Nadmerné kupovanie oblečenia deťom

miirkka1
5. okt 2021

Zienky su tu take maminky ako ja?Neviem co je so mnou.Stale mam za potrebu kupovat detom oblecenie,aj ked ho mozno nepotrebuju.Ja si poviem ale,ze potrebuju.Je to aj zbytocne plytvanie peniazmi.Nestacia im jedny zimne topanky,lebo predsa jedny ciste do mesta k dr.a jedny po von na ihrisko.Ine deti maju 1par a nosia ho celu zimu,tak isto aj sandalky a tenisky maju len 1par.

eni01
5. okt 2021

Tiež kupujem 😀

didaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miirkka1
autor
5. okt 2021

@eni01 a manzel ti na to co povie?Ja uz si myslim,ze je to choroba.Len kukam ,co pridaju nove.A nie je asi tyzden ked nieco neobjednam,ale ta objednavka je velka.Citim sa blbo ale neviem prestat. A nie nemame az tolko penazi na zvys

anjelicek26
5. okt 2021

Moje deti maju kazde jedno 6 dverovy satnik plny veci, s topankami je to podobne, kazdy ma aspon desat parov a to sa snazim ti nenapisat presne cislo, je ich viac 😂 Ano urcite si do urcitej miery kompenzujem, ze sme ako deti nemali prakticky nic, nasi kupili byt a zacali splacat dom a tri male deti doma, vsetky peniaze do prerabky, chodili sme v podarovanych veciach, co nesedeli strihovo a uz vobec nie designovo, akonahle to bolo mozne som zacala chodit na brigady, aby som si mohla kupit nieco normalneho na seba...toto som si vzdy vravela, ze mojim detom nespravim, vzdy budu tip-top oblecene... ano maju aj drahe, aj znackove veci, ale oni o tom ani nevedia... co tie veci stoja absolutne nediskutujeme, oni to beru ako bezne. Je to pre taky moj dobry vnutorny pocit, milujem shopping...kedze s muzom obaja pracujeme, mame dobry plat, splateny dom, sluzobne auta a bla bla chapeme sa... do rozpoctu nam to nijako neseka, tak preco to nejako riesit... po nas dedia veci neter a synovci, takze to nie je, ze to ponosia len moji, potesia sa neskor v rodine tiez... Muz neriesi absolutne...

guiseppinka
5. okt 2021

Vidis. Ja zase nechapem naco je decku, hlavne malym, 10 bund v tej istej velkosti.

rubinka
5. okt 2021

@miirkka1 - No zjavne na to máš. Len tu by som videla aj iný problém než je plytvanie peniazmi a síce aky dopad to má na deti. Deti ktoré majú vrchovate či hračky či oblečenie tak si tie veci potom až tak nevážia nevadí keď zničim mama kúpi nové. Mať 2 páry čižiem není extrém je to normálne.

zuvelyn
5. okt 2021

@miirkka1 tak zrovna mat dva tri páry topánok nepovažujem za plytvanie, aj ked ja nemám rozdelené topánky na príležitosti (ale mam 1,5rocne dieťa,pri väčších je to asi iné). Tak isto zimná bunda/overal mať dve. Veď stačí jeden lejak po ceste z ihriska a uz treba meniť aj vrchnyn odev aj topánky. Neviem si predstaviť fungovať celú zimu v jedných topánkach (raz treba teplejšie, inokedy do dažďa, etc). Ja považujem za zbytočne kupovať naprikald kadejaké košele, rifle, saticky, čelenky a podobne blbosti co je síce pekné, ale absolútne nepraktické a neverím ze nejakému dieťaťu je v tom prijemne. Čiže u nas doma len tepláky, tričká, mikiny etc...

rubinka
5. okt 2021

@anjelicek26 - Tu má trošku zarazilo že nevedia že majú drahé veci že ich berú ako bežné no neviem...

