Náš pes nechodí

andy1789
23. máj 2021

Ahojte, zakladám ďalšiu diskusiu 😅 pretože si opäť neviem rady. Nedávno som sem písala o psíkovi so záchvatmi, od prvého záchvatu už ubehlo vyše 2 mesiacov, pred cca 5 týždňami sme nasadili liečbu tabletkami Phenaemaletten, všetko bolo v poriadku a od začatia briania liekov nemal ani jeden záchvat, posledný týždeň je však iný. Keď ešte nebral lieky bol celý smutný, keď sme ich nasadili prvý týždeň- dva bol ešte stále smutný, čo veterinárka povedala, že je normáne, že pes pri nasadení liekov bude prvé 2 týždne smutnejši, bude viac spať, ležať, a viac jesť. Psík už po 2 týždňoch brania liekov bol veľmi šťastný, veselý, mal veľkú chuť do jedla, akoby ani nebol chorý, no posledný týždeň to ide dolu kopcom. Psík je deň čo deň smutnejši, dnes dokonca ani nevstal z pelechu, celý deň leží, ani na prechádzku von nechce ísť a jesť zie iba, keď mu jedlo položím priamo pod nos, celý sa trasie. Neviem čim to môže byť, môže to byť liekmi alebo prečo zrazu začína byť opäť smutný? Chvílami aj knučí. Len mi je veľmi podivné, ženechce isť cikať a ani jesť sa mu moc nechce, pritomon bol vždy taky veľký jedák, stále mal chuť do jedla a zrazu zo dňa na deň len leží, plače, jesť ani von nechce. Mali ste podobnú situáciu? Ďakujem za odpovede

andy1789
autor
23. máj 2021

@andy1789 ak sa mu stav nezlepší tak zajtra zájdem k veterinárovi, len dnes nemá otvorené, tak aspoň chcem vedieť v čom by to mohlo byť, či nie náhodou v liekoch

andy1789
autor
23. máj 2021

@andy1789 pri nadýchnutí ho tak strasie, akoby ho nadúvalo a zároveň akoby mu bola zima ale pritom máme v byte teplo, semtam akoby mal kŕče. to ma veľmi trápi, neviete prosím čím to je? bojím sa, že mi do zajtra umrie

pribinak
23. máj 2021

Aký starý je ten pes?

silvia1996
23. máj 2021

Ahoj, ja Ti síce neviem poradiť, ale skús si v okolí nájsť súkromnú kliniku, nie len druhotriedneho veterinára (ako som mala ja, ten ani len nemal rád zvieratá) a urobiť mu komplexné vyšetrenie. Lebo ak sa trápi, tak mu doma nepomôžete, to zistí len odborník. A lieky nie vždy zaberú, keď je problém hlbšie. Neviem odkiaľ si, v Poprade je pán Vozár, známej psíka dostal doslova "hrobárovi spod lopaty". Keď sa dá, pomôže určite. Každopádne aj Tebe aj psíkovi držím palce, snáď sa z toho rýchlo dostane 😊

andy1789
autor
23. máj 2021

@pribinak 9 rokov, v júni 10

monkabohdalova
23. máj 2021

@andy1789 nečakala by som a zašla na kliniku aj niekde mimo kde robia pohotovosť

andy1789
autor
23. máj 2021

@silvia1996 Ahoj, ďakujem za odpoveď. Náša veterinárka neni súkromná, ale za to mi vždy prišla vynikajúca. Myslím, že lieky mu zaberajú, kedže cieľom liekov bolo aby nemal záchvaty, ktoré odkedy lieky berie nemal. Len teraz práve dnes nastal ten najväčší problém, že ani len nechodí. Akoby bol ochrnutý, volala som ho na prechádzku no nechce. Misku s vodou som mu položila pred ústa a až vtedy začal piť a to, že vypil na jeden hlt celú misku, takže bol poriadne smädný, ale sám sa jednoducho napiť nejde:( bojím sa, že prestane chodiť alebo aj sa dosť trasie, to tiež neviem čo spôsobuje, zimu v dome nemáme, mám pocit, že sa niečoho bojí akoby vedel, že nie úplne zdravý. Skúsim zajtra navštíviť našu zverolekárku, že čo na to povie, poprípade navštívim aj iného veterinára, možno, že ten nám povie niečo iné. Každopádne v Poprade nebývam, ale bývam v Trenčíne, tak ak by niekto vedel o nejakom dobrom veterinárovi v TN, prosím dajte vedieť.

