Nákupy s manželom

suziaaa
13. okt 2017

Ahojte, žienky. Viem, že nákupy s mužom nie sú obvykle veľmi príjemná záležitosť, asi ani pre nich nie... 🙂. Česť výnimkám.
Chcem sa podeliť o moje skúsenosti so spoločnými nákupmi (teraz konkrétne potraviny a iný každodenný spotrebný materiál) pretože občas mám pocit, že to nie je normálne.
Mám rada rýchle nákupy s tým, že viem čo idem kúpiť, len to naberiem a idem ďalej, v obchode som možno 5 minút. Ale na druhú stranu sa ani prehnane neponáhľam, jednoducho žiadne stresy, ani žiadne zbytočné zdržovačky. Všetko prebieha v pohode...
No s mužom je to iné. Môj milý začne byť zrazu dominantný a vystresovaný, všetko musí prebiehať po jeho. Veľmi sa ponáhľa, potom mi nadáva ak idem svojím tempom, nemám sa od neho vzďaľovať a nenechá ma o ničom rozhodnúť. Na druhú stranu ma stále otravuje, ak sa nevie medzi niečím rozhodnúť, zatiahne ma do výberu, no nech vyberiem čokoľvek, nahnevá ho to...
Asi takto - "mám vybrať toto alebo to druhé?"
"Mne sa viac páči to druhé, aj cena je lepšia"
"Ale toto má väčšiu gramáž, sakra, ženská!!!"
"No tak zober to prvé...."
"Je tam menší podiel mäsa, nevieš čítať??"
Atď atď...
Neviem už čo s ním, nakoniec to dopadne tak, že sa sklesnuto vlečiem za ním, keď sa niečo pýta, snažím sa konverzáciu čo najskôr ukončiť, odpovedám jednoslovne a čakám kým to konečne skončí. Ak sa skúsim vzdialiť, zase ho to vytočí. Detto ak zaostávam. Nebaví ma to takto, nie som submisívny typ, ale ani hádavý a mám rada keď všetko prebieha v pohode.
Snažím sa nákupom s ním vyhnúť, ale občas to treba (je treba viac rúk, auto, dve peňaženky 🙂)) ) a obvykle nakupujeme keď spolu niečo vybavujeme v meste takže aj do obchodu ideme dvaja. Už sa uchyľujem k úskokom, predstieram, že mi je zle a ostanem v aute alebo potrebujem súrne na wc a podobne.
Porozprávanie s ním nepomôže, nerozumie tomu kde robí chybu. Proste mi povie, že som zaostala a vytočilo ho to, nerozumie čo riešim. Inak sa ale chová normálne a príjemne, len tie nákupy...
Som zvedavá na Vaše skúsenosti.

deti95060810
13. okt 2017

najradšej nakupujem sama...Väčšinou to aj tak je....😉

janinah
13. okt 2017

Jediny obchod kam idem spolu s manzelom je nabytok.sobotny nakup?dostane listok co treba a ide.al nahofou ideme do liflu spolu cestou z prace tsk sa pti vchode rozideme a pockame sa pri kade kazdy so svojim nskupom.platime spolu samozrejme

janinah
13. okt 2017

Lidl...pri kase..
Blbo sa mi pise na mobile

admet
13. okt 2017

@suziaaa kedysi davno som citala, ze v obchodoch sa u niektorych muzov prejavi instikt lovca, ci cosi take a upadaju do stresu. Pises, ze tvoj chlap je inde normalny. Tak treba silne obmedzit spolocne nakupovanie.

silverrko
13. okt 2017

@admet prepáč skoci po jogurte?:D D..tak treba aj zažartoval občas:D

admet
13. okt 2017

@silverrko moj ex sa spraval v obchode akoby bol fakt na love...mamutov...ako neandertalec...az som sa hanbila pred ludmi. A potom som nasla vysvetlenie v tom clanku. Na smiech taketo spravanie zialbohu nie je. Akurat tak na skodoradost, co ma teraz jeho partnerka pri nakupovani a v inych sferach 😀 😝

silverrko
13. okt 2017

@admet 🙂

andyka321
13. okt 2017

Ja zasadne chodim nakupovat sama alebo poslem sameho muza. Napisem mu listok a v pohode vsetko kupi. Parkrat som isla na nakupy s nim a nekupila som nic. 😦 Nemam na mysli potraviny, ale napr. obuv, oblecenie a pod.