20erika07
5. okt 2021

@miirkka1 mladsej kupujem po 2 vzdy ,starsiemu ako čo a nepovazujem to za nadmerne kupovanie, nie sme ani vyssia vrstva ale ako decko som si vzdy musela davat pozor na oblecenie aby som si nezaspinila von, lebo nemali sme vacsinou po 2, boli sme chudobní a styria. Este aj zato som velakrat dostala bitku. Co si ja odtrhnem od ust tak detom urcite po 2 x topanky a bundy bez debaty, lebo bud by som ich stale napominala nezamaž sa alebo by som stale prala a topanky z vecera do rana vyprat a vysusit nie vzdy ide, a v spinavych by som ich neposlala do skoly. Takze podla mna je to normalne ze kupujes po 2

veverickav
5. okt 2021

Ja si tiez myslim, ze na to peniaze mas, jednoducho kebyze vam naozaj chybaju, nekupovala by si. Nemala by si z coho. A to, ze ma jedny topanky na ihrisko a druhe do mesta je uplne normalna vec, ved aj pri nas dospelych je to tak, takisto s bundami. Zvlast, ked si vsetko hned zamazu a zamokria. Lenze to, ze kupujes kazdy tyzden a striehnes ci je dakde daco nove, to uz nie je v poriadku. Pozri si na netflixe film Minimalizmus 🙂 mozno ti to trochu pomoze 😀

ria133
5. okt 2021

Áno som taká istá. Pred dieťaťom, som nakupovala sebe a partnerovi, teraz sa to posunulo na syna 😃. Bojujem s tým, pretože veľmi rýchlo rastie a veľa vecí si neoblečie ani raz.

anjelicek26
5. okt 2021

@rubinka odkial by to mali vediet? Oblecenie nedostavaju ako darcek, proste prijde, operiem, vlozim do skrine, visacky vobec nevidia. Neriesia to ani jeden, nemyslim, ze je na tom nieco divneho, ze je im to jedno. Pokial to netematizuje rodic, preco by malo dieta? Kamarati tiez nepozeraju ze woow ma boss bundu alebo co ja viem co. Hlavne teda nie u synov 😂 Navyse moji maju oneskoreny rast, vsetci rastu velmi pomaly, tak sa to aj nazbiera...

eni01
5. okt 2021

@miirkka1 tým, že mame len jedno dietko tak to nejako neriešime 🙂 niekedy si poviem, že je toho dosť, obzvlášť zbožnujem zimu :-P máme už 4 zimné bundy, predsa na každú príležitosť. Niekedy po mesiaci zistím, že ešte napr. jedny rifle by sa zišli. Mala ma každý deň cisté oblečenie. Snažím sa vyberať značkové-neznačkové, ako čo, už poznám kvalitu čo malej vydrží. V tomto smere myslím neprehánam ale občas zlavám neodolám 😀. S čoho vyrastá, dám za 1/3 cenu na bazar tak toho doma až tak vela neostane

eni01
5. okt 2021

@miirkka1 momentálne má dcéra jedny jesenné topánky a 2 zimných, už to mám overené, že vynosí, tenisiek asi 4 páry

guiseppinka
5. okt 2021

@eni01 ake prilezitosti prosim ta? Zaujalo.ma to, ze 4 bundy na zimu... Lebo mladsia mi chodi este do skolky a tam stacia 2 na striedacku a starsia je v skole, takze tam uz aj peknu vyuzijeme...

ninka1991
5. okt 2021

@miirkka1 nooo tiez sa niekedy pozastavim 😅 topanky kupujem ako ty jedny do mesta/skolky/k dr a druhe na von/na dvor .... potom je tu dalsia vec to oblecenie sme sa pocas corony ked bolo vsetko zavrete rozsupli s objednavanim cez net...vzdy sme nasli nieco ,,co sa oplatilo kupit,, ☺ takze to teraz vyzera tak ze mala ma 6 kabatov (kozenkovu bundu,elegantny kabat,prsiplast zatepleny,jesennu bundu a 2 zimne bundy) 🤦🏻‍♀️. Tie veci ked vyrastie su v super stave aje mi luto to predat a aj tak by som nedostala za to tolko ako si predstavujem. Spolieham sa na to ze to posunieme dalej v rodine ale zatial nemame komu tak tie veci oddychuju 🙄