andy1789
autor
23. máj 2021

@monkabohdalova neviem či sa v blízkosti niekde nachádza pohotovosť :/

acer11
23. máj 2021

@andy1789 a rodičov máš kde?

margitaf
23. máj 2021

@andy1789 vetrinarka nie je súkromná??? Aká potom je štátna? Každý veterinar je súkromný, a dg mu bola stanovená na základe akých vyšetrení? Na mri ste boli? V Trenčíne je jeden z najlepších neurológov v sirokom.okoli Viktor Palus, boli ste uňho?

andy1789
autor
23. máj 2021

@margitaf vyšetrovali mu krv, orgány, všetko v norme. len má epilepsiu tak mu dala veterinárka phenaemaletten, ráno bere polovicu a večer druhú polovicu z tabletky. Na mri sme neboli. U neurológa sme neboli, veterinárka povedala, že tam máme ísť ak by sme chceli zistiť či nemá nádor na mozgu, lenže také vyšetrenie stojí 500€ a to je dosť. Doteraz s liekmi problem nebol, pomáhajú mu, len akurát dnes je to také zlé. Doteraz bolo všetko viacmenej v poriadku. Neviem, môžem s ním zájsť k tej veterinárke, lebo keď tam zavolám tak pani je veľmi ochotná tam aj prísť a vyšetriť mi ho.

andy1789
autor
23. máj 2021

@acer11 nie sú akurát doma

margitaf
23. máj 2021

@andy1789 mri stojí 380e,tak už len skúšať a nastavovať lieky ak nechcete ísť na mri, epilepsia môže mať xy pričiň, kľudne môže mať na mozgu nádor, ktorý mu tlači na rôzne centra, môže ohluchnut, môže zo dňa na deň oslepnut, môže úplne ochrnut ale nemusí ale to sa bez mri nedozviete... Jeden môj pes žil s epi o2 rokov a dožil sa 16.5...druhy od 5 rokov 4mesiace na kortikoidoch... Nie je záchvat ako záchvat, v prvom prípade šlo pravdepodobne o idiopaticku epi v druhom o nádor, ale tak pokiaľ si dieťa je to v rukách tvojich rodičov

andy1789
autor
23. máj 2021

@margitaf ďakujem pekne za odpoveď. ja by som s ním aj pobehala neurologické vyšetrenia, len rodičia su toho názoru, že je to moc drahé. Pred chvíľkou som volala veterinárke a vravela som jej čo je sním. Bohužiaľ je na chate takže mi ho nemôže dnes vyšetriť. povedala ale, že to môže byť aj liekmi, kedže si jeho telo na ne stále zvyká, tiež povedala, že môžem zavolať na pohotovosť ale, že nevie či ho s takými príznakmi príjmj, že oni riešia tažšie prípady na pohotovosti :/ tak neviem. len mám celkom strach, že do zajtra nevydrží, musím dúfať. len som dosť vystrašneá, že zo dňa na deň je takýto akoby ochrnutý. nechce sa mu chodiť, ani cikať, tiež dosť silno dýcha, do toho to trasenie, napína ho. Smutný je akoby prosil o pomoc.

margitaf
23. máj 2021

Na pohotovosti riešia ťažšie prípady? Véd s nim nejdeš do fakultnej nemocnice, možno mu už ta dávka liekov nestačí, ved s nim zbehni k Palusovi, alebo v TN poznám foxivet, ale jasne všetko je otázka peňazí...

andy1789
autor
23. máj 2021

@margitaf tak mi to povedala veterinárka.

andy1789
autor
23. máj 2021

@margitaf a v nedeľu je všetko zavreté, to ma len tak nezoberú podľa mňa

mistymay33
23. máj 2021

@andy1789 ak sa pes trasie, tak to signalizuje bolest. Aj to knucanie. Netreba ho trápiť, treba ho hned zobrat k poriadnemu veterinarovi.

basska23
23. máj 2021

@andy1789 naša od včera berie lieky na epilepsiu.Prosim vieš mi opísať záchvat aký mal tvoj psík? Veterinár povedal ze asi to bude epilepsia tak nasadil liečbu ale pred pol rokom mala zle hodnoty obličiek a problém s močenie to po liečbe prešlo a včera jej brali krv a mala mierne zvýšené hodnoty obličiek tak neviem.Naša 8r huskáčka mala záchvat v piatok v noci a v sobotu ráno trval asi 3 minúty triasla sa nevnímala. Nikdy som sa stým nestretla 😭😭

andy1789
autor
23. máj 2021

@basska23 to mi je ľúto. náš, keď má záchvat tak padá na bok, nohy má v polohe ako by behá, papulka zavretá, knučanie asi 5 minút a potom sa hádam 10 minút nevie postaviť a je dezorientovaný. to trasenie je u nás tiež pomerne nové, ale asi to bude niečo nervového pôvodu. nanešťastie nás to stretlo akurát dnes v nedeľu, kedy nemajú veterináry otvorené a máloktorí nás zobere 😭 tiež som z toho úplne mimo, predtým sa triasol akoby od zimy ale teraz sa už trasie akoby mal nejaké tiky alebo kŕče, akoby nejaký malý záchvat.