silverrko
13. okt 2017

@andyka321 😅

lilyianka
14. okt 2017

@suziaaa na nakup potravin chodim zasadne sama...tiez ked sme spolu s muzom zacinali tak parkrat sme boli nakupovat spolu (stravu) a povedala som nikdy viac....proste bum a prepinak...suchtal sa v auto moto oddeleni a furt mi pilil usi kolko je tam ludi a ako to on neznasa...tak sme sa pitom aj trochu pochytili, mne sa tym padom pokazila nalada a bolo
Takto si idem pekne sama po praci,podla toho kde co maju a co potrebujem,v klude si nakupim,co a kolko chcem a panko si pride uz len na hotove...ak nahodou nieco chyba tak mi oznami a dokupim...a chvalim si aj ja a aj on....peniaze mam vsetky ja,cize aj karty platobne...a rafsej takto sama v klude a budem si pomaly prdkat s plnym kosom k autu ako pri love sa s nim nahanat....

dskjhfdlkdjhl
14. okt 2017

My chodime uz takmer 20 rokov na velky nakup spolu, zvycajne v piatok a nepamatam si, ze by mi manzel nejako na tych nakupoch vadil. Na rychly nakup cez tyzden ide vzdy ten, kto ma cas.
@suziaaa to, co pises Ty, to by ma nastvalo a asi by som na jeho otazky, co si vybrat (z dvoch veci) reagovala tak, ze nech sa rozhodne sam. Ved on reaguje ako pubertak, ktory je ofucany na kazdu odpoved.

nikolweiss
14. okt 2017

Tak toto u nás nehrozí,keďže sme obaja rovnakí nákupní maniaci 😀do domácnosti nakupujeme takmer dookola to isté,či už stravu alebo čistiace prostriedky (veci,ktoré nám voňajú,chutia,jednoducho ich máme otestované) a do obchodu vždy chodíme so zoznamom,čo všetko nám chýba.Čo sa týka nákupov oblečenia to je záležitosť aj na 5-6 hodín kedy pochodíme 2-3 nákupné centrá,chodievame za účelom nákupov pravidelne aj do zahraničia a nesmierne si to užívame 😀ale asi je to aj tým,že v spoločnej domácnosti žijeme spolu šiesty rok a sme už úplne zosúdalení a máme aj rovnaký vkus. Čo by som ti poradila,je určite si robiť zoznam toho,čo všetko chcete kúpiť a už v aute pred nákupom odľahčiť trochu situáciu aby bol uvoľnenejší. Zrejme ho stresuje aj ten výber samotný,tak dobudúcna vyberaj veci,s ktorými bol spokojný(gramáž,podiel mäsa atď.). Alebo chodievajte po jednom a ten druhý nech iba ide pred dom potom už s taškami pomôcť.

0silvia0
14. okt 2017

@suziaaa aj kolegyna ma takehoto muza. Podla mna to moze suvisiet aj s tym, ze chlap vie ze sa blizi odcerpanie rodinnych financnych prostriedkov z rozpoctu tak takto podvedome ho zacne chytat panika a nervakuje sa dusi atmosferu aby manzelka len tak velkoryso nehadzala do kosika. Ked jej nakup takto zhnusi vie, ze kupi len to co treba a bude chciet vypadnut z obchodu. Ja mam takehoto otca, my s muzom zas obaja hadzeme do kosa jak zmyslov zbaveni aj hovadiny a potom pri pokladni sa nam prevracaju oci😈

lululilien
14. okt 2017

Dobre robíš. Nabudúce ak pôjdete do mesta, strč mu zoznam do ruky a ty choď pozrieť pre vás niečo iné, napr. oblečenie. ... Ten moj zažíva v nákupných centrách klaustrofobické stavy(z davu) a keď tam musíme, tak tam ideme hodinu pred zatváračkou. Takýmto miestam sa vyhýbame ak sú sviatky, wkndy, zľavy alebo škaredé počasie,.. A sme zohraní tak, že ak má jeden z nás cestu okolo obchodu, tak zavolá čo nám chýba a kúpi nevyhnutné. A ešte kedže moj muž je chemik, tak čokoľvek čo zoberiem do rúk a jemu sa ten výrobok nezdá, začne čítať ingrediencie, urobí prednášku a vráti to naspäť. 😄

