Nástup do škôlky a dovolenka

sida456
22. jún 2018

Dobrý deň prosím vás pekne maly nastupuje prvý krát do skolky v septembri. Mame ísť vtedy na dovolenku. Myslite že je to dobrý nápad ? Ja veľmi stym nesúhlasím, s dovolenkou, lebo chcem aby maly mal nejakú tu ,,povinnosť’’ že Halo prvoradá je škôlka a potom môže byt aj dovolenka. Či som len naivka, že to beriem moc vážne ? Veď to je len škôlka. Ďakujem za názory.ako to riešite vy.

zabka1124
22. jún 2018

Ja som taka ista.Pre mna su prve dni dni v skolke,v skole velmi dolezite.Mozno tak 3tyzden v septembri je prijatelny.

montemotherone
22. jún 2018

@sida456 škôlka nie je prvoradá a už vôbec by ju dieťa nemalo brať ako povinnosť. Škôlka je v prvom rade doplnenie rodinnej výchovy, priestor, kde má možnosť spoznať nových rovesníkov, ale aj novú "cudziu autoritu". Je to dosť psychický nápor, keď si uvedomíme, že dieťa (na rozdiel od nás) nemá absolútne žiadnu predstavu o tom, čo sa tam deje, ako to tam chodí, a načo vôbec tam má ísť...
Skôr by som tú dovolenku dala na iný termín preto, že vtedy nastúpia všetky deti naraz, naraz sú uvedené do života v škôlke, oboznamujú sa s tým ako to tam beží... Bude to pre neho menej stresujúce, ako keď vhupne do rozbehnutého vlaku

euka210
22. jún 2018

@sida456
beries to prilis vazne, povinnosti su az s nastupom na ZS. My si casto robime predlzene vikendy, alebo sme u babky do pondelka doobedu, ked manzel ide do prace poobede. V septembri uz bude problem, lebo prvy ide uz do skoly a uz nemozeme flakat. Ked pride o tyzden neskor nevadi aspon nebude plakat s ostatnymi 🙂

montemotherone
22. jún 2018

@euka210 my sa flakame aj v skole 🙂 hlavne ak sú dni, keď majú zo 6 hodín 4 zastupovane, čiže decká nerobia nič 🙂 To dcéru radšej vezmem na výlet, alebo si uprace doma izbu 🙂

hettinka
22. jún 2018

@montemotherone uplny súhlas. Zo školy deti nepýtam, tam už ta “povinnosť” je, ale škôlka??? Určite dieťaťu dá viac dovolenka s rodičmi, ako inštitúcia, kam sa ešte nachodiii.

charlie1980
22. jún 2018

Ochchchch 🤦🏽‍♀️ Ved to dieta este ani nevie, co ho v tej skolke caka a uz si ma dovolenku "zasluzit" 😂 Kolkoze ma rokov ? Tri ? Je mozne, ze na dovolenku nepojdete a dieta sa bude napriek tomu tazsie adaptovat....Co urobis ? Comu to pripises ?

poluxka
22. jún 2018

Zmenila by som termin dovolenky. Tiez by mi bolo milsie, aby nastupil na zaciatku s ostatnymi... Ale, ak by to neslo, jednoznacne by som uprednostnila rodinnu dovolenku. Skolka nie je pre mna urcite dolezitejsia ani prvorada. Nic sa nestane, ked nastupi aj neskor. A tiez ju nevnimam a neprezentujem detom ako povinnost a chodia tam radi od prveho dna... Drzim prsty, nech je skolkar v skolke spokojny.😉

hettinka
22. jún 2018

Naša nastúpila s ostatnými, po týždni ochorela, 2 týždne doma a zvykala si nanovo. Odrevala tam pol roka... si nevyberies.

janinah
22. jún 2018

@montemotherone takú školu by som vymenila,nie dieťa vyberala...

eliska13
22. jún 2018

@janinah často sa to stane aj u nás v škole učiteľ s inými triedami niečo nacvičuje, alebo majú 2 výtvarné, telocvik...alebo ide triedny na mat.sutaz tiež ho nechám vtedy doma🙂zas netreba z pár voľných dní robiť tragédiu prečo meniť školu?

michellem
23. jún 2018

môj názor: dieťa kopíruje správanie rodičov, čomu prikladá rodič dôležitosť, tomu bude neskôr aj dieťa, ak vidí, že rodič berie dieťa zo škôlky/ školy, že sa tam akože nič nerobí/nedeje, časom si na to ako keby zvyklo ...