andy1789
autor
23. máj 2021

@mistymay33 veď práve, že teraz v nedeľu ani neviem zohnať veterinára. a som dieťa a môj tato hovorí, že aj tak mu nepomôžu:(

margitaf
23. máj 2021

@andy1789 to nemôže vedieť, skôr nie je ochotný do starého psa investovať peniaze

jumama
23. máj 2021

@andy1789 je mi to luto, co si psik vytrpi, no ak ma diagnostikovanu epilepsiu, zrejme ma nastavenu najlepsiu moznu liecbu. Proste lieky potlacia niektore priznaky, ale choroba nepominie, nie je liecitelna v tom zmysle, ze by zmizla. Aj keby mal MR vysetrenia, to je len diagnostika, nie liecba. Mozno by sa prislo na pricinu tych zachvatov, ale neviem, ci by ste dali psika operovat s neistym koncom, ci mu to pomoze. Je to zrejme pre teba velmi tazke vidiet psika trpiet a velmi tazke predstavit si, ze by si ho nemala.

andy1789
autor
23. máj 2021

@jumama ďakujem moc za pochopenie. je to tak ako hovoríte, som dieťa a našeho psíka máme odkedy som mala 5 rokov, takže je pre mňa nepredstaviteľné, že tu raz nebude, že odíde. neviem žiť bez neho, je moja rodina a aj môj najlepší kamarát. Vždy tu bol pri mne, keď som bola smutná, vítal ma, proste je to najlepší psík 🥺 bolí ma ho vidieť trápiť sa, no môj tato pre to nemá pochopenie, nechápe, že môže byť pre mňa pes taký dôležitý. stále mi opakuje, že každý raz musí zomrieť, že je to kolobeh života a s tým sa nedá nič robiť. len mne to moc nepomáha, ja ho mám jednoducho veľmi rada a svoj život bez neho si neviem a ani nechcem predstaviť. tým viac ma bolí, keď vidím ako sa trápi.

pepek11
23. máj 2021

Treba psíka vziať na nejakú veterinárnej kliniku. Nie jednému veteránov, ktorý nemá poriadne vybavenie. V Trenčíne nie je taká klinika? Ani pohotovosť na nej?

andy1789
autor
23. máj 2021

@pepek11 zajtra ho zoberem k veterinárke kde s ním chodím vždy a keď nebude vedieť pomôcť tak ho zoberem psiemu neurológovi asi

