Návrat na rodnú hrudu

wewerka01
2. jan 2014

Mile zienky, mam zmeneny nick kvoli tomu, aby ma znami nespoznali tu na MK. S manzelom riesime navrat na Slovensko z Anglicka ale nie hned. Ide o to, ze mam tu vsetko - pracu na stalo, manzel tiez (co nieje take jednoduche v dnesnej dobe) babatko na ceste, nejake uspory. O co ide? Chyba mi strasne rodina a citim, cim som dlhsie za hranicami tak rodina casom na nas zabuda. Tu najst normalnych kamaratov s ktorymi sa daju zdielat starosti a radosti sa proste neda, mam par kamosiek (Poliek) ale to mi rodinu nenahradi. Vlastne nic mi nenahradi bratov, sestry rodicov. Citim sa velmi opustena, taka sama. Nerozumiem tie zeny, co vydrzia za hranicami roky bez ziadnych rod. prislusnikov, tradicii, stretavania sa....................... Viem, na Slovensku je tazka situacia, slabe platy, tu zarabam 4 nasobok minima, ale ziadne peniaze mi nestoja za to, ze tu nemam kamosky, rodinu. Ako ste to riesili vy? tie co ste sa vratili resp. zostali tu? Na sk nemame ziadne byvanie, ale to by sme si kupili, aj ked viem ze na Sk budeme niekedy zivorit ale za to spokojny s rodinou. Ini ludia by neviem co dali zato aby sa dostali za hranice a ja uz cakam, kedy odtial vypadnem, i ked som na sk tyzden uz sa neviem dockat odchodu, ale prejde ma to po 2 mesiacoch......................... rodicia starnu, deti sa rodia, rodina sa pominie a nam to vsetko uteka pomedzi prsty ☹ sem poprosim vsetky nazory. Dakujem

woman44
2. jan 2014

@wewerka01 Ahoj,jedno ti poviem,choďte tam,kde vás ťahá srdce. Nešťastný človek môže mať aj milióny,a sú mu nanič 😉

wewerka01
autor
2. jan 2014

nikto nic? ☹

maznacik007
2. jan 2014

neviem podla mna si to premysli ale s rozumom racionalne ... ty ze byvate mimo tak tie kamaratske vazby sa pretrhali aj tu .. ale to je aj situaciou ..kamosi si tiez zalozili rodiny maju menej casu .. detto rodina ..

za mna osobne by som neopustila zivot co si si tam vybudovala ... co budes robit tu ... budes mat pracu? a co tvoj manzel? mas tu dost penazi aby si mohla fungovat tu su detske veci a potreby su tu drahsie ako v zahranici... detto strava...

ak ta to chyti tak pridi na SVK a uvidis ze po par tyzdnoch budes rada ze ides spat...

cikyta
2. jan 2014

@wewerka01 človek by mal zapustiť korene tam, kde ho pán boh zasial ... som raz kdesi počula celkom sa mi to čiastočne páčilo 🙂

adulik23
2. jan 2014

@wewerka01 podla mna si z tehotenstva trosku precitlivena. dnes sa svet "zmensuje". mame internet, lacne letenky ... s rodinou mozes byt v kontakte aj ked zijes v zahranici. hlavne, ked si v europe. 🙂

neviem, kde v ramci SK mate rodinu, ale s robotou a platmi je to tu fakt o nicom. okrem BA samozrejme.

ja by som sa nevracala. babo sa narodi, trocha podrastie, pojdes naspat do prace a zacne kolotoc povinnosti, ze budes rada, ked si doma sadnes za gauc. 2-3x za rok mozete prist na dovolenku na SK a z casu na cas moze prist niekto z rodiny za vami do UK aby ste udrzali kontakt

barny
2. jan 2014

neviem, tvoj mm sa chce vratit? Tiez sme boli v UK, chcela som sa vratit a aj mm, ale teraz keby mozem ostanem tam radsej, ale vy sa musite zariadit podla seba.