penelope11
23. jún 2018

Ja by som to tak asi nebrala. Preco by to malo dieta brat ako povinnost. Kludne by som na tu dovolenku sla, vsak tych par dni co by vymeskal, tak by mu podla mna az tak nechybalo

bielamacka3
23. jún 2018

Keďže neviem pridať nový diskusný príspevok, prispievam do rozpísaného. Tiež sa to týka MŠ. Dieťa má tri roky v oktobri a preto ho v dvoch štátnych MŠ neprijali z kapacitných dúvodov a vraj sa nedá prozi tomu odvolať. Písala som na úrad práce, predlžená rodičovská sa umožnuje iba pri nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa. Ja som onkologická pacientka a tých 238 euro mesačne mi bude chýbať, okrem toho súkromné škôlky sú drahé. Čo v takom prípade?

ivanapetrasova
23. jún 2018

Neruste dovolenku. Do škôlky sa ešte nachodi tak netreba z párdnoveho posunu nástupu robiť problém 🙂 ja keď sa spätne pozerám na nástup syna do škôlky tak si vravím že som ho mala dať až od októbra. Vtedy už deti neplakali toľko a nastupovalo by sa mu ľahšie. Lebo veľakrát sa stalo že prišiel ráno ok a keď začali plakať iné deti tak začal aj on. Pre mňa neskorší nástup znamená pre dieťa menší stres. To ešte není také že zmešká prvé dni a už sa nezacleni ku kamarátom. Takže za mňa kľudne ísť na dovcu. Ja napr mladšiu dcéru idem dávať az od januára takže začne až v polroku. A neberiem to ako mínus pre ňu. Škôlka není povinná a dieťa ju tak ani nemá brat, skôr ako spestrenie dňa 🙂

maciatkolulu
23. jún 2018

@bielamacka3 ale veď tých 238 by si nemala ani kebyže ti ju vezmú do škôlky. Tak celkom nerozumiem otazke

beky1813
23. jún 2018

@bielamacka3 ved rodicak dnom 3 rokov dietata zanika. Ci je v skolke, alebi nie. Po 3 rokoch budes dostavat pridavky na dieta

beky1813
23. jún 2018

@sida456 s dovolenkou problem nevidim. Je to len skolka, len prve tyzdne su adaptacne a deti zacinaju spolu, cize v tom by mohol byt problem, ze tvoje dieta by doslo do skolky medzi uz adaptovane deti

ivanapetrasova
23. jún 2018

@beky1813 vieš čo to so zmeskanou adaptaciou mi práve nepríde ako problém. Syn kedysi nastúpil v septembri, plakali svorne celá trieda celý ten prvý týždeň. Potom ochorel a bol doma mesiac. Nastúpil zas dakedy v polke októbra. Deti už mali za sebou to najhoršie, už toľko neplakali a boli ok. A syn normálne zvládol ten druhý nástup oveľa lepšie. Keď mu bolo smutno tak mal k dispozícii učiteľky lebo už nemali toľko práce okolo ostatných detí (ako na začiatku keď museli tisit xy detičiek) a ten októbrovi nástup bol oveľa ľahší. Takže pre mňa je práve tá neskoršia adaptácia výhodnejšia 🙂

ivanapetrasova
23. jún 2018

* októbrový (oprava)

beky1813
23. jún 2018

@ivanapetrasova moze byt. Moja nastupovala v novembri, ale ona problem nemala a hned isla na cely den, lebo revala, ked mala ist domov skor

bielamacka3
23. jún 2018

@maciatkolulu lenže ja robim z domu a iba vtedy, ke´d dieťa spí po obede to je max dve hodiny denne - takto by som mohla pracovať aj celý čas, keby bolo dieťa v škôlke - prečo nemajú matky s rakovinou nárok na predlženie rodičovskej dovolenky?

larosabigi
23. jún 2018

Malý začal chodiť do škôlky a za tri dni bol chorý 😂 nechcem brat ilúzie, že dieťa bude stále v škôlke, skôr bude viac doma ako v škôlke 😂😂😂 a to pred tým nebýval takmer vôbec chorý, od apríla je doma, lebo sme išli na výber nosnej mandle, a teraz k imunológie 😊 a čuduj sa, nemal ani soplik!! Áno škôlka by mu veľmi prospela, detičky má rád, ale zbytočne to preháňať že nech má nejakú povinnosť? Doma nemá žiadnu? Môj 3 ročný, zapajame už teraz aby pomohol a chce aj on sám, špinavé veci prádlo uloží napríklad... A radšej by som išla na dovolenku, az potom do škôlky. Prvoradá je vždy pre mňa rodina a naše spoločné strávené dni ako dieťa v škôlke.