andy1789
autor
25. máj 2021

Ahojte, píšem sem znova. Včera ráno bol na tom psík stále rovnako nejedol, nepil, nechodil, cikať sa mu nechcelo, bol veľmi smutný a vôbec na nás nereagoval, skúšali sme ho postaviť na nohy no padol nabok akoby bol ochrnutý. Po pár sekundách sa postavil a chodil tak priopito. včera som bola v škole, takže zostal doma sám, keď som sa vrátila zo školy, tak mu bolo ovela lepšie, chodil, síce dosť pomaly a ťarbavo, ale chodil, vypýtal sa von cikať, dokonca sa prestal triasť, potom pomaly začal jesť aj piť. Išla som s ním k veterinárke, ktorá sa na neho pozrela, popočúvala srdce a zkonštantovala, že vyzerá byť zdravý, dych má v poriadku a aj srdce pekne bije. Tak sme dúfali, že už sa bude jeho stav iba zlepšovať, večer opäť ležal ani von nechcel ísť :( vodu a jedlo začal opäť príjmať iba z mojích rúk, takže nechcel jesť z misky, netriasol sa. Dnes ráno bol na tom rovnako ako v nedeľu, nechodil, nejedol, nepil, nechcel ísť na potrebu, zas sa triasal, ale menej ako v nedeľu. Zostala som s ním doma, aby som pozorovala ako sa to vyvýja. Odkedy ho za dnešok pozorujem, tak len spí, chrápe, semtam na mňa hodí nejaký ten pohľad a potom znova zaspí. Veľmi rád leží na veľkom plyšovom delfínovi, ktorý vlastne nemá zábranu, takže z neho môže ľahko spadnúť, a to sa aj stalo spadol z neho. Nevedel sa zozbereť zo zeme, bol padnutý na boku a pozeral sa na mňa. Hneď som ho chcela ísť zdvihnúť, ale začal byť agresívny a nechcel sa nechať, hrýzal ma, vrčal. Tak som zobrala pelech, z ktorého sa vypadnúť nedá a kúsok pašteky. Pašteku som mu položila do pelechu a potom sa on akotak pozberal zo zeme lahol si do pelechu. Teraz opäť zaspal. Avšak všimla som si, že má akoby trochu hlavu natočenú na bok, nedrží ju vzpriamene. Tiež som hladala na googli a našla som ochorenie vestibulárny syndróm, avšak nemá všetky jeho príznaky. Kedže pri vestibulárnom syndróme zviera nemôže chodiť vôbec, mykajú sa mu oči, zvracia a nekontrolovateľne robí potrebu. Avšak to náš pes nemá, no i napriek tomu myslíte si, že by to mohlo byť to? Neviem si totiž rady, veterinárka povedala, že vyzerá v poriadku a, že to mohlo byť tým, že na 4 dni mal iné tabletky, kedže Phenaemaletten, ktorý normálne na epilepsiu bere sa nám minuli a nestihli nám včas dojsť nové objednané, takže mal na 4 dni náhradu iných tabletiek na epilepsiu, teraz už má tie staré tabletky, takže doktorka povedala, že to môže byť aj tým prechodom z jedných tabletiek na druhé a zase naspäť. No aj tak sa celkom bojím, kedže v jednu chvíľku som šťastná, že sa jeho stav zlepšuje a v druhej chvíli sa neviem rozhodnúť, či je jeho stav rovnaký alebo ešte horší. Doktorka aj povedala, že máme prísť, keby začal zvraciať alebo by mal inú stolicu. Myslíte, že by to mohlo byť neurologického pôvodu? Máte s tým skúsenosti?

barruna
25. máj 2021

Tazko povedat, no my ked sme mali so psom problemy a aj po x navstevach veterinara a roznych liekoch sa jeho stav nezlepsoval, tak sme si zasli na veterinu inde a veru poviem ti, ked sa na to tak spatne pozeram, mali sme to tak spravit avno, iny nazor, ine lieky a psik ostal bez problemov

andy1789
autor
25. máj 2021

@barruna my sme ho akurát objednali na prehliadku k psiemu neurologóvi, bude ju mať o týždeň v utorok, tak dúfam, že to dovtedy zvládne a snáď mu pomôžu 🥺 ale bojím sa predstavy, že aké ochorenia by mohli na neho prísť opäť, lebo i keď tú epilepsiu nemá presne diagnostikovanú, teda veterinárka si ňou nebola istá, tak aj tak epilepsia sa liečiť nedá a bude ju mať doživotne :( desí ma predstava čo s ním bude ďalej, ak sa má tak trápiť doživotne, tak ho radšej nechám uspať aby sa netrápil a možno by som smútila ale by som sa netrápila ani ja, kedže naozaj preplačem nad jeho stavom celý deň a už to nezvládam, chcela by som ho opáť zdravého aký bol predtým 🥺

pepek11
25. máj 2021

@andy1789 Držím palce! Náš psík mal prvý epileptický záchvat keď mal 6 rokov. Náš rodinný kamarát nám nechal svoju jazvečíčku na 5 týždňov, pretože z rodinných dôvodov musel odcestovať za svojimi rodičmi. A náš psík ťažko niesol prítomnosť iného psíka. Ubehlo 6 rokov a odvtedy berie lieky na epilepsiu. V zálohe máme doma aj rektálny diazepam pre prípad tzv. grand mal. So psíkom treba ísť na veterinárnu kliniku, kde ho dôkladne vyšetria a pomôžu mu. Prepáčte, ale nikdy by som nechodil k samostatnému veterinárovi, ktorý má pracovnú dobu od 9 do 16 a nemá poriadne vybavenie. Ja bývam v meste, ktoré má 40 000 obyvateľov a sú tu 2 veterinárne kliniky, a obe majú 24-hodinovú pohotovosť. Zvieratko je živý tvor, a keď sa zle cíti, tak s ním treba utekať k lekárovi. Je to člen rodiny a nie vec. Pri epilepsii treba nastaviť správnu liečbu a lieky. Na klinike, kde s takýmito prípadmi majú skúsenosti...