stormie
2. jan 2014

Ahoj, boli sme s manzelom v podobnej situacii, vsetci kamarati sa postupne vratili na sr nastalo a ostali sme sami, dieta na ceste, nakoniec sa tam aj narodilo....manzela to domov tahalo viac ako mna, presne ako pises - ked sme boli na sr na dovolenke som sa nevedela dockat navratu do uk a zase po 2-3 mesaicoch mi chybalo slovensko. Vsetko ma svoje za aj proti - pre nna zostat v uk znamenalo vyssi zivotny standard, vsetko 'no problem', jednoduchsie, prijemnejsie - vybavovanie na uradoch, bezny nakup v obchode...ved to sama poznas ale na druhej strane nikdy by sme si tam nemohli dovolit kupit vlastne byvanie, neviem kde pracujes ty ale my sme pracovali v restauracii, sice dobre peniaze ale cas na realx skoro ziaden a s dietatom by to bolo este horsie, ked som myslela aj na buducnost dietata tak skolstvo v uk je pre mna nieco hrozne aj ked materialne zabezpecenie v skolach urcite lepsie ako na sr. Doma sme vyse pol roka a mne uk stale chyba ale je to asi len o zvyku, jasne ze rodina a kamarati su nablizku co je super ale nie som zvyknuta na urcite veci, preratavat peniaze...pristup ludi na uradoch, slovenska 'ochota'...

wewerka01
autor
2. jan 2014

@barny moj manzel sa chce viac vratit ako ja, skor ide o to, ze maly neuvidi starych rodicov, tety, ujov iba 2 krat v roku niesom tehotenstvom precitlivela,
@adulik23

evina34
2. jan 2014

Mam sestru, ktora sa po 7 rokoch , s dvoma detmi /narodenymi v UK/ vratila spat na SVK. (samozrejme aj s manzelom). Vyzera to tak , ze po 2 rokoch stravenych na rodnej hrude maju vsetkeho plne zuby a pojdu naspat do UK. Slovenska realita je hold realita. Ja by som sa urcite nevracala...dobre si to premysli.

wewerka01
autor
2. jan 2014

@stormie trafila si do cierneho presne, vsetko je tu easy oproti Slovensku, ale si spokojna doma? alebo lutujes navrat?

barny
2. jan 2014

@wewerka01 tak ked sa chcete vratit obaja, tak nie je o com. Uvidte casom, ale clovek asi vzdy chce byt tam kde prave nie je 🙂 ked som bola tam som chcela byt doma a teraz by som bola radsej tam 🙂 Tak dufam sa rozhodnete spravne, vsetko ma svoje pre aj proti 😉

wewerka01
autor
2. jan 2014

@stormie my si tu mozme kupit dom samozrejme aj s pozickou, nemame s tym problem, uz sme to uvazovali urobit v roku 2013 ale zislo z toho

radikuk
2. jan 2014

@wewerka01 a nie je to len tym babatkom? Uvazovala si o navrate aj predtym? Pises, ze to riesite spolu s manzelom - vnima situaciu aj on rovnako, alebo sa chce vratit kvoli tebe? Ako dlho ste v UK? Ak je to babatkom a bojis sa, ze budes odrezana od sveta, je tu strasne vela klubov pre mamicky, kde sa da zoznamit so zienkami v rovnakej situacii, co sa tyka chybajucej rodiny, ako sama pises, financne nie ste na tom zle - ved letenky nie su drahe, da sa ist na Slovensko hocikedy? Mna taketo myslienky drzali prve roky, ale preslo to akosi same..myslim, ze by bolo dost tazke zacinat odznova a este k tomu na Slovensku. Samozrejme, rozhodnutie je na Tebe (na Vas), ale rozmysli si to poriadne - pamatam si, ze takato diskusia tu uz bola a pisali tam aj baby, ktore sa na Slovensko vratili a uz su opat v Anglicku. No a zacinat tu odznova druhykrat a uz s dietatom bolo ovela tazsie. Pripadne, skus ist na Slovensko na nejaku predlzenu dovolenku a uvidis, ako to budes vnimat, pretoze ako tu uz bolo pisane vyssie, aj Vasi kamarati uz urcite maju rodiny a nie tolko volneho casu na stretavanie, ako ste mali za slobodna, tak len aby si potom nebola nemilo prekvapena. Na druhej strane, ak ste tu naozaj dlhodobo nestastni, je zbytocne sa trapit. Kazdopadne, drzim palce, aby ste sa rozhodli spravne 🙂

