Na Slovensko sa vraciam 6 týždňov pred pôrodom, budem mať nárok na príspevky ?

alex_zalez
10. jan 2020

Je tu nejaka mamicka, ktora zila v zahranici, ale pred porodom sa vracala na Slovensko? Chcela by som rodit na Slovensku a asi tam aj ostat. V zahranici uz nepracujem, nebudem ani poberat matersku. Vratim sa nejakych 6 tyzdnov pred porodom na Slovensko. Budem mat narok na rodicovsky prispevok, na prispevok pri narodeni dietata a ak si zacnem platit zdravotku na slovensku bude mi porod preplacany poistovnou? Musim sa evidovat na urade prace?

terka224
10. jan 2020

Prispevok pri narodeni dietata nie. Tam je povinnost, aby si navstevovala gynekologa od 4. Mesiaca. A potrebujes od gynekologa razitko, ze si tak navstevovala.
Ale ved vieme, ako to funguje, daju razitko aj ked si nenavstevovala😂

alex_zalez
autor
10. jan 2020

@terka224 navstivila som gyn aj na slovenslu aj v zahranici chodim na pravidelne kontroly

kittykat22
10. jan 2020

@alex_zalez porod ti urcite preplateny bude. Musis prist, zaregistrovat sa v poistovni, a musis sa ale niekde registrovat do porodnice - pozri si tam kam pojdes, aky je termin v tt. Cim vacsie mesto, tym skorsi termin.

terka224
10. jan 2020

@alex_zalez no ja som to mala tak, ze som tiez chodila na pravidelne v zahranici, ale razitko som potrebovala od slovenskeho. Ale nebol problem. Ja som sa vratila uz v 5tom mesiaci na sk

terka224
10. jan 2020

A urcite sa daj poistit na sk pred porodom. Nech si nerobis navyse starosti s poplatkami a preplacanim potom. Budes mat dost starosti s babatkom.
Ja som prvy mesiac co som bola doma nebola poistena a vyslo ma to vyse 200e (len prehliadka a odbery) a poistovna (vszp) mi to ani nepreplati.

trinity246
11. jan 2020

Ahojte chcem sa spýtať komu pomohol inofolic kedy sa má začať brať ja ho berem už mesiac a stále nič 😒 prefuky nepomohli obyčajný inofolic vôbec teraz berem inofolic combi. Ďakujem

alex_zalez
autor
11. jan 2020

@trinity246 mne, zacala som ho brat koncom maja, mala som biochemicke asi po 2tyzdnovom uzivani. Potom šmi dosiel a trosku mi trvalo, kym som kupila dalsi, tam kde zijem ho nemaju. V juli sol ho brala sporadicky, ked ma napadlo cize skoro vobec, to iste august a ten august som otehotnela

veronikadomanova
11. jan 2020

@alex_zalez ja som tak prišla asi 8-9 týždňov pred termínom,hneď v prvý týždeň som si obehala úrady,t.j. zdravotka,úrad práce... rodičovský som dostala aj príspevok pri narodení,to som ukázala gynekogolovi kartu zo zahraničia a on mi potvrdil ten papier....a na úrad sa daj kvôli tomu aby si si zdravotku neplatila sama..bude ju za teba platiť štát aj pocas rodicaku