možno policajti, ktorí vedú takéto štatistiky...lebo to, čo sa dostane na verejnosť je určite len minimum z minima... a ako sa to v správach zverejní, tak takým smerom sa uberá aj verejná mienka - teraz je naladená "bojovne" proti "bojovným - bojovým" psom... holt nedá sa vyhovieť všetkým... 😉

sevi
1. okt 2012

tazko povedat ci vlciak je tak isto nebezpecny ako pitbul,bulterier ap. Jasne zalezi na majitelovi ako psa vychova.ja som ako dieta mala vlciakov a nedam na ne dopustit.chranili ma lubili ma a posluchali ma napriek tomu ze mi bolo len 7r.a pozitivne ohlasy mam aj z manzelovej rodiny.tiez mali nemeckeho ovciaka a male deti a babatka a ziadny problem s tym psom nikdy nebol.Tam ale bola vychova psikov. Ja osobne by som do rodiny s detmi nechcela pitbula.take plemeno je vhodne pre slobodnych co maju dostatok casu,trpezlivosti a lasky venovat prave pitbulovi aby z neho vychovali vyrovnaneho,poslusneho psa,ktory nema sklony a ani dovody napadnut majitela ci inych ludi a zvierata.-to je len moj nazor.ten papier za vycvik povazujem za vybornu vec.a bandog?to plemeno nepoznam,tak sa k tomu nemozem vyjadrit.ale myslim ze aj z velkeho "bojoveho" plemena sa da vychovat milacik rodiny.

pectore
autor
1. okt 2012

@sympa1 ty by aj tak nepocuvali ...lebo taky si myslia ze maju najlepsie napady... 😉

erikasadek
1. okt 2012

@pectore za seba pre teba je to zly zakon , ale vedz ze v mnohych krajinach uz davno funkny;;; a odkedt plati utoky tychto plemien na deti drasticky klesol!!!!

pred troma rokmi nebolo tyzdna kedy neaky pitbull alebo ine bojovo krizene plemeno , napadlo dieta v kociku bez priciny apodobne!!!! nezelam nikomu zabery a nechcela by som bytna mieste bezmocneho rodica ktory vidi ako mu tieto plemena pred ocami zabili dieta!! ktre nemalo niekdy viac ako 3 roky...!!!!

takze zakon na urcite plemena by mal existovat po celej europe a nie len v niektorych krajinac.. inak vlciak nepatri ani tu napriek zakazu do kategorie nebezpecnej rasy.. 😉

len tolko ku teme...

pectore
autor
1. okt 2012

@carodejnica na tom clanku som sa pobavila...pekne fotky...je velka vtakovina robit psy rasizmus .... my sme tiez mali prave vklciaka ...a pol to strasne dobry pes...ja som mala 9 rokov a pocuval ma ako hodinky.... plazil sa , stekal na povel.... no skratka uzasny.... isto mas pravdu ze vlciak je skoro v kazdom dvore ...potom taka statistika nema cenu... no na druhu stranu nechat vlciaka bez povsimnutia a zakazat ine plemeno je podla mna trafene...obydva maju zuby a vedia hryst.... taketo selektovanie vobec nevyriesi situaciu akurat si ludia budu kupovat ine psy ktore nebudu vediet vychovat a takto budeme zakazovat psov donekonecna....
@ivett1 je tazko posudzovat mieru napadnutia...pretoze zavysi od vela veci, ako miesto napadnutia, dlzka utoku.... tiez je tam sila stisku celusti.... vlciak nema ani zdaleka taky stisk ako pidbull..... http://tvnoviny.sk/spravy/zaujimavosti/top-10-r... tu je rebriček najnebezpečnejšich psov vzhladom na povahu a vlastnosti a geny