jajka257
14. okt 2017

My chodime s muzom uz 12rokov na nakupy spolu. Vo stvrtok vecer, hajde na tyzdnovy nakup. Pre nas, pre macky. Aj oblecenie, obuv, hracky....proste vsetko nakupujeme spolocne. Vobec mi neprekaza. On pekne tlaci vozik a ja nakladam. A dohliada na dieta😀a hlavne my presne vieme, co chceme a co nechceme😀😀😀panou spajze a kuchyne som , takze nestrka nos do toho, co kupim. Sem tam nieco prihodia a ja to objavim az na pulte, ked sa plati.

sissy27
14. okt 2017

@suziaaa fúha, takéto nepoznám, ale raz by to spravil a viac by som s ním do obchodu nešla. Píšeš, že inak je normálny a pohodový, takže by som mu doma oznámila, že odteraz chodí na nákupy on, dostane zoznam a ty medzitým napríklad povysávaš alebo proste čokoľvek iné. Na rovinu mu povedať, že počas nakupovania je neznesiteľný a ty jednoducho nemáš na to nervy. Ak nechápe, tak sa obetuj ešte na jeden nákup, sprav mu video a doma v kľude mu to pusti, nech vidí a počuje. Alebo buď za chrumkavú "miláčik ty aj tak vieš nakúpiť lepšie, ja ti tam len zavadziam, tak choď radšej sám, prídem ti potom k autu pomôcť to vyniesť". Alebo opačne, chodievaj na nákupy ty bez neho s tým, že to zvládneš aj sama. Každopádne s ním by som do obchodu nešla ani keby čo bolo.

tyelde
14. okt 2017

Môj si vždy nájde známeho s kým sa vykecáva, ja už obchod prejdem 5x a on furt kecá a potom mi vynadá že nákupy neznáša lebo mi to dlho trvá 🙄😂

suziaaa
autor
14. okt 2017

Vďaka, baby, niektoré rady si asi vezmem k srdcu. Čo by som dala za muža, ktorý by bol príjemný spoločník pri nákupoch ako tu niektoré z Vás písali 🙂)).
Jedna z Vás uviedla, že to možno súvisí s míňaním peňazí a je nervózny z toho... táto možnosť mi nenapadla a pritom to s tým zrejme naozaj súvisí. Máme dohodu, že varenie a celkovo domácnosť mám na starosti ja, nákupy sa robia na 90% za jeho peniaze. Ale asi to nebude úplne dobrý nápad, možno v podvedomí neprijal to, že platí prevažne len on.

dskjhfdlkdjhl
14. okt 2017

@suziaaa veru asi bude problem v peniazoch, my sme rodina a mame spolocne peniaze, nie moje a manzelove. Tak ako mame spolocne deti, dom, auto a kopec dalsich veci. A tu teraz nejde ani o to, ci je spolocny ucet, alebo ma kazdy svoj.

suziaaa
autor
14. okt 2017

Ale ako inak to podeliť? Máte nejaké tipy?
V domácnosti mi nepomáha, variť sa mu tiež nechce. Mužské roboty niekedy spraví, no inokedy to stojí aj pol roka uprostred miestnosti lebo sa mu do toho nechce... pokosené nie je... nevie si nájsť 5 min aby našrôboval dvierka na skrinku tak sú o ňu len opreté, už asi 10 mesiacov... atď atď...
Chcela by som mať práce rozdelené aspoň trochu na polovicu, preto sme sa dohodli, že platí nákupy.

suziaaa
autor
14. okt 2017

Máme aj mini farmičku, taktiež sme sa dohodli, že nakoľko mi veľmi nepomáha s každodennou starostlivosťou, bude aspoň financovať krmivo a iné vybavenie, ktoré treba kúpiť. Prišlo mi to fér, ale teraz som trochu na pochybách.