eni01
5. okt 2021

@guiseppinka jednu "úplne lacnú" ma na záhradu kde ako napadne u nás 1cm snehu tak sa tam váľa, ďalšiu ma lyžiarsku súpravu - chodíme lyžovať, páperový kabát väčšinou do školy a jednu rezervnú ked sa perie alebo premočí

miirkka1
autor
5. okt 2021

No som rada ze nie som sama.Tu to matky tak robia,som v Nemecku a naozaj tie deti maju 1topanky,4saty atd,veci obnosene.Co by som povedala ze tu detom kupuju vsetko,no je to opacne.Mne je blbo pred manzelom,lebo on teraz len pracuje a ja som doma s 1,5rocnou,druha je v skolke.A domov chodia len faktury.A on ked vidi,ze tu matky takto vobec nekupuju,tak sa ma spytuje stale,ci je to potrebne vobec.

miirkka1
autor
5. okt 2021

No povedzte mi kolko date na dieta na zimu komplet oblecenia overal topanky atd?

eternity24
5. okt 2021

@miirkka1 ja tiez kupujem aj rezervné. Dcérka pride z vonku takmer vždy špinavá, tak ma po dve vetrovky. Aby kým sa jedna perie, mala druhu cistu. Tiez mame aj topánky na vonku a pekne do kostola alebo k lekarovi. Tých na vonku je tiez 2-3, lebo tie su tiez kazdy vecer ako po druhej svetovej. Nemyslím di, ze niektoré dieťa ma jedny topánky. Možno ich ma zdedené, darované, ze mamka mu neobjednava vždy nové, ale isto ich ma viac. Ak máte dve deti, tie veci po staršom Vám zase ponosi aj mladšie dieťa a vlastne mladšiemu uz nepotrebujete toľko kupovať.

sense
5. okt 2021

2-3pary topánok neberiem za niečo prehnane, je dobré mať topánky na výmenu. Keby na ne nemáš tak ich nekúpiš.... Kedysi som aj ja každú chvíľu niečo dcére kúpila aj teraz kúpim ale nie tak veľa, nie ze by bolo menej peňazí, ale preto ze to. Nevynosila, lebo rastie akoby sme ju polievali (8,5roka à takmer 150cm)Keď treba niečo dokúpiť vezmem ju do obchodu a vyberie si.
A čo sa týka zimného oblečenia radšej kvalita za vyššiu cenu ako kvantita len preto aby mala veľa.

eni01
5. okt 2021

@miirkka1 ja som v Rakusku, viem, že občas to preženem 😀 ale nemám pocit, že by dcérka nejako vyčnievala čo sa týka oblečenia alebo značiek atd. Adidas, Nike je úplný štandard na telesnú alebo von. K poslednej otázke sa radšej nevyjadrím, túto zimu som kusok prestrelila :-P ale verím, že bude aj na budúci rok

rubinka
5. okt 2021

@miirkka1 - No tak to sa mužovi nečudujem on pracuje a ty si doma a peniaze vkuse míňaš. Treba sa fakt zamyslieť koľko vám toho reálne treba že sa to aj vynosi nie mať na každý deň v roku iné oblečenie. Žiaden extrém nie je dobrý. Treba nájsť zdravý stred a to určite nie je ten ktorý si zvolila ty keď nonstop nakupuješ. Čo tak si aj šetriť nielen míňať? Človek nikdy nevie čo sa stane. Nedajbože prídete o príjem a potom čo?