pectore
autor
1. okt 2012

@erikasadek podla man je to obycajny psy rasizmus co sa deje ohladom tejto legislativy.... ked si ludia nebudu moc kupovat pidbullov budu si kupovat ine rasy ktore nebudu zakazane no o nic "lepsie" nebudu.... psy sa dostanu zas len zlym ludom do ruk ...a zas z nich budu zbrane..... zakon proti psom nema vyznam... treba zakon proti majitelom...aby bol silny a s pakami.... nie takto... zakazu dve plemena a myslia si ze cosi vyriesia..... ale nevyriesia vobec nic.... podla mna to nedava ziadnu logiku.... tiez sa trosku priklanam vsak k tvojej reakci....asi by som sa vyslovila proti chovu bojovych plemiem v bytoch...jkazdy druhy pubertak ma v byte pidbulla alebo staforda...a na tom sidlisku je to obcas dieta vs pes..... a ja velmi dobre viem co je to stat psom zoci voci..este takym tulavym , velkym...ukrajina, grecko rumunsko...su ich plne.... tam si deti kratia cas ze do nich hadzu skaly.... tak to vobec niesu milackovia....

erikasadek
1. okt 2012

@pectore mozes to brat akokolvek faktom je !! ze v krajinach kde tento zakon plati drasticky klesli utoky psov na ludi alebo hlavne na deti!!!

mozes to nazvat ako rasizmus i ked neviem co robi rasizmus u zvierat 😀 😀 😀 radsej nech zakazu ako sa maju tieto psy odbachnut ako to bolo pred rokmi!!!!! mame na vec iny nazor a hlavne skusenost 😉

pectore
autor
1. okt 2012

@erikasadek nazor zrejme mame iny ...ja ten tvoj respektujem ....je to v poriadku ze si myslis ze sa to aspon ciastocne vyriesi probolem...... smiem sa spytat vsak na tie skusenosti? Ake mas ohladom tejto temy? ......ja mam zo psami velmi zle skusenosti...ale je jedno akej rasy .... ty mas specialne s tymito konkretmini zlu skusenost a iba s nimi?

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pectore
autor
1. okt 2012

@carodejnica to je to co hovorim...s pidbullov sa presedla potom na rotvajlery, dobermany , leonbergery..... oni sa stoho zblaznia ked in dojde ze taky zakon to nevriesi...pretoze v inych krajinach je sice mozno zakazane chovat niektore plemena ale naviac su tam aj dalsie zakony, vysoke dane za psa...atd....asi len nasi hurvinkovia si myslia ze zakazom dvoch plemien sa to vyriesi....ked nepodchytia podmienky chovu nejak vseobecne budu podla mna len vyhadzovat peniaze do luftu...

pectore
autor
1. okt 2012

@dominika1988 presne tak...ja som si kupila slzak prave s takychto dovodov...(ale nie na ludi..ten je slaby, iba tym zviera rozdrazdis... ale na zvery....to je taky hnus ze ked mu to vpalis z blizka do oci tak bez pomoci moze oslepnut)....ale dohryst seba alebo dieta si nenecham.... uz som to aj na nestasie odskusala.... a aj mna este cez hodinu palila huba a oci a to som sa len nechtiac otrela o tu dierku s ktorej sa to strieka.... takze pan psik co po mne vystartoval mal zazitok..... a je lepsie mat a nepouzit ako nemat a potrebovat

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pectore
autor
1. okt 2012

@dominika1988 ja som bola uz v takej situaci...nastasie bez dietata.... neboj nic nespanikaris... pretoze ak budes panikarit mozes kludne prist aj o zivot....to je na tom ta sranda....a tym ze sa na psa pustis holymi rukami si asi nepomozes ..isto nie u velkeho plemena.... ak dostane ranu slzakom medzi oci...ver ze bude mat problemov zo sebou dost na to ze nebude vediet kde je...a budete to najskor citit aj vy lebo sa nieco rozptyli aj do vzduchu...ale lepsie nech ma trochu stipu oci.... vtedy treba dieta schmatnut a brat ho bokom aj koli slzaku aj koli tomu ze pes bude labami metat a vyskakovat ako sibnuty.... ked vidim ze je pes pusteny vzdy spomalym a sledujem zviera nie majitela.... a mam pripravenu spust....malu davam na stranu ktoru pes nejde....aj ked vydim ze je v pohode tak sa vzdy medzi neho a dieta postavim.... ten sprej co mam ma dosah 6 metrov....medzi panelakmi je to trocha bezprednmetne ale kdesi vonku ci v lese...ziskas odstup.... raz sa mi stalo ze mamicka co mala dievcatko asi v mojom veku mala skoro dospele stena ridgebacka (lov levov) .... a dievcatko islo k malej samozrejme mamika isla za dievcatkom a pes s nimi.... myslela som ze jej to dojde samej ze takeho psa si k malej nepustim.... no ona nic...nechala psa asi 20 cm od malej tak som toho psa nohami odstrcila dalej.... nebala som sa lebo to bolo este stena....ale aj tak, ze im to nedojde ze sa niekto moze bat.... samozrejme po mne zazrela a isli dalej... co uz