jajka257
14. okt 2017

@suziaaa no my mame vsetko spolocne, nas byt, nase auto, nas ucet, nase peniaze. A upratuje twn, co ma cas...nechcela by som zit tak, ze delime na polovicu. Aj pri upratovani plati, ze je to nas spolocny neporiadok, spolocne sme ho urobili, spolocne upraceme🙂jedine varenie je mne.😀😀😀ale manzel uprace riad a linku😀😀

dskjhfdlkdjhl
14. okt 2017

@suziaaa domace prace delit na polovicu je nerealne. Presne ako pise aj @jajka257 , uprace, nakupi a co ja viem, co este, vzdy ten, kto prave ma cas. Napr. moj manzel jedine nezehli, neperie-o pradlo sa staram len ja, tak ako napr. o elektriku sa stara len on. Ked napr. manzel ide z prace, tak mi zavola, ci nema nieco kupit, ak treba, tak kupi, ak nie, tak je skor doma a urobi nieco ine.

janickacrazy
14. okt 2017

@suziaaa Ked ti nepomáha doma, tak ho pošli aspon na tie nákupy samého, nech je z neho nejaký úžitok. My chodíme nakupovať spolu s mužom bez detí a pre nás je to relax, pre mna preto, že vypadnem z domu bez detí a prenho, že može byť so mnou sám. Po nákupoch si zájdeme ešte v klude na kávičku a pohoda. Ale ak to u vás tak nefunguje, tak by som ho poslala s lístkom samého a basta. 😉

suziaaa
autor
14. okt 2017

Tiež som taký typ, ktorý niečo vidí rozhádzané a uprace to, no po dlhšom čase čo sme takto žili a upratovala som väčšinou len ja jeho neporiadok, som sa rozhodla, že niečo musí robiť aj on. Kebyže to nedelím tak makám len ja a mohla by som to robiť celé dni kým by bolo úplne upratané. Väčšinou mám upratané keď mám voľno a muž robí, akonáhle príde domov, už hodí na stôl tamto, toto ide na zem a hneď môžem začať odznova. Nemá vôbec cit pre poriadok, jeho rodičia mu nedali vhodný príklad, matka je vetešník a tatino bordelár...
Ale vybrala som si ho, tak to s ním nejak skúsim, hádam po pár rôčkoch sa naučí aj on udržovať si svoje okolie čisté 🙂. A najmä keď prídu deti...

lienkafoj
14. okt 2017

@suziaaa rozumne to robíš, kým nemáte deti, usmerňuj ho, mierne ho "vychovávaj" na svoj obraz. Veľmi to oceníš, keď prídu deti. Chlap musí byť aj doma osožný - popratať, chytiť do ruky vysavač, možno navariť jednoduché jedlo. Aj ten nákup s lístkom musí zvládnuť sám. Najlepšie keď mu k tomu lístku vtlačíš sem-tam aj bankovku z "tvojich" peňazí. Keď ako píšeš, nemáte spoločné, ale každý zvlášť a doteraz platil on 90% nákupov.

0silvia0
14. okt 2017

@suziaaa to o tých peniazoch som napísala ja a podľa všetkého to tak naozaj bude, pretože v podvedomí mu bliká kontrolka, ako si upresnila, že pozor idú sa míňať MOJE peniaze. Veľká chyba že to máte takto podelené, v manželstve by nemalo byť moje a tvoje, ale naše. Môj manžel dokonca tvrdí, keď mu poviem, napr. stupil si mi na nohu, povie, že to je naša noha 😝
Nepáči sa mi vaše podelenie, že ty robíš servis okolo všetkého a on akože cvaká... tvoj chlap môže byť z toho frustrovaný, že je dobrý len na financovanie všetkého.
Na jednej strane je bordelár a nemá vzťah k opravám, ale na druhej strane možno keď budete mať deti sa o ne postará, zabaví ich, bude im robiť rôzne aktivity, prechádzky. Chápem, že nechceš robiť všetko sama, ale nemohla by si to skúsiť tak, že poďme to urobiť spolu? Robili by ste práce spolu, možno takto by do toho prišiel a nebolo by to časom pre neho také nesympatické... lebo výčitky ty nerobíš to a ono tak aspoň plať mi pripadá také.... no nemanželské...
A ešte mi napadlo, keď tvoj manžel vlastne takmer všetko financuje, keďže nie je na nič iné vhodný, čo financuješ ty? Vy vlastne fungujete tak ako sa fungovalo v ére našich starých materí. Chlap nosil domov peniaze a žena mala na starosti všetko ostatné: deti, záhradu, zvieratá no a ešte toho chlapa :D