acrobaleno
5. okt 2021

Ja poznám takú babu, čo jej dieťa má plno oblečenia, ale tam je dôvod, že ona je dosť pri sebe a na seba nezoženie, tak kupuje svojej dcére. 😂

ninka1991
5. okt 2021

@miirkka1 overal okolo 30e zimna bunda jedna 35e druha 10e, oteplovacky 15e, topanky pocitam 2 pary do 50e spolu 😅 ooo teraz ked na to pozeram je to fakt vela prachov ale oblecenie kupujeme priebezne cely rok kedze mala je zizalka a nerastie nejako rychlo tak vieme ze aka velkost jej sadne ako posledne vzdy kupujeme topanky

martinoocka
5. okt 2021

Skús si pozrieť niečo o kapsulovom šatníku ,aj tu na MK bol fajn článok. Ja som si uvedomila keď som vyťahovala veci po staršej pre druhú dcéru koľko toho mala ako batoľa a vôbec to nevynosila, aj tak nosila pár obľúbených kúskov dokola. Navyše som to nemala už kam dávať bol z toho pri dvoch deťoch neporiadok...Keď sa budeš držať toho kapsuloveho satnika to ťa dosť obmedzí že nekúpiš blbosť len preto že sa ti to páči. A za druhé urob si nejaký lepší systém s hospodárením, odloz na začiatku mesiaca aby si nemala za čo objednať a potom z toho kúp niečo pre rodinu ,ja som takto radšej odložila a kúpila deťom napr koberec do izby alebo novú kniznicu a mala som dobrý pocit že som to neotrepala zbytočne na handry čo si raz oblečú. Aspoň moje sú také že im je to jedno oni z toho nemajú žiadnu radosť keď kúpim oblečenie ....
Ale inak po tri páry topánok na zimu maju aj moje. To sa mi nezdá prehnane. Zimné topánky napr do školy , na dvor druhé lebo to by som musela čistiť od tony blata každý večer a jedny snehule.

selu11
5. okt 2021

@acrobaleno Presne takú poznám aj ja, v malej sa doslova vidí a keď nemôže kúpiť na seba, tak kúpi aspoň malej 😉

@miirkka1 Mne skôr príde zvláštne, ak má dieťa jednu zimnú bundu, jedny zimné topánky... Kamarátka tak často nejde von lebo "dala som prať zimnú bundu... Dala som prať prechodú bundu... Pocikala si sandále..."

rubinka
5. okt 2021

@selu11 - Prečo zvláštne? Kamarátka možno na viac jednoducho nemá. Nesudila by som. Mne príde zvláštnejšie mať mega šatník plný veci ktoré dieťa nemá šancu ani vynosiť.

miirkka1
autor
5. okt 2021

@rubinka ano to mas pravdu.Musim to nejak stopnut.Ale neviem ako.Setrit fakt moc nesetrime.Moji rodicia cely zivot setrili,kupovali nam vsetko lacne,ja so sestrou sme v skole chodili ako chudaci.Nikdy som nemala ani nic znackove.Botasky cinske. Preto som tiez zacala hned brigadovat ako som mohla.A tiez som si vravela ze moje deti take nebudu.Ale toto uz zase prehanam.Urcite je ale na mieste si setrit,my sme si ale postavili sme si pre istotu dom na Sk,tak tam tiez casto idu peniaze.

iwesska
5. okt 2021

Ja ti neviem,ja mam zas hlavu v smutku,ked im kazde rocne obdobie musim kupovat nove veci,pricom tie stare ani poriadne nevynosili,su ako nove,akurat male. Potom starosti kam to dat,fotit,predavat. Ja do toho investujem,ale kupit to chcu za 1/3 ceny...no mne to vadi,ze takto ulietavaju peniaze. Radsej by som na dovolenku isla,ako furt skrine plnit. Topanky to iste. Zohnat to je problem a potom to 5x obuju,uz to tlaci a peniaze v lufte. A to maju po 2 pary na sezonu,neviem si predstavit,ze by mali 10 a viac. Vsak to by sme sa museli prestahovat do vacsieho😁 Obdivujem kazdeho,kto ma na toto nekonecne triedenie nervy,zvlast pri viacerych detoch.