erikasadek
1. okt 2012

@pectore ja zijem v fr a tu doteraz kvoli tymto rasam boli strasne problemy ako pisem nebolo tyzdna kedy nebolo v novinch alebo v tv neaka sprava ako zase jeden zo psov tejto rasy napadol dieta!!!! proste ludia sa vzburili a politici nabrali odvahu pretoze podobne nazory ako mas ty tu dlhe roky prevladali ze na vine je majitel a podobne lenze ani zakony silne ani nic pocas dlhych rokov nic nezmenili!!!!
takze pod silnou vlnou tlaku verejnosti sa preslo na tento zakon cuduj sa svete nahle nepocut ziaden utok psa!!!!!

teraz ja som milovnikom psov sama doma mam francuzskeho ovciaka neda sa porovnat s nemeckym ale mam takze u mna to nejde z nelasky ku psom sama som raz bola svedkom ako jeden spittbulov krizeneho!! napadol dieta v kociku!!! 18 mesacne v chodbach bydliska nezelam ten pohlad nikomu krik matky bezmocnost krik toho dietata do zivota nezabudnem!!
preco napadol nikto nevedel vysvetlit proste deta v kociku a pes majitel bezmocne len pozeral a matka uplne zhrozena sa snazila sama bola doranana , nic nezmenilo na tom ze pes odtrhol dietatu lave lice a mal vazne poraneneia na bruchu!! a ruke dozivotna trauma...

tazke ano pre mna sa otazka ani dlho nevyvyja proste tieto plemena nemaju co robit v rukach chovatelov;;;; a maju byt zakazane.....

ivett1
1. okt 2012

@pectore ale, kde ...to je to najmenej, posúdiť mieru napadnutia ... miera napadnutia je predsa to, čo vidíš ako prvé, keď ťa taký pes napadne (pes hocijaký, nielen ten bojovný...) a lekárske vyšetrenie je predsa prvé, čo absolvuješ ...nebudeme predsa riskovať besnotu ... a pravdupovediac, aj mňa by v danej chvíli zaujímalo len a len či mám ešte ruku, alebo ... ostatné by mi bolo ukradnuté ... tak ako obetiam útokov, ktoré to nahlasujú na polícii a z týchto údajov sa pravdepodobne robia potom štatistiky ...(nie som si istá, či by niekto odpovedal na otázky typu...ako dlho trval útok toho psa?...alebo kde vás napadol? v poli?...a čo ste robili?....a či by niekto posudzoval silu stisku a ešte ho aj vyčísľoval na atmosféry...leda ak by sa súdil majiteľ psa s napadnutým ...tak možno by si dali vypracovať znalecký posudok😉 ...ale to už som asi mimo tému...)
PS: a tiež som mala niekoľko zlých skúseností so psom ... a celkom schvaľujem, že sa tu niečo aj z hľadiska legislatívneho začalo robiť ... ale zatiaľ som to nečítala a tak neviem, či je to len "prvá lastovička" a budú pokračovať alebo skončia pri zákaze chovu... lebo, ako vždy, médiá si "vypichnú" z kontextu vždy len to, čo najviac rozbúri hladinu verejnej mienky a ľudia sa k tomu začnú vyjadrovať a po čase zistia, že je to úplne inak...