suziaaa
autor
14. okt 2017

Neviem či sa mi postará o deti, nakoľko tie zvieratá (sliepky, mačky, psy a iná háveď) sú ako naše deti (neporovnávam to, viem, že sa jedná o niečo iné, ale asi chápete ako to myslím...), starám sa o nich ja, nemôžem nikam chodiť, môj muž si ide takmer každý víkend niekam a ja nemôžem, so psami chodím von len ja. Aj keď sme niekde spolu na výlete, on si užíva, ja mám na krku psov a nemôžem takmer nič, všade ho s nimi čakám. Keď mu ich dám na starosti, obvykle ich niekde vypustí a nestará sa o to kde sú, prípadne ich zverí niekomu inému alebo niekam zatvorí.
Myslím, že aj s deťmi to bude podobné.
Jasné, že je určite frustrovaný, ale aj ja som keď je doma a v záhrade všetko moja starosť.
Napoly platíme len nájom a internet. Nákupy platí poväčšine on. Pre mňa je dosť ťažké byť aj v robote aby som dobre zarobila a aj spravovať všetko doma.
Tiež som pôvodne chcela chcela robiť všetko spolu, no nešlo to tak. Ak som ho poprosila či by mi s niečím pomohol, háda sa, že teraz robí niečo iné (a vyberie sa na niečom pracovať, ale obvykle ide o nejaké jeho hobby, ktoré robí pre seba) alebo že sa mu nechce prípadne že to urobí neskôr. "Neskôr" je u neho pojem, ktorý môže presahovať aj pár mesiacov a nemôžem toľko čakať kým sa mu bude chcieť pomôcť mi utrieť riady.
Hľadala som teda nejaký princíp ktorý by fungoval a robili by sme obaja. Mala som už zo začiatku pocit, že nebude dlho fungovať keď všetko platí sám, no inak fakt neviem už čo robiť.

0silvia0
14. okt 2017

@suziaaa no čím ďalej sa rozpisuješ, tým ďalej mám pocit, že tvoj manžel sa vôbec nechová ani v iných veciach normálne a príjemne ako to píšeš v úvodnom príspevku.
On si užíva cez víkendy a na teba sa vykašle, necháva ti všetko na starosti, je nezodpovedný, myslím, že vo vašom vzťahu je niečo od základu nesprávne a tie nákupy sú len vyvŕšenie sa na tom všetkom... Nevieme či záhradu a zvieratá ste si zaobstarali spoločne alebo si ich chcela hlavne ty, ak ste to chceli obaja, mal by určite spolupracovať... treba sa asi úprimne porozprávať a prehodnotiť priority, bez toho to nepôjde, ale vzájomná úprimná komunikácia by mala byť v manželstve úplne normálna vec...

suziaaa
autor
14. okt 2017

Hej hej, tiež sa akurát pozastavujem nad tým ako sa dokáže z jedného problému zistiť mnoho ďalších... on je fakt super, nechcem ho zase úplne zvoziť, no utešujem sa tým, že je ešte nevybláznený (mal teraz 22). Na druhú stranu poznám mladšie páry, ktoré majú menej rokov a chovajú sa k sebe úplne normálne, všetko si delia a pomáhajú.
Zvieratá a záhradka boli náš spoločný sen, no u neho to nie je priorita tak ako pre mňa. Veľmi ma to baví, no zároveň je to časovo náročné.
Zarábam menej ako on, tak je pre mňa pomoc keď zaplatí nákup. Ale na druhú stranu ak sa s ním chcem porozprávať o tom, či by mi neskúsil trochu pomáhať, používa to ako argument. T.j. - on všetko platí, on doma nemusí robiť. V zásade si myslí o mne to isté čo ja o ňom - že robí doma všetko len on, že všetko platí a ja nie.
Vidím na ňom, že sa snaží a myslím, že je to na dobrej ceste, naučila som ho upratať ráno posteľ, aj riady si po sebe občas umyje, včera opravil vchodové svetlo, ktoré už dlho nesvietilo... :D. Takže na tom asi budeme stále pracovať, hádam sa to zlepší 🙂.