charlie1980
23. jún 2018

@bielamacka3 Tvoj problem nespociva v tom, ze si onkologicka pacientka, za co nemozes ani ty a ani stat, nakolko v poslednej vete pises, ze keby bolo dieta v skolke, tak by si mohla pracovat cely den. Tvoj problem spociva v tom, ze dieta nevies uniestnit. A nie ze si onko pacientka a preto by si rada predlzenie rod.dovolenky.
A ano, je to priblem deti, ktore su nar.od sept. (ja mam oktobroveho a decembroveho). Oni by radi uz plne samostatne deti, ktore si v 3.rokoch aj zadok po velkej potrebe vedia riadne utriet.

beky1813
23. jún 2018

@bielamacka3 predlzeny rodicak je pre dieta, nie pre rodicov

adula12
23. jún 2018

@bielamacka3 ale rodicak je "vyplata" pre tvoje dieta a nie pre teba. to, ze si onko pacient nema s tvojim dietatom nic spolocne. mozes si potom poziadat o davku v hmotnej nudzi (ak splnas podmienky). nedostavas invalidny dochodok? treba riesit seba ak vam chybaju peniaze a nie sa stazovat na skolku. pokial si na papieri nezamestnana, a pracujes len pomimo na cierno, tak aj to zavazi pri prijati dietata do skolky. su uprednostnovani pracujuci rodicia.

zara0201
23. jún 2018

@sida456 Nas nastupil do skolky ked mal 2 roky a 9 mesiacov a po dvoch tyzdnoch sme ho vzali a isli na dovolenku tyzdnovu. Nic sa mu nestalo, nicomu to neublizilo, ziadna stazena adaptacia, vytrhnutie z povinnosti, v skolke ked chyba tak nestrati nit a kontinuitu. A robili sme to tak dalsie 3 roky, vzdy dovolenky po 15-tom septembri, lebo su lacnejsie a manzel navyse pracuje v cestovke takze v hlavnej sezone nechce odist. Akurat tento september uz nie, lebo syn ide do 1.triedy a tam sa obavam zameskania uciva. Tak sme boli v maji. Ale netreba to celkovo dramatizovat, ved pri "skolkarskych bacioch" ti bezne vypadne na 2- 3 tyzdne.

majka99999
23. jún 2018

@sida456 zalezi kedy idete na tu dovolenku. Od 3.9.? Chodte. Ak o tyzden neskor, to uz moze byt chory. 😀 Obaja synovia stihli ochoriet do 2 tyzdnov. Moj starsi ked chodil do skolky a ja som bola doma s mladsim, tak bezne chodil k nasim alebo sme sli niekam na tyzden. Teraz si nasi vzali aj mladsieho na predlzeny vikend. Aj ked som zamestnana, tak sme boli tyzden v maji prec, cize obaja neboli v skolke. Od septembra ide starsi do skoly, takze volnost skoncila. Aj mi bude luto, ze uz budeme viazani prazdninami.

asia83
23. jún 2018

@montemotherone Nemáte pravdu. Keď dieťa, ktoré je dobre adaptabilné vidí ďalších 20 detí revať za matkou, tak má tendenciu "pridať" sa ku nim. Naopak, keď nabehne do "už rozbehnutého vlaku", deti sú v pohode, nikto neplače, bude sa možno hanbiť plakať a nebude vidieť dôvod na plač. Navyše, učiteľka sa bude môcť venovať len jemu, nakoľko ostatné deti sú už adaptované. Nemyslíte, že je viac stresujúce, keď dieťa vidí iných plakať, ako keď vidí už adaptované deti hrať sa a baviť v kolektíve?

evittam
24. jún 2018

@asia83 Kazdy ma "svoju pravdu" a svoje skúsenosti.😉 Ty vyjadrujes len svoj nazor. Obe moje deti mohli vidiet plakat hocikolko deti a nikdy neplakali, do škôlky sa tesili. Btw.u nas jeden chlapček reve uz 2.rok a to poriadne každé ráno az tak,ze sa nedávno od revu dovracal....

poluxka
24. jún 2018

@evittam presne, tiež mám rovnakú skúsenosť... mám v škôlke už dve deti, ale nevyronili v škôlke ani len slzičku... a veru niektoré deti riadne "vyvádzali" prvé týždne... naši sa do škôlky od začiatku tešili a majú to tam radi stále... čiže zase je to vysoko individuálne, ako všetko okolo detí 🙂 Ja myslím, že každá mamina si svoje dieťa pozná najlepšie a mala by sa vedieť zariadiť... dať dieťa hneď od začiatku, dať neskôr, dať na pol dňa, atď...