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
erikasadek
1. okt 2012

este na margo slovensko je jedna velak chovatelna pre celu eu... mozno o to niektore viete ale fakt je ze slovaci maju tajne farmy kde nelegalne chovaju hlavne tieto bojovo plemena a predavaju po celej Eu hlavne na zakazane psie zapasy.....;

pred rokom mam pocit o tom bolo tu v fr super reportaz..... ostala mi sanka vysiet co sa deje na slovensku a ake su v tom peniaze!!!!

pectore
autor
1. okt 2012

@dominika1988 v polovnickom obchode, pytala som si taky slzak ktory je urceny proti psom...je to napisane aj naobale.... ridgeback bol povodne slachteny na lov levov ...je otazne ci nieje nebezpecny...bude isto akurat ze nebude voci ludom agresivny...ale tak su charakterizovane aj niektore bojove plemena ...ze na ludi su ako med ale inych psov neznesu..... a nahubok by som dala kazdemu psovi nad 10 Kg keby bol volne pusteny..... je to az k neuvereniu ze to psickarom samym nedojde ze sa ludia mozu bat.... aj ked ich psik je bezchybny....

pectore
autor
1. okt 2012

@erikasadek to by bolo fajn keby si vedela zistit aj zdroj pripadne nejaky clanok o tom ..to je zaujimave... rada by som si o tom nieco presla.... ak sa tu nieco take deje ..to je zavazna informacia....

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaruska8
1. okt 2012

Ahojte, minule na Expresse bola o tom nejaká diskusia s kynológom, ten vravel, že pitbul vlastne nie je plemeno, nie je v kynologickom zozname a je ťažké ho identifikovať, že to bude celé zložité. Budú sa musieť robiť testy DNA a tak. Ja osobne by som bojové plemená zakázala, čo sa týka nemeckých ovčiakov (a im podobné), tak tie by som povolila po výcviku, lebo napr. pre políciu sú naozaj potrebné. A určite by som prikázala vôdzku a NÁHUBOK!!

erikasadek
1. okt 2012

@pectore toho ti najdem vela ale mas to franine takze tazko .... nieco pochopis jedine ze si dobra v franine...

naposledy bol veleke halo okolo tohto psa napadol v byte svojich panov male 4 rocne dieta bez priciny , ani s aho nedotkla//// presla uz nohymi operaciami bola medizi zivotom a smrtou urcity cas.... dnes uz je ok ale za aku cenu///
http://www.lasemainedansleboulonnais.fr/actuali... psa zachranila fondacia brigitte bardot inak tieto psy hned su bud zastrelene na mieste alebo eutanazia....

https://www.youtube.com/watch?v=Gnh7XJ-W42I

video treba trochu pocat uplne zdravy chalan ako skoncil v nemocnini po utoky vraj uplne nevinneho psa..... ako matka nemozem byt pod vlyvom citov ked toto vidim.... len z dovodu ze je to vina majitelov... alebo zla vyhcova podobne...

pectore
autor
1. okt 2012

@jaruska8 toto je dost haluz ...pitbull nebol nikdy oficialne uznany ako psie plemeno..... sice "V dnešní době je několik organizací, které vedou plemenné knihy a rodokmeny, ale nejznámější (a zároveň jedna z nejstarších) je ADBA (American Dog Breeders Association), založená roku 1902. Dále pak APBT Registar (Srbsko) nebo za ČR organizace BRBA či APBT Online Register."....ale ako chcu zakazat nieco co neexistuje... ??? SLOVENSKOOO!! V inych krajinach to dokazali...ale asi napriklad s dvakrat takymi drahymi danmi za psa....

pectore
autor
2. okt 2012

@erikasadek pocuj a islo len o zakazanie bojovych plemien ci jak ? pretoze pitbull neni uznany ako plemeno, takze sa neda zakazat..jedine nejak vseobecne.....jak to teda vyriesily vo FR...... a bolo to spojene aj s inymi vecmi ako zvysenie dane za psa napr?.....teda ak vies

erikasadek
2. okt 2012

@pectore presne ti teraz neviem povedat pittbull a rotwailler a ine rasy su brane ako nebezpecne... dane sa tu neplatia za psou len niektore nebezpecne rasy potrebujes specialnu poistku ak by nieco .. naprikald ja mam vlciaka nepotrebujem nic nezapada do skupiny nebezpecnych. ale dane s atu neplatia za psov aspon nico , i ked mozno za chvilu neviem neviem aj za zvierata napalia dane v tomto state...

erikasadek
2. okt 2012

presne treba hladat ja s ao to nezaujimam , ale naprikald tu tieto su zakazane dovzat na uzemie fr.. nie su to plemena.. ale su zakazane... je toho vela;..

http://agriculture.gouv.fr/IMG/pdf/17-06-11_-_C...