stormie
2. jan 2014

A este nieco - jeden kamarat mi este pred navratom na sr povedal nech sa nevraciame koli kamaratom a rodine, ale koli sebe...ked dodjeme domov na dovolenku tak jasme ze vsetci nas chcu vidiet, stretnut, pokecat ale bude to ine ked sa vratime nastalo, ked dojdeme raz za cas sme im vzacnejsi, ked budeme prestahovani uz nas budu brat ako samozrejmost a stretnutia sa budu obmedzovat a ver ci nie ale okruh kamaratov sa nam zuzil, niektorych sme este 3 mesiace po navrate nevideli ani raz, proste vedeli ze sme tu a uz tu budeme tak sa proste netrhali o to nas stretnut hned. Radim to aj tebe, zabudni na rodinu a kamaratov pri rozhodovani, mozno to teraz vyznie tvrdo ale keby ti na nich tak strasne zalezalo ze sa koli nim chces vratit tak ani neodides. Tym nechem povedat ze rozhodnutie na navrat lutujem ale este stale si zvykam a je to dost zvlastne lebo ved som dosla domov!!! tak by som to tu mala poznat a ziadne zvykanie...

wewerka01
autor
2. jan 2014

@radikuk chceme sa vratit (rozmyslame) obaja, ide o to ze my sme uz tu po druhy krat, s rozdielom ze teraz zijeme sami, predtym sme byvali s kadekym na izbe, v UK sme 6 rokov

wewerka01
autor
2. jan 2014

zienky ide o to, ze mne svokor povedal, ze vsade je chlieb o 2 skurkach, ale ked pridem na sk na dovolenku nepocujem nic ine, iba nepracujem, potrebujem pracu, ten ma oklamal hen-ten, chcem ist za hranice. Strhany neupraveny luda, ktori zivoria z mesiaca na mesiac, pritom tu straaaasne vela minam, ale aj vela usetrim, nehovoriac o zlavach, tolerancii, atd.

radikuk
2. jan 2014

@wewerka01 po druhy krat? A preco ste sem prisli "na dvakrat"? Pre mna sa situacia dost zmenila, ked sme si kupili vlastne byvanie, zacala som sa citit ovela viac doma... 🙂

stormie
2. jan 2014

@wewerka01 no k byvaniu na hypoteku ti poviem len tolko ze hypoteka ako hypoteka, ci na sr alebo v uk.... My sme si v uk zarobili dost na byvanie na sr bez hypoteky takze o to mame zivot lahsi. A co sa tyka ze ti je luto ze uvidi tvoje dieta babky, dedkov a tety 2 krat za rok?? Neviem ako by to bolo v tvojom pripade na sr ale poviem ti tolko ze moja sestra byva v cr a mam to k nej 4 hodiny autom, na vikend sa nam tam neoplati ist a este aj s dietatom, akurat nas cesta vycerpa a samozrejme ona s manzelom pracuju takze ani im to moc s cestou k nam nevychadza, moj otec aj mama este pracuju a aj ked byvame v jednom meste tak cez tyzden sa nemame cas vidiet, kym by dosli k nam pozriet malu tak max hodinka je 18hod a ide kasa, kupel, mlieko, postel...takze moc by si ju neuzili akurat by starvili dasliu hodinu v zapchach. Cez vikendy sme radi ze si oddychneme spolu, porobime v domacnosti, nakupime, poriesime veci co cez tyzden s dietatom sama nestiham lebo manzel je v praci. Samozrejme chceme vidiet toho, hentoho, tamtoho takze kazdy vikend s mojimi rodicmi travit proste nemozeme. Manzelov jeden brat je este slobodny a byva kusok od nas ale pracuje takze casovo to tiez nejako nestihame sa stretavat casto a druhy brat s rodinou, manzelovou mamou a babkou byvaju na morave, sice cca 2 hodiny cesty ale za 6 mesiacov co sme na sr sme tam boli asi 4 krat len na otocku na vikend, z toho raz teraz na vianoce takze ako by som povedala slusne....lebo sa patrilo (nie ze by sme tam chodili neradi ale nebyt vianoc tak urcite nejdeme). Moravsku babku pozna dcera zo skype a to je jedno ci volame z uk alebo sr 🙂

aliza
2. jan 2014

@wewerka01 suhlasim so @stormie, vracat sa len kvoli kamaratom a rodine nemusi vypalit tak, ako ocakavas. Mam totiz podobnu skusenost, ako stormie. Casto som chodila na cele leto na SK a odrazu si malokto nasiel na nas cas, velakrat sme zostali sami a deti sa nemali s kym hrat. Ja som tiez zazila v UK vela kriz, velakrat som chcela ist domov, ale ako dcera zacala chodit do skolky, zacala som si budovat nove vztahy a priatelstva a teraz som spokojna, domov ma uz nic netaha. mame svoj zivot, svoje zaujmy, som plne vytazena, ze mi Slovensko ani nema kedy chybat. Uvidis, ono sa to zmeni, ked budete mat dietatko, cez skolku sa pozoznamujes, budete chodit na narodeninove party a ak vies po anglicky, tak o kamaratky nebudes mat nudzu. Uz budes mat svoju rodinu, ostatni mozu za vami predsa kedykolvek prist. Ak mate dobru pracu, velmi by som navrat zvazovala. Stastie a spokojnost si musite vytorit vy sami, nikto vam ho neurobi 😉. Rodina na SK ma uz svoj zivot, takisto kamaratky a aj ked ti teraz velmi chybaju, nie je zaruka, ze na Sk sa nebudes tiez citis osamotene. Ja by som tomu dala este sancu. Ked budes mat babo, chod k rodine na dlhsi cas, ak mas moznost a mozno zmenis nazor. Ja som na SK chodila velmi casto a prave vdaka tomu som pochopila, ze moja rodina uz nie je o kamaratkach,ale o nas. A v UK sa daju tiez vytvorit nove priatelstva, len treba skusit aj medzi domacimi....ja nemam ziadnych kamaratov Poliakov a Slovakov, vsetko domacich a je to omnoho lepsie, ako ked som sa viazala na Slovakov.

wewerka01
autor
2. jan 2014

@radikuk museli sme odist, aby se sa mohli vratit, inak to neslo, zbavit sa jedneho psychopata, ktory nam strpcuje zivot a som rada ked ho nevidim (svagor). z druhej strany sme boli mladucky, ja som mala 21, takze ruzove okuliare ked sa vratim na sk

radikuk
2. jan 2014

@wewerka01 mno, suhlasim s babami a vyssie uvedenym, je to vazne rozhodnutie a rozmyslite si to poriadne, lebo aj ked samozrejme, ani tu nie je vsetko idealne, myslim, ze na Slovensku sa zije tazsie...

wewerka01
autor
2. jan 2014

@aliza o to ide ze ja sa nechcem vratit kvoli kamaratom, ved uz tam nikoho nemam, ale viete dobre, ze na slovensku poznam vsetko vsade a tu? som stale cudzinka a cudzinkou ostanem, tie co zijete na SK, kedy chcete sa obleciete a idete k znamemu alebo rodine ale ja fakt tu nemam kam ist, jedine k Polkam bohuzial moja iniciativa bola sa skamaratit ale zatial som nenasla krvnu skupinu a co to poodchadzalo prec. Povedzme si pravdu ze Poliakov tu je habadej a mi to lezie kvalitne na nervy ........... su vsadee.......... Slovekov tu zasadne nevyhladavam, lebo nemam dobre skusenosti. Boze a tie Polky co poznam kazda a jedna ma s rodinou problemy, ze sa vadia, nestretavaju, proste ja ich nemozem uz vystat. Anglicanky bohuzial nemala som stastie nikdy najst normalnu zenu..........

kessinka
2. jan 2014

My sme už cca 5 rokov späť na Slovensku (manžel tam pracoval, ja len prázdninovala - cca 5 mesiacov v roku). Vtedy nám všetci kamaráti a známi v UK tvrdili, že do pol roka/roka sa určite vrátime 😀 Síce sme od rodičov 200 km, takže o rodinu ani tak veľmi nejde, ale sme spokojní a šťastní a späť by sme rozhodne nešli. Jasné, že život je na Slovensku trošku náročnejší, hlavne čo sa týka financií, a treba si to všetko dobre zvážiť (možnosti zamestnania, bývania...), ale aj tu sa dá dobre a plnohodnotne žiť, a nielen živoriť 🙂 Takisto švagor (žil asi 8 rokov v Londýne), manželov kamarát (UK) či kamarátka (Dublin) sú už niekoľko rokov späť na Slovensku a neplánujú sa vrátiť do UK/Írska. Všade je to aj o tom, ako si to zariadiš a akými ľuďmi sa obklopíš 🙂

wewerka01
autor
2. jan 2014

@kessinka to myslis vazne? vobec vam to nechyba?

aliza
2. jan 2014

@wewerka01 no vela zalezi aj na spolocnosti, v ktorej sa pohybujete, aj na stvrti, kde byvate. Ale rozumiem ti, tiez som prechadzala tym istym a tiez mam sem tam problem s tym, ze vzdy budem len cudzinka. Ale tu, kde byvam, su vacsina cudzinci, najma z Indie a ti sa s tym teda nejak netrapia, tak si aj ja vzdy poviem, ze na to kaslem a ze vsetko je to o mojom sebavedomi a vystupovani. Hlupaci sa najdu vsade, ze ano 😖

wewerka01
autor
2. jan 2014

@stormie moja mame nasetrene peniaze, ale sme nezili iba praca-dom preto nemame celu sumu na byvanie, ved kto kupi nehnutelnost v hotovosti? Chodili sme na min. 3 dovolenky kazdy rok, dovolili sme zaplatit obrovsku svadbu k tomu kupit novsie auto - kto ma auto vie, ze to je velka investicia kazdy rok, a nenakupujem v Primarku nikdy. A teraz babatko na ceste a mame dobry start len kde ho zacat a konecne sa usadit? 😖

spalka
2. jan 2014

@wewerka01 viem ako sa citis, doma je doma, spravili sme to podobne, sme na SK pomaly 4 roky a ja to az teraz zacinam trochu lutovat 🙂, svrbia ma paty po zmene, novych skusenostiach a moznostiach, neviem si predstavit ze tu zostaneme navzdy 🙂... takze, ked vam po domovine srdce pisti pridite, skuste to, uvidite, ale nerobte si velke zavazky, aby ste zas o par rockov mohli mozno znova zdvihnut kotvy, tot moj nazor (vracala som sa tiez kvoli rodine a kamaratom, kazdy ma vsak svoju pracu, svoj kolobeh a povinnosti, niekedy nemali na nas cas aj cely tyzden a ja som bola rozcarovana 😀, pretoze som si to z tej dialky vysnivala uplne inak 😀)

wewerka01
autor
2. jan 2014

@aliza zijeme na lepsej stvrti, domy zacinaju od 100 000 libier, tie mensie, a okolie tiche, vela zelene, v okoli same vily cena sa pohybuje okolo 400 000 libier (ja na to nemam) ziadne typicke radovky kde vstupujes rovno do obyvacky, dom je celkom super a velky. sme spokojni s castou kde byvame a to velmi, len z toho dovodu ze mame velku zahradu, byvame v nom uz 6 rokov nemenili sme byvaie nikdy ani nemienime

wewerka01
autor
2. jan 2014

@spalka istotne zazijes na sk toho viac ako tu, lyzovacka, sankovacka, korculko, v lete termalne kupko a tu? iba za hranice na dovolenku utekat lebo je tu vsade spina moslimovia, a poliaci

kessinka
2. jan 2014

@wewerka01 Vôbec nám to nechýba 🙂 Nevravím že nás to nenapadlo, ísť opäť do zahraničia (aj keď teda skôr Kanada (firma v ktorej manžel pracuje tam otvára pobočku), UK nás láka už akurát tak na malý výlet🙂), ale sme tu šťastní, bola to skôr len teoretická úvaha akoby sme sa mali tam, než nejaký plán na útek 🙂. Ale aj v tej teoretickej úvahe sme nakoniec dospeli k tomu, že všetko má svoje plusy a mínusy, a pre nás je tých plusov viac pre život na Slovensku 🙂
Je to ale veľmi individuálne, každý má iné priority a iné veci považuje za dôležité, tak ako sú niektorí spokojní späť na Slovensku, viacero našich známych zostalo v UK, lebo na Slovensku by naozaj